“Gdy adwentowy wieczór nadchodzi…”- tradycje adwentowe w Niemczech


“Od drzwi do drzwi, stuka puka i schronienia u nas szuka…”- już wkrótce będziemy nucić tę piosenkę każdego wieczoru. Wielkimi krokami zbliża się Adwent, który z zapałem obchodzony jest również w Niemczech. Lampiony i kalendarze ze smakołykami- to polska tradycja, a jak do Świąt Bożego Narodzenia przygotowują się nasi zachodni sąsiedzi? Czas na adwentowy przegląd tradycji.

Wszyscy jesteśmy łasuchami

Nie tylko w Polsce kalendarze adwentowe robią furorę. Co ciekawsze, to właśnie Niemcy są prekursorem tej tradycji. Der Adventskalender wypełniony jest zazwyczaj czekoladkami, a pierwszy został zrobiony własnoręcznie prawie 200 lat temu. W Polsce ostatnio przestano ograniczać się tylko do łakoci. Już dzisiaj znajdziemy w sklepach kalendarze z ukrytymi zabawkami, hasłami motywacyjnymi, biżuterią, a nawet kosmetykami, jednak motyw nadal jest ten sam- odliczamy do najważniejszego dnia w roku.

Wieńce niemieckiego pochodzenia

Jak się okazuje, nie tylko kalendarze są wynalazkiem z Niemiec. Podczas każdej Mszy Roratnej, przy ołtarzu, możemy zauważyć pięknie ozdobiony wieniec, w którym znajdują się cztery świeczki, zapalane adekwatnie do minionych, grudniowych niedziel. To również tradycja zapoczątkowana przez naszych sąsiadów. Wieniec, czyli der Adventskranz, został stworzony po raz pierwszy w Hamburgu przez Johanna Hinricha Wicherna. Początkowo wieniec miał oprócz czterech głównych świec, dziewiętnaście mniejszych, tak, aby codziennie móc zapalić jedną. Dzisiaj jednak najbardziej popularną formą wieńca jest ten z czterema świecami.

Poznaj razem z nami język niemiecki – https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Jarmarki nie tylko w Norymberdze

W Polsce nie są tak bardzo popularne, jedyne co to galerie handlowe zdobią się w świąteczne świecidełka i inne tego typu ozdoby. Niemcy podchodzą do tematu nieco bardziej tradycyjnie. Jarmarki na dworze w czasie adwentu są znakiem rozpoznawczym nie tylko dla Norymbergi. W większości większych, niemieckich miast już pod koniec listopada wystawia się drewniane lady, piecze się pierniki i dzierga ozdoby, które potem są hucznie sprzedawane na niemieckich ryneczkach, tworząc niezapomniany klimat. Die Weihnachtsmärkte są nieodłącznym elementem przygotowania do świąt, warto w wolnej chwili wybrać się za sąsiednią granicę i poczuć adwentowy klimat w nieco innym wydaniu.

Adwentowy czas już za niedługo. Jeśli jesteś właśnie na zleceniu w Niemczech- świetna okazja, aby poznać tradycje niemieckie “od podszewki”, a Podopiecznym pokazać sposób przygotowania do świąt w wersji polskiej. Co kraj to obyczaj, jak to mówią, więc warto poszerzać swoje horyzonty, zdobywając wiedzę o innych krajach.

Praca w Niemczech? Poznaj Oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunami. Wiek Seniora może mieć znaczący...

Czytaj całość

Inkontynencja u Seniorów

Czym jest? Inkontynencja jest to objaw polegający na niekontrolowanym oddawaniu moczu lub kału. Zjawisko to...

Czytaj całość

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Czytaj całość
Polecane wpisy

Osteoporoza – niewidzialna choroba

Depresja u osób starszych

Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

🎄Wir wünschen allen frohe Weihnachten!- życzenia na Boże Narodzenie po niemiecku

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.