Bezsenność – jak sobie z nią radzić?
Podkrążone i sine oczy, brak energii i ogólne rozdrażnienie to tylko powierzchowne skutki, które objawia bezsenność. Jednak czasami możemy pozbyć się czynników, które ją wywołują. Wystarczy tylko przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu trybowi życia i w razie potrzeby- wprowadzić kilka zmian.
1. Dieta
Dieta wpływa na każdy aspekt naszego życia i jej zły wymiar może mieć wpływ na bezsenność. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na ilość tłustych potraw. Dlaczego? Tłuszcz wpływa negatywnie na długość snu, a dokładnie na fazę REM (jest to faza snu głębokiego). Dodatkowo tłuszcz wolno się trawi, a jak wiemy, żołądek spowalnia swoją pracę podczas naszego snu.
Należy również unikać pikantnych potraw. Działają bowiem one na nas pobudzająco i wtedy z pewnością będziemy mieli problem z zaśnięciem. Najlepszym więc sposobem będzie zjedzenie czegoś lekkiego, około 2/3 godzin przed zaśnięciem.
2. Szkodliwe urządzenia
Z danych zebranych przez Opieka nad osobami starszymi – Avoria jednym z najgorszych skutków wywołują właśnie urządzenia elektryczne. Już od dawna mówi się o źle wpływającym promieniowaniu, które blokując wytwarzanie się melatoniny, utrudnia zasypianie. Jeśli niejednokrotnie budzimy się z bólem głowy, a przy naszym łóżku znajduje się komórka- to dla nas sygnał, że urządzenie jest za blisko.
Ponadto, uważa się, że sypialnia powinna podświadomie kojarzyć się z miejscem całkowitego odpoczynku i relaksu. Oglądanie telewizji czy przeglądanie Internetu w łóżku to nienajlepszy pomysł.
3. Jak kawa, to przed 17stą
Dla niektórych z nas kawa to podstawa. Bez niej się nie ruszamy. Jednak i tutaj czyha na nas małe niebezpieczeństwo. Jak już wiemy, kofeina zawarta w kawie pobudza, jednak nie każdy z nas wie, że proces ten w organizmie zachodzi aż do 6 godzin. Dlatego na dobry sen, ostatnią kawę należy spożyć przed godziną 17.
Jednak kofeinę ma również Coca-cola czy czekolada, zatem tych produktów również należy unikać.
4. Nie kładź się do łóżka od razu po kąpieli
Termin “orzeźwiający prysznic” określa każdy rodzaj kąpieli. Dlaczego? Podczas brania prysznica nasz organizm pobudza się, poprzez kojące strumienie wody, przez co nasza krew zaczyna płynąć szybciej. To powoduje, że mamy więcej energii i jesteśmy pobudzeni. Oczywiście nie namawiamy do rezygnacji z kąpieli, bo to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy po całym dniu pracy. Jaką mamy zatem receptę? Bierzmy kąpiel tuż po kolacji, aby wieczorem móc spokojnie zasnąć.
5. Unikaj tabletek nasennych
Niech to będzie ostatnia deska ratunku, a najlepiej jak zaleci nam je lekarz. Większość ludzi, którzy zauważą u siebie problemy ze snem, sięga od razu po tabletki nasenne. Niestety nie każdy zna ich wskazanie i działanie w organizmie. Tak jak każde inne leki, jeśli nie chorujemy na bezsenność, a zaczniemy zażywać tego typu tabletki, możemy wywołać u siebie negatywne, a nawet przeciwne skutki. Nasz organizm się rozleniwi, będziemy w ciągu dnia ospali, a problemy ze snem jak były, tak będą.
Sen jest istotny dla każdego człowieka. Powinniśmy obserwować nasz organizm i zadbać o to, co dla niego najlepsze. Jednak, kiedy żadna z naszych prób zmian na lepsze nie pomaga, należy udać się do lekarza. Nie należy tego bagatelizować, gdyż taki objaw jak brak snu może prowadzić nawet do poważnych depresji, a jak dobrze wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Warto przeczytać także: https://avoria.com.pl/blog/bezsennosc-seniora-jak-mu-pomoc/
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość