Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent, czyli czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, to okres obchodzony również w Niemczech. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje adwentowe w Niemczech? Przygotowaliśmy przegląd tradycji adwentowych i sprawdziliśmy, które z nich mają swoje źródło u naszych zachodnich sąsiadów.

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Tradycje adwentowe w Niemczech są bogate – wiele z nich narodziło się przed setkami lat i są one podtrzymywane do dziś. Współcześnie najpopularniejsze zwyczaje adwentowe to: kalendarze adwentowe, wieńce adwentowe i jarmarki.

Kalendarz adwentowy

Czas adwentu w Niemczech upływa na odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia. Pomaga w tym kalendarz adwentowy. Der Adventskalender, bo tak nazywa się on po niemiecku, nie różni się od kalendarzy adwentowych dostępnych w polskich sklepach – każde okienko zawiera słodką czekoladkę, na której często odbity jest świąteczny wzór. Co ciekawe, pierwszy, ręcznie zrobiony kalendarz adwentowy powstał ponad 200 lat temu właśnie w Niemczech.

W ostatnich latach okienka kalendarzy adwentowych nie są już wypełniane tylko słodką zawartością – coraz popularniejsze są także niespożywcze kalendarze adwentowe. Mogą one zawierać m.in. kosmetyki w wersji mini, zabawki, biżuterię czy nawet hasła motywujące lub skłaniające do refleksji. W dalszym ciągu służą one jednak temu samemu celowi, czyli pomagają w odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia.

Wieńce adwentowe

Adwent w Niemczech to także poranne msze roratne, z którymi wiąże się inna tradycja – niemieckie wianki adwentowe. Pierwszy taki wianek (der Adventskranz) stworzył w 1839 r. ksiądz Johann Hinrich Wichern. Mimo że zwyczaj ten narodził się w Hamburgu, to szybko się rozprzestrzenił i jest kontynuowany do dzisiaj.

Współczesne wianki adwentowe w Niemczech mają cztery duże świece. Zapala się je kolejno w każdą niedzielę adwentu. W pierwotnej wersji jednak – obok wspomnianych czterech świec – było też dziewiętnaście mniejszych, które zapalano w pozostałe dni. Sam wieniec był też duży, bo stworzony na drewnianym kole o średnicy 2 m. Dziś niemieckie wianki adwentowe są dużo mniejsze, ale wciąż przyozdabia się je jodłowymi gałązkami, szyszkami i innymi ozdobami charakterystycznymi dla tej pory roku.

ozdoby adwentowe - zwyczaje adwentowe w Niemczech

Jarmarki

Adwent po niemiecku to czas, gdy nie może zabraknąć jarmarków – die Weihnachtsmärkte. Organizowane są one na świeżym powietrzu, najczęściej na rynkach dużych niemieckich miast i cieszą się ogromną popularnością – odwiedzają je całe rodziny. Dzięki licznym świątecznym ozdobom i iluminacji wprowadzają one mieszkańców w świąteczny klimat. To właśnie na jarmarkach często można usłyszeć życzenia adwentowe po niemiecku, a przy okazji kupić niezbędne rzeczy – od produktów spożywczych po ozdoby.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech cieszą się większą popularnością niż w Polsce. Ponieważ nad ich przygotowaniem czuwa wiele osób, są to wyjątkowe wydarzenia, które warto zobaczyć, odwiedzając Niemcy w okresie adwentu.

Poznaj tradycje adwentowe w Niemczech i spędź miło czas z Podopiecznym

Po raz pierwszy spędzasz adwent w Niemczech? Agencja opiekunek osób starszych zaproponowała Ci wyjazd do pracy właśnie w tym czasie? To doskonała okazja, aby poznać zwyczaje adwentowe w Niemczech. Zamieszkując u seniora, nie tylko usłyszysz życzenia adwentowe, ale również będziesz miała możliwość odwiedzić jeden z organizowanych w tym okresie jarmarków i pokazać swojemu Podopiecznemu, jak do świąt przygotowuje się w Polsce.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Stresujące sytuacje – jak sobie poradzić podczas napływu negatywnych emocji?

Stresujące sytuacje – jak sobie poradzić podczas napływu negatywnych emocji?

Sprawdź jakie przyprawy pomagają podkręcać metabolizm

Sprawdź jakie przyprawy pomagają podkręcać metabolizm
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.