“Gdy adwentowy wieczór nadchodzi…”- tradycje adwentowe w Niemczech

advent-1881194_1920

“Od drzwi do drzwi, stuka puka i schronienia u nas szuka…”- już wkrótce będziemy nucić tę piosenkę każdego wieczoru. Wielkimi krokami zbliża się Adwent, który z zapałem obchodzony jest również w Niemczech. Lampiony i kalendarze ze smakołykami- to polska tradycja, a jak do Świąt Bożego Narodzenia przygotowują się nasi zachodni sąsiedzi? Czas na adwentowy przegląd tradycji.

 

Wszyscy jesteśmy łasuchami

Nie tylko w Polsce kalendarze adwentowe robią furorę. Co ciekawsze, to właśnie Niemcy są prekursorem tej tradycji. Der Adventskalender wypełniony jest zazwyczaj czekoladkami, a pierwszy został zrobiony własnoręcznie prawie 200 lat temu. W Polsce ostatnio przestano ograniczać się tylko do łakoci. Już dzisiaj znajdziemy w sklepach kalendarze z ukrytymi zabawkami, hasłami motywacyjnymi, biżuterią, a nawet kosmetykami, jednak motyw nadal jest ten sam- odliczamy do najważniejszego dnia w roku.

Wieńce niemieckiego pochodzenia

Jak się okazuje, nie tylko kalendarze są wynalazkiem z Niemiec. Podczas każdej Mszy Roratnej, przy ołtarzu, możemy zauważyć pięknie ozdobiony wieniec, w którym znajdują się cztery świeczki, zapalane adekwatnie do minionych, grudniowych niedziel. To również tradycja zapoczątkowana przez naszych sąsiadów. Wieniec, czyli der Adventskranz, został stworzony po raz pierwszy w Hamburgu przez Johanna Hinricha Wicherna. Początkowo wieniec miał oprócz czterech głównych świec, dziewiętnaście mniejszych, tak, aby codziennie móc zapalić jedną. Dzisiaj jednak najbardziej popularną formą wieńca jest ten z czterema świecami.

Jarmarki nie tylko w Norymberdze

W Polsce nie są tak bardzo popularne, jedyne co to galerie handlowe zdobią się w świąteczne świecidełka i inne tego typu ozdoby. Niemcy podchodzą do tematu nieco bardziej tradycyjnie. Jarmarki na dworze w czasie adwentu są znakiem rozpoznawczym nie tylko dla Norymbergi. W większości większych, niemieckich miast już pod koniec listopada wystawia się drewniane lady, piecze się pierniki i dzierga ozdoby, które potem są hucznie sprzedawane na niemieckich ryneczkach, tworząc niezapomniany klimat. Die Weihnachtsmärkte są nieodłącznym elementem przygotowania do świąt, warto w wolnej chwili wybrać się za sąsiednią granicę i poczuć adwentowy klimat w nieco innym wydaniu.

 

Adwentowy czas już za niedługo. Jeśli jesteś właśnie na zleceniu w Niemczech- świetna okazja, aby poznać tradycje niemieckie “od podszewki”, a Podopiecznym pokazać sposób przygotowania do świąt w wersji polskiej. Co kraj to obyczaj, jak to mówią, więc warto poszerzać swoje horyzonty, zdobywając wiedzę o innych krajach.

Powrót

Najnowsze artykuły

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Waist up portrait of modern senior man giving present to smiling wife in snowy winter forest, copy space

Dookoła serduszka, kwiatuszki, wstążeczki, buziaczki i czułe słówka- taki charakter przyjmuje co roku dzień 14-ego...

Czytaj całość

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Senior men relaxing in armchairs

Nie od dziś wiadomo, że między nami- Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami jest sporo różnic....

Czytaj całość

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Breakfast in the hospital

Zawód opiekunki czy opiekuna jest wyjątkowo trudny. Oprócz umiejętności językowych oraz doświadczenia trzeba posiadać także...

Czytaj całość
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.