Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent, czyli czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, to okres obchodzony również w Niemczech. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje adwentowe w Niemczech? Przygotowaliśmy przegląd tradycji adwentowych i sprawdziliśmy, które z nich mają swoje źródło u naszych zachodnich sąsiadów.

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Tradycje adwentowe w Niemczech są bogate – wiele z nich narodziło się przed setkami lat i są one podtrzymywane do dziś. Współcześnie najpopularniejsze zwyczaje adwentowe to: kalendarze adwentowe, wieńce adwentowe i jarmarki.

Kalendarz adwentowy

Czas adwentu w Niemczech upływa na odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia. Pomaga w tym kalendarz adwentowy. Der Adventskalender, bo tak nazywa się on po niemiecku, nie różni się od kalendarzy adwentowych dostępnych w polskich sklepach – każde okienko zawiera słodką czekoladkę, na której często odbity jest świąteczny wzór. Co ciekawe, pierwszy, ręcznie zrobiony kalendarz adwentowy powstał ponad 200 lat temu właśnie w Niemczech.

W ostatnich latach okienka kalendarzy adwentowych nie są już wypełniane tylko słodką zawartością – coraz popularniejsze są także niespożywcze kalendarze adwentowe. Mogą one zawierać m.in. kosmetyki w wersji mini, zabawki, biżuterię czy nawet hasła motywujące lub skłaniające do refleksji. W dalszym ciągu służą one jednak temu samemu celowi, czyli pomagają w odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia.

Wieńce adwentowe

Adwent w Niemczech to także poranne msze roratne, z którymi wiąże się inna tradycja – niemieckie wianki adwentowe. Pierwszy taki wianek (der Adventskranz) stworzył w 1839 r. ksiądz Johann Hinrich Wichern. Mimo że zwyczaj ten narodził się w Hamburgu, to szybko się rozprzestrzenił i jest kontynuowany do dzisiaj.

Współczesne wianki adwentowe w Niemczech mają cztery duże świece. Zapala się je kolejno w każdą niedzielę adwentu. W pierwotnej wersji jednak – obok wspomnianych czterech świec – było też dziewiętnaście mniejszych, które zapalano w pozostałe dni. Sam wieniec był też duży, bo stworzony na drewnianym kole o średnicy 2 m. Dziś niemieckie wianki adwentowe są dużo mniejsze, ale wciąż przyozdabia się je jodłowymi gałązkami, szyszkami i innymi ozdobami charakterystycznymi dla tej pory roku.

ozdoby adwentowe - zwyczaje adwentowe w Niemczech

Jarmarki

Adwent po niemiecku to czas, gdy nie może zabraknąć jarmarków – die Weihnachtsmärkte. Organizowane są one na świeżym powietrzu, najczęściej na rynkach dużych niemieckich miast i cieszą się ogromną popularnością – odwiedzają je całe rodziny. Dzięki licznym świątecznym ozdobom i iluminacji wprowadzają one mieszkańców w świąteczny klimat. To właśnie na jarmarkach często można usłyszeć życzenia adwentowe po niemiecku, a przy okazji kupić niezbędne rzeczy – od produktów spożywczych po ozdoby.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech cieszą się większą popularnością niż w Polsce. Ponieważ nad ich przygotowaniem czuwa wiele osób, są to wyjątkowe wydarzenia, które warto zobaczyć, odwiedzając Niemcy w okresie adwentu.

Poznaj tradycje adwentowe w Niemczech i spędź miło czas z Podopiecznym

Po raz pierwszy spędzasz adwent w Niemczech? Agencja opiekunek osób starszych zaproponowała Ci wyjazd do pracy właśnie w tym czasie? To doskonała okazja, aby poznać zwyczaje adwentowe w Niemczech. Zamieszkując u seniora, nie tylko usłyszysz życzenia adwentowe, ale również będziesz miała możliwość odwiedzić jeden z organizowanych w tym okresie jarmarków i pokazać swojemu Podopiecznemu, jak do świąt przygotowuje się w Polsce.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Sprawdź!

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce
Avoria