Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Wraz z wiekiem funkcjonowanie układu nerwowego znacznie się osłabia, czego skutkiem może być wiele zaburzeń i problemów psychicznych występujących u osób starszych. Często może się to spotykać z pewnego rodzaju dezaprobatą czy niezrozumieniem ze strony rodziny czy znajomych seniora. Do roli opiekuna/opiekunki osób starszych należy jednak zrozumienie tego problemu i odpowiednie wsparcie seniora. Zapraszamy do lektury materiału przygotowanego przez Avoria.com.pl

Skąd się biorą zaburzenia pamięci?

Zaburzenia pamięci występują u około 20% osób starszych. Pojawiają się często u osób, które predysponują pod tym względem genetycznie, dlatego warto przeciwdziałać tego typu objawom od czasów młodości, jeśli któryś z przodków miał problemy z zapamiętywaniem. Naturalnie z każdym z nas czasem nie współpracuje pamięć. W przypadku osób starszych składa się na to znacznie więcej czynników. Przede wszystkim, senior wraz z wiekiem coraz wolniej wykonuje wcześniej znacznie mniej problematyczne czynności. Ma również problem z przyswajaniem informacji i formowaniem własnych wypowiedzi. Warto zauważyć, iż osłabia się głównie tzw. pamięć świeża. Osoba pamięta historie nawet sprzed wielu lat, zapomina jednak o najnowszych wydarzeniach. Co za tym idzie, miewa trudności z kontaktami społecznymi. Paradoksalnie, właśnie aktywność społeczna, czyli częste rozmowy i komunikowanie się z bliskimi jest bardzo ważne przy dbaniu o własną pamięć. Dodatkowo na zachowanie dobrego stanu naszej pamięci może wpływać także wykształcenie. Ma to związek z aktywnością intelektualną. Co może okazać się korzystne dla osób pracujących w Niemczech, nauka drugiego języka rozwija umysł, co dodatkowo może uchronić przed problemami z zapamiętywaniem. 

Jak dbać o pamięć?

Niezależnie od okoliczności, nikt z nas nie jest zupełnie uchroniony przed możliwością pojawienia się zaburzeń pamięci. Można jednak o nią dbać i opóźniać ten proces. Wpływ może mieć tu przede wszystkim wielokrotnie już tu opisywana aktywność fizyczna. Oprócz tego cenny jest także wypoczynek, a przy tym głównie odpowiednia dawka snu. 

Oprócz tego ważne jest odpowiednie żywienie. Witaminy z grupy B, głównie B12 mają duże znaczenie w procesie zapamiętywania. Ważne jest więc, aby senior spożywał odpowiednią ilość tłustych ryb i warzyw. Co może ucieszyć niejednego seniora, pomocne mogą być także orzechy i gorzka czekolada. 

Dodatkowo dużą pomocą jest także aktywność umysłowa. Wszelkiego rodzaju krzyżówki, sudoku czy puzzle, a także inne łamigłówki, pomogą seniorowi lepiej zapamiętywać. Oprócz tego istnieje również metoda, która pozwoli połączyć trening umysłowy zarówno seniora, jak i opiekunki. Chodzi tu o ćwiczenie polegające na czytaniu tekstu składającego się z około dwudziestu słów, a następnie jego zasłonięciu i próbie powtórzenia go możliwie najdokładniej. Przy wszelkich tego rodzaju zabawach warto pamiętać, by połączyć przyjemne z pożytecznym, aby nie zmęczyć zbytnio seniora. 

Te i dużo innych ważnych informacji znajdziesz w sekcji Blog.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  09.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 165cm, 85kg). Choruje na cukrzycę, niewydolność serca, depresję, jest osobą po udarze, ma lekką demencję. Nosi okulary. Jest całkiem świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Czasami zdarza jej się inkontynencja, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy przy WC.

  Seniorka lubi towarzystwo, jest spokojna. Czyta gazety i lubi grać w gry.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W osobnym mieszkaniu mieszka syn z żoną i z dziećmi. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W zakupach pomaga rodzina. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

Postanowienia noworoczne – masz już swoje?

Postanowienia noworoczne – masz już swoje?
Avoria