Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?

Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?

Prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji naszych nerek. Zrozumienie, jak dieta może wpływać na ich stan, pozwoli Ci na bardziej świadome podejmowanie decyzji żywieniowych oraz dbanie o swoje zdrowie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda dieta nerkowa i plan żywienia w przypadku przewlekłych chorób? Podpowiadamy co jeść, kiedy doskwiera Ci kolka nerkowa!

Dieta nerkowa – na czym polega?

Dieta nerkowa to specyficzny plan żywieniowy, zaprojektowany specjalnie dla osób z chorobami nerek, zwłaszcza zmagających się z ich przewlekłymi odmianami (PChN). Celem diety jest zredukowanie obciążenia organu, minimalizacja negatywnych skutków PChN i opóźnienie ewentualnej konieczności przeprowadzania dializ.

Kluczowymi aspektami diety przy m.in. kolce nerkowej są kontrola spożycia białka, sodu, fosforu i potasu. Choć białko jest oczywiście niezbędne dla naszego zdrowia, jego nadmiar może prowadzić do kumulacji produktów przemiany materii, które nerki muszą usuwać. Sód jest związany z ciśnieniem krwi, a jego nadmiar może powodować problemy z sercem. Z kolei fosfor i potas, które są zwykle usuwane przez nerki, mogą gromadzić się w organizmie u osób z PChN, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych.

W związku z tym dieta nerkowa opiera się na zdrowych, naturalnych produktach bogatych w niezbędne składniki odżywcze, ale ubogich w te, które mogą przyczynić się do dalszego uszkodzenia narządu. Jednocześnie, warto pamiętać, że ten specjalistyczny plan żywieniowy jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem stopnia zaawansowania jego choroby, ogólnego stanu zdrowia oraz innych istotnych czynników, takich jak obecność chorób współistniejących.

Jak dieta może wpływać na pracę nerek?

Dieta ma fundamentalny wpływ na funkcjonowanie naszych nerek. Niewłaściwe żywienie może prowadzić do kumulacji toksyn i szkodliwych substancji w organizmie, co z kolei przyczynia się do obciążenia organu.

Z drugiej strony, odpowiednio skomponowana może wspomagać jego pracę, dostarczając organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jednocześnie ograniczając spożycie substancji potencjalnie szkodliwych i niebezpiecznych. Oczywiście dieta to nie wszystko. Niezwykle istotna jest także odpowiednia aktywność fizyczna seniorów, która w ogromnym stopniu może ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby.

Jaka dieta przy kamicy nerkowej będzie najlepsza?

Osoby zmagające się z kamicą nerkową powinny szczególnie zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania. Dieta powinna zatem obejmować:

 1. Dużą ilość płynów: Nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania narządu w dobrej kondycji. Woda pomaga przeciwdziałać tworzeniu się kamieni, poprzez rozcieńczanie substancji, które mogą prowadzić do ich formowania.
 2. Ograniczenie soli: Nadmierne spożycie soli może z kolei przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych.
 3. Zdrowe tłuszcze: W diecie nerkowej nie wprowadza się restrykcji tłuszczu. Powinny one dostarczać w przybliżeniu 30% całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie. W sytuacji, gdy osoba z niewydolnością organu jest jednocześnie cukrzykiem, tłuszcze powinny mieć nawet większy udział, ponieważ nie zaleca się zwiększania ilości węglowodanów, a to one często zastępują ograniczone białko w diecie.
 4. Spożycie odpowiednich białek: Białka są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jednak ich nadmierne spożycie może przyczynić się do powstawania kamieni. Ważne jest, aby wybierać zdrowe źródła białka, takie jak ryby, drób czy rośliny strączkowe.
 5. Właściwe spożycie wapnia: Wbrew pozorom, odpowiednia ilość wapnia w diecie może zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych.
dieta nerkowa co jeść

Kamica nerkowa – czego unikać w codziennej diecie?

Osoby cierpiące na PChN powinny wystrzegać się spożywania pewnych produktów, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu, a należą do nich przede wszystkim:

 1. Alkohol: Zwiększa ryzyko powstawania kamieni poprzez prowadzenie do odwodnienia organizmu.
 2. Produkty spożywcze: Do produktów, które osoby z niewydolnością nerek powinny ograniczać, zaliczamy żywność o wysokiej zawartości białka (taką jak mięso, sery i inne produkty mleczne, jaja), sodu (produkty marynowane, kiszonki, wędliny, wędzone produkty, kostki bulionowe, maggi, sos sojowy, sól), fosforu (produkty mleczne, pieczywo razowe, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste płatki i makarony, orzechy, żółtka jaj, podroby) oraz potasu (kakao, czekolada, banany, orzechy, pomidory).
 3. Produkty wysoko przetworzone: Takie jak fast food, chipsy, słone przekąski – zawierają dużo soli i mogą przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zdrowia seniorów, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Dysponujemy rozległą bazą wiedzy, jak również wykwalifikowanym personelem. Jako legalna agencja pracy oferujemy także profesjonalną pomoc osobom starszym oraz możliwość pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Zarówno dieta, jak i odpowiednia aktywność fizyczna mogą znacznie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Dbając o nasze niewielkie, ale niezwykle ważne narządy, dbamy o całokształt naszego zdrowia. Pamiętaj jednak, że plan żywienia, powinien być skomponowany pod okiem lekarza specjalisty bądź dietetyka, zwłaszcza jeśli zmagasz się z tak poważnymi dolegliwościami, jak kolka nerkowa.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Grill w domu i w pracy – idealny pomysł na spędzenie czasu z Seniorem

Grill w domu i w pracy – idealny pomysł na spędzenie czasu z Seniorem

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Filary szczęśliwej starości

Filary szczęśliwej starości

Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech
Avoria