Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Niania, przedszkolanka, opiekunka… Przyzwyczajenie od razu narzuca nam pewien schemat  myślenia, w którym sprawowanie opieki nad innymi ludźmi przypisuje się wyłącznie kobietom. A jednak okazuje się, że nie jest to zawód wykonywany jedynie przez kobiety. Choć mężczyźni pracujący jako opiekunowie osób starszych (głównie w Niemczech) stanowią zdecydowaną mniejszość, nie można powiedzieć, żeby w ogóle nie pracowali w tym fachu.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech tylko dla kobiet?

Są przypadki, gdy podopieczny, mężczyzna nie wyobraża sobie, by jego opiekunką była kobieta. Jest to kwestia czysto preferencyjna. Zwyczajnie bardziej komfortowo czują się w otoczeniu mężczyzny. Z tego względu czasami, gdy opieki wymaga małżeństwo, występuje też możliwość zatrudnienia pary opiekunów. Jest to dobry sposób by pogodzić sprawy rodzinne z pracą. Niestety rozwiązanie to nie jest jednak aż tak popularne ze względu na wyższe koszta zatrudnienia dwóch opiekunów ponad jednym.

Opiekun osób starszych w Niemczech – charakterystyka

Czy jest coś, w czym opiekunowie dominują? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim mają więcej siły. To szczególnie przydatne przy osobach leżących i niepełnosprawnych. Opiekunki często nie radzą sobie z tym ciężarem, szybko pojawiają się u nich urazy kręgosłupa. Choć nauka odpowiedniego podnoszenia osoby niepełnosprawnej pomaga także kobietom, nie da się ukryć, iż to właśnie mężczyźni z większą łatwością potrafią poradzić sobie z tym zadaniem. Oprócz tego dużo większa część opiekunów niż opiekunek posiada prawo jazdy, które często jest bardzo cenne, jeśli nie konieczne. Ponownie, przydaje się szczególnie, gdy osoba ma niemałe problemy zdrowotne i musi stale pojawić się na kontrolach w szpitalu. Poza tym, prawo jazdy jest potrzebne, gdy dom podopiecznego znajduje się na terenach wiejskich i jest bardzo oddalony od sklepu.

Jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że mężczyźni wcale nie muszą być dużo gorsi w prowadzeniu domu. Coraz częściej radzą sobie z tym doskonale, czasem nawet lepiej od kobiet. Nie od wczoraj wiadomo, że najsłynniejszymi szefami kuchni są właśnie mężczyźni. Oprócz tego często wykazują się dużo większą cierpliwością i starannością niż kobiety, ze względu na to, że przykładają dużą wagę do swojej pracy. Mają też silniejszą psychikę, co pozwala im na lepsze znoszenie trudnych warunków pracy, a także tęsknoty związanej z pobytem za granicą.

Choć ofert pracy dla opiekunów osób starszych nie ma wiele, mężczyźni w tym  fachu zdecydowanie są potrzebni. Tak jak zostało opisane powyżej, pewne ich cechy i atrybuty pozwalają im stać się świetnymi pracownikami, a w niektórych sytuacjach wręcz niezbędnymi. Sprawdź koniecznie oferty pracy – opieka nad osobami starszymi w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Frank (40l., 76kg, 190cm). Jest po ciężkim urazie mózgu i czaszki – wypadek w pracy. Ma problemy ze świadomością, szczególnie o swój stan zdrowia. Podopieczny jest osobą całkowicie leżącą. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce przesypia.

  Podopiecznym codziennie w godzinach 7:00-19:00 zajmuje się Pflegedienst.  W tym czasie Opiekunka nie robi nic przy Podopiecznym, tylko zajmuje się domem, zakupami, gotowaniem, praniem.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Zwierzęta i osoby starsze

Zwierzęta i osoby starsze

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.