Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach będą się intensywnie rozwijać? Bardzo możliwe, że praca na gewerbe jako opiekunka to dla Ciebie atrakcyjna alternatywa dla podpisywania umów z agencją opiekunek. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj najważniejsze zalety i minusy pracy na gewerbe.

Praca na gewerbe jako opiekunka osób starszych – na czym polega?

Jeżeli interesujesz się tematem samozatrudnienia, to z pewnością wiesz, że gewerbe to działalność gospodarcza na niemieckich warunkach – firma zostaje zarejestrowana w Niemczech. Założenie własnej działalności gospodarczej często jest postrzegane jako sposób na wyższe zarobki oraz większą niezależność. Na czym polega praca na gewerbe jako opiekunka osób starszych?

Opiekunka osób starszych w Niemczech na gewerbe wykonuje pracę podobną jak opiekunki bez działalności – zakres obowiązków i wysokość wynagrodzenia to szczegóły, które powinny znaleźć się w umowie między stronami. Dodatkowo opiekunka osób starszych z własną działalnością musi:

 • Odprowadzać podatki. Jeżeli opiekunka nie zna niemieckiego prawa podatkowego, może skorzystać z usług biura rachunkowego.
 • Zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Ten punkt wiąże się z odprowadzaniem składek.
 • Prowadzić księgowość. Ta kwestia jest związana z poprzednimi – opiekunka ma obowiązek ewidencjonować przychody i wydatki.

Czy praca na gewerbe jako opiekunka w Niemczech się opłaca?

To często pojawiająca się wątpliwość wśród opiekunek, które myślą o założeniu własnej działalności. Praca na gewerbe jako opiekunka osób starszych w Niemczech opłaca się, gdy opiekunka bardzo dobrze zna niemiecki, ma świetne referencje i nie obawia się odpowiedzialności związanej z prowadzeniem działalności. Praca na gewerbe jako opiekunka zapewnia nieco wyższe zarobki i wcale nie wyklucza współpracy z agencją opiekunek. To jednak ogólne stwierdzenie – warto poznać wszystkie korzyści i zagrożenia wynikające z gewerbe. 

Praca opiekunki na gewerbe – korzyści

Dlaczego opiekunka osób starszych w Niemczech może w ogóle rozważać założenie działalności gospodarczej? Podstawowym argumentem są kwestie finansowe. Prawdą jest, że na gewerbe w Niemczech można zarobić więcej niż wykonując pracę na niemieckich warunkach po podpisaniu umowy z agencją opiekunek. To właśnie wyższe zarobki często są głównym powodem, dla którego doświadczone opiekunki decydują się na gewerbe. Ale korzyści płynących z założenia działalności gospodarczej jest więcej.

Opiekunka osób starszych w Niemczech gewerbe – korzyści:

 • Niewiele formalności. Założenie działalności gospodarczej w Niemczech nie jest szczególnie skomplikowane. Opiekunki, które dobrze znają język niemiecki, nie będą miały problemu z wypełnieniem dokumentów. Zawsze można też skorzystać z pomocy firm oferujących usługi dla przedsiębiorców.
 • Wyższe zarobki. Kwestie finansowe często skłaniają opiekunki do rozważania gewerbe. Trzeba jednak pamiętać, że o zarobkach decyduje nie forma wykonywania pracy, ale liczba przepracowanych godzin. Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Okazuje się, że czas pracy jest dość elastyczny.
 • Większa swoboda w wyborze rodzin, z którymi opiekunka będzie współpracować. Ale ta wolność oznacza też, że to opiekunka będzie musiała we własnym zakresie sprawdzić potencjalnego pracodawcę – chyba że będzie współpracować z zaufaną agencją opiekunek, która ją w tym wyręczy.

Gewerbe może być też dobrym rozwiązaniem dla opiekunek, które są już na emeryturze, mają doświadczenie w branży opiekuńczej i chcą sobie dorobić. Zarobki na gewerbe zapewniają więcej finansowych korzyści niż występowanie z wnioskiem o przeliczenie emerytury po każdym zakończonym kontrakcie.

Opiekunki, które pracują lub planują pracować na gewerbe przez wiele lat, mogą też liczyć, że wypracują sobie niemiecką emeryturę. To kolejna korzyść, chociaż wcale nie charakterystyczna dla gewerbe – emeryturę z niemieckiego odpowiednika ZUS-u może otrzymywać każda opiekunka, która spełni przewidziane przepisami wymagania.

Praca opiekunki na gewerbe – zagrożenia

Chociaż dla opiekunki perspektywa wyższych zarobków i większej niezależności może być kusząca, to trzeba pamiętać, że gewerbe wiąże się też z pewnymi zagrożeniami. Nie wszystkie z nich są oczywiste. Przykładowo opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech na gewerbe najpewniej będzie świadoma tego, że może trafić się jej nieuczciwy pracodawca. Nieuczciwy, czyli taki, który:

 • Wprowadzi opiekunkę w błąd co do stanu zdrowia podopiecznego. To problem, gdy opiekunka dotychczas zajmowała się głównie wsparciem seniora i prowadzeniem domu, a teraz nieświadomie przyjęła ofertę pracy, w ramach której ma zajmować się seniorem leżącym i potrzebującym kompleksowej opieki.
 • Nie wypłaci wynagrodzenia. W tej sytuacji opiekunka może dochodzić wynagrodzenia na drodze sądowej, ale wymaga to zarówno determinacji, czasu, jak i środków. Nie każda opiekunka, zwłaszcza prowadząca działalność, chce się angażować w taki spór.
 • Będzie nieustannie zmieniał (zwiększał) zakres obowiązków. W rezultacie opiekunka będzie spędzać w pracy coraz więcej godzin. To może być źródłem frustracji, zwłaszcza że praca opiekunek nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowy stres czy nieporozumienia z pracodawcą są zupełnie zbędne i nie wpływają korzystnie na jakość świadczonych usług.

Powyższe przykłady zagrożeń są oczywiste – z takimi sytuacjami może spotkać się też opiekunka, która nawiązała niefortunną współpracę z nieuczciwą agencją zatrudnienia. Ale do tego dochodzą ryzyka, które są ściśle związane z prowadzeniem gewerbe – opiekunka musi pamiętać o rozliczeniach z niemieckim fiskusem oraz formalnościach. W tym przypadku nie ma drogi na skróty – pamiętać trzeba o rozliczeniach i innych obowiązkach. W przeciwnym razie można spodziewać się poważnych konsekwencji.

Gewerbe nie jest dobrym rozwiązaniem dla opiekunek, które nie znają niemieckiego w stopniu komunikatywnym i mają trudności z mówieniem, czytaniem i pisaniem w tym języku. To ważne, ponieważ własna działalność może wymagać kontaktu z urzędnikami. Do opiekunki może przychodzić też korespondencja, w tym choćby z urzędów. Jeżeli opiekunka dopiero uczy się niemieckiego, to – nawet gdy posiada wysokie kwalifikacje – powinna pozostać przy współpracy z agencją opiekunek, która zapewni jej wsparcie koordynatora.

opiekunka osób starszych w Niemczech gewerbe

Gdzie szukać pracy jako opiekunka osób starszych na gewerbe?

Opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech na gewerbe – ten model zatrudnienia może kojarzyć się z prowadzeniem działań marketingowych lub nieustannym przeglądaniem portali z ogłoszeniami o pracę. Jeżeli opiekunka zdecydowała się na gewerbe, to współpraca zasadniczo nie różni się od zatrudnienia bez działalności – opiekunka wybiera ofertę, podpisuje umowę i rozpoczyna pracę.

Szukasz innej alternatywy i interesuje Cię praca na podstawie umowy?  W Avoria dbamy o interes zarówno opiekunki, jak i seniora i jego rodziny, oferujemy wyłącznie uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – każde ogłoszenie zawiera szczegółowe informacje, w tym o stanie zdrowia seniora. Jesteśmy agencją, która zapewnia pełne wsparcie przy wyjazdach do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Gwarantujemy legalne zatrudnienie i umowę, jako pracodawca odprowadzimy za Ciebie wszystkie niezbędne składki, w tym zdrowotne. Skontaktuj się z nami – zapewniamy opiekunkom dostęp do szerokiej bazy ofert pracy w opiece nad seniorami na terenie całych Niemiec.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  30.04.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (78l., 50kg, 152cm). Choruje na Parkinsona. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Po domu chodzi przy rollatorze, ale potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma też wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko w awaryjnych przypadkach, raczej wstaje do niej mąż jak np. przemoczy pieluchę.

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. W zakupach pomaga mąż Podopiecznej, zawozi Opiekunkę lub robi je z listą zakupów zrobioną przez Opiekunkę.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Salzgitter (38229)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  13.05.2024


  Okres wyjazdu:

  4 tygodnie


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gustav (96l., 69kg, 174cm). Cierpi na osłabienie starcze, zwyrodnienie plamki żółtej (senior niedowidzi), ma rozrusznik serca i problemy z nerkami. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest świadomy mimo wieku. Porusza się przy pomocy rollatora., potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Podopieczny potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka też jego syn i dla niego również się gotuje. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Dillenburg (35638)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  28.04.2024


  Okres wyjazdu:

  do 02.06.2024


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gertrud (90l., 80kg, 170cm). Nie ma demencji, jest osobą świadomą, z charakteru bardzo miłą, pogodną i komunikatywną. Ma nadciśnienie i nosi okulary. Obecnie jest osobą leżącą, po usunięciu sztucznego biodra. 2-3x w ciągu dnia trzeba jej pomóc przy wstawaniu do stołu (do posiłków) – ma podnośnik przy łóżku i wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy i ma cewnik. Noce przesypia.

  Codziennie rano do higieny i cewnika przychodzi Pflegedienst. 1x w tygodniu Pani ma fizjoterapię.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód z manualną skrzynią biegów.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?
Avoria