Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Kinder, stellt die Stiefel raus, morgen kommt der Nikolaus!” – ten wierszyk zna pewnie większość osób, która uczyła się języka niemieckiego. Dzisiaj jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ mikołajki już za chwilę. Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech? Jak wygląda niemiecka postać Mikołaja i czy jest podobna do naszego? Sprawdźmy!

Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech?

Święty Mikołaj w Niemczech ma dwie postaci. W mikołajki zjawia się Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich Niemczech, przychodzi jego większy kolega – Weinachtsmann. Ta postać jest bardzo podobna do Mikołaja, którego znamy w Polsce – starszy, siwy pan, u boku z reniferami i elfami.

Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – podobnie jak na Śląsku. Warto poznać wszystkie świąteczne tradycje związane z adwentem w Niemczech.

Kto przynosi prezenty w Niemczech i jakie zwyczaje mikołajkowe tu obowiązują?

Po pierwsze przygotowanie świątecznego buta lub kozaka. To w nim der Nikolaus umieszcza podarunki dla dzieci. To jednak zwyczaj dość wiekowy, który dzisiaj jest często zamieniany na skarpety umieszczane w domu lub Mikołaj zostawia prezenty pod poduszką. Dla każdego dziecka mikołajki po niemiecku są tak samo emocjonujące, jak w każdym innym kraju.

Dalej wszystko wygląda podobnie jak w Polsce. W nocy z dnia 5 na 6 grudnia dzieci dostają sporo słodyczy i upominków. W tym dniu lekcje w szkołach są nieco luźniejsze. To pewnie jedno z ulubionych świąt dzieci.

Ciekawostka o Polsce

Tradycją w Polsce jest to, że 6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj (w Niemczech der Nikolaus). Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w świąteczną noc zostawia upominki pod choinką.

 • Górny Śląsk – tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
 • Małopolska i Podkarpacie – tutaj dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji.
 • Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy – te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, a jego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą.
 • Pomorze – czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki.

Mikołajki w Niemczech – tradycje

To właśnie 6 grudnia obchodzimy święto ku czci świętego Mikołaja, czyli biskupa Miry. Tradycje związane z mikołajkami w Niemczech są obecne już od czasów średniowiecznych, kiedy to właśnie miał żyć wspomniany biskup. Odwiedzał on biedne dzieci w okresie zimowym i wręczał upominki. Warto zaznaczyć, że w Niemczech prezenty dostają wszystkie dzieci bez względu na to, czy były grzeczne. Nie istnieje nic podobnego do rózgi. Wartymi uwagi są również inne świąteczne tradycje niemieckiego pochodzenia.

Podejmij pracę jako Opiekunka i spędź Mikołajki w Niemczech

Nie ma lepszego sposobu na poznanie tradycji innego kraju, jak przeżycie w nim świąt i wszystkich związanych z nimi zwyczajów. Zachęcamy do spędzenia mikołajek na terenie Niemiec. Gwarantujemy nowe, bogate doświadczenia. Oferujemy różne oferty pracy w Niemczech jako Opiekunka osób starszych. Zachęcamy również do poszerzenia wiedzy wraz z kursem języka niemieckiego, aby móc jeszcze głębiej celebrować świąteczne dni w innym kraju.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Jedzenie po niemiecku – produkty spożywcze w języku niemieckim

Jedzenie po niemiecku – produkty spożywcze w języku niemieckim
Avoria