Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech – co do niego należy?

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech – co do niego należy?

Opiekunka osób starszych to osoba, której zadaniem jest pomagać osobom w podeszłym wieku przy czynnościach dnia codziennego. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora oraz od okoliczności, które występują na miejscu (często w obowiązkach domowych opiekunkę odciąża osoba, która przychodzi do pomocy przy sprzątaniu lub do wykonywania higieny).

Jaki jest główny zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Warto zaznaczyć, że na każdym zleceniu mogą występować inne obowiązki, które opiekunka powinna wykonywać. Tak naprawdę wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznych – zarówno jeśli chodzi o aspekt fizyczny, jak i psychiczny.

Najważniejsze obowiązki opiekunki osób starszych to:

 • higiena osób starszych i pomoc przy wykonywaniu czynności z nią związanych, takich jak: kąpiel, toaleta, zmiana pieluch, opróżnienie woreczka od cewnika, mycie codzienne, wycieranie (szczególnie pleców), czesanie, ubieranie;

 • pomoc przy poruszaniu;

 • towarzystwo;

 • pomoc przy wykonywaniu posiłków, gotowanie, podanie do stołu;

 • często karmienie;

 • przypominanie o piciu i braniu lekarstw;

 • zakupy;

 • sprzątanie;

 • pranie, prasowanie.

Co należy do dodatkowych obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Tak naprawdę jest mnóstwo innych obowiązków, które są samoczynnie wykonywane podczas zlecenia. Niekiedy nie zwraca się nawet uwagi na to, że aktualna pomoc jest zadaniem do wykonania. Opiekunka, która pracuje z chęci serca, wie jak zapewnić bezpieczeństwo seniorowi, pomagając mu żyć czynnie, aktywnie (w miarę możliwości) i przede wszystkim czuć się nadal osobą potrzebną.

Dodatkowy zakres obowiązków, jaki ma opiekunka osób starszych w Niemczech to:

 • ogólna aktywizacja: gry, zabawy, spacery, wspólne posiłki czy oglądanie TV, gimnastyka;

 • opieka nad zwierzątkiem (tylko jeśli Opiekunka wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);

 • jazda samochodem (tylko jeśli Opiekunka ma czynne prawo jazdy i wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);

 • inne obowiązki, niezbędne do funkcjonowania seniora (wszystkie obowiązki w ramach tego, co Opiekunka może wykonać – brak czynności medycznych).

Co nie należy do obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opiekunka jest osobą odpowiedzialną za tą przestrzeń, w której przybywa ona oraz podopieczni. Absolutnie nie musi dbać o całą powierzchnię domu. Mowa tu przede wszystkim o miejscach takich jak: piwnica, garaż, strych czy ogród. Co ważne, wszystkie obowiązki, które są wykonywane przez opiekunkę, powinny być jasno zapisane w umowie, którą podpisuje opiekunka przed wyjazdem na zlecenie do Niemiec.

Osoby pracujące w opiece, pod żadnym pozorem nie powinny również wykonywać czynności medycznych. Te zadania należą do lekarza, pielęgniarki, czy Pflegedienst, którzy przychodzą, by wspomagać Opiekunkę właśnie w tych zadaniach.

Kolejną sprawą jest pomoc całej rodzinie, a najczęściej gotowanie dla nich. Co innego, kiedy osoba wymagająca opieki ma męża czy żonę. W takiej sytuacji, przy przedstawieniu oferty jest jasno zaznaczone, że obowiązki domowe wykonywane są również dla tej drugiej osoby. Oczywiście wynagrodzenie za takie zlecenie również jest proporcjonalnie wyższe. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy ktoś „wpada” codziennie na posiłki i oczekuje, że opiekunka zawsze będzie na to przygotowana.

Warto tutaj zaznaczyć, że opiekunka to nie jest służba. Żadna osoba nie jest w stanie być na czyjeś zawołanie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opiekunka powinna mieć przerwę od obowiązków. Musi mieć wtedy czas wolny, aby wyjść z domu, odpocząć od obowiązków opiekunki, przewietrzyć głowę. Często rodziny oferują jeszcze dodatkowe połówki lub całe dni wolne dla opiekunki. Praca opiekunki w takich warunkach jest dużo bardziej efektywna. Jeśli interesuje Cię taka forma pracy, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z zawodem opiekunki osób starszych w Niemczech. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy ofertę pracy specjalnie dla Ciebie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Obowiązki domowe po niemiecku – poznaj najważniejsze zwroty

Obowiązki domowe po niemiecku – poznaj najważniejsze zwroty

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać

Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać
Avoria