Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Niania, przedszkolanka, opiekunka… Przyzwyczajenie od razu narzuca nam pewien schemat  myślenia, w którym sprawowanie opieki nad innymi ludźmi przypisuje się wyłącznie kobietom. A jednak okazuje się, że nie jest to zawód wykonywany jedynie przez kobiety. Choć mężczyźni pracujący jako opiekunowie osób starszych w Niemczech stanowią zdecydowaną mniejszość, nie można powiedzieć, żeby w ogóle nie pracowali w tym fachu.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech tylko dla kobiet?

Są przypadki, gdy podopieczny, mężczyzna nie wyobraża sobie, by jego opiekunką była kobieta. Jest to kwestia czysto preferencyjna. Zwyczajnie bardziej komfortowo czują się w otoczeniu mężczyzny. Z tego względu czasami, gdy opieki wymaga małżeństwo, występuje też możliwość zatrudnienia pary opiekunów. Jest to dobry sposób by pogodzić sprawy rodzinne z pracą. Niestety rozwiązanie to nie jest jednak aż tak popularne ze względu na wyższe koszta zatrudnienia dwóch opiekunów ponad jednym.

Opiekun osób starszych w Niemczech – charakterystyka

Czy jest coś, w czym opiekunowie dominują? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim mają więcej siły. To szczególnie przydatne przy osobach leżących i niepełnosprawnych. Opiekunki często nie radzą sobie z tym ciężarem, szybko pojawiają się u nich urazy kręgosłupa. Choć nauka odpowiedniego podnoszenia osoby niepełnosprawnej pomaga także kobietom, nie da się ukryć, iż to właśnie mężczyźni z większą łatwością potrafią poradzić sobie z tym zadaniem. Oprócz tego dużo większa część opiekunów niż opiekunek posiada prawo jazdy, które często jest bardzo cenne, jeśli nie konieczne. Ponownie, przydaje się szczególnie, gdy osoba ma niemałe problemy zdrowotne i musi stale pojawić się na kontrolach w szpitalu. Poza tym, prawo jazdy jest potrzebne, gdy dom podopiecznego znajduje się na terenach wiejskich i jest bardzo oddalony od sklepu.

Jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że mężczyźni wcale nie muszą być dużo gorsi w prowadzeniu domu. Coraz częściej radzą sobie z tym doskonale, czasem nawet lepiej od kobiet. Nie od wczoraj wiadomo, że najsłynniejszymi szefami kuchni są właśnie mężczyźni. Oprócz tego często wykazują się dużo większą cierpliwością i starannością niż kobiety, ze względu na to, że przykładają dużą wagę do swojej pracy. Mają też silniejszą psychikę, co pozwala im na lepsze znoszenie trudnych warunków pracy, a także tęsknoty związanej z pobytem za granicą.

Choć ofert pracy dla opiekunów osób starszych nie ma wiele, mężczyźni w tym  fachu zdecydowanie są potrzebni. Tak jak zostało opisane powyżej, pewne ich cechy i atrybuty pozwalają im stać się świetnymi pracownikami, a w niektórych sytuacjach wręcz niezbędnymi. Sprawdź koniecznie oferty pracy – opieka nad osobami starszymi w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Życzenia świąteczne po niemiecku – sprawdź nasze propozycje!

Życzenia świąteczne po niemiecku – sprawdź nasze propozycje!

Jak zmienia się nasz charakter?

Jak zmienia się nasz charakter?
Avoria