Praca z seniorem leżącym

bezsenność

Opiekunowie i opiekunki osób starszych codziennie sprostać muszą wielu różnym wyzwaniom. Część z nich dotyczy zdecydowanej większości seniorów, w związku z czym dość łatwo jest się z nimi oswoić i nauczyć się obchodzić. Naturalnie każda choroba lub problem natury zdrowotnej będzie wymagał innej opieki. Specyficznym przypadkiem są tu osoby leżące. 

Opieka nad osobą leżącą

Opieka nad osobą leżącą znacznie różni się od opieki nad osobą sprawną, co nie jest może specjalnie zaskakujące, ważne jednak z punktu widzenia przygotowania do takiej pracy. Różnice pojawiają się już na poziomie wyposażenia mieszkania takiej osoby starszej. Najważniejszym jego elementem jest łóżko, najlepiej nada się do tego łóżko szpitalne, można jednak także odpowiednio dostosować część łóżek domowych. Odpowiednie dla osób leżących będą przede wszystkim materace przeciwodleżynowe, a także elastyczne, jednoczęściowe materace z gąbki. Z tych dwóch preferowany jest oczywiście materac odleżynowy, który pozwoli na uniknięcie wielu późniejszych problemów zdrowotnych. Ważne także, aby łóżko nie było ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie okna, może to bowiem narażać na przegrzanie lub oparzenia słoneczne, w przypadku zbyt intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli osoba starsza nie jest sparaliżowana, a jej mobilność nie jest zbytnio ograniczona, cenny może okazać się także stolik nocny, przy którym ustawimy napoje, najlepiej w butelkach lub odpowiednich kubkach, ze słomką. Seniorzy, którzy nie są w stanie podnieść się z łóżka, mogą mieć problem z piciem z otwartej szklanki, bez oblania się przy tym. Bardzo pomocnym urządzeniem w przypadku leżących osób starszych, zwłaszcza z punktu widzenia opiekuna lub opiekunki, jest automatyczny wysięgnik, który pozwoli ograniczyć wysiłek ze strony pracownika.

O czym musi pamiętać każda opiekunka podczas pielęgnacji osoby leżącej?

Pielęgnacja osoby leżącej również znacząco różni się od pracy z innymi seniorami. Skóra takich osób może być bardzo wrażliwa, głównie ze względu na odleżyny, ale także w związku z osłabieniem mięśni podskórnych, a także z brakiem lub ograniczeniem kontaktu z środowiskiem zewnętrznym. Należy pamiętać, aby stosowanie kremów, balsamów i innych środków pielęgnacyjnych, przeciwzapalnych czy leczniczych nakładać tylko i wyłącznie na wcześniej oczyszczoną skórę. Jednocześnie kąpiel w łóżku może stanowić pewne wyzwanie. Najczęściej przy myciu w łóżku używa się dzbanków z wodą i misek, oraz delikatnych gąbek. Stosuje się często ręczniki oraz folie, aby zabezpieczyć łóżko oraz jego okolice przed zalaniem. Ważnym elementem opieki nad osobą leżącą jest także zmienianie pampersów. W niewielkim stopniu proces ten różni się od zmiany pampersów u niemowląt. Różnice polegają głównie na innych gabarytach pacjenta. Należy zwrócić uwagę na to, czy pampers jest odpowiednio dopasowany pod względem rozmiaru. W przypadku cewnika, głównym zadaniem opiekunki jest jego opróżnianie, a także obserwacja. Jeśli zaobserwujemy jakąkolwiek zmianę w kolorze lub innych cechach moczu, może świadczyć to o infekcji lub zakażeniu. Wszelkie odchyły od normy należy jednak zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce, opiekunowie nie są bowiem uprawnieni do zmiany cewnika. Elementem opieki nad osobą leżącą jest na pewno również gimnastyka, pozwalająca na zachowanie lepszego ogólnego zdrowia pacjenta. Najczęściej ten obowiązek przejmowany jest przez rehabilitantów, jeśli jednak nie jest, warto zaznajomić się z podstawowymi ćwiczeniami dla osób leżących. Pokój, w którym przebywa chory powinien być także regularnie i często wietrzony.

Opiekunowie i opiekunki osób leżących, narażone są na znacznie większe urazy kręgosłupa, z tego względu warto poznać odpowiednie techniki podnoszenia, przenoszenia i odwracania osoby starszej, zwłaszcza gdy ta nie potrafi nam już pomóc. Gdy dbamy o zdrowie osoby starszej, ważnym jest, by mieć na uwadze także swoje.

Powrót

Najnowsze artykuły

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunami. Wiek Seniora może mieć znaczący...

Czytaj całość

Inkontynencja u Seniorów

Czym jest? Inkontynencja jest to objaw polegający na niekontrolowanym oddawaniu moczu lub kału. Zjawisko to...

Czytaj całość

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Czytaj całość
Polecane wpisy

Lepsze samopoczucie? Mamy na to kilka sposobów!

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Problemy z pamięcią u seniora

Świąteczne tradycje niemieckiego pochodzenia

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.