Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Nie od dziś wiadomo, że między nami- Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami jest sporo różnic. Rozpatrując kwestie tradycji poprzez kuchnię, aż do prawa, mamy sporo rozbieżności. Czy przyglądaliście się kiedyś bliżej tym różnicom? Jeśli nie, to spróbujcie razem z nami przybliżyć sobie kulturę Niemiec i zaczerpnąć trochę wiedzy na ich temat.

Pilnowanie zegarka

Kwestie punktualności są bardzo istotne zarówno w biznesie, jak również w życiu codziennym. No i tutaj napotykamy małą przeszkodę. Mianowicie, Niemcy nie tolerują spóźnień, czas gra ważną rolę w podejściu do drugiego człowieka. Po prostu okazują mu w ten sposób szacunek. Za to w Polsce może nie jest tak jak w Meksyku, gdzie godzinne spóźnienia to norma, ale „kwadrans studencki” jest dość popularny i lubiany przez Polaków. Podobnie jest w kwestii terminów i harmonogramów. W Niemczech data realizacji to data realizacji i nie ma przebacz, za to w naszym kraju robienie czegoś na ostatnią chwilę jest większości z nas znane. Warto zatem się nieco sprężyć i pilnować zegarka, kiedy wyjeżdżamy do naszych zachodnich sąsiadów.

Sprawdź też: Darmowy kurs niemieckiego on-line

Praca popłaca

W Niemczech praca jest traktowana poważnie, głównym celem każdego pracownika jest dobro firmy, w której przebywają. Trochę inaczej niżeli bywa to w Polsce, gdzie do pracy zazwyczaj chodzimy „za karę”, a wiele zasad panujących w przedsiębiorstwach jest naginanych, aby tylko każdemu było dobrze i wygodnie.
Różnica jest również w kwestii dystansu. Polacy mają większą zdolność nawiązywania przyjaznych relacji, a przechodzenie na „ty” jest dość popularne. Pomaga to bowiem zawierać bardziej korzystne kontrakty. W Niemczech raczej nie próbujmy zbyt szybko się spoufalać, Niemcom zdecydowanie jest bliżej do chińskiej kultury i dystans mają dość duży w kwestiach biznesowych.

Prawo jest do… przestrzegania!

My, Polacy znamy nieco inne dokończenie tego zdania. W naszym kraju z powodu czasów PRL-u, które odcisnęło dość znaczące piętno na naszym podejściu do kwestii prawnych, często nie czujemy się zobowiązani do ich przestrzegania. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u zachodnich sąsiadów, gdzie każdy zapis w prawie jest ważny, a funkcjonariusze strojący na straży prawa są darzeni ogromnym szacunkiem. Tutaj akurat moglibyśmy wziąć od nich przykład 🙂

Jest sporo różnic, które dają się we znaki, kiedy odwiedzamy naszych sąsiadów zza granicy. Należy o nich pamiętać, a my postaramy się umieścić ich jeszcze więcej w kolejnych artykułach.

Jeżeli nie wiesz czy Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?
Avoria