Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Zawód opiekunki czy opiekuna jest wyjątkowo trudny. Oprócz umiejętności językowych oraz doświadczenia trzeba posiadać także dużą dozę cierpliwości i serdeczności. Szczególnie, kiedy nasz podopieczny jest mało komunikatywny, a jego funkcjonowanie jest utrudnione i większość czasu leży w łóżku. Jak się odpowiednio zająć taką osobą? Na co zwrócić uwagę, żeby mu nie zaszkodzić?

 

Odpowiednie podejście do pacjenta leżącego kluczem do sukcesu

Bardzo często osoby cierpiące na choroby, które zmuszają ich do leżenia, podupadają również na zdrowiu psychicznym. Stają się oschłe, nie chcą współpracować, a nawet skłonne są wpaść w depresję. Jeśli chory jest świadomy swojego obecnego stanu, porozumiewanie się z nim jest bardzo utrudnione. Należy więc przede wszystkim spróbować dotrzeć do podopiecznego, znaleźć wspólny język poprzez pasje czy zainteresowania, tak, aby chory jak najmniej myślał o swoim obecnym stanie zdrowia. Ludzie nigdy nie są gotowi na chorobę, a zmiana funkcjonowania z aktywnego na leżący jest za każdym razem szokiem i tragedią nie tylko dla otoczenia, szczególnie jeśli sytuacja wydarzy się z dnia na dzień.

Żeby lepiej poznać swojego podopiecznego zapoznaj się z: https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Podejście podopiecznego jest wtedy w pełni uzależnione od nastawienia opiekuna. Należy uzbroić się w ogromną serdeczność, spokój oraz cierpliwość. Kolejną wskazówką jest odpowiednia organizacja czasu dla takiej osoby. Wspólne czytanie książek, oglądanie telewizji, ale przede wszystkim rozmowa. Opowiadać o planach na zbliżający się dzień, pytać (jeżeli osoba jest komunikatywna) o decyzje chociażby w kwestii obiadu. Każda taka aktywność zajmuje podopiecznego, pozwalając mu choć przez chwilę poczuć się jak osoba zdrowa.

Można zainicjować również odwiedziny czy to rodziny, przyjaciół, znajomych. Jednak należy wtedy pamiętać o przestrzeganiu zasad wysokiej higieny, tj. prosić gości o uprzednie umycie rąk, niedopuszczanie osób przeziębionych. Osoba leżąca  ma osłabioną odporność, przez co jest bardziej podatna na infekcje, niż osoba aktywna.

Pomoc w higienie osoby leżącej

Higienę u osób leżących w większości wykonuje się w łóżku. Należy pamiętać, że często to jeden z najbardziej krępujących elementów dnia dla chorego. Dlatego zaleca się opiekować podopiecznym adekwatnym do swojej płci.

Główne przybory do wykonania toalety chorego leżącego to: miękka gąbka, delikatny ręcznik, niewielka miseczka, gaziki do przemycia oczu, woda z mydełkiem, kosmetyki łagodzące (najlepiej sprawdzają się te dla dzieci). Można również zaopatrzyć się w rękawiczki jednorazowe, jeśli chory cierpi na jakieś zapalenie lub zmiany skórne.

Podczas mycia należy ułożyć chorego w pozycji siedzącej lub półleżącej. Jeśli chory ma zaburzenia świadomości- chory powinien pozostać w pozycji leżącej. Staramy się dobrać zarówno odpowiednią temperaturę w pokoju, a umyte części ciała od razu wycierać suchym ręcznikiem, aby podopieczny nie przeziębił się. Skóra chorego jest wyjątkowo delikatna, więc staramy się nie pocierać gąbką, a delikatnie przykładać, tak samo z ręcznikiem. Po umyciu nakładamy talk, oliwkę bądź krem, żeby naskórek nie uległ podrażnieniu.

Szczególnym okresem są miesiące letnie, kiedy temperatura jest wyjątkowo wysoka. Podopieczny wymaga wtedy większej uwagi. Najlepiej wtedy wykonywać higienę dwa razy dziennie, gdyż w nocy podopieczny więcej się poci, co naraża go na ryzyko podrażnień lub infekcji. Powinniśmy również wtedy systematycznie i dokładnie obserwować skórę podopiecznego i o wszelkich zmianach skórnych poinformować rodzinę oraz lekarza.

Ćwiczenia w łóżku

Jakie ćwiczenia można robić podopiecznemu, jeśli większość czasu spędza leżąc? Avoria podpowiada:

– jeśli chodzi o stawy pomogą wszystkie ćwiczenia izometryczne, np. skręty odcinków szyjnych, podnoszenie kończyn, zginanie kolan;

– jeśli chodzi o mięśnie przydatne będą delikatne masaże nóg – w kierunku od stóp do pachwin, oraz rąk – od palców po pachy;

– jeśli chodzi o płuca należy wietrzyć min. trzy razy dziennie pokój, w którym leży chory. Przydatne będą też ćwiczenia oddechowe np. wydmuchiwanie powietrza do kubka z wodą przez słomkę. Pamiętajmy, że większość osób leżących umiera właśnie na powikłania po zapaleniu płuc, zwróćmy się na to szczególną uwagę.

Mobilizuj do aktywności jeśli tylko to możliwe

Jeśli chory może wstawać z łóżka- należy go nakłaniać aby robił to jak najczęściej. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, staramy się mobilizować podopiecznego do aktywności w łóżku, na tyle, na ile to możliwe. Staramy się nie obchodzić z chorym jak z dzieckiem, jeśli sytuacja tego nie wymaga. To pozwoli podopiecznemu poczuć się jeszcze choć trochę sprawnym. Każdy ruch dla chorego leżącego to swego rodzaju rehabilitacja, którą systematycznie powinien wykonywać.

Szczególny stan, szczególna dieta

W kwestii diety i spożywania posiłków również mamy dla Was 5 zasad, które naprawdę warto wprowadzić:

 1. Ilość oraz częstotliwość posiłków powinna być zachowana jak przy normalnej diecie, z uwzględnieniem zasady, że senior powinien spożyć ostatni posiłek maksymalnie o godzinie 19.
 2. Dania nie powinny być gorące, a konsystencja powinna być jak najbardziej delikatna i płynna. Kawałki pokarmu niewielkie i miękkie.
 3. Należy zadbać o odpowiednie miseczki i kubki, najlepiej lekkie i z wygodnymi uchwytami.
 4. Dieta zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ich nie ma podajemy posiłki przede wszystkim lekkostrawne, odpowiednio zbilansowane, bogate m.in. w błonnik pomagający w trawieniu.
 5. Jak i dla zdrowego, tak i dla chorego człowieka zawsze obowiązuje zasada wypijania dużej ilości płynów dziennie. Minimalnie 3 litry wody, kompotów, naturalnych soków powinny stanowić podstawę diety podopiecznego.

 

 

Opieka nad każdym podopieczny wymaga specjalnej wiedzy, ale i doświadczenia. Warto jest przeczytać kilka poradników na temat choroby pacjenta, do którego wybieramy się z opieką. Taka wiedza pozwoli nam uniknąć niechcianych sytuacji, a pobyt na zleceniu będzie miły i przyjemny. Dużo ciekawostek znajdziecie też na naszym blogu: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Namborn (66640)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  25.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 60kg, 170cm). Cierpi na osłabienie starcze i ma słabszy słuch. Podopieczny nie ma inkontynencji, ma cewnik i korzysta z WC. Porusza się samodzielnie przy rollatorze albo na wózku inwalidzkim. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sam w mieszkaniu w domu dwurodzinnym. W tym samym domu, ale w osobnym mieszkaniu mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Dodatkowo na zleceniu jest 2x pół dnia wolnego. W zakupach pomaga córka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Tłuszcze w diecie seniora

Tłuszcze w diecie seniora

Wady i zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Wady i zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.