Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja
Kiedy myślimy o starzeniu się organizmu i związanymi z tym chorobami, najczęściej do głowy przychodzi nam raczej osłabienie wnętrza organizmu, a więc narządów wewnętrznych. Mało kto pamięta, iż to właśnie skóra jest największym narządem naszego organizmu. Jej starzenie się jest oczywiste i dość wyraźnie widoczne, w porównaniu do stanu innych części naszego ciała. Warto więc poświęcić trochę czasu jej pielęgnacji.
U osób starszych problemy i defekty skórne najczęściej pogłębiają się wraz z wiekiem. Warto wiedzieć, że pierwsze trwałe zmarszczki – charakterystyczne oznaki starzenia – mogą pojawiać się na naszych twarzach już po 20 roku życia. Co za tym idzie, oczywistym jest także pojawianie się tych zmian w coraz bardziej nasilonym stopniu także w starszym wieku. Zaburzenia skórne opierają się nie tylko na powstawaniu zmarszczek. Pojawiają się również przebarwienia, skóra jest bardziej cienka i wiotka, a co za tym idzie, w dużej mierze osłabiają się jej funkcje. Mogą wystąpić zaburzenia termoregulacyjne, zaburzenia odporności, a nawet kośćca, spowodowane niewystarczających wytwarzaniem witaminy D3 w skórze. Skóra starzejąca się staje się coraz bardziej odwodniona, co może wpłynąć na uczucie suchości i swędzenia.
Jakie choroby i zaburzenia pojawiają się najczęściej w przypadku skóry osób starszych?
Do jednych z najbardziej zauważalnych zmian zaliczyć można zdecydowanie przebarwienia. Pojawiające się zmiany barwnikowe są charakterystyczne dla seniorów. Najczęściej pojawiają się w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Mogą pojawić się tzw. plamy wątrobowe, które są efektem nadmiernego odkładania się pigmentu skórnego (melaniny). Są ono stosunkowo niewielkie, płaskie i o nieregularnym kształcie. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla organizmu. Mimo to, wszelkie barwnikowe zmiany skórne powinny być konsultowane z lekarzem dermatologiem, ze względu na możliwość wystąpienia wśród nich czerniaka złośliwego – groźnej zmiany nowotworowej, którą łatwo pomylić z innym przebarwieniem.
Swędzenie skóry jest dość typową przypadłością występującą u seniorów. Związane jest to często z brakami w skórze, które są wynikiem jej przesuszenia i niedostatecznego odżywienia. Najczęściej po zastosowaniu odpowiednich emulsji nawilżających i natłuszczających, zawierających także substancje przeciwzapalne, możliwe jest złagodzenie świądu. Jeśli jednak opiekun lub opiekunka zauważy u swojego podopiecznego, że swędzenie skóry jest problemem dość nagłym i nadeszło niespodziewanie, powinien również zasugerować wizytę lekarską, ponieważ może to być oznaką innych chorób organizmu np. cukrzycy czy zaburzeń układu trawiennego.
Choroby grzybicze, wirusowe i bakteryjne, niestety nie są rzadkością u osób starszych, mogą przy tym występować dość często. Stosunkowo łatwo można je zauważyć. Chorobom grzybiczym towarzyszy najczęściej bardzo uciążliwy świąd i pieczenie. Przykładem zmiany wirusowej może być np. półpasiec, który z kolei objawia się pojawieniem się na skórze pęcherzyków wypełnionych płynem. Wszystkie te zmiany opiekun lub opiekunka powinien zostawić do leczenia dermatologicznego, ze względu na to, że mogą mieć one swoje powikłania.
Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry starzejącej się, może wydawać się dość trudna, ze względu na brak spektakularnych efektów. Należy pamiętać, że większość zmian, które pojawiły się na skórze naturalnie i nie są objawem choroby, czyli np. zmarszczki czy przebarwienia posłoneczne, najczęściej mają charakter trwały i nie można ich cofnąć. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, które wzmocni ochronną funkcję skóry. Oprócz tego, kosmetyki dla osób starszych najczęściej zawierają odpowiednie witaminy, wspomagające funkcjonowanie skóry. Przede wszystkim, nie można zapominać o filtrach przeciwsłonecznych z dość wysokimi filtrami! Jest to niezmiernie istotne zarówno w przypadku przeciwdziałaniu szybkiemu starzeniu się, ale także ze względu na ryzyko powstawania nowotworów. Skórę można również wesprzeć od środka, upewniając się, że dieta seniora jest bogata w odpowiednie witaminy, wapń, a także zdrowe tłuszcze (głównie roślinne, np. w migdałach). Osoba starsza powinna także spożywać odpowiednie ilości wody.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość