Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

santa-1024451_640

Co kraj to obyczaj- znacie to powiedzenie? Z pewnością, szczególnie, jeśli sami doświadczyliście różnic w tradycji między nawet sąsiednimi krajami. Dzisiaj 6-ty grudnia, czas przyjrzeć się naszym sąsiadom i porównać nasze podejście do ulubionego święta dzieci… i nie tylko 🙂

Mikołaj i spółka

Tradycją jest, że w ten dzień przychodzi do nas Święty Mikołaj (w Niemczech Nikolaus), tutaj wszystko jest jasne. Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w ten dzień zostawia upominki pod świąteczną choinką. 

  • Górny Śląsk- tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia nam Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
  • Małopolska i Podkarpacie- tutaj grzeczne dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji. 
  • Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy- te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, którego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą. 
  • Pomorze czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki. 

Z racji globalizacji, coraz rzadziej rozróżnia się te postaci. Przyjmuje się, że Mikołaj przychodzi zarówno na początku, jak i na końcu grudnia. Ta tradycja jest szczególnie respektowana w Stanach Zjednoczonych i środkowej Europie, więc prawdopodobnie stamtąd zaczerpnęliśmy tego zwyczaju. 

Nikolaus, jego większy kolega i Dzieciątko

W Niemczech nie ma aż tak sporych różnic. W większości przypadków są tylko dwie postaci, które przychodzą z podarunkami. W Mikołajki zjawia się ta pierwsza- Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w Święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich  Niemczech, przychodzi jego większy kolega- Weinachtsmann. Ten z kolei już jest wypisz, wymaluj postacią z Coca-Coli. Starszy i grubszy od Nikolausa, w towarzystwie swoich elfów, sań i reniferów. 

Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – tak jak to jest w tradycji na Śląsku

Mikołajki- gdzie te prezenty?

Schematy są podobne. Noc z 5 na 6 grudnia jest wyczekiwana zarówno przez Polaków, jak i przez Niemców. Jednak proces przygotowań trochę się różni. 

W Polsce dzieci zostawiają skarpety, które Mikołaj wypełnia słodyczami, albo po prostu zostawia je pod poduszką. Niemieckie zwyczaje są nieco inne, ponieważ dzieci szykują swoje, albo specjalne buty, tzw. Nikolaus-Stiefel, które Nikolaus wypełnia łakociami. 

Zarówno u naszych sąsiadów, jak i u nas, w szkołach lekcje są nieco luźniejsze, by dzieci mogły świętować ten dzień również z rówieśnikami. 

 

Tak jak widzimy, tradycji i zwyczajów jest sporo. Jednak warto zwrócić uwagę, że pomimo różnic, każda z tych postaci ma jeden cel- przynieść uśmiech i radość najbliższym. 

Życzymy Wam udanych Mikołajek i najwspanialszego prezentu pod słońcem- miłości. Hohoho! 

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Waist up portrait of modern senior man giving present to smiling wife in snowy winter forest, copy space

Dookoła serduszka, kwiatuszki, wstążeczki, buziaczki i czułe słówka- taki charakter przyjmuje co roku dzień 14-ego...

Czytaj całość

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Senior men relaxing in armchairs

Nie od dziś wiadomo, że między nami- Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami jest sporo różnic....

Czytaj całość

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Breakfast in the hospital

Zawód opiekunki czy opiekuna jest wyjątkowo trudny. Oprócz umiejętności językowych oraz doświadczenia trzeba posiadać także...

Czytaj całość
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.