Jak spać..?

Jak spać..?

Problemy ze snem wydają się być błahe, dopóki same nas nie dopadną. Podkrążone i sine oczy, brak energii i ogólne rozdrażnienie to tylko powierzchowne skutki tego zjawiska. Jednak czasami możemy pozbyć się bezsenności. Wystarczy tylko przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu trybowi życia i w razie potrzeby- wprowadzić kilka zmian. A oto i one:

1. Zwróć uwagę na jedzenie

Dieta wpływa na każdy aspekt naszego życia, również na dobry sen. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na spożywanie tłustych potraw. Dlaczego? Tłuszcz wpływa negatywnie na długość snu, a dokładnie na fazę REM (jest to faza snu głębokiego, w której występują senne marzenia). Dodatkowo tłuszcz wolno się trawi, a jak wiemy, żołądek spowalnia swoją pracę podczas naszego snu.

Kolejnym, czego trzeba unikać to pikantne potrawy. Działają bowiem one na nas pobudzająco i wtedy z pewnością będziemy mieli problem z zaśnięciem. Najlepszym więc sposobem będzie zjedzenie czegoś lekkiego, na przykład sałatki lub zupy krem, około 2/3 godzin przed zaśnięciem.

2. Odłóż wszystkie urządzenia elektryczne

Z danych zebranych przez Opieka nad osobami starszymi – Avoria jednym z najgorszych skutków wywołują właśnie urządzenia elektryczne. Już od dawna mówi się o źle wpływającym promieniowaniu, które blokując wytwarzanie się melatoniny, utrudnia zasypianie. Jeśli niejednokrotnie budzimy się z bólem głowy, a przy naszym łóżku znajduje się komórka- to dla nas sygnał, że urządzenie jest za blisko.

Ponadto, uważa się, że sypialnia powinna podświadomie kojarzyć się z miejscem całkowitego odpoczynku i relaksu. Zbędne telewizory, SMS-owanie czy sprawdzanie maili w łóżku łamie tę kreację, którą nasz mózg powinien sobie wytworzyć.

3. Nie pij alkoholu

Istnieje teoria, która mówi nam, że drink czy piwko przed snem pomoże nam szybciej zasnąć. Możliwe, jednak idą za tym poważne konsekwencje. Aby nasz organizm mógł strawić alkohol potrzebuje skomplikowanych procesów oraz wiele wysiłku. W nocy dzieje się to kosztem głębokiej fazy snu, która przez to będzie trwać zdecydowanie krócej. W konsekwencji będziemy rano niewyspani, nawet jeśli nasz sen trwał 8-9 godzin. Czasami nawet możemy się z tego powodu przebudzać, co utrzyma nas w płytkiej fazie snu przez całą noc.

4. Odstaw kawę po 17stej

Dla niektórych z nas kawa to podstawa egzystencji. Bez niej się nie ruszamy. Jednak i tutaj czyha na nas małe niebezpieczeństwo. Jak już wiemy, kawa pobudza, jednak nie każdy z nas wie, że proces ten w organizmie zachodzi do… 6 godzin! Dlatego na dobry sen, ostatnią kawę należy spożyć przed godziną 17.

Ale, ale! Nie tylko kawa nas pobudza. Coca-cola, czekolada i wszystko co zawiera kofeinę zaszkodzi naszemu spaniu. To właśnie ta substancja, powodując szybsze bicie serca oraz przyspieszony oddech, będzie źle wpływać na nasz nocny odpoczynek.

5. Nie pracuj tuż przed snem

Jeszcze sprawdzę maila, skończę protokół, dokończę projekt, a potem spanie. No nie. Tak to nie można. Praca często powoduje stres i negatywne emocje. Nasz organizm jest inteligentny i potrafi powiązać podświadomie przeszłe doświadczenia z wykonywanymi czynnościami. Skutek? Mimo, że mail może dotyczyć reklamy ulotek, czy w projekcie wystarczy podliczyć tabelkę, nasz mózg zarejestruje podświadomy niepokój, co przełoży się zarówno na samo zasypianie, jak i cały proces odpoczynku.

6. Nie kładź się do łóżka od razu po kąpieli

Termin “orzeźwiający prysznic” określa każdy rodzaj kąpieli. Dlaczego? Podczas brania prysznica nasz organizm pobudza się, poprzez kojące strumienie wody, przez co nasza krew zaczyna płynąć szybciej. To powoduje, że mamy więcej energii i jesteśmy pobudzeni. Oczywiście nie namawiamy do rezygnacji z kąpieli, bo to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy po całym dniu pracy. Jaką mamy zatem receptę? Bierzmy kąpiel tuż po kolacji, aby wieczorem móc spokojnie zasnąć.

7. Nie ćwicz przed snem

Tutaj możemy odwołać się do punktu 4. i 6. Aktywność fizyczna pobudza nasz organizm jeszcze bardziej niż prysznic czy kofeina. Sporo osób respektuje zdrowy tryb życia i regularnie uczęszcza na siłownię… wieczorem. Niestety, to już nie tak zdrowo, skoro negatywnie wpływa na nasz organizm i jego funkcjonowanie w nocy. Naukowcy proponują zamienić aktywności wysiłkowe na relaksującą jogę lub spacer, co już pozytywnie wpłynie na nasz dobry sen.

8. Unikaj tabletek nasennych

Niech to będzie ostatnia deska ratunku, a najlepiej jak zaleci nam je lekarz. Większość ludzi, którzy zauważą u siebie problemy ze snem, sięga od razu po tabletki nasenne. Niestety nie każdy zna ich wskazanie i działanie w organizmie. Tak jak każde inne leki, jeśli nie chorujemy na bezsenność, a zaczniemy zażywać tego typu tabletki, możemy wywołać u siebie negatywne, a nawet przeciwne skutki. Nasz organizm się rozleniwi, będziemy w ciągu dnia ospali, a problemy ze snem jak były, tak będą.

Sen jest istotny dla każdego człowieka. Powinniśmy obserwować nasz organizm i zadbać o to, co dla niego najlepsze. Jednak, kiedy żadna z naszych prób zmian na lepsze nie pomaga, należy udać się do lekarza. Nie należy tego bagatelizować, gdyż taki objaw jak brak snu może prowadzić nawet do poważnych depresji, a jak dobrze wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gießen (35392)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (68l., 100kg, 160cm). Cierpi na demencję, depresję, nadciśnienie i jest po lekkim udarze. Demencja jest w stopniu początkowym. Podopieczna jest osobą leżącą, cały dzień leży w łóżku. Higienę oraz ubieranie wykonuje się przy niej w łóżku. 1x w tygodniu przy pomocy podnośnika przesadza się ją na krzesełko pod prysznic. Pani Erika ma inkontynencję, ma pieluchy i cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest piętro z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.  Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ankum (49577)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  22.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Marianne (76l., 172cm, 76kg). Cierpi na stwardnienie rozsiane. Nie ma demencji, jest całkiem świadomą osobą. Podopieczna porusza się przy pomocy rollatora, sama wstaje i siada. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma również do dyspozycji krzesełko WC oraz łóżko medyczne. Nie ma inkontynencji, profilaktycznie nosi wkładki. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sama w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z osobnym WC oraz dostępem do Internetu i TV. Jest rower i samochód z automatyczną skrzynią biegów do dyspozycji.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  30.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margret (91l., 51kg, 165cm). Cierpi na demencję, osłabienie starcze, arytmię serca. Podopieczna jest po operacji czaszki po wypadku. Nosi okulary i aparat słuchowy. Występuje u niej zakłócona orientacja, ma problemy z pamięcią. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale Opiekunka jej nie dźwiga. Robi to syn, które chętnie pomaga, ale się nie wtrąca. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Syn, który mieszka w domu jest bardzo pomocny. Transferuje Podopieczną z wózka na łóżku i na krzesełko prysznicowe. Nie wtrąca się tylko czeka na znak, aby pomóc. Popołudniami pracuje.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower do dyspozycji.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Koronawirus: 12 zasad higieny w czasie epidemii

Koronawirus: 12 zasad higieny w czasie epidemii

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?
Avoria