Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech – co do niego należy?

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech – co do niego należy?

Opiekunka osób starszych to osoba, której zadaniem jest pomagać osobom w podeszłym wieku przy czynnościach dnia codziennego. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora oraz od okoliczności, które występują na miejscu (często w obowiązkach domowych opiekunkę odciąża osoba, która przychodzi do pomocy przy sprzątaniu lub do wykonywania higieny).

Jaki jest główny zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Warto zaznaczyć, że na każdym zleceniu mogą występować inne obowiązki, które opiekunka powinna wykonywać. Tak naprawdę wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznych – zarówno jeśli chodzi o aspekt fizyczny, jak i psychiczny.

Najważniejsze obowiązki opiekunki osób starszych to:

 • higiena osób starszych i pomoc przy wykonywaniu czynności z nią związanych, takich jak: kąpiel, toaleta, zmiana pieluch, opróżnienie woreczka od cewnika, mycie codzienne, wycieranie (szczególnie pleców), czesanie, ubieranie;

 • pomoc przy poruszaniu;

 • towarzystwo;

 • pomoc przy wykonywaniu posiłków, gotowanie, podanie do stołu;

 • często karmienie;

 • przypominanie o piciu i braniu lekarstw;

 • zakupy;

 • sprzątanie;

 • pranie, prasowanie.

Co należy do dodatkowych obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Tak naprawdę jest mnóstwo innych obowiązków, które są samoczynnie wykonywane podczas zlecenia. Niekiedy nie zwraca się nawet uwagi na to, że aktualna pomoc jest zadaniem do wykonania. Opiekunka, która pracuje z chęci serca, wie jak zapewnić bezpieczeństwo seniorowi, pomagając mu żyć czynnie, aktywnie (w miarę możliwości) i przede wszystkim czuć się nadal osobą potrzebną.

Dodatkowy zakres obowiązków, jaki ma opiekunka osób starszych w Niemczech to:

 • ogólna aktywizacja: gry, zabawy, spacery, wspólne posiłki czy oglądanie TV, gimnastyka;

 • opieka nad zwierzątkiem (tylko jeśli Opiekunka wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);

 • jazda samochodem (tylko jeśli Opiekunka ma czynne prawo jazdy i wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);

 • inne obowiązki, niezbędne do funkcjonowania seniora (wszystkie obowiązki w ramach tego, co Opiekunka może wykonać – brak czynności medycznych).

Co nie należy do obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opiekunka jest osobą odpowiedzialną za tą przestrzeń, w której przybywa ona oraz podopieczni. Absolutnie nie musi dbać o całą powierzchnię domu. Mowa tu przede wszystkim o miejscach takich jak: piwnica, garaż, strych czy ogród. Co ważne, wszystkie obowiązki, które są wykonywane przez opiekunkę, powinny być jasno zapisane w umowie, którą podpisuje opiekunka przed wyjazdem na zlecenie do Niemiec.

Osoby pracujące w opiece, pod żadnym pozorem nie powinny również wykonywać czynności medycznych. Te zadania należą do lekarza, pielęgniarki, czy Pflegedienst, którzy przychodzą, by wspomagać Opiekunkę właśnie w tych zadaniach.

Kolejną sprawą jest pomoc całej rodzinie, a najczęściej gotowanie dla nich. Co innego, kiedy osoba wymagająca opieki ma męża czy żonę. W takiej sytuacji, przy przedstawieniu oferty jest jasno zaznaczone, że obowiązki domowe wykonywane są również dla tej drugiej osoby. Oczywiście wynagrodzenie za takie zlecenie również jest proporcjonalnie wyższe. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy ktoś „wpada” codziennie na posiłki i oczekuje, że opiekunka zawsze będzie na to przygotowana.

Warto tutaj zaznaczyć, że opiekunka to nie jest służba. Żadna osoba nie jest w stanie być na czyjeś zawołanie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opiekunka powinna mieć przerwę od obowiązków. Musi mieć wtedy czas wolny, aby wyjść z domu, odpocząć od obowiązków opiekunki, przewietrzyć głowę. Często rodziny oferują jeszcze dodatkowe połówki lub całe dni wolne dla opiekunki. Praca opiekunki w takich warunkach jest dużo bardziej efektywna. Jeśli interesuje Cię taka forma pracy, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z zawodem opiekunki osób starszych w Niemczech. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy ofertę pracy specjalnie dla Ciebie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Grill w domu i w pracy – idealny pomysł na spędzenie czasu z Seniorem

Grill w domu i w pracy – idealny pomysł na spędzenie czasu z Seniorem

Jak spać..?

Jak spać..?

Dezynfekować należy ręce, twarz i… telefon

Dezynfekować należy ręce, twarz i… telefon

Zwierzęta i osoby starsze

Zwierzęta i osoby starsze
Avoria