Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

apetyt

Zawód opiekunki czy opiekuna jest wyjątkowo trudny. Oprócz umiejętności językowych oraz doświadczenia trzeba posiadać także dużą dozę cierpliwości i serdeczności. Szczególnie, kiedy nasz podopieczny jest mało komunikatywny, a jego funkcjonowanie jest utrudnione i większość czasu leży w łóżku. Jak się odpowiednio zająć taką osobą? Na co zwrócić uwagę, żeby mu nie zaszkodzić?

 

Odpowiednie podejście do pacjenta leżącego kluczem do sukcesu

Bardzo często osoby cierpiące na choroby, które zmuszają ich do leżenia, podupadają również na zdrowiu psychicznym. Stają się oschłe, nie chcą współpracować, a nawet skłonne są wpaść w depresję. Jeśli chory jest świadomy swojego obecnego stanu, porozumiewanie się z nim jest bardzo utrudnione. Należy więc przede wszystkim spróbować dotrzeć do podopiecznego, znaleźć wspólny język poprzez pasje czy zainteresowania, tak, aby chory jak najmniej myślał o swoim obecnym stanie zdrowia. Ludzie nigdy nie są gotowi na chorobę, a zmiana funkcjonowania z aktywnego na leżący jest za każdym razem szokiem i tragedią nie tylko dla otoczenia, szczególnie jeśli sytuacja wydarzy się z dnia na dzień.

Żeby lepiej poznać swojego podopiecznego zapoznaj się z: https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Podejście podopiecznego jest wtedy w pełni uzależnione od nastawienia opiekuna. Należy uzbroić się w ogromną serdeczność, spokój oraz cierpliwość. Kolejną wskazówką jest odpowiednia organizacja czasu dla takiej osoby. Wspólne czytanie książek, oglądanie telewizji, ale przede wszystkim rozmowa. Opowiadać o planach na zbliżający się dzień, pytać (jeżeli osoba jest komunikatywna) o decyzje chociażby w kwestii obiadu. Każda taka aktywność zajmuje podopiecznego, pozwalając mu choć przez chwilę poczuć się jak osoba zdrowa.

Można zainicjować również odwiedziny czy to rodziny, przyjaciół, znajomych. Jednak należy wtedy pamiętać o przestrzeganiu zasad wysokiej higieny, tj. prosić gości o uprzednie umycie rąk, niedopuszczanie osób przeziębionych. Osoba leżąca  ma osłabioną odporność, przez co jest bardziej podatna na infekcje, niż osoba aktywna.

Pomoc w higienie osoby leżącej

Higienę u osób leżących w większości wykonuje się w łóżku. Należy pamiętać, że często to jeden z najbardziej krępujących elementów dnia dla chorego. Dlatego zaleca się opiekować podopiecznym adekwatnym do swojej płci.

Główne przybory do wykonania toalety chorego leżącego to: miękka gąbka, delikatny ręcznik, niewielka miseczka, gaziki do przemycia oczu, woda z mydełkiem, kosmetyki łagodzące (najlepiej sprawdzają się te dla dzieci). Można również zaopatrzyć się w rękawiczki jednorazowe, jeśli chory cierpi na jakieś zapalenie lub zmiany skórne.

Podczas mycia należy ułożyć chorego w pozycji siedzącej lub półleżącej. Jeśli chory ma zaburzenia świadomości- chory powinien pozostać w pozycji leżącej. Staramy się dobrać zarówno odpowiednią temperaturę w pokoju, a umyte części ciała od razu wycierać suchym ręcznikiem, aby podopieczny nie przeziębił się. Skóra chorego jest wyjątkowo delikatna, więc staramy się nie pocierać gąbką, a delikatnie przykładać, tak samo z ręcznikiem. Po umyciu nakładamy talk, oliwkę bądź krem, żeby naskórek nie uległ podrażnieniu.

Szczególnym okresem są miesiące letnie, kiedy temperatura jest wyjątkowo wysoka. Podopieczny wymaga wtedy większej uwagi. Najlepiej wtedy wykonywać higienę dwa razy dziennie, gdyż w nocy podopieczny więcej się poci, co naraża go na ryzyko podrażnień lub infekcji. Powinniśmy również wtedy systematycznie i dokładnie obserwować skórę podopiecznego i o wszelkich zmianach skórnych poinformować rodzinę oraz lekarza.

Ćwiczenia w łóżku

Jakie ćwiczenia można robić podopiecznemu, jeśli większość czasu spędza leżąc? Avoria podpowiada:

– jeśli chodzi o stawy pomogą wszystkie ćwiczenia izometryczne, np. skręty odcinków szyjnych, podnoszenie kończyn, zginanie kolan;

– jeśli chodzi o mięśnie przydatne będą delikatne masaże nóg – w kierunku od stóp do pachwin, oraz rąk – od palców po pachy;

– jeśli chodzi o płuca należy wietrzyć min. trzy razy dziennie pokój, w którym leży chory. Przydatne będą też ćwiczenia oddechowe np. wydmuchiwanie powietrza do kubka z wodą przez słomkę. Pamiętajmy, że większość osób leżących umiera właśnie na powikłania po zapaleniu płuc, zwróćmy się na to szczególną uwagę.

Mobilizuj do aktywności jeśli tylko to możliwe

Jeśli chory może wstawać z łóżka- należy go nakłaniać aby robił to jak najczęściej. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, staramy się mobilizować podopiecznego do aktywności w łóżku, na tyle, na ile to możliwe. Staramy się nie obchodzić z chorym jak z dzieckiem, jeśli sytuacja tego nie wymaga. To pozwoli podopiecznemu poczuć się jeszcze choć trochę sprawnym. Każdy ruch dla chorego leżącego to swego rodzaju rehabilitacja, którą systematycznie powinien wykonywać.

Szczególny stan, szczególna dieta

W kwestii diety i spożywania posiłków również mamy dla Was 5 zasad, które naprawdę warto wprowadzić:

  1. Ilość oraz częstotliwość posiłków powinna być zachowana jak przy normalnej diecie, z uwzględnieniem zasady, że senior powinien spożyć ostatni posiłek maksymalnie o godzinie 19.
  2. Dania nie powinny być gorące, a konsystencja powinna być jak najbardziej delikatna i płynna. Kawałki pokarmu niewielkie i miękkie.
  3. Należy zadbać o odpowiednie miseczki i kubki, najlepiej lekkie i z wygodnymi uchwytami.
  4. Dieta zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ich nie ma podajemy posiłki przede wszystkim lekkostrawne, odpowiednio zbilansowane, bogate m.in. w błonnik pomagający w trawieniu.
  5. Jak i dla zdrowego, tak i dla chorego człowieka zawsze obowiązuje zasada wypijania dużej ilości płynów dziennie. Minimalnie 3 litry wody, kompotów, naturalnych soków powinny stanowić podstawę diety podopiecznego.

 

 

Opieka nad każdym podopieczny wymaga specjalnej wiedzy, ale i doświadczenia. Warto jest przeczytać kilka poradników na temat choroby pacjenta, do którego wybieramy się z opieką. Taka wiedza pozwoli nam uniknąć niechcianych sytuacji, a pobyt na zleceniu będzie miły i przyjemny. Dużo ciekawostek znajdziecie też na naszym blogu: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jesień bywa niepewna pod względem pogody. Jednak nawet w chłodniejsze dni warto wyjść na świeże...

Czytaj całość

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

zupy

W każdym wieku ważne jest, aby dbać o to co się je. Jedzenie wpływa na...

Czytaj całość

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Niemcy całkiem dobrze radzą sobie z obecną, wyjątkową sytuacją jaką jest pandemia koronawirusa. Jest to...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

apetyt
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.