Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Kinder, stellt die Stiefel raus, morgen kommt der Nikolaus!” – ten wierszyk zna pewnie większość osób, która uczyła się języka niemieckiego. Dzisiaj jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ mikołajki już za chwilę. Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech? Jak wygląda niemiecka postać Mikołaja i czy jest podobna do naszego? Sprawdźmy!

Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech?

Święty Mikołaj w Niemczech ma dwie postaci. W mikołajki zjawia się Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich Niemczech, przychodzi jego większy kolega – Weinachtsmann. Ta postać jest bardzo podobna do Mikołaja, którego znamy w Polsce – starszy, siwy pan, u boku z reniferami i elfami.

Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – podobnie jak na Śląsku. Warto poznać wszystkie świąteczne tradycje związane z adwentem w Niemczech.

Kto przynosi prezenty w Niemczech i jakie zwyczaje mikołajkowe tu obowiązują?

Po pierwsze przygotowanie świątecznego buta lub kozaka. To w nim der Nikolaus umieszcza podarunki dla dzieci. To jednak zwyczaj dość wiekowy, który dzisiaj jest często zamieniany na skarpety umieszczane w domu lub Mikołaj zostawia prezenty pod poduszką. Dla każdego dziecka mikołajki po niemiecku są tak samo emocjonujące, jak w każdym innym kraju.

Dalej wszystko wygląda podobnie jak w Polsce. W nocy z dnia 5 na 6 grudnia dzieci dostają sporo słodyczy i upominków. W tym dniu lekcje w szkołach są nieco luźniejsze. To pewnie jedno z ulubionych świąt dzieci.

Ciekawostka o Polsce

Tradycją w Polsce jest to, że 6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj (w Niemczech der Nikolaus). Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w świąteczną noc zostawia upominki pod choinką.

 • Górny Śląsk – tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
 • Małopolska i Podkarpacie – tutaj dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji.
 • Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy – te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, a jego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą.
 • Pomorze – czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki.

Mikołajki w Niemczech – tradycje

To właśnie 6 grudnia obchodzimy święto ku czci świętego Mikołaja, czyli biskupa Miry. Tradycje związane z mikołajkami w Niemczech są obecne już od czasów średniowiecznych, kiedy to właśnie miał żyć wspomniany biskup. Odwiedzał on biedne dzieci w okresie zimowym i wręczał upominki. Warto zaznaczyć, że w Niemczech prezenty dostają wszystkie dzieci bez względu na to, czy były grzeczne. Nie istnieje nic podobnego do rózgi. Wartymi uwagi są również inne świąteczne tradycje niemieckiego pochodzenia.

Podejmij pracę jako Opiekunka i spędź Mikołajki w Niemczech

Nie ma lepszego sposobu na poznanie tradycji innego kraju, jak przeżycie w nim świąt i wszystkich związanych z nimi zwyczajów. Zachęcamy do spędzenia mikołajek na terenie Niemiec. Gwarantujemy nowe, bogate doświadczenia. Oferujemy różne oferty pracy w Niemczech jako Opiekunka osób starszych. Zachęcamy również do poszerzenia wiedzy wraz z kursem języka niemieckiego, aby móc jeszcze głębiej celebrować świąteczne dni w innym kraju.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!
Avoria