Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo
Współcześnie coraz częściej wraca się do tradycyjnych metod leczenia i wspomagania zdrowia. Trend ten rozpowszechnił się dość szybko, w Niemczech znacznie szybciej niż w Polsce, wciąż jednak zarówno w jednym, jak i drugim kraju można znaleźć jego zwolenników. Zioła wzmacniające na swój sposób seniora są świetną metodą uzupełnienia leczenia lub profilaktyki powstawania niektórych chorób. Zgromadźmy więc mały spis ważnych ziół z punktu widzenia opiekunów osób starszych.
Naturalne sposoby poprawienia zdrowia seniora
Miłorząb japoński – roślina, która bardzo szybko zdobyła popularność ze względu na swoje „odmładzające” właściwości. Chociaż wieku cofnąć nie potrafi, ma działanie opóźniające starzenie. Wspomaga układ nerwowy, w tym mózg, z tego względu wybierać powinny go osoby chorujące na demencję oraz chorobę Alzheimera. Miłorząb japoński ma także dobry wpływ na koncentrację, poprawia pamięć, może także uchronić przed nowotworami. Nie powinny go z kolei stosować osoby mające problemy z krzepliwością krwi.
Karczoch zwyczajny – rozsławiony głównie w kulinariach, bardzo dobrze odnajduje się jednak w domowej apteczce. Ziele karczocha cenione jest głównie za właściwości poprawiające trawienie. Pobudza wytwarzanie żółci, działa ochronnie na wątrobę, a także obniża poziom cholesterolu. Przyczynia się do łatwiejszego oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Pomocny jest także m. in. w niewydolności nerek.
Mięta – podobnie jak wyżej opisany karczoch, mięta również pomaga przy różnych dolegliwościach trawiennych. Przyspiesza metabolizm, wspomaga wytwarzanie żółci, a dzięki pozornie chłodzącemu działaniu olejku miętowego, może również łagodzić bóle brzucha lub mięśni.
Melisa – znana głównie jako zioło o działaniu uspokajającym. Wycisza, pomaga się zrelaksować, ułatwia także zasypianie i utrzymanie spokojnego snu. Oprócz tego ma również lekkie działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Rumianek – pomocny jest przede wszystkim przy problemach skórnych. Działa łagodząco, antyseptycznie, wysusza i łagodzi swędzenie. Dobrze działa także przy problemach z problemami jamy ustnej, a ze względu na swoje właściwości gojące, działa również dobrze w przypadku alergii i oparzeń. Uprzednio należy się jednak upewnić, czy osoba, która chce zastosować rumianek, nie jest na niego uczulona.
Choć działanie ziół może pozornie wydawać się błahe, terapii roślinnej nie powinno się dopierać sobie samemu. Najlepiej skontaktować się dodatkowo z lekarzem, farmaceutą, zielarzem lub fitoterapeutą. Działanie ziół może być silne, szczególnie, jeśli u osoby leczonej, zwłaszcza starszej, występują jakieś przeciwwskazania do stosowania danego zioła.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość