Senior zimą
Wraz z rozpoczęciem grudnia nadszedł czas dużych ochłodzeń i zjawisk pogodowych, które dość często utrudniają nam codzienne życie. Śnieg za oknem wygląda co prawda pięknie, jednak tworzy niemałe niebezpieczeństwo na drodze. Zimno z kolei bywa nieprzyjemne, szczególnie dla osób o często obniżonej odporności i sprawności fizycznej, czyli m. in. u osób starszych. Warto się więc zastanowić, jak zadbać o naszych podopiecznych, aby byli możliwie najbardziej bezpieczni wśród zimowego krajobrazu.
Odpowiednie posiłki seniora zimą
Do obowiązków opiekunek i opiekunów osób starszych najczęściej i tak należy gotowanie dla podopiecznego. W czasie zimy warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co pojawia się na talerzach seniorów. Przy wprowadzaniu zmian w diecie osób starszych warto zwrócić uwagę na składniki, które pomogą wzmocnić kości i stawy. To szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę zagrożenie przewrócenia się na śniegu lub lodzie. Istotny staje się tu wapń, białko oraz witamina D3. Najwięcej znajdziemy ich w nabiale, czyli w mleku, serach oraz jogurtach. Zapotrzebowanie na witaminę D3 zapewnią nam także m. in. tłuste ryby. Co ciekawe, witamina ta syntezowana jest w naszej skórze pod wpływem słońca, dlatego warto zmotywować naszych podopiecznych do regularnych spacerów. Nie zapominajmy również o rozgrzewaniu organizmu. Tutaj pomocna może być tradycyjna herbata z miodem i cytryną. Należy jednak pamiętać, aby zaczekać, aż herbata nieco przestygnie, zanim dodamy miód. Pozwoli to zachować jego cenne własności odżywcze.
Sen osoby starszejNa podstawie wielu badań zostało stwierdzone, że sen pomaga organizmowi lepiej znieść niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu, odpowiednia ilość snu może zapewnić dodatkową ochronę dla osoby starszej. Szczególną uwagę należy tu skupić na podopiecznych, którzy mają problemy z bezsennością.
Aktywność fizyczna senioraZachowanie dobrej formy jest istotne niezależnie od pory roku. Poza tym, ruch wpływa korzystnie na stan kości, co dodatkowo może stanowić motywację dla niejednego seniora. Przebywanie poza domem będzie też korzystne ze względu na gospodarkę witaminową, co opisane było już wyżej.
Skóra
Chłodne powietrze, drobinki lodu, wiatr i śnieg… A cienka i wrażliwa skóra seniorów tak łatwo się wysusza i pęka. Aby temu zapobiec warto zmienić tradycyjny krem nawilżający na bardziej bogaty, bazujący na olejach roślinnych. Nie powinno się także zapominać o filtrze UV. Często zapominamy, że promienie słoneczne mogą nam zaszkodzić także zimą. Z kolei witaminą, która wspomoże naszą skórę jest np. witamina A. Znajdziemy ją m. in. w marchewkach, pomidorach i czerwonej papryce.
Ubiór
W tym przypadku najbardziej sprawdzi się ubiór „na cebulkę”, aby zapobiec przegrzaniu lub wychłodzeniu. Nie można jednak zapomnieć, że osoby starsze odczuwają zimno dużo dotkliwiej niż osoby młode. Poza tym, trzeba również pamiętać o obuwiu z podeszwą zapobiegającą poślizgom. Może to ułatwić poruszanie się po śliskich powierzchniach w czasie spacerów z podopiecznym.
Jak widać rady dotyczące opieki nad seniorami zimą nie są szczególnie wymagające. Mogą sprawdzić się nie tylko u podopiecznych, ale również samych opiekunek. Są to dość uniwersalne wskazówki, które jednak warto mieć na uwadze, gdyż za drzwiami naszych domów robi się coraz zimniej.
więcej podobnych, przydatnych wpisów znajdziesz w naszej sekcji Blog.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość