Zaburzania odżywiania u osób starszych
Problemy związane z odżywianiem odbijają się w bardzo dużym stopniu na zdrowiu każdego z nas. Można rozróżnić bardzo wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Można je głównie podzielić na te, których konsekwencją jest nadwaga czy przejadanie oraz takie, które wiążą się z niedożywieniem organizmu. W przypadku tych drugich najczęstszymi chorymi okazują się być osoby młode, głównie nastolatki. Ze względu na te skojarzenia, bardzo często ignorowany jest problem niedożywienia wśród osób starszych.
Przyczyny zaburzeń odżywiania u osób starszych
W sytuacji gdy senior choruje na kilka różnych chorób i przyjmuje leki, zaburzenia odżywiania są elementem bardzo prawdopodobnym i trudnym do pokonania. Jak się okazuje, pewne inne dolegliwości mogą być jednak spowodowane właśnie nieodpowiednim odżywianiem. Ogólne zmęczenie, trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, pogorszony stan skóry, a nawet depresja, mogą być objawami niedożywienia. Prawdopodobne jest również występowanie strachu przed jedzeniem konkretnych produktów żywnościowych lub jedzenia ogólnie.
Powodów dla występowania tych problemów może być bardzo dużo. Wcześniej wspomniane objawy niedożywienia lub nieodpowiedniego żywienia mogą być jednocześnie ich powodem. Dobrym przykładem jest tu właśnie depresja, która może powodować niechęć do spożywania posiłków. Bardzo często też pewne otępienie, głównie smakowe, odejmuje seniorom przyjemność z jedzenia, co w konsekwencji powoduje jego zupełne odmawianie. Wiele wytycznych związanych z jedzeniem może skutkować podobnymi objawami. Brak apetytu spowodowany może być także którymiś z przyjmowanych leków. Problem niedożywienia pojawia się też często u osób uzależnionych, np. od alkoholu.
Zaburzenia odżywiania – jak z nimi walczyć?
Jak radzić sobie z tym problemem? Zadaniem opiekunów osób starszych jest dbanie o ogólny stan zdrowia seniora, z tego względu przestrzeganie ich diety, jak już zostało wielokrotnie wspomniane, jest bardzo istotne. Pierwszym krokiem może być urozmaicenie w pewien sposób diety. Nawet jeśli musi być ona na swój sposób restrykcyjna, można próbować ją w jakiś sposób ubarwić. Przykładowo, gdy osoba starsza ze względów zdrowotnych powinna spożywać ograniczoną ilość soli, można zastąpić ją innymi przyprawami w daniach, by nie traciły one na smaku. Gdy senior powinien ograniczać spożycie tłuszczy, dania można przygotowywać w piekarniku, dzięki czemu również będą chrupiące, a jednocześnie znacznie mniej tłuste niż ich smażone odpowiedniki.
Przy zaburzeniach odżywiania należy jednak pamiętać, że bardzo często jest to poważny problem na tle psychicznym. Oznacza to, że jeśli taka sytuacja będzie się powtarzała coraz częściej i trwała coraz dłużej, należy skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Czasem jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej żywności medycznej, zawierającą odpowiednią ilość składników odżywczych.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość