Zaburzania odżywiania u osób starszych

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Problemy związane z odżywianiem odbijają się w bardzo dużym stopniu na zdrowiu każdego z nas. Można rozróżnić bardzo wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Można je głównie podzielić na te, których konsekwencją jest nadwaga czy przejadanie oraz takie, które wiążą się z niedożywieniem organizmu. W przypadku tych drugich najczęstszymi chorymi okazują się być osoby młode, głównie nastolatki. Ze względu na te skojarzenia, bardzo często ignorowany jest problem niedożywienia wśród osób starszych. 

Przyczyny zaburzeń odżywiania u osób starszych

W sytuacji gdy senior choruje na kilka różnych chorób i przyjmuje leki, zaburzenia odżywiania są elementem bardzo prawdopodobnym i trudnym do pokonania. Jak się okazuje, pewne inne dolegliwości mogą być jednak spowodowane właśnie nieodpowiednim odżywianiem. Ogólne zmęczenie, trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, pogorszony stan skóry, a nawet depresja, mogą być objawami niedożywienia. Prawdopodobne jest również występowanie strachu przed jedzeniem konkretnych produktów żywnościowych lub jedzenia ogólnie. 

Powodów dla występowania tych problemów może być bardzo dużo. Wcześniej wspomniane objawy niedożywienia lub nieodpowiedniego żywienia mogą być jednocześnie ich powodem. Dobrym przykładem jest tu właśnie depresja, która może powodować niechęć do spożywania posiłków. Bardzo często też pewne otępienie, głównie smakowe, odejmuje seniorom przyjemność z jedzenia, co w konsekwencji powoduje jego zupełne odmawianie. Wiele wytycznych związanych z jedzeniem może skutkować podobnymi objawami. Brak apetytu spowodowany może być także którymiś z przyjmowanych leków. Problem niedożywienia pojawia się też często u osób uzależnionych, np. od alkoholu. 

Zaburzenia odżywiania – jak z nimi walczyć?

Jak radzić sobie z tym problemem? Zadaniem opiekunów osób starszych jest dbanie o ogólny stan zdrowia seniora, z tego względu przestrzeganie ich diety, jak już zostało wielokrotnie wspomniane, jest bardzo istotne. Pierwszym krokiem może być urozmaicenie w pewien sposób diety. Nawet jeśli musi być ona na swój sposób restrykcyjna, można próbować ją w jakiś sposób ubarwić. Przykładowo, gdy osoba starsza ze względów zdrowotnych powinna spożywać ograniczoną ilość soli, można zastąpić ją innymi przyprawami w daniach, by nie traciły one na smaku. Gdy senior powinien ograniczać spożycie tłuszczy, dania można przygotowywać w piekarniku, dzięki czemu również będą chrupiące, a jednocześnie znacznie mniej tłuste niż ich smażone odpowiedniki. 

Przy zaburzeniach odżywiania należy jednak pamiętać, że bardzo często jest to poważny problem na tle psychicznym. Oznacza to, że jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała coraz częściej i trwała coraz dłużej, należy skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Czasem jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej żywności medycznej, zawierającą odpowiednią ilość składników odżywczych. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Szał pączków – czyli skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Szał pączków – czyli skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?

Para podopiecznych – czy warto?

Para podopiecznych – czy warto?

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.