Na co najczęściej chorują osoby starsze?


Gdy podejmujemy pracę jako opiekun/opiekunka osób starszych, często możemy się zastanawiać, jakiego typu dolegliwości najczęściej dotykają naszych przyszłych podopiecznych. Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ludzi jest dużo, z chorobami jest niestety podobnie. Jedną osobę może też dotykać więcej niż jedno schorzenie. Istnieją jednak pewne choroby, które statystycznie najczęściej występują u osób starszych. Istnieje grupa schorzeń, które diagnozowane są u największej części seniorów tzw. choroby wieku podeszłego. Ze względu na podział organizmu, wśród tych chorób wyróżniamy te związane z: układem nerwowym, układem krążenia, narządami zmysłów oraz z układem ruchu. 

Choroby osób starszych związane z układem nerwowym

Do chorób tych należy jedna z najczęstszych chorób pojawiających się u osób starszych, czyli choroba Alzheimera. Objawia się ona głównie utratami pamięci, zanika również zdolność orientacji, utrudniona jest także komunikacja. Podobną chorobą jest także demencja. Obie choroby spowodowane są nieodwracalnymi zmianami w strukturze mózgu poprzez zanik kory mózgowej. Kolejną ważną chorobą układu nerwowego jest choroba Parkinsona. Do jej głównych objawów należy drżenie kończyn i zaburzenia mowy. 

Choroby związane z układem krążenia 

Do najczęstszych schorzeń u osób starszych związanych z układem sercowo-naczyniowym należy nadciśnienie tętnicze. Jest tak głównie ze względu na większe prawdopodobieństwo zapadania na tą chorobę wraz z wiekiem. Choroba ta spowodowana jest głównie sztywnieniem ścian naczyń tętniczych u osób starszych. Nadciśnienie wiąże się też z zaburzonym wydzielaniem sodu u seniorów. Kolejną chorobą związaną z układem krążenia, która bardzo często występuje u podopiecznych jest miażdżyca. Gdy nie jest leczona może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i chorób niedokrwiennych serca

Choroby związane z narządami zmysłów 

Wraz z wiekiem często osłabia się u seniorów zarówno wzrok, jak i słuch. Najczęściej pojawia się dalekowzroczność, z czym wiążą się głównie problemy z czytaniem i bliskim widzeniem. Nie powoduje jednak większych zdrowotnych konsekwencji, w przeciwieństwie do zaćmy czy jaskry, które wymagają wdrożenia jak najszybszej pomocy lekarskiej. W przeciwnym wypadku mogą zakończyć się ślepotą. Do chorób związanych ze słuchem należy m. in. tak zwana głuchota starcza

Choroby związane z układem ruchu 

Wśród tych chorób wyróżniamy u seniorów głównie osteoporozę. Jest to choroba związana z metabolizmem, charakteryzująca się zmniejszoną masą kości, zaburzoną budową kości oraz zwiększoną ich kruchością. W wyniku tej choroby kości bardzo łatwo ulegają złamaniom i uszkodzeniom, utrudniona jest również ich regeneracja. Kolejną chorobą częstą u osób starszych jest także reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS). Przy tej chorobie stawy ulegają zniekształceniu oraz przykurczeniu, co może prowadzić do bólu, a nawet stanów podgorączkowych. 

Do częstych chorób nie związanych z żadnym konkretnym układem w naszym organizmie należą choroby nowotworowe. Najczęstszymi nowotworami występującymi u osób starszych są: rak płuc, rak prostaty oraz rak piersi. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

corona

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju...

Czytaj całość

Jak przygotować Seniora do okresu jesienno-zimowego?

jesienne

Przedstawiamy kilka czynników, które rewelacyjnie wpływają na zdrowie psychiczne jak i fizyczne w okresie jesienno-zimowym. Dieta

Czytaj całość

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jesień bywa niepewna pod względem pogody. Jednak nawet w chłodniejsze dni warto wyjść na świeże...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Zrozumieć DEMENCJĘ

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

depresja

Lepsze samopoczucie? Mamy na to kilka sposobów!

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.