Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Co kraj to obyczaj- znacie to powiedzenie? Z pewnością, szczególnie, jeśli sami doświadczyliście różnic w tradycji między nawet sąsiednimi krajami. Dzisiaj 6-ty grudnia, czas przyjrzeć się naszym sąsiadom i porównać nasze podejście do ulubionego święta dzieci… i nie tylko 🙂

Mikołaj i spółka

Tradycją jest, że w ten dzień przychodzi do nas Święty Mikołaj (w Niemczech Nikolaus), tutaj wszystko jest jasne. Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w ten dzień zostawia upominki pod świąteczną choinką. 

 • Górny Śląsk- tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia nam Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
 • Małopolska i Podkarpacie- tutaj grzeczne dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji. 
 • Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy- te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, którego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą. 
 • Pomorze czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki. 

Z racji globalizacji, coraz rzadziej rozróżnia się te postaci. Przyjmuje się, że Mikołaj przychodzi zarówno na początku, jak i na końcu grudnia. Ta tradycja jest szczególnie respektowana w Stanach Zjednoczonych i środkowej Europie, więc prawdopodobnie stamtąd zaczerpnęliśmy tego zwyczaju. 

Nikolaus, jego większy kolega i Dzieciątko

W Niemczech nie ma aż tak sporych różnic. W większości przypadków są tylko dwie postaci, które przychodzą z podarunkami. W Mikołajki zjawia się ta pierwsza- Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w Święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich  Niemczech, przychodzi jego większy kolega- Weinachtsmann. Ten z kolei już jest wypisz, wymaluj postacią z Coca-Coli. Starszy i grubszy od Nikolausa, w towarzystwie swoich elfów, sań i reniferów. 

Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – tak jak to jest w tradycji na Śląsku

Mikołajki- gdzie te prezenty?

Schematy są podobne. Noc z 5 na 6 grudnia jest wyczekiwana zarówno przez Polaków, jak i przez Niemców. Jednak proces przygotowań trochę się różni. 

W Polsce dzieci zostawiają skarpety, które Mikołaj wypełnia słodyczami, albo po prostu zostawia je pod poduszką. Niemieckie zwyczaje są nieco inne, ponieważ dzieci szykują swoje, albo specjalne buty, tzw. Nikolaus-Stiefel, które Nikolaus wypełnia łakociami. 

Zarówno u naszych sąsiadów, jak i u nas, w szkołach lekcje są nieco luźniejsze, by dzieci mogły świętować ten dzień również z rówieśnikami. 

 

Tak jak widzimy, tradycji i zwyczajów jest sporo. Jednak warto zwrócić uwagę, że pomimo różnic, każda z tych postaci ma jeden cel- przynieść uśmiech i radość najbliższym. 

Życzymy Wam udanych Mikołajek i najwspanialszego prezentu pod słońcem- miłości. Hohoho! 

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Puchheim (82178)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Erika (94l., 65kg, 155cm). Cierpi na Parkinsona, niewydolność nerek, polineuropatię i zakrzepicę. Jest świadomą osobą, czasami ma lekkie problemy z zapamiętaniem godzin. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki i pampersy. Noce przesypia.

  Pan Esterino (87l., 80kg, 172cm). Jest w pełni świadomą osobą, nie ma demencji. Porusza się samodzielnie. 1x w tygodniu potrzebuje wsparcia przy prysznicu, codzienną higienę wykonuje samodzielnie. Nie ma inkontynencji, korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest piętro z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Spiegelau (94518)


  Wynagrodzenie:

  1450 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Isolde (90l., 160cm, 50kg). Choruje na demencję, przez co występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest po udarze i ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Po udarze ma problem z rozumieniem. Noce przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka syn, ale dla niego się nic nie robi. Podopieczna ma koty. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką, kuchnią i dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Stresujące sytuacje – jak sobie poradzić podczas napływu negatywnych emocji?

Stresujące sytuacje – jak sobie poradzić podczas napływu negatywnych emocji?

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.