Senior latem – metody na przetrwanie upałów


Jak już nietrudno zauważyć, z nieba coraz częściej i intensywniej zaczyna lać się żar. Po kilku dniach napawania się przyjemnym ciepłem, intensywny upał staje się nieprzyjemny nawet dla najbardziej wytrwałych. Seniorzy z kolei, podobnie jak dzieci, szczególnie narażeni są na działanie nie tylko szkodliwych promieni słonecznych, ale również wysokich temperatur samych w sobie. Jak uchronić siebie – opiekuna lub opiekunki – a także podopiecznych przed tymi nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad.

Porady – senior a upały

  1. Trzymaj się cienia. Jest to bardzo ważne, głównie ze względu na duże rozpowszechnienie udarów cieplnych latem. Jeśli w czasie spaceru, wycieczki czy nawet wyjścia do sklepu, nasłonecznienie okaże się zbyt duże, najlepiej będzie unikać wychodzenia z domu w ogóle. Czasem zostawienie wyjścia na późniejsze godziny, w czasie lub po zachodzie słońca, będzie najlepszą opcją. Dodatkowo, unikanie słońca uchroni także przed oparzeniami słonecznymi, które bardzo drastycznie mogą wpłynąć na nasz organizm. Szczególnie strzec należy się w godzinach między 11 a 15.
  2. Uzbrój się, dosłownie. Czapka lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i jasne, przewiewne ubranie, zasłaniające możliwie największą powierzchnię ciała. Te elementy uchronią zarówno przed oparzeniami słonecznymi, jak i innymi skutkami intensywnego przegrzania.
  3. Pij dużo wody, szczególnie zimnej. W czasie upałów organizm intensywnie się poci i to w znacznie większym stopniu niż zazwyczaj. Uzupełnienie płynów staje się wtedy bardzo ważne. Jeśli przy tym wybierzemy wodę o niskiej temperaturze, ochłodzimy organizm od środka, co da nam choć moment dodatkowej ulgi.
  4. Zimny prysznic lub kąpiel. Jeśli upały są bardzo intensywne i w znaczącym stopniu wpływają na samopoczucie, warto spróbować ochłodzić się przy pomocy zimnej kąpieli. Jeśli senior nie jest wystarczająco mobilny, by taka opcja była możliwa, okładami schłodzić można czoło, kark, nadgarstki i okolice kostek. To miejsca, w których dostęp do ważnych naczyń krwionośnych jest dość łatwy, dzięki czemu szybko wpłyniemy na resztę organizmu.
  5. Czujność przede wszystkim. Wszystkie niepokojące objawy jak nudności, omdlenia, dreszcze, zawroty głowy lub jej intensywne bóle, mogą być objawami ostrych powikłań związanych z urazami cieplnymi. Należy wtedy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną, zanim stan podopiecznego się pogorszy.

Powrót

Najnowsze artykuły

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunami. Wiek Seniora może mieć znaczący...

Czytaj całość

Inkontynencja u Seniorów

Czym jest? Inkontynencja jest to objaw polegający na niekontrolowanym oddawaniu moczu lub kału. Zjawisko to...

Czytaj całość

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Czytaj całość
Polecane wpisy

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

zupy

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

burza

Przeziębienie u osoby starszej

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.