Senior w ruchu

Senior mit Rollator und Pflegekraft

Na temat najmodniejszych form aktywności dzisiejszych czasów napisanych już zostało wiele artykułów. Siłownie, ośrodki fitness i tańca wprost biją się o klientów. Niestety oferty te z reguły dedykowane są osobom młodym i dość sprawnym. Niewiele jednocześnie mówi się o aktywności fizycznej wśród osób starszych. Opiekunowie i opiekunki, spędzając najwięcej czasu ze swoimi podopiecznymi, są w stanie zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Dlaczego to takie ważne i jak się do tego zabrać? Zbierzmy na ten temat najważniejsze informacje…

Po co właściwie jest nam ruch? Aktywność fizyczna ma wpływ właściwie na każdy element naszego ciała. Regularny ruch może pomóc opóźnić proces starzenia i zapewnić nam zdrowie nawet w późnym wieku. Aktywny tryb życia oraz dieta stanowią właściwie podstawę utrzymania dobrego stanu naszego ciała jak najdłużej. 

Ile powinien trenować przeciętny senior? Średnio 2-3 razy w tygodniu. Minimalny, a przy tym opłacalny czas aktywności fizycznej to ok. 20 minut. Długość oraz rodzaj ruchu uzależnione są oczywiście od stanu zdrowia pacjenta. Jeśli osoba starsza zdecyduje się na trening siłowy, należy pamiętać, aby poprzedzić go odpowiednią rozgrzewką poszczególnych partii ciała. 

Co zrobić, aby aktywność fizyczna była bezpieczna? Na pewno należy pamiętać o konsultacji z lekarzem, jeśli wiemy, że nasz podopieczny cierpi na jakiekolwiek choroby mogące wpłynąć na jego ogólną kondycję. Warto przy tym mieć na uwadze, że choć sport nie zawsze cofnie zupełnie występujące dolegliwości, może je znacznie osłabić. Po dłuższym czasie od zwiększenia aktywności fizycznej można zauważyć wzmocnienie kośćca, stawów, a nawet zmniejszenie objawów chorób układu krążenia.
Aby jednak wszystko przebiegało bezpiecznie, warto mieć na uwadze kilka wskazówek:
     1. Nie śpieszyć się. Spokój jest w czasie ćwiczeń bardzo ważny. Seniorzy, szczególnie ci, którzy już kiedyś mieli do czynienia z aktywnością fizyczną, często przeceniają swoje siły i starają się wykonywać ćwiczenia szybciej niż potrafią. Może to skutkować poważnym urazem oraz ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. 

     2. Nie przemęczać się. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego ruchu jest utrzymanie w pamięci, że ludzkie ciało nie jest niezniszczalne. Przede wszystkim, organizm osoby starszej nie regeneruje się tak szybko, jak organizm osoby młodszej. Jeśli opiekun/opiekunka zauważą jakiekolwiek alarmujące sygnały w czasie ćwiczeń, powinni od razu przerwać ćwiczenia. 

     3. Robić coś, co sprawia przyjemność. Kiedy mówimy o zdrowiu, nie możemy zapomnieć o sferze psychicznej. Ruch początkowo może okazać się jedynie przykrą koniecznością, jednak z czasem będzie dostarczał zdrową dawkę endorfin. Oczywiście tylko pod warunkiem, że wybrana forma ruchu będzie odpowiadała seniorowi. 

Jaką aktywność fizyczną wybrać? Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Nie trzeba oczywiście ograniczać się do jednej formy aktywności. Warto zaznajomić się z ofertami ośrodków sportowych itp., jeśli oczywiście takie znajdują się w okolicy. Częstymi zajęciami dla seniorów jest np. pilates czy wodny aerobic. Nie można jednak zapominać o starym, dobrym spacerze! Jest to pewnie najpopularniejsza forma ruchów wśród seniorów, jednak nie ma w tym niczego negatywnego. Pół godziny aktywnego spaceru na świeżym powietrzu może być bardzo korzystną formą ruchu, zarówno dla seniora, jak i dla opiekuna czy opiekunki.

Bądź na bieżąco i zaglądaj na nasz blog!

Powrót

Najnowsze artykuły

Jesienne smakołyki, czyli pyszny jadłospis dla każdego

jesienne

Jesień to nie tylko deszcz, wiatr czy też spadające liście. To także bogactwo smakołyków, które w...

Czytaj całość

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech… jednak nie w każdym landzie?

wszystkich świętych

Znicze, kwiaty i chwila zadumy – taki obraz z pewnością większość z nas zauważy w...

Czytaj całość

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

sprawdź sprawdz

Reklama jest dzisiaj wszędzie. Banery, ulotki, plakaty, filmy i wiele innych narzędzi, które całymi dniami...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Bezsenność Seniora – jak mu pomóc?

Sick senior woman lying at bed

Naturalne metody na przeziębienie u seniora

Zielony parapet, uprawa zi w domu. Starsza siwa kobieta przycina zielone pdy zi.

Oferty pracy opieka Niemcy

Oferty pracy opieka Niemcy

Jak odpowiednio zajmować się Podopiecznym chorym na serce?

Portrait Of Happy Female Doctor With Disabled Senior Patient On Wheelchair In Hospital
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.