Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

santa-1024451_640

Co kraj to obyczaj- znacie to powiedzenie? Z pewnością, szczególnie, jeśli sami doświadczyliście różnic w tradycji między nawet sąsiednimi krajami. Dzisiaj 6-ty grudnia, czas przyjrzeć się naszym sąsiadom i porównać nasze podejście do ulubionego święta dzieci… i nie tylko 🙂

Mikołaj i spółka

Tradycją jest, że w ten dzień przychodzi do nas Święty Mikołaj (w Niemczech Nikolaus), tutaj wszystko jest jasne. Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w ten dzień zostawia upominki pod świąteczną choinką. 

  • Górny Śląsk- tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia nam Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
  • Małopolska i Podkarpacie- tutaj grzeczne dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji. 
  • Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy- te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, którego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą. 
  • Pomorze czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki. 

Z racji globalizacji, coraz rzadziej rozróżnia się te postaci. Przyjmuje się, że Mikołaj przychodzi zarówno na początku, jak i na końcu grudnia. Ta tradycja jest szczególnie respektowana w Stanach Zjednoczonych i środkowej Europie, więc prawdopodobnie stamtąd zaczerpnęliśmy tego zwyczaju. 

Nikolaus, jego większy kolega i Dzieciątko

W Niemczech nie ma aż tak sporych różnic. W większości przypadków są tylko dwie postaci, które przychodzą z podarunkami. W Mikołajki zjawia się ta pierwsza- Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w Święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich  Niemczech, przychodzi jego większy kolega- Weinachtsmann. Ten z kolei już jest wypisz, wymaluj postacią z Coca-Coli. Starszy i grubszy od Nikolausa, w towarzystwie swoich elfów, sań i reniferów. 

Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – tak jak to jest w tradycji na Śląsku

Mikołajki- gdzie te prezenty?

Schematy są podobne. Noc z 5 na 6 grudnia jest wyczekiwana zarówno przez Polaków, jak i przez Niemców. Jednak proces przygotowań trochę się różni. 

W Polsce dzieci zostawiają skarpety, które Mikołaj wypełnia słodyczami, albo po prostu zostawia je pod poduszką. Niemieckie zwyczaje są nieco inne, ponieważ dzieci szykują swoje, albo specjalne buty, tzw. Nikolaus-Stiefel, które Nikolaus wypełnia łakociami. 

Zarówno u naszych sąsiadów, jak i u nas, w szkołach lekcje są nieco luźniejsze, by dzieci mogły świętować ten dzień również z rówieśnikami. 

 

Tak jak widzimy, tradycji i zwyczajów jest sporo. Jednak warto zwrócić uwagę, że pomimo różnic, każda z tych postaci ma jeden cel- przynieść uśmiech i radość najbliższym. 

Życzymy Wam udanych Mikołajek i najwspanialszego prezentu pod słońcem- miłości. Hohoho! 

 

Powrót

Najnowsze artykuły

“Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech

mikołajki niemcy blog Avoria

“Kinder, stellt die Stiefel raus, morgen kommt der Nikolaus!” – ten wierszyk dźwięczy pewnie większości, którzy...

Czytaj całość

Jak zrozumieć Seniorów, czyli jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w człowieku?

zrozumieć seniorów

Ciężko nam czasami zrozumieć starsze osoby. Szczególnie kiedy zaczynają się zachowywać nerwowo, pomimo serca, które...

Czytaj całość

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

pies blog Avoria

W Internecie można znaleźć mnóstwo naukowych badań na temat wpływu zwierząt na nasze zdrowie. Lepsze...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

santa-1024451_640

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

An elderly woman eating soup borsch sitting at the table.

Tłuszcze w diecie seniora

Przykładowe źródła zdrowych tłuszczy, czyli znane i lubiane orzechy

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

apetyt
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.