Choroby, które najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku

choroby

Choroby dotykają dzisiaj sporą część społeczeństwa bez względu na pochodzenie czy stan majątku. Jednak nie da się ukryć, że prawdopodobieństwo zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Często czytając oferty Opiekunki czy Opiekunowie zaczynają właśnie od spojrzenia na rubryczkę z chorobami. Dlaczego? Niektóre z nich wymagają bardzo dużego zaangażowania, a czasem nawet wiedzy. Aby spokojnie przeglądać zlecenia, przygotowaliśmy spis wraz z krótką charakterystyką najczęściej występujących schorzeń u Seniorów.

1. Cukrzyca

Są dwa rodzaje tej choroby: typu 1. i typu 2. Cukrzyca typu 1. pojawia się zazwyczaj nagle, natomiast cukrzyca typu 2. pokazuje się powoli, a objawy nasilaną się stopniowo.

Objawy cukrzycy typu 1. to zwiększenie pragnienia, za czym idzie częste oddawanie moczu. Do tego pojawia się także chroniczne zmęczenie. 

Objawy cukrzycy typu 2. to nieprzyjemna suchota; tak jak w przypadku typu 1. zwiększone pragnienie, ale także aptetyt. Często pojawia się także przewlekła senność, problemy e wzrokiem, a także stany zapalne dróg intymnych. 

Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku, należy dbać o prawidłową dietę, a także regulować poziom insuliny we krwi. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule na temat wpływu cukrzycy na życie Seniora.

2. Choroba Parkinsona

Najczęściej pojawia się powoli, może rozwijać się nawet przez kilkanaście lat. Jej najczęstsze objawy to wzrastające drżenie rąk i nóg. Chorzy mają także problemy z mową, a jego procesy myślowe zaczynają zwalniać. Często osoba chora na Parkinsona zaczyna miewać także problemy na tle psychicznym.

3. Choroba Alzheimera

Należy do nieuleczalnych chorób mających swoje ognisko w neuronach. Objawia się najczęściej problemami lub całkowitą utratą pamięci. Do tego dochodzi brak zdolności rozumowania, orientacji oraz mowy. Bardzo często w ostatnim stadium rozwoju, osoby chore wyłączają się całkowicie zarówno z życia rodzinnego, jak i społecznego. Według badań, Choroba Alzheimera to najczęstsza choroba osób starszych. Szacuje się, że liczba ta może wzrosnąć do 2050 roku nawet czterokrotnie. Czy można uniknąć tej choroby? Więcej na ten temat w naszym artykule o przyczynach choroby Alzheimera. 

4. Osteoporoza

Ta choroba często objawia się po prostu łamliwością kości i na to trzeba najbardziej uważać. Senior musi dbać o swoją kondycję, a także nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, które mogą prowadzić do złamań. Niestety jest to o tyle groźne, że kości osoby starczej nie mają już takiej zdolności do zrastania i często złamanie jest już podpisanym wyrokiem. Poboczne skutki choroby to także brak apetytu, wzdęcia, zaparcia, a także podatność na choroby płuc. 

5. Demencja starcza

Najczęściej osoba chorująca na demencję ma szereg objawów, między innymi: brak orientacji zarówno w czasie jak i i przestrzeni; brak umiejętności rozpoznawania osób; zaburzenia mowy; drażliwość i agresja, a także stany lękowe i apatia. Demencja finalnie doprowadza do zatracenia czynności rzeczowych, organizm po prostu “zapomina” jak ma funkcjonować. Często osoby chore nie są świadome tego co mówią i robią, więc opieka nad takim Podopiecznym, którego stadium choroby jest już zaawansowane, jest bardzo trudna.

6. Inkontynencja

Problem nietrzymania moczu jest bardzo częstą dolegliwością Seniorów. Osoby chore mają osłabione mięśnie miednicy, które nie są w stanie utrzymać moczu, aby Senior zdążył dojść do łazienki. Takie osoby na początku noszą wkładki, jeśli stadium choroby jest lekkie, natomiast choroba w stadium zaawansowanym obliguje chorego do noszenia pampersów medycznych. Niestety, inkontynencja to nie tylko problemy z trzymaniem moczu, ale też kału. To ważne, kiedy osoba jest leżąca, bowiem musimy liczyć się wtedy z wykonywaniem takich czynności jak przewijanie i dbanie o odpowiednią higienę w celu zapobiegania odparzeń i ran. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

zupy

Pisaliśmy w zeszłym tygodniu o przyspieszeniu metabolizmu zanim zdecydujemy się przejść. Postanowienia noworoczne nadal “na topie”,...

Czytaj całość

Sprawdź jakie przyprawy pomagają podkręcać metabolizm

przyprawy blog avoria

Nowy Rok zachęca do wyboru postanowień i zmiany swojego życia. Najczęściej jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów,...

Czytaj całość

Postanowienia noworoczne – masz już swoje?

postanowienia noworoczne blog avoria

Postanowienia noworoczne to bardzo popularny zwyczaj. Część z nas pewnie już swoje planuje, a część już...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Aide  domicile

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

sky-2667455_640

Hipotonia – nieprzyjaciel seniorów

Closeup shot of a blood pressure monitor lying on a doctor's desk

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.