Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech nie należy do najłatwiejszych. Może być obciążający zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej to jedno, ale czy ma on wpływ na ostateczną liczbę godzin pracy? Zastanawiasz się, ile godzin pracuje opiekunka osób starszych w Niemczech? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając różne aspekty czasu pracy opiekunek w Niemczech.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech – co się na niego składa?

Plan dnia opiekunki w głównej mierze zależy od tego, jak ułożony dzień mają podopieczni. Nowa opiekunka nie powinna od razu zmieniać trybu dnia seniora, ale zaplanować go w sposób odpowiedni zarówno dla niej, jak i dla osoby starszej. Większość zleceń jest do siebie podobna. Obowiązuje podobny schemat dnia, czyli: senior wstaje, wykonuje higienie, je śniadanie, obiad, kolację, znowu wykonuje higienę i idzie spać. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, na które należy być przygotowanym. Warto zaznaczyć, że ok. 95% ofert zakłada, że opiekunka mieszka w tym samym gospodarstwie domowym co podopieczni. Zdarza się, w tych 5%, że opiekunka ma osobne mieszkanie gdzieś obok, ale te przypadki są bardzo rzadkie i opiekunka oczywiście przed podjęciem pracy musi wyrazić na to zgodę.

Opiekunki w Niemczech mają do wykonania wiele zadań, ale do tych najbardziej powtarzalnych możemy zaliczyć:

 • pobudkę seniora;
 • pomoc przy higienie oraz ubieraniu (sesja poranna);
 • przygotowywanie śniadania;
 • pomoc przy poruszaniu się;
 • planowanie tego, co senior będzie robił w swoim czasie wolnym oraz podczas przerwy dla opiekunki;
 • organizacja aktywności seniora;
 • wyjścia na spacery;
 • przygotowanie obiadu;
 • robienie małych zakupów;
 • przygotowanie kolacji;
 • pomoc przy higienie i ubieraniu (sesja wieczorna);
 • przygotowanie podopiecznego do snu.

Oczywiście są to tylko podstawowe czynności dotyczące pracy z podopiecznymi. Do innych obowiązków można zaliczyć również: sprzątanie, przygotowywanie innych posiłków, np. podwieczorka, wymagane wizyty lekarskie (z odpowiednim upoważnieniem), czuwanie nad przyjmowanymi lekami, kontrola nawodnienia, ewentualne opróżnienie woreczka od cewnika, pomoc przy poruszaniu (również wykonywanie transferu oraz obsługiwanie urządzeń służących do podnoszenia seniorów).

czas pracy opiekunki w Niemczech

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech?

Często słyszymy, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech to praca wykonywana w trybie 24/7. Wszystko w związku z tym, że opiekunka ma zagwarantowane zakwaterowanie u swoich podopiecznych. Należy pamiętać, że opiekunka powinna:

 • mieć czas na przerwę – to czas, który opiekunka ma tylko i wyłącznie dla siebie; nie zajmuje się wtedy swoją pracą;
 • mieć czas na sen – najwięcej opiekunek prosi o oferty pracy bez opieki w nocy (są również osoby, które podejmą się takich, cięższych zleceń, ale wtedy same się na to godzą na etapie przedstawienia oferty i oczywiście dostają za to dodatkowe wynagrodzenie).

Podsumowując, opiekunka pracuje tyle, ile potrzebuje i w zależności od tego, jak sobie zorganizuje pracę, ale musi wziąć pod uwagę, że jest to praca z człowiekiem, często ciężko chorym. Zdarzają się różne sytuacje jak np. potrzeba pomocy w nocy, pilny wyjazd do lekarza lub gorszy stan zdrowia podopiecznego. W tej sytuacji opiekunka powinna zadbać o to, żeby zapewnić seniorom opiekę na jak najwyższym poziomie. Oczywiście tego typu, wyjątkowe sytuacje, powinny być odpowiednio zapisane w umowie.

Regulacje prawne czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Temat regulacji prawnych czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest często poruszany w trakcie rozmowy rekrutacyjnej lub w momencie problemów podczas zlecenia. Niestety nie ma sztywnych zasad dotyczących czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Wynika to głównie z tego względu, że opiekunki zatrudnione są na podstawie polskiej umowy zlecenie, a nie na warunkach niemieckich tzw. gewerbie. Jest to inna forma współpracy i obowiązują tu polskie zasady, a nie niemieckie regulacje prawne. Warto dodać, że również zarobki opiekunek w Niemczech są zróżnicowane, zależą przede wszystkim od umowy, doświadczenia opiekunki, wpływ na wynagrodzenie ma też czas pracy i dostępność.

Właśnie dlatego tak ważne jest ułożenie sobie pracy i jasny podział obowiązków. Opiekunka powinna mieć codziennie czas wolny dla siebie i pracodawca również powinien o to zadbać. Jeśli ten artykuł zachęcił Państwa do podjęcia takiej formy współpracy, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty pracy jako opiekunka w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Oberstenfeld (71720)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  07.06.2024


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Günter (83l., 84kg, 177cm). Cierpi na Alzheimera, cukrzycę, demencję, nadciśnienie i Parkinsona. Ma rozrusznik serca. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Porusza się o lasce, trzeba mu pomóc przy wstawaniu. Wymaga wsparcia w higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, chodzi sam do toalety, ale asekuracyjnie również zakłada się mu pampersy. Opieka w nocy tylko w awaryjnych sytuacjach, ale jest to bardzo rzadkie.

  Podopieczny jest osobą rozmowną, miłą, spokojną, pełną humoru i optymistyczną. Lubi oglądać TV i grać w karty.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Otyłość wśród seniorów

Otyłość wśród seniorów

Hipotonia – nieprzyjaciel seniorów

Hipotonia – nieprzyjaciel seniorów

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Senior zimą

Senior zimą
Avoria