Jak spać..?

Jak spać..?

Problemy ze snem wydają się być błahe, dopóki same nas nie dopadną. Podkrążone i sine oczy, brak energii i ogólne rozdrażnienie to tylko powierzchowne skutki tego zjawiska. Jednak czasami możemy pozbyć się bezsenności. Wystarczy tylko przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu trybowi życia i w razie potrzeby- wprowadzić kilka zmian. A oto i one:

1. Zwróć uwagę na jedzenie

Dieta wpływa na każdy aspekt naszego życia, również na dobry sen. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na spożywanie tłustych potraw. Dlaczego? Tłuszcz wpływa negatywnie na długość snu, a dokładnie na fazę REM (jest to faza snu głębokiego, w której występują senne marzenia). Dodatkowo tłuszcz wolno się trawi, a jak wiemy, żołądek spowalnia swoją pracę podczas naszego snu.

Kolejnym, czego trzeba unikać to pikantne potrawy. Działają bowiem one na nas pobudzająco i wtedy z pewnością będziemy mieli problem z zaśnięciem. Najlepszym więc sposobem będzie zjedzenie czegoś lekkiego, na przykład sałatki lub zupy krem, około 2/3 godzin przed zaśnięciem.

2. Odłóż wszystkie urządzenia elektryczne

Z danych zebranych przez Opieka nad osobami starszymi – Avoria jednym z najgorszych skutków wywołują właśnie urządzenia elektryczne. Już od dawna mówi się o źle wpływającym promieniowaniu, które blokując wytwarzanie się melatoniny, utrudnia zasypianie. Jeśli niejednokrotnie budzimy się z bólem głowy, a przy naszym łóżku znajduje się komórka- to dla nas sygnał, że urządzenie jest za blisko.

Ponadto, uważa się, że sypialnia powinna podświadomie kojarzyć się z miejscem całkowitego odpoczynku i relaksu. Zbędne telewizory, SMS-owanie czy sprawdzanie maili w łóżku łamie tę kreację, którą nasz mózg powinien sobie wytworzyć.

3. Nie pij alkoholu

Istnieje teoria, która mówi nam, że drink czy piwko przed snem pomoże nam szybciej zasnąć. Możliwe, jednak idą za tym poważne konsekwencje. Aby nasz organizm mógł strawić alkohol potrzebuje skomplikowanych procesów oraz wiele wysiłku. W nocy dzieje się to kosztem głębokiej fazy snu, która przez to będzie trwać zdecydowanie krócej. W konsekwencji będziemy rano niewyspani, nawet jeśli nasz sen trwał 8-9 godzin. Czasami nawet możemy się z tego powodu przebudzać, co utrzyma nas w płytkiej fazie snu przez całą noc.

4. Odstaw kawę po 17stej

Dla niektórych z nas kawa to podstawa egzystencji. Bez niej się nie ruszamy. Jednak i tutaj czyha na nas małe niebezpieczeństwo. Jak już wiemy, kawa pobudza, jednak nie każdy z nas wie, że proces ten w organizmie zachodzi do… 6 godzin! Dlatego na dobry sen, ostatnią kawę należy spożyć przed godziną 17.

Ale, ale! Nie tylko kawa nas pobudza. Coca-cola, czekolada i wszystko co zawiera kofeinę zaszkodzi naszemu spaniu. To właśnie ta substancja, powodując szybsze bicie serca oraz przyspieszony oddech, będzie źle wpływać na nasz nocny odpoczynek.

5. Nie pracuj tuż przed snem

Jeszcze sprawdzę maila, skończę protokół, dokończę projekt, a potem spanie. No nie. Tak to nie można. Praca często powoduje stres i negatywne emocje. Nasz organizm jest inteligentny i potrafi powiązać podświadomie przeszłe doświadczenia z wykonywanymi czynnościami. Skutek? Mimo, że mail może dotyczyć reklamy ulotek, czy w projekcie wystarczy podliczyć tabelkę, nasz mózg zarejestruje podświadomy niepokój, co przełoży się zarówno na samo zasypianie, jak i cały proces odpoczynku.

6. Nie kładź się do łóżka od razu po kąpieli

Termin “orzeźwiający prysznic” określa każdy rodzaj kąpieli. Dlaczego? Podczas brania prysznica nasz organizm pobudza się, poprzez kojące strumienie wody, przez co nasza krew zaczyna płynąć szybciej. To powoduje, że mamy więcej energii i jesteśmy pobudzeni. Oczywiście nie namawiamy do rezygnacji z kąpieli, bo to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy po całym dniu pracy. Jaką mamy zatem receptę? Bierzmy kąpiel tuż po kolacji, aby wieczorem móc spokojnie zasnąć.

7. Nie ćwicz przed snem

Tutaj możemy odwołać się do punktu 4. i 6. Aktywność fizyczna pobudza nasz organizm jeszcze bardziej niż prysznic czy kofeina. Sporo osób respektuje zdrowy tryb życia i regularnie uczęszcza na siłownię… wieczorem. Niestety, to już nie tak zdrowo, skoro negatywnie wpływa na nasz organizm i jego funkcjonowanie w nocy. Naukowcy proponują zamienić aktywności wysiłkowe na relaksującą jogę lub spacer, co już pozytywnie wpłynie na nasz dobry sen.

8. Unikaj tabletek nasennych

Niech to będzie ostatnia deska ratunku, a najlepiej jak zaleci nam je lekarz. Większość ludzi, którzy zauważą u siebie problemy ze snem, sięga od razu po tabletki nasenne. Niestety nie każdy zna ich wskazanie i działanie w organizmie. Tak jak każde inne leki, jeśli nie chorujemy na bezsenność, a zaczniemy zażywać tego typu tabletki, możemy wywołać u siebie negatywne, a nawet przeciwne skutki. Nasz organizm się rozleniwi, będziemy w ciągu dnia ospali, a problemy ze snem jak były, tak będą.

Sen jest istotny dla każdego człowieka. Powinniśmy obserwować nasz organizm i zadbać o to, co dla niego najlepsze. Jednak, kiedy żadna z naszych prób zmian na lepsze nie pomaga, należy udać się do lekarza. Nie należy tego bagatelizować, gdyż taki objaw jak brak snu może prowadzić nawet do poważnych depresji, a jak dobrze wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Seniorzy podczas upałów

Seniorzy podczas upałów

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie
Avoria