Senior w ruchu

Senior w ruchu

Na temat najmodniejszych form aktywności dzisiejszych czasów napisanych już zostało wiele artykułów. Siłownie, ośrodki fitness i tańca wprost biją się o klientów. Niestety oferty te z reguły dedykowane są osobom młodym i dość sprawnym. Niewiele jednocześnie mówi się o aktywności fizycznej wśród osób starszych. Opiekunowie i opiekunki, spędzając najwięcej czasu ze swoimi podopiecznymi, są w stanie zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Dlaczego to takie ważne i jak się do tego zabrać? Zbierzmy na ten temat najważniejsze informacje…

Aktywność fizyczna osoby starszej – kluczowe pytania

Po co właściwie jest nam ruch? Aktywność fizyczna ma wpływ właściwie na każdy element naszego ciała. Regularny ruch może pomóc opóźnić proces starzenia i zapewnić nam zdrowie nawet w późnym wieku. Aktywny tryb życia oraz dieta stanowią właściwie podstawę utrzymania dobrego stanu naszego ciała jak najdłużej. 

Ile powinien trenować przeciętny senior? Średnio 2-3 razy w tygodniu. Minimalny, a przy tym opłacalny czas aktywności fizycznej to ok. 20 minut. Długość oraz rodzaj ruchu uzależnione są oczywiście od stanu zdrowia pacjenta. Jeśli osoba starsza zdecyduje się na trening siłowy, należy pamiętać, aby poprzedzić go odpowiednią rozgrzewką poszczególnych partii ciała. 

Co zrobić, aby aktywność fizyczna była bezpieczna? Na pewno należy pamiętać o konsultacji z lekarzem, jeśli wiemy, że nasz podopieczny cierpi na jakiekolwiek choroby mogące wpłynąć na jego ogólną kondycję. Warto przy tym mieć na uwadze, że choć sport nie zawsze cofnie zupełnie występujące dolegliwości, może je znacznie osłabić. Po dłuższym czasie od zwiększenia aktywności fizycznej można zauważyć wzmocnienie kośćca, stawów, a nawet zmniejszenie objawów chorób układu krążenia.
Aby jednak wszystko przebiegało bezpiecznie, warto mieć na uwadze kilka wskazówek:
     1. Nie śpieszyć się. Spokój jest w czasie ćwiczeń bardzo ważny. Seniorzy, szczególnie ci, którzy już kiedyś mieli do czynienia z aktywnością fizyczną, często przeceniają swoje siły i starają się wykonywać ćwiczenia szybciej niż potrafią. Może to skutkować poważnym urazem oraz ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. 

     2. Nie przemęczać się. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego ruchu jest utrzymanie w pamięci, że ludzkie ciało nie jest niezniszczalne. Przede wszystkim, organizm osoby starszej nie regeneruje się tak szybko, jak organizm osoby młodszej. Jeśli opiekun/opiekunka zauważą jakiekolwiek alarmujące sygnały w czasie ćwiczeń, powinni od razu przerwać ćwiczenia. 

     3. Robić coś, co sprawia przyjemność. Kiedy mówimy o zdrowiu, nie możemy zapomnieć o sferze psychicznej. Ruch początkowo może okazać się jedynie przykrą koniecznością, jednak z czasem będzie dostarczał zdrową dawkę endorfin. Oczywiście tylko pod warunkiem, że wybrana forma ruchu będzie odpowiadała seniorowi. 

Dobór aktywności fizycznej seniora

Jaką aktywność fizyczną wybrać? Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Nie trzeba oczywiście ograniczać się do jednej formy aktywności. Warto zaznajomić się z ofertami ośrodków sportowych itp., jeśli oczywiście takie znajdują się w okolicy. Częstymi zajęciami dla seniorów jest np. pilates czy wodny aerobic. Nie można jednak zapominać o starym, dobrym spacerze! Jest to pewnie najpopularniejsza forma ruchów wśród seniorów, jednak nie ma w tym niczego negatywnego. Pół godziny aktywnego spaceru na świeżym powietrzu może być bardzo korzystną formą ruchu, zarówno dla seniora, jak i dla opiekuna czy opiekunki.

Bądź na bieżąco i zaglądaj na nasz blog!

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Puchheim (82178)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Erika (94l., 65kg, 155cm). Cierpi na Parkinsona, niewydolność nerek, polineuropatię i zakrzepicę. Jest świadomą osobą, czasami ma lekkie problemy z zapamiętaniem godzin. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki i pampersy. Noce przesypia.

  Pan Esterino (87l., 80kg, 172cm). Jest w pełni świadomą osobą, nie ma demencji. Porusza się samodzielnie. 1x w tygodniu potrzebuje wsparcia przy prysznicu, codzienną higienę wykonuje samodzielnie. Nie ma inkontynencji, korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest piętro z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Namborn (66640)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  25.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 60kg, 170cm). Cierpi na osłabienie starcze i ma słabszy słuch. Podopieczny nie ma inkontynencji, ma cewnik i korzysta z WC. Porusza się samodzielnie przy rollatorze albo na wózku inwalidzkim. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sam w mieszkaniu w domu dwurodzinnym. W tym samym domu, ale w osobnym mieszkaniu mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Dodatkowo na zleceniu jest 2x pół dnia wolnego. W zakupach pomaga córka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?

Co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.