Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Wraz z wiekiem funkcjonowanie układu nerwowego znacznie się osłabia, czego skutkiem może być wiele zaburzeń i problemów psychicznych występujących u osób starszych. Często może się to spotykać z pewnego rodzaju dezaprobatą czy niezrozumieniem ze strony rodziny czy znajomych seniora. Do roli opiekuna/opiekunki osób starszych należy jednak zrozumienie tego problemu i odpowiednie wsparcie seniora. Zapraszamy do lektury materiału przygotowanego przez Avoria.com.pl

Skąd się biorą zaburzenia pamięci?

Zaburzenia pamięci występują u około 20% osób starszych. Pojawiają się często u osób, które predysponują pod tym względem genetycznie, dlatego warto przeciwdziałać tego typu objawom od czasów młodości, jeśli któryś z przodków miał problemy z zapamiętywaniem. Naturalnie z każdym z nas czasem nie współpracuje pamięć. W przypadku osób starszych składa się na to znacznie więcej czynników. Przede wszystkim, senior wraz z wiekiem coraz wolniej wykonuje wcześniej znacznie mniej problematyczne czynności. Ma również problem z przyswajaniem informacji i formowaniem własnych wypowiedzi. Warto zauważyć, iż osłabia się głównie tzw. pamięć świeża. Osoba pamięta historie nawet sprzed wielu lat, zapomina jednak o najnowszych wydarzeniach. Co za tym idzie, miewa trudności z kontaktami społecznymi. Paradoksalnie, właśnie aktywność społeczna, czyli częste rozmowy i komunikowanie się z bliskimi jest bardzo ważne przy dbaniu o własną pamięć. Dodatkowo na zachowanie dobrego stanu naszej pamięci może wpływać także wykształcenie. Ma to związek z aktywnością intelektualną. Co może okazać się korzystne dla osób pracujących w Niemczech, nauka drugiego języka rozwija umysł, co dodatkowo może uchronić przed problemami z zapamiętywaniem. 

Jak dbać o pamięć?

Niezależnie od okoliczności, nikt z nas nie jest zupełnie uchroniony przed możliwością pojawienia się zaburzeń pamięci. Można jednak o nią dbać i opóźniać ten proces. Wpływ może mieć tu przede wszystkim wielokrotnie już tu opisywana aktywność fizyczna. Oprócz tego cenny jest także wypoczynek, a przy tym głównie odpowiednia dawka snu. 

Oprócz tego ważne jest odpowiednie żywienie. Witaminy z grupy B, głównie B12 mają duże znaczenie w procesie zapamiętywania. Ważne jest więc, aby senior spożywał odpowiednią ilość tłustych ryb i warzyw. Co może ucieszyć niejednego seniora, pomocne mogą być także orzechy i gorzka czekolada. 

Dodatkowo dużą pomocą jest także aktywność umysłowa. Wszelkiego rodzaju krzyżówki, sudoku czy puzzle, a także inne łamigłówki, pomogą seniorowi lepiej zapamiętywać. Oprócz tego istnieje również metoda, która pozwoli połączyć trening umysłowy zarówno seniora, jak i opiekunki. Chodzi tu o ćwiczenie polegające na czytaniu tekstu składającego się z około dwudziestu słów, a następnie jego zasłonięciu i próbie powtórzenia go możliwie najdokładniej. Przy wszelkich tego rodzaju zabawach warto pamiętać, by połączyć przyjemne z pożytecznym, aby nie zmęczyć zbytnio seniora. 

Te i dużo innych ważnych informacji znajdziesz w sekcji Blog.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hersbruck (91217)


  Wynagrodzenie:

  1750 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Norbert (81l., 183cm, 100kg). Choruje na demencję, ale rozpoznaje osoby i swoje otoczenie. Ma zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Podopieczny ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie ale bardzo krótko, bo brakuje mu sił. Podopieczny sam wykonuje higienę oraz ubieranie, ale trzeba mu wszystko przygotować. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka z żoną w domu dwurodzinnym z ogródkiem. Mają starszego psa, którym zajmuje się żona. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobne mieszkanie z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. W zakupach pomaga rodzina.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tomasz Romanowski

Tomasz Romanowski

Koronawirus: 12 zasad higieny w czasie epidemii

Koronawirus: 12 zasad higieny w czasie epidemii

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Urodziny i Imieniny w Niemczech
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.