Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

W opiece nad osobą starszą ważne są nie tylko czynności pielęgnacyjne. Równie istotnym aspektem jest organizowanie czasu wolnego Podopiecznemu. Aktywizacja seniora może znacząco wpłynąć na jego samopoczucie i zmniejszyć poczucie osamotnienia. Jakie zajęcia dla seniorów są szczególnie rekomendowane?

Jakie zajęcia dla seniorów? Ruch to zdrowie

W przypadku braku przeciwwskazań medycznych, warto włączyć ruch na świeżym powietrzu do codziennej rutyny seniora. Jeżeli dla Podopiecznego chodzenie nie stanowi problemu, to nawet dwadzieścia minut spaceru pozytywnie wpłynie na jego organizm.

Dodatkowo spacer jako dzienna dawka ruchu, pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób krążenia. Dzięki regularnemu spacerowaniu wzmacniają się stawy i kości, a osoby praktykujące tę formę spędzania czasu w mniejszym stopniu skarżą się na wszelkie urazy. Spacery mają o wiele więcej zalet i pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przeczytasz o tym w naszym artykule: 5 powodów, dla których warto zabrać Podopiecznego na spacer!

Zajęcia dla seniorów – przykłady

Oprócz spacerowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu istnieje wiele innych sposobów na ciekawe aktywności również w domowym zaciszu. Ważne jest, aby dostosować zajęcia do zainteresowań i możliwości seniora.

Gry planszowe i krzyżówki

Spędzanie czasu w domu nie musi wiązać się z nudą. Gry planszowe i krzyżówki to ciekawe zajęcie na długie godziny. Na rynku dostępnych jest wiele opcji o różnym poziomie trudności i tematyce, dlatego znalezienie odpowiedniej gry nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo wspólne rozgrywki i rozwiązywanie krzyżówek pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny i wspomagają logiczne myślenie.

Zajęcia kreatywne

Zajęcia manualne niosą ze sobą wiele korzyści dla osób starszych. Świetnie zagospodarują kilka wolnych chwil i pozwolą Podopiecznemu na odprężenie i wyciszenie, a dodatkowe pobudzą jego kreatywność. Jest wiele form zajęć manualnych, które możemy zaproponować seniorowi – rysowanie, malowanie, modelarstwo, robienie biżuterii czy szydełkowanie. Efekty pracy z pewnością przyniosą dużo radości i satysfakcji.

Kontakty towarzyskie

Przy opiece nad osobą starszą ważne jest, aby nie izolować jej od świata zewnętrznego. Zaspokojenie towarzyskich potrzeb seniora może być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Za zgodą Podopiecznego możesz zaprosić kogoś z bliskiego otoczenia: wnuka czy przyjaciela na przykład na wspólną herbatę. Na pewno znajdą oni wiele tematów do dyskusji i spędzą czas w miłej atmosferze. Alternatywą może być zaangażowanie osoby w starszym wieku w inicjatywy lokalne takie jak klub seniora. Seniorzy poprzez udział w spotkaniach tego typu rozwijają się społecznie, a to niweluje poczucie osamotnienia.

Czytanie i słuchanie muzyki

Czytanie jest dobrym ćwiczeniem intelektualnym, które pozytywnie wpływa na stymulację pracy mózgu. Wzbogaca słownictwo, wspomaga pamięć, a także pomaga się zrelaksować. Z kolei chwila odpoczynku przy akompaniamencie muzyki pozwala obniżyć poziom stresu i jest często stosowanym elementem terapii w przypadku osób z demencją. Muzyka aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za wspomnienia długo i krótkotrwałe, dlatego dbanie o kontakt z dźwiękami muzyki osób starszych pozytywnie wpływa na pamięć i przywoływanie pozytywnych wspomnień.

Wspólne gotowanie

Wspólne przyrządzanie potraw może być jedną z wielu okazji do budowania więzi. Taka aktywność pozwoli na konwersację na temat ulubionych dań, a z czasem także na inne tematy. Jest to znakomity sposób na poznanie kuchni z całego świata.

Ciekawe zajęcia dla seniorów – dlaczego są ważne?

Ze względu na wiele pozytywnych korzyści, organizacja i ciekawe spędzanie wolnego czasu powinno być równie ważne, jak wszystkie czynności pielęgnacyjne. Odpowiednio dobrane aktywności przyczyniają się poprawy zdrowia i samopoczucia i redukują stres. Co więcej, duża część zajęć pobudza pracę mózgu i stymuluje go, co doskonale wpływa na pamięć.

Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? Skontaktuj się z nami!

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ottweiler (66564)


  Wynagrodzenie:

  1600 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Maria Magdalena (97l., 67kg, 162cm). Choruje na demencję, jest osobą po udarze i jest tym faktem podłamana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim i potrzebuje przy tym pełnej pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko WC. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ma cewnik i wkładki. Mówi też kiedy chce iść do WC. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym typu bliźniak. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Na zakupy jeździ się z córką Podopiecznej.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kaufbeuren (87600)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Dorothea (89l., 55kg, 162cm). Cierpi na demencję, osteoporozę, niewydolność serca i ma problemy ze wzrokiem (nosi okulary). Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu oraz osób. Porusza się przy pomocy rollatora, sama wstaje i siada. Ma do dyspozycji krzesełko pod prysznic, krzesełko wc i uchwyty w łazience. Potrzebuje lekkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu.  Ma inkontynencję moczu, sama sobie zmienia wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z partnerem w domu jednorodzinnym w centrum miasta. Mają 13 letniego pieska. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Verden (27283)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Emma (86l., 160cm, 80kg). Cierpi na osłabienie starcze, ma problem z nerkami,  autoimmunologiczną chorobę skóry. Ma początkową demencję. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Jest osobą bardzo pogodną i komunikatywną. Interesuje się wszystkim co się dzieje na świecie.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Ma tam swoje mieszkanie. W osobnym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką i wyjściem na taras oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jesienne smakołyki, czyli pyszny jadłospis dla każdego

Jesienne smakołyki, czyli pyszny jadłospis dla każdego

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?
Avoria