5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!
Nadeszła wiosna, a wraz z nią (dosyć jeszcze niepewna) poprawa pogody. Słońce za oknem i wyższa temperatura wręcz proszą o wyjście z domu. Pobyt na świeżym powietrzu osławiony jest z wielu względów i nie powinien być dyskryminowany. Podobnie jest w przypadku spacerów. Ich pozytywny wpływ na zdrowie został już wielokrotnie udowodniony. Jeśli jednak brakuje Ci argumentów, poznaj 5 powodów, dla których jako opiekun lub opiekunka osób starszych, powinieneś/powinnaś zabrać swojego podopiecznego na spacer!
Wpływ spaceru na seniora
- Poprawa stanu zdrowia. Już 20 minut spaceru dziennie zalicza się jako aktywność fizyczna, niezbędna do podtrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia u seniora. Pozwala to obniżyć ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu krążenia. Osoby regularnie spacerujące mniej skarżą się także na różne urazy, co jest wynikiem wzmocnienia stawów i kości.
- Lepsze samopoczucie dla obu stron. Niezależnie od wieku, wpływ spaceru może być pozytywny dla każdego. Znaczenie m. in. światła słonecznego na nasz stan psychiczny jest znane nie od wczoraj. Wpływa to głównie na produkowaną pod wpływem promieni słonecznych witaminę D3, wpływającą korzystnie nie tylko na kościec, ale także dobry humor i odporność. Spacery wpływają też na lepsze przyswajanie się endorfin, dzięki czemu może przyczynić się też do złagodzenia depresji.
- Rozwój umysłowy. To może wydawać się dziwne, ale codzienny spacer może pomóc przy rozwoju intelektualnym. Związana ze spacerem poprawa krążenia wpływa na dotlenienie mózgu. Dodatkowo stworzenie sobie tego typu nawyku wpływa korzystnie na procesy motywacyjne. Jest to dobry sposób szczególnie dla opiekunek i opiekunów, którzy zmagają się z kryzysem w pracy.
- Zżycie się z podopiecznym. Wyjście z domu do dużo bardziej pozytywnego i przyjaznego otoczenia może przyczynić się do polepszenia relacji z seniorem. Oprócz tego czas poświęcony na spacerowanie można wykorzystać też na rozmowę, co dodatkowa stworzy pewną więź między opiekunką/opiekunem, a podopiecznym.
- Lepsze trawienie i spokojniejszy sen. Wysiłek fizyczny, nawet w niewielkich ilościach, wpływa korzystnie na poprawę metabolizmu, w wyniku czego łatwiej jest poradzić sobie z problemami trawiennymi. Jednocześnie poprawia też apetyt. Poprawa krążenie i większe dotlenienie wpływa też korzystnie na późniejszy sen. Dzięki codziennym spacerom Twój podopieczny może spać spokojniej i dłużej niż do tej pory.
Warto zapoznać się również z sekcją https://avoria.com.pl/najczesciej-zadawane-pytania/
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość