Lekomania – choroba czy uzależnienie? Jak sobie z nią radzić?

Lekomania – choroba czy uzależnienie? Jak sobie z nią radzić?

Wszyscy z nas z pewnością nie raz zażywali jakieś leki. Z informacji Avoria.pl  najbardziej popularne w Polsce, ale również w Niemczech, to te z kategorii przeciwbólowych, które niejednokrotnie są kupowane w ogromnych ilościach. Co gorsze, ludzie spożywają je zbyt często, co prowadzi w najgorszych przypadkach do uzależnienia (tak zwana lekomania) albo uodpornienia na niektóre substancje. Szczególną uwagę trzeba zwrócić podczas opieki nad osobami starszymi, którym nawet minimalne przekroczenie zalecanej dawki może bardzo poważnie zaszkodzić.

Lekomania- skąd się wzięła?

Uzależnienie od leków nie jest popularnym tematem tak jak hazard czy alkoholizm, o którym mówi się cały czas. Jednak mało kto wie, że to zjawisko jest dwa razy bardziej niebezpieczne i spośród tej grupy, prowadzi najszybciej do zgonu. Lekomania ma skutki równie niebezpieczne jak zażywanie narkotyków, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niestety, często ignoruje się objawy uzależnienia od leków, szczególnie przy osobach starszych, którym podawanie substancji przeciwbólowych wydaje się całkiem normalnym procesem. Bywa, że nie wnikamy w szczegóły, tylko podajemy leki, kiedy Senior skarży się na ból. Nikomu na początku nie przychodzi do głowy, że bóle mogą być urojone, a organizm domaga się tylko i wyłącznie substancji zawartych w lekach.

Jak szukać rozwiązań?

Często leki zażywane zarówno przez osoby starsze, jak i nieco młodsze, są stosowane w przypadkach, w których możemy uniknąć ich zażycia. Na przykład zanim sięgniemy po leki, spróbujmy zaparzyć sobie odpowiedni rodzaj ziół, które mogą przynieść dodatkowe korzyści dla naszego organizmu. Z drugiej strony warto podkreślić zmianę trybu życia i diety. Przede wszystkim sen, o którym już nie raz pisaliśmy, wpływa na nasze ogólne samopoczucie, ale także zdrowie i wydajność organizmu. Zadbajmy również o dietę, bilansując ją odpowiednio oraz dopasowując do wieku i trybu życia. Czasami nawet drobne zmiany mogą zlikwidować wszelkie dolegliwości.

Co w momencie kiedy pojawi się lekomania?

Lekomania, mało kto wie, jest leczona w ogólnych klinikach uzależnień. Należy zatem zwracać szczególną uwagę, jakie rodzaje leków bierze osoba starsza, która jest pod naszą opieką. Jeśli są to leki zalecone przez lekarza, powinno stosować się je zgodnie z zaleceniami. Wszelkie dodatkowe zmiany, które chcemy wprowadzić do życia osoby starszej (dieta, aktywność fizyczna) również powinny być poparte odpowiednią poradą lekarza.  W tym przypadku ważne jest również pojęcie leczenia paliatywnego (objawowego). Dotyczy ono chorych cierpiących na nieuleczalne choroby. Wówczas przyjmowanie leków wiąże się z łagodzeniem objawów i zapewniania lepszego komfortu życia chorej osoby. Dlatego też tutaj ingerencja z naszej strony nie jest wskazana. Ten przykład zdarza się bardzo często w przypadkach leczenia nowotworów w zaawansowanych stadiach.

Zarówno jak u Podopiecznych jak i u siebie powinniśmy kontrolować to ile i co zażywamy, szczególnie na własną rękę. Czytajmy ulotki i stosujmy się do zaleceń, a jeśli mamy wątpliwości, najlepiej sprawę skonsultować z farmaceutą lub lekarzem, unikając treści z forum internetowych, które bardzo często głoszą ogrom zasłyszanych, fałszywych informacji.

Warto stawiać na najzdrowsze rozwiązania: Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Stuttgart (70599)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Roswitha (87l., 70kg, 165cm). Cierpi na demencję i niewydolność serca. Nosi okulary. Ma problemy z orientacją co do czasu, miejsca oraz osób. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, potrzebuje pełnej pomocy przy wstawaniu do pozycji pionowej.  Przy higienie pomaga jej Pflegedienst. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka ze sprawnym mężem w mieszkaniu w centrum miasta (18 piętro). Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.