Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać
Nowy rok już za kilka dni. Oprócz dylematu, jak i czy schudnąć po świątecznych obiadkach, często szukamy sposobu, aby wejść w nadchodzący rok z jakimś postanowieniem. Jest to dla nas motywacja, aby coś zmienić czy to w sobie, czy w sposobie bycia. Wielu z nas jednak nie ma wystarczającej determinacji i „nie czuje” tego, co uznamy za postanowienie. Jakie więc wybrać i jak ich dotrzymać?
1. Planowanie postanowień noworocznych
„Schudnę kilkanaście kilo!”- takie pełne zapału postanowienia często słyszy się pod koniec roku. Szczególnie Panie upodobały sobie tego typu zmiany. Jednak zbyt szybka utrata wagi może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w postaci różnych zachorowań. Lepiej tego uniknąć i solidnie zaplanować swoje działania, aby w efekcie uzyskać cel, który zakładamy sobie na początku roku. Najlepiej wziąć coś do pisania i kalendarz, a potem rozłożyć nasze postanowienie na miesiące, czyli na przykład „w styczniu zrzucę 2 kg”. Taki plan warto potem skonsultować z dietetykiem bądź trenerem, ponieważ takie działania muszą być odpowiednio dostosowane do naszego organizmu i wydolności.
Taki zabieg można zastosować również przy na przykład rzucaniu palenia (po miesiącu będę palić 2 papierosy mniej) czy też innych postanowieniach.
A może nauka języka niemieckiego, sprawdź – darmowy kurs niemieckiego on-line
2. Konsekwencja
Tego nam brakuje najczęściej. Ilu znacie ludzi, którzy z nowym rokiem stwierdzają „nie zjem czekolady”, ale po 2 tygodniach stoją w kolejce po pralinki lub batonika? Sporo, prawda? Brakuje nam konsekwentności. Musimy ją w sobie wyrobić, a najlepiej znaleźć sobie równie zdeterminowanego z początku kompana. Kiedy któreś z Was będzie miało kryzys w swoim postanowieniu, drugie będzie mogło przypominać o istocie chęci zmiany.
3. Cierpliwość w postanowieniachWiąże się poniekąd z konsekwencją, jednak tutaj potrzeba jest wyrobienia przez samego siebie pewnego podejścia. Pamiętajmy, że żadne długotrwałe zmiany nie będą funkcjonowały, jeśli nie uzbroimy się w dużą dozę cierpliwości. Często chcemy efektów na już, jednak są one w dużym stopniu niemożliwe. Problem z zachowaniem spokoju? Polecamy jogę, spacer lub relaksującą kąpiel, wyzbędziemy się negatywnych emocji, a nasza cierpliwość zostanie przysłonięta odpowiedzeniem sobie na pytanie „po co ja to robię?”.
4. Motywacja
Sposobów na motywacje jest mnóstwo, wystarczy dobrać odpowiednie dla siebie i naszych postanowień noworocznych. Pierwszą opcją jest dołączenie do grup, które motywują się wzajemnie. Może to być grupa fitness w klubie sportowym, jak i grupa Facebookowa dająca sobie motywację do ogólnego działania. Drugą opcją jest spisanie sobie na początku roku wszystkich powodów, dlaczego podjęliśmy się takiego, a nie innego postanowienia: po co, dla kogo, co to zmieni, jak się będę czuć jak postanowienie się zrealizuje? Następnie schowajmy listę, którą będziemy mogli wyciągnąć podczas kryzysu. Trzecią opcją jest ustawienie sobie bodźców motywacyjnych w każdym możliwym miejscu: tapety na komórce, laptopie, tablecie, w ramkach, plakaty na ścianie i wiele, wiele innych- z motywacyjnymi cytatami i hasłami.
Macie jakieś swoje złote sposoby na wytrwałość w tego typu zmianach? A może chcecie podzielić się swoimi postanowieniami na nowy rok? Podzielcie się z nami w komentarzach, a my życzymy Wam niezapomnianego Sylwestra, a Nowy Rok niech obdarzy Was obfitościami i wspaniałościami.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość