Szał pączków – czyli skąd się wziął Tłusty Czwartek?

donuts-690281_1920

Tłusty Czwartek to chyba jedna z przyjemniejszych tradycji. Ogromne kolejki zniecierpliwionych ludzi do pączkarni, piekarni i sklepów. Pączki dzisiaj zdecydowanie górują w naszej diecie. Z nadzieniem, czy bez? Z pudrem czy z lukrem? A może faworki? Wybór jest ogromny, więc dzisiaj nikt nie liczy kalorii. Jednak czy wiemy skąd wzięła się ta tradycja? Teorii genezy Tłustego Czwartku jest niestety co najmniej tyle, ile rodzajów pączków. Przedstawimy Wam jednak te najbardziej popularne.

Historia Combrowego Czwartku

W XVII. wieku w Krakowie rządy sprawował burmistrz Comber. Był on człowiekiem z zasadami i uważnie pilnował porządku w swoim mieście. Słynął z tego, że potępiał przekupki, szczególnie te z krakowskich targów. Takie działania burmistrza często istotnie utrudniały pracę handlarzom. Comber wyznaczał im w nawet najmniejszych przewinieniach ogromne kary i sankcje, często nawet bardzo niesprawiedliwie. Kiedy dni burmistrza dobiegły końca, a podobno zmarł właśnie w czwartek, handlarze z lokalnych targów zaczęli świętować koniec swoich problemów. Od tej pory, ten dzień nazywano na krakowskich przedmieściach Combrowym Czwartkiem.

Rzymska wiosna

Kolejna legenda głosi, że za “sprawców” Tłustego Czwartku uważa się mieszkańców starożytnego Rzymu. Rzymianie cieszyli się na nadejście wiosny i z radością żegnali zimę, która sprawiała w tamtych czasach bardzo dużo problemów, przede wszystkich rolnych. Euforia była na tyle nieposkromiona, że w pierwszy dzień wiosny jedzono do syta. Głównie były to tłuste potrawy oraz mięso, co szło w idealnym połączeniu z dużymi ilościami wina. Ten dzień dostał wówczas miano “tłustego dnia”, który ewoluował do dzisiejszego Tłustego Czwartku.

Koniec karnawału

Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, po którym następuje okres Wielkiego Postu. Zatem zwyczaj ten przypisuje się również tradycjom chrześcijańskim, którzy w ostatni czwartek karnawału jedli do syta, aby wytrwać 40 dni w ścisłym poście przed Wielkanocą. Początkowo pączki miały nieco inny smak, bowiem podawano je z… BOCZKIEM! Tak, dawne “pampuchy” (pierwotna nazwa pączka) były na słono, często podawane również ze skwarkami lub słoniną. Pieczywo miało twardszą konsystencję (pierwsze pączki były robione bez drożdży) i smażono je dokładnie tak samo jak dzisiaj- na głębokim oleju, bądź smalcu. Biedniejsze społeczeństwo wypiekało pampuchy w piecach ponieważ tłuszcz był w tamtych czasach bardzo drogim rarytasem.

 

Legend jest sporo, jednak mają one jedną wspólną ideę- dzień obfitości. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Pączki w nadmiernej ilości mogą szkodzić, szczególnie chorującym na miażdżycę, zawierają one bardzo dużo tłuszczów nasyconych. W ten jeden dzień można sobie pozwolić na bycie małym łasuchem, ale róbmy wszystko z umiarem i starajmy trzymać się jednak poza Tłustym Czwartkiem zdrowej, zbilansowanej diety.

Powrót

Najnowsze artykuły

Dolegliwości Opiekunek i Opiekunów- bolący kręgosłup

Mature Man Suffering From Backache Whilst Gardening At Home

Bolący kręgosłup to problem zarówno starszych osób jak i Opiekunek czy Opiekunów. Szczególnie podczas zleceń...

Czytaj całość

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

fruit-2305192_1920

To, że witaminy są dla nas ważne wiemy już od najmłodszych lat. Problem pojawia się,...

Czytaj całość

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki

bloom-1836315_1920

Z pewnością znacie wszystkie obrzędy, tradycje i rytuały polskich ślubów. Czasami różnią się drobnymi detalami, zależnie...

Czytaj całość
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.