Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent, czyli czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, to okres obchodzony również w Niemczech. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje adwentowe w Niemczech? Przygotowaliśmy przegląd tradycji adwentowych i sprawdziliśmy, które z nich mają swoje źródło u naszych zachodnich sąsiadów.

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Tradycje adwentowe w Niemczech są bogate – wiele z nich narodziło się przed setkami lat i są one podtrzymywane do dziś. Współcześnie najpopularniejsze zwyczaje adwentowe to: kalendarze adwentowe, wieńce adwentowe i jarmarki.

Kalendarz adwentowy

Czas adwentu w Niemczech upływa na odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia. Pomaga w tym kalendarz adwentowy. Der Adventskalender, bo tak nazywa się on po niemiecku, nie różni się od kalendarzy adwentowych dostępnych w polskich sklepach – każde okienko zawiera słodką czekoladkę, na której często odbity jest świąteczny wzór. Co ciekawe, pierwszy, ręcznie zrobiony kalendarz adwentowy powstał ponad 200 lat temu właśnie w Niemczech.

W ostatnich latach okienka kalendarzy adwentowych nie są już wypełniane tylko słodką zawartością – coraz popularniejsze są także niespożywcze kalendarze adwentowe. Mogą one zawierać m.in. kosmetyki w wersji mini, zabawki, biżuterię czy nawet hasła motywujące lub skłaniające do refleksji. W dalszym ciągu służą one jednak temu samemu celowi, czyli pomagają w odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia.

Wieńce adwentowe

Adwent w Niemczech to także poranne msze roratne, z którymi wiąże się inna tradycja – niemieckie wianki adwentowe. Pierwszy taki wianek (der Adventskranz) stworzył w 1839 r. ksiądz Johann Hinrich Wichern. Mimo że zwyczaj ten narodził się w Hamburgu, to szybko się rozprzestrzenił i jest kontynuowany do dzisiaj.

Współczesne wianki adwentowe w Niemczech mają cztery duże świece. Zapala się je kolejno w każdą niedzielę adwentu. W pierwotnej wersji jednak – obok wspomnianych czterech świec – było też dziewiętnaście mniejszych, które zapalano w pozostałe dni. Sam wieniec był też duży, bo stworzony na drewnianym kole o średnicy 2 m. Dziś niemieckie wianki adwentowe są dużo mniejsze, ale wciąż przyozdabia się je jodłowymi gałązkami, szyszkami i innymi ozdobami charakterystycznymi dla tej pory roku.

ozdoby adwentowe - zwyczaje adwentowe w Niemczech

Jarmarki

Adwent po niemiecku to czas, gdy nie może zabraknąć jarmarków – die Weihnachtsmärkte. Organizowane są one na świeżym powietrzu, najczęściej na rynkach dużych niemieckich miast i cieszą się ogromną popularnością – odwiedzają je całe rodziny. Dzięki licznym świątecznym ozdobom i iluminacji wprowadzają one mieszkańców w świąteczny klimat. To właśnie na jarmarkach często można usłyszeć życzenia adwentowe po niemiecku, a przy okazji kupić niezbędne rzeczy – od produktów spożywczych po ozdoby.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech cieszą się większą popularnością niż w Polsce. Ponieważ nad ich przygotowaniem czuwa wiele osób, są to wyjątkowe wydarzenia, które warto zobaczyć, odwiedzając Niemcy w okresie adwentu.

Poznaj tradycje adwentowe w Niemczech i spędź miło czas z Podopiecznym

Po raz pierwszy spędzasz adwent w Niemczech? Agencja opiekunek osób starszych zaproponowała Ci wyjazd do pracy właśnie w tym czasie? To doskonała okazja, aby poznać zwyczaje adwentowe w Niemczech. Zamieszkując u seniora, nie tylko usłyszysz życzenia adwentowe, ale również będziesz miała możliwość odwiedzić jeden z organizowanych w tym okresie jarmarków i pokazać swojemu Podopiecznemu, jak do świąt przygotowuje się w Polsce.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  09.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 165cm, 85kg). Choruje na cukrzycę, niewydolność serca, depresję, jest osobą po udarze, ma lekką demencję. Nosi okulary. Jest całkiem świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Czasami zdarza jej się inkontynencja, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy przy WC.

  Seniorka lubi towarzystwo, jest spokojna. Czyta gazety i lubi grać w gry.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W osobnym mieszkaniu mieszka syn z żoną i z dziećmi. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W zakupach pomaga rodzina. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Zawał serca – jak radzić sobie po nim?

Zawał serca – jak radzić sobie po nim?

Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku
Avoria