Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Nie od dziś wiadomo, że między nami- Polakami, a naszymi zachodnimi sąsiadami jest sporo różnic. Rozpatrując kwestie tradycji poprzez kuchnię, aż do prawa, mamy sporo rozbieżności. Czy przyglądaliście się kiedyś bliżej tym różnicom? Jeśli nie, to spróbujcie razem z nami przybliżyć sobie kulturę Niemiec i zaczerpnąć trochę wiedzy na ich temat.

Pilnowanie zegarka

Kwestie punktualności są bardzo istotne zarówno w biznesie, jak również w życiu codziennym. No i tutaj napotykamy małą przeszkodę. Mianowicie, Niemcy nie tolerują spóźnień, czas gra ważną rolę w podejściu do drugiego człowieka. Po prostu okazują mu w ten sposób szacunek. Za to w Polsce może nie jest tak jak w Meksyku, gdzie godzinne spóźnienia to norma, ale „kwadrans studencki” jest dość popularny i lubiany przez Polaków. Podobnie jest w kwestii terminów i harmonogramów. W Niemczech data realizacji to data realizacji i nie ma przebacz, za to w naszym kraju robienie czegoś na ostatnią chwilę jest większości z nas znane. Warto zatem się nieco sprężyć i pilnować zegarka, kiedy wyjeżdżamy do naszych zachodnich sąsiadów.

Sprawdź też: Darmowy kurs niemieckiego on-line

Praca popłaca

W Niemczech praca jest traktowana poważnie, głównym celem każdego pracownika jest dobro firmy, w której przebywają. Trochę inaczej niżeli bywa to w Polsce, gdzie do pracy zazwyczaj chodzimy „za karę”, a wiele zasad panujących w przedsiębiorstwach jest naginanych, aby tylko każdemu było dobrze i wygodnie.
Różnica jest również w kwestii dystansu. Polacy mają większą zdolność nawiązywania przyjaznych relacji, a przechodzenie na „ty” jest dość popularne. Pomaga to bowiem zawierać bardziej korzystne kontrakty. W Niemczech raczej nie próbujmy zbyt szybko się spoufalać, Niemcom zdecydowanie jest bliżej do chińskiej kultury i dystans mają dość duży w kwestiach biznesowych.

Prawo jest do… przestrzegania!

My, Polacy znamy nieco inne dokończenie tego zdania. W naszym kraju z powodu czasów PRL-u, które odcisnęło dość znaczące piętno na naszym podejściu do kwestii prawnych, często nie czujemy się zobowiązani do ich przestrzegania. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u zachodnich sąsiadów, gdzie każdy zapis w prawie jest ważny, a funkcjonariusze strojący na straży prawa są darzeni ogromnym szacunkiem. Tutaj akurat moglibyśmy wziąć od nich przykład 🙂

Jest sporo różnic, które dają się we znaki, kiedy odwiedzamy naszych sąsiadów zza granicy. Należy o nich pamiętać, a my postaramy się umieścić ich jeszcze więcej w kolejnych artykułach.

Jeżeli nie wiesz czy Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Spiegelau (94518)


  Wynagrodzenie:

  1450 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Isolde (90l., 160cm, 50kg). Choruje na demencję, przez co występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest po udarze i ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Po udarze ma problem z rozumieniem. Noce przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka syn, ale dla niego się nic nie robi. Podopieczna ma koty. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką, kuchnią i dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.