Inkontynencja osób starszych – nietrzymanie moczu częstą chorobą Seniora

inkontynencja

Często w ofertach, z którymi mamy styczność, pojawia się informacja o inkontynencji. Jednych to przeraża, jedni podchodzą obojętnie, jednak bez względu na podejście do tematu, każda Opiekunka czy Opiekun powinni znać specyfikę tego schorzenia. Objawy, leczenie i opieka – te tematy dzisiaj poruszymy.

Wstydliwy problem

Niestety, to schorzenie jest bardzo wstydliwe dla każdego, komu dolega inkontynencja. Co gorsze, to bardzo powszechne schorzenie tak jak Parkinson i wynika z podeszłego wieku. Problem z utrzymaniem moczu jest najczęściej wypadkową udaru lub problemów z pęcherzem moczowym. Problem z utrzymaniem kału zdarza się znacznie rzadziej, ale nadal statystyki wskazują na problem powszechny, bo aż 50% osób po przekroczeniu 80 lat zmaga się z tym problemem.

Większość osób, szczególnie kiedy ich umysł jest sprawny i są świadomi chorób, które przechodzą, inkontynencja jest tematem tabu. Co gorsza, wiele osób nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać tego problemu, jak również zadbać o higienę osobistą, która w takich sytuacjach jest kluczowa.

Leczenie

Jako opiekunki w Niemczech musimy zmierzyć się z dolegliwością. Często inkontynencja moze być leczona, jednak w tym przypadku leczymy tylko i wyłącznie przyczyny. Objawów już nie jesteśmy w stanie zlikwidować, dlatego warto jest dbać o zdrowie Seniora przed pojawieniem się tego problemu.

Pierwszym krokiem jest określenie powodów, skąd problem nietrzymania moczu czy kału się wziął. Od tego zależy całe leczenie i sklasyfikowanie rodzaju inkontynencji, których jest naprawdę dużo. Im dokładniejsza diagnoza, tym skuteczniejsze metody leczenia.

Jak zaopiekować się Seniorem z inkontynencją?

Niestety, leczenie może być długotrwałe, a skutki potrafią być bardzo dokuczliwe. Aby pomóc osobie cierpiącej na inkontynencję należy zadbać o kilka aspektów, aby ułatwić jej funkcjonowanie.

Po pierwsze odpowiednia bielizna, tu mamy na myśli pieluchomajtki lub specjalne wkładki. Powinny być dobre gatunkowo,  wówczas Senior będzie czuł się bardziej komfortowo. Po drugie kosmetyki do higieny, które powinny być jak najbardziej naturalne, bez dodatków alkoholi czy zapachów. Skóra podczas inkontynencji jest bardzo podrażniona i należy o nią szczególnie zadbać, aby nie zrobiły się rany, które utrudnią jeszcze bardziej Seniorowi funkcjonowanie.

Istotne jest, aby wytłumaczyć takiej osobie, że problem ten jest powszechny i ważne w takich sytuacjach jest to, aby zadbać o odpowiednią higienę. Należy przekonać go do częstego chodzenia do toalety. To pomoże nie tylko kontrolować nietrzymanie moczu czy kału, ale także będzie to odpowiednim ćwiczeniem mięśni zarówno pęcherza jak i jelit. Może to pomóc nawet w przyspieszeniu leczenia, a komfort życia Seniora znacznie się poprawi.

Powrót

Najnowsze artykuły

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

corona

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju...

Czytaj całość

Jak przygotować Seniora do okresu jesienno-zimowego?

jesienne

Przedstawiamy kilka czynników, które rewelacyjnie wpływają na zdrowie psychiczne jak i fizyczne w okresie jesienno-zimowym. Dieta

Czytaj całość

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jesień bywa niepewna pod względem pogody. Jednak nawet w chłodniejsze dni warto wyjść na świeże...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać

Aktywny senior w okresie jesiennym

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.