Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech nie należy do najłatwiejszych. Może być obciążający zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej to jedno, ale czy ma on wpływ na ostateczną liczbę godzin pracy? Zastanawiasz się, ile godzin pracuje opiekunka osób starszych w Niemczech? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając różne aspekty czasu pracy opiekunek w Niemczech.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech – co się na niego składa?

Plan dnia opiekunki w głównej mierze zależy od tego, jak ułożony dzień mają podopieczni. Nowa opiekunka nie powinna od razu zmieniać trybu dnia seniora, ale zaplanować go w sposób odpowiedni zarówno dla niej, jak i dla osoby starszej. Większość zleceń jest do siebie podobna. Obowiązuje podobny schemat dnia, czyli: senior wstaje, wykonuje higienie, je śniadanie, obiad, kolację, znowu wykonuje higienę i idzie spać. Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, na które należy być przygotowanym. Warto zaznaczyć, że ok. 95% ofert zakłada, że opiekunka mieszka w tym samym gospodarstwie domowym co podopieczni. Zdarza się, w tych 5%, że opiekunka ma osobne mieszkanie gdzieś obok, ale te przypadki są bardzo rzadkie i opiekunka oczywiście przed podjęciem pracy musi wyrazić na to zgodę.

Opiekunki w Niemczech mają do wykonania wiele zadań, ale do tych najbardziej powtarzalnych możemy zaliczyć:

 • pobudkę seniora;
 • pomoc przy higienie oraz ubieraniu (sesja poranna);
 • przygotowywanie śniadania;
 • pomoc przy poruszaniu się;
 • planowanie tego, co senior będzie robił w swoim czasie wolnym oraz podczas przerwy dla opiekunki;
 • organizacja aktywności seniora;
 • wyjścia na spacery;
 • przygotowanie obiadu;
 • robienie małych zakupów;
 • przygotowanie kolacji;
 • pomoc przy higienie i ubieraniu (sesja wieczorna);
 • przygotowanie podopiecznego do snu.

Oczywiście są to tylko podstawowe czynności dotyczące pracy z podopiecznymi. Do innych obowiązków można zaliczyć również: sprzątanie, przygotowywanie innych posiłków, np. podwieczorka, wymagane wizyty lekarskie (z odpowiednim upoważnieniem), czuwanie nad przyjmowanymi lekami, kontrola nawodnienia, ewentualne opróżnienie woreczka od cewnika, pomoc przy poruszaniu (również wykonywanie transferu oraz obsługiwanie urządzeń służących do podnoszenia seniorów).

czas pracy opiekunki w Niemczech

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech?

Często słyszymy, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech to praca wykonywana w trybie 24/7. Wszystko w związku z tym, że opiekunka ma zagwarantowane zakwaterowanie u swoich podopiecznych. Należy pamiętać, że opiekunka powinna:

 • mieć czas na przerwę – to czas, który opiekunka ma tylko i wyłącznie dla siebie; nie zajmuje się wtedy swoją pracą;
 • mieć czas na sen – najwięcej opiekunek prosi o oferty pracy bez opieki w nocy (są również osoby, które podejmą się takich, cięższych zleceń, ale wtedy same się na to godzą na etapie przedstawienia oferty i oczywiście dostają za to dodatkowe wynagrodzenie).

Podsumowując, opiekunka pracuje tyle, ile potrzebuje i w zależności od tego, jak sobie zorganizuje pracę, ale musi wziąć pod uwagę, że jest to praca z człowiekiem, często ciężko chorym. Zdarzają się różne sytuacje jak np. potrzeba pomocy w nocy, pilny wyjazd do lekarza lub gorszy stan zdrowia podopiecznego. W tej sytuacji opiekunka powinna zadbać o to, żeby zapewnić seniorom opiekę na jak najwyższym poziomie. Oczywiście tego typu, wyjątkowe sytuacje, powinny być odpowiednio zapisane w umowie.

Regulacje prawne czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Temat regulacji prawnych czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest często poruszany w trakcie rozmowy rekrutacyjnej lub w momencie problemów podczas zlecenia. Niestety nie ma sztywnych zasad dotyczących czasu pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Wynika to głównie z tego względu, że opiekunki zatrudnione są na podstawie polskiej umowy zlecenie, a nie na warunkach niemieckich tzw. gewerbie. Jest to inna forma współpracy i obowiązują tu polskie zasady, a nie niemieckie regulacje prawne. Warto dodać, że również zarobki opiekunek w Niemczech są zróżnicowane, zależą przede wszystkim od umowy, doświadczenia opiekunki, wpływ na wynagrodzenie ma też czas pracy i dostępność.

Właśnie dlatego tak ważne jest ułożenie sobie pracy i jasny podział obowiązków. Opiekunka powinna mieć codziennie czas wolny dla siebie i pracodawca również powinien o to zadbać. Jeśli ten artykuł zachęcił Państwa do podjęcia takiej formy współpracy, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty pracy jako opiekunka w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?

Dieta śródziemnomorska dla Seniora

Dieta śródziemnomorska dla Seniora
Avoria