Osteoporoza – niewidzialna choroba

Osteoporoza należy do jednych z najbardziej powszechnych chorób wieku podeszłego. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie po menopauzie oraz u mężczyzn w podobnym wieku. Jej pierwsze objawy są często niezauważalne, stąd zdobywanie informacji na jej temat stanowi bardzo istotną formę profilaktyki.
Osteoporoza jest chorobą układu ruchu, która bardzo często występuje wśród osób starszych. Narażone są jednak na nią także opiekunki osób starszych. Generalnie rzeczy ujmując, choroba ta charakteryzuje się wybrakowaniami w strukturze kości. Osteoporoza powoduje kruchość kości i ich podatność na urazy czy złamania.
Osteoporozę podzielić można na pierwotną i wtórną. Pierwotna osteoporoza, to ta bardziej powszechna, związana ze starzeniem się organizmu, w tym układu kostnego. Choć nie jest to odmiana zależna od innych chorób, wpływ na jej powstawanie ma wiele czynników, które można by było scharakteryzować jako „niezdrowy styl życia” – źle dostosowana dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu.
Wtórna odmiana tej choroby pojawia się głównie po przejściu innych chorób, których przebieg odbija się na stanie układu kostnego. Wyróżnia się tu głównie zaburzenia wchłaniania wapnia oraz witamin, choroby reumatyczne i zaburzenia hormonalne. Na wystąpienie tej choroby wpływać może także przyjmowanie niektórych leków.
Jak rozpoznać występowanie osteoporozy?
Niestety bardzo często tego typu diagnoza pada w gabinetach lekarskich dopiero przy urazach, które doprowadziły do złamania. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zwrócenie się do lekarza w celu wykonania koniecznych badań profilaktycznych. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapobiec może złamaniom.
Walka z osteoporozą
Osteoporoza jest chorobą, w której bardzo istotną rolę gra dieta oraz aktywny styl życia. Szczególnie ważna jest tu obecność wapnia w diecie, który jest jednym z podstawowych składników kości. Dodatkowym elementem, bez którego budowanie kości nie będzie możliwe, jest witamina D oraz K, które zakupić można bardzo często w odpowiednich kompleksach.
Odpowiednia suplementacja, dbanie o zdrowie, a także okresowe badania profilaktyczne, mogą uchronić zarówno osoby starsze, jak i opiekunki czy opiekunów, przed osteoporozą.
Najnowsze artykuły
Agresja – czym jest i jak na nią reagować?
Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...
Czytaj całośćTematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem
Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...
Czytaj całośćKondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć
Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...
Czytaj całość