Zaburzania odżywiania u osób starszych

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Problemy związane z odżywianiem odbijają się w bardzo dużym stopniu na zdrowiu każdego z nas. Można rozróżnić bardzo wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Można je głównie podzielić na te, których konsekwencją jest nadwaga czy przejadanie oraz takie, które wiążą się z niedożywieniem organizmu. W przypadku tych drugich najczęstszymi chorymi okazują się być osoby młode, głównie nastolatki. Ze względu na te skojarzenia, bardzo często ignorowany jest problem niedożywienia wśród osób starszych. 

Przyczyny zaburzeń odżywiania u osób starszych

W sytuacji gdy senior choruje na kilka różnych chorób i przyjmuje leki, zaburzenia odżywiania są elementem bardzo prawdopodobnym i trudnym do pokonania. Jak się okazuje, pewne inne dolegliwości mogą być jednak spowodowane właśnie nieodpowiednim odżywianiem. Ogólne zmęczenie, trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, pogorszony stan skóry, a nawet depresja, mogą być objawami niedożywienia. Prawdopodobne jest również występowanie strachu przed jedzeniem konkretnych produktów żywnościowych lub jedzenia ogólnie. 

Powodów dla występowania tych problemów może być bardzo dużo. Wcześniej wspomniane objawy niedożywienia lub nieodpowiedniego żywienia mogą być jednocześnie ich powodem. Dobrym przykładem jest tu właśnie depresja, która może powodować niechęć do spożywania posiłków. Bardzo często też pewne otępienie, głównie smakowe, odejmuje seniorom przyjemność z jedzenia, co w konsekwencji powoduje jego zupełne odmawianie. Wiele wytycznych związanych z jedzeniem może skutkować podobnymi objawami. Brak apetytu spowodowany może być także którymiś z przyjmowanych leków. Problem niedożywienia pojawia się też często u osób uzależnionych, np. od alkoholu. 

Zaburzenia odżywiania – jak z nimi walczyć?

Jak radzić sobie z tym problemem? Zadaniem opiekunów osób starszych jest dbanie o ogólny stan zdrowia seniora, z tego względu przestrzeganie ich diety, jak już zostało wielokrotnie wspomniane, jest bardzo istotne. Pierwszym krokiem może być urozmaicenie w pewien sposób diety. Nawet jeśli musi być ona na swój sposób restrykcyjna, można próbować ją w jakiś sposób ubarwić. Przykładowo, gdy osoba starsza ze względów zdrowotnych powinna spożywać ograniczoną ilość soli, można zastąpić ją innymi przyprawami w daniach, by nie traciły one na smaku. Gdy senior powinien ograniczać spożycie tłuszczy, dania można przygotowywać w piekarniku, dzięki czemu również będą chrupiące, a jednocześnie znacznie mniej tłuste niż ich smażone odpowiedniki. 

Przy zaburzeniach odżywiania należy jednak pamiętać, że bardzo często jest to poważny problem na tle psychicznym. Oznacza to, że jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała coraz częściej i trwała coraz dłużej, należy skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Czasem jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej żywności medycznej, zawierającą odpowiednią ilość składników odżywczych. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Egenhofen (82281)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (92l., 54kg, 157cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca i ma małą, otwartą ranę na nodze – zajmuje się nią córka. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza jej się zakłócona orientacja co do czasu. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji krzesełko WC, windę przy schodach i rollator. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Opieka w nocy sporadycznie.

  Lubi towarzystwo, jest otwarta. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege. Przychodzi Pflege do insuliny.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z własną toaletą oraz dostępem do Internetu. W ciężkich zakupach pomaga rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

(Nie)dobre nawyki żywieniowe – woda i napoje

(Nie)dobre nawyki żywieniowe – woda i napoje

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Avoria