Choroba Alzheimera – czy na pewno nieunikniona?


Choroba Alzheimera jest bardzo częstą chorobą, kojarzoną głównie z ogólną dezorientacją, zaburzeniami osobowości i pamięci. Jej przyczyna tkwi bezpośrednio w zmianach zachodzących w samym mózgu, w związku z czym zdaje się być ona nieunikniona. Czy jednak jest tak na pewno?

Choroba Alzheimera, oprócz samych zmian neurologicznych, może mieć wiele przyczyn związanych z samym trybem życia. Związana jest także często z innymi chorobami, w tym głównie układu krążenia. Choć jak w przypadku większości chorób, czynniki genetyczne na pewno odgrywają tu znaczną rolę, istnieje wiele metod zapobiegania wystąpienia choroby Alzheimera, a także zatrzymywania jej rozwoju.

Można tu wyróżnić trzy główne typy działania. 

  1. Okresowe badania. Główną grupą, którą szczególnie dotyka choroba Alzheimera, są osoby w wieku od około 60 roku życia. Mimo to, badania mające na celu wykrycie owej choroby jak najwcześniej, są wyjątkowo ważne także we wcześniejszym wieku. Pozwoli to na wprowadzenie metod zapobiegawczych rozwojowi choroby tak szybko, jak to możliwe. Tego typu badania są szczególnie ważne u osób mających przewlekłe problemy z układem krążenia. Czynnikiem, którego podwyższona ilość w organizmie szczególnie wskazuje na możliwość występowania Alzheimera jest homocysteina. 
  2. Dieta. Jak w przypadku większości chorób, również tutaj bardzo istotna jest zrównoważona i odpowiednio dostosowana do stanu zdrowia dieta. Choroba Alzheimera może rozwijać się szybciej w przypadku podwyższonego cholesterolu oraz cukru we krwi. Z tego względu istotnym jest, aby dieta była możliwie niskokaloryczna. Tłuszcze są jednak bardzo ważnym elementem diety, zwłaszcza te bogate w kwasy omega-3, jak orzechy, siemię lniane czy awokado. Tłuszcze zwierzęce powinny być za to możliwie ograniczane, za wyjątkiem ryb. Bardzo ważna jest także obecność w diecie witamin z grupy B, w tym głównie kwasu foliowego. Witaminy te znajdziemy w pełnych ziarnach, orzechach, warzywach strączkowych, warzywach liściastych, a także jajach i rybach. Ważne jest wprowadzenie do diety wielu antyoksydantów, które znajdują się m. in. w brokułach, szpinaku i burakach, ale także, ku uciesze wielu seniorów, w truskawkach, jagodach i borówkach. 
  3. Aktywność fizyczna i umysłowa. Na zdrowe ciało wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest często zalecana osobom starszym aktywność fizyczna. Również w tym przypadku jest ona bardzo pomocna. Dodatkowo ważna jest jednak także aktywność umysłowa. Książki, krzyżówki, gry, ale także rozwój orientacji w terenie, czy rozwijanie relacji społecznych, w znacznym stopniu ograniczają możliwość wystąpienia choroby Alzheimera w większości przypadków. Co ważne dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech, jak się okazuje, również wielojęzyczność jest bardzo cenną umiejętnością, której rozwój opóźnia wystąpienie choroby. Nauka języka obcego jest z tego względu bardzo cenna. Może warto więc nauczyć podopiecznego kilku słów w języku polskim? 

Powrót

Najnowsze artykuły

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Jak obchodzone są urodziny i imieniny u naszych sąsiadów? Urodziny to zawsze wyjątkowy dzień dla...

Czytaj całość

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Planujesz zostać Opiekunką lub Opiekunem osób starszych w Niemczech lub chcesz podnieść swoje kwalifikacje i...

Czytaj całość

Wiosenne porządki

Porządki

Wiosna to między innymi czas porządków. Chcemy, aby nasze domy i mieszkania pachniały świeżością, abyśmy...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Inkontynencja osób starszych – nietrzymanie moczu częstą chorobą Seniora

inkontynencja

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech

Valentinstag

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Pomysły na jesienne rozrywki dla Seniora

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.