Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

W opiece nad osobą starszą ważne są nie tylko czynności pielęgnacyjne. Równie istotnym aspektem jest organizowanie czasu wolnego Podopiecznemu. Aktywizacja seniora może znacząco wpłynąć na jego samopoczucie i zmniejszyć poczucie osamotnienia. Jakie zajęcia dla seniorów są szczególnie rekomendowane?

Jakie zajęcia dla seniorów? Ruch to zdrowie

W przypadku braku przeciwwskazań medycznych, warto włączyć ruch na świeżym powietrzu do codziennej rutyny seniora. Jeżeli dla Podopiecznego chodzenie nie stanowi problemu, to nawet dwadzieścia minut spaceru pozytywnie wpłynie na jego organizm.

Dodatkowo spacer jako dzienna dawka ruchu, pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób krążenia. Dzięki regularnemu spacerowaniu wzmacniają się stawy i kości, a osoby praktykujące tę formę spędzania czasu w mniejszym stopniu skarżą się na wszelkie urazy. Spacery mają o wiele więcej zalet i pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przeczytasz o tym w naszym artykule: 5 powodów, dla których warto zabrać Podopiecznego na spacer!

Zajęcia dla seniorów – przykłady

Oprócz spacerowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu istnieje wiele innych sposobów na ciekawe aktywności również w domowym zaciszu. Ważne jest, aby dostosować zajęcia do zainteresowań i możliwości seniora.

Gry planszowe i krzyżówki

Spędzanie czasu w domu nie musi wiązać się z nudą. Gry planszowe i krzyżówki to ciekawe zajęcie na długie godziny. Na rynku dostępnych jest wiele opcji o różnym poziomie trudności i tematyce, dlatego znalezienie odpowiedniej gry nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo wspólne rozgrywki i rozwiązywanie krzyżówek pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny i wspomagają logiczne myślenie.

Zajęcia kreatywne

Zajęcia manualne niosą ze sobą wiele korzyści dla osób starszych. Świetnie zagospodarują kilka wolnych chwil i pozwolą Podopiecznemu na odprężenie i wyciszenie, a dodatkowe pobudzą jego kreatywność. Jest wiele form zajęć manualnych, które możemy zaproponować seniorowi – rysowanie, malowanie, modelarstwo, robienie biżuterii czy szydełkowanie. Efekty pracy z pewnością przyniosą dużo radości i satysfakcji.

Kontakty towarzyskie

Przy opiece nad osobą starszą ważne jest, aby nie izolować jej od świata zewnętrznego. Zaspokojenie towarzyskich potrzeb seniora może być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Za zgodą Podopiecznego możesz zaprosić kogoś z bliskiego otoczenia: wnuka czy przyjaciela na przykład na wspólną herbatę. Na pewno znajdą oni wiele tematów do dyskusji i spędzą czas w miłej atmosferze. Alternatywą może być zaangażowanie osoby w starszym wieku w inicjatywy lokalne takie jak klub seniora. Seniorzy poprzez udział w spotkaniach tego typu rozwijają się społecznie, a to niweluje poczucie osamotnienia.

Czytanie i słuchanie muzyki

Czytanie jest dobrym ćwiczeniem intelektualnym, które pozytywnie wpływa na stymulację pracy mózgu. Wzbogaca słownictwo, wspomaga pamięć, a także pomaga się zrelaksować. Z kolei chwila odpoczynku przy akompaniamencie muzyki pozwala obniżyć poziom stresu i jest często stosowanym elementem terapii w przypadku osób z demencją. Muzyka aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za wspomnienia długo i krótkotrwałe, dlatego dbanie o kontakt z dźwiękami muzyki osób starszych pozytywnie wpływa na pamięć i przywoływanie pozytywnych wspomnień.

Wspólne gotowanie

Wspólne przyrządzanie potraw może być jedną z wielu okazji do budowania więzi. Taka aktywność pozwoli na konwersację na temat ulubionych dań, a z czasem także na inne tematy. Jest to znakomity sposób na poznanie kuchni z całego świata.

Ciekawe zajęcia dla seniorów – dlaczego są ważne?

Ze względu na wiele pozytywnych korzyści, organizacja i ciekawe spędzanie wolnego czasu powinno być równie ważne, jak wszystkie czynności pielęgnacyjne. Odpowiednio dobrane aktywności przyczyniają się poprawy zdrowia i samopoczucia i redukują stres. Co więcej, duża część zajęć pobudza pracę mózgu i stymuluje go, co doskonale wpływa na pamięć.

Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? Skontaktuj się z nami!

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech
Avoria