Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Biegunka u osoby starszej jest częstą dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wraz z wiekiem jelita i żołądek powoli tracą swoją sprawność i stają się bardziej wrażliwe. Przewód pokarmowy osób starszych jest w większym stopniu narażony na wszelkie zmiany. Jakie są przyczyny biegunki u starszej osoby i jak ją zatrzymać? Podpowiadamy.

Biegunka u seniora – jakie są jej przyczyny?

Biegunka u seniora jest poważnym problemem, którego nie należy lekceważyć. Ze względu na wiek i ogólną kondycję to właśnie osoby starsze są szczególnie narażone na występowanie biegunki­, nawet jeśli nawyki żywieniowe i codzienne aktywności są odpowiednie.

Rozwolnienie może mieć wiele przyczyn, najczęstsze z nich to:

 • Zatrucia żołądkowe bakteryjne i wirusowe – organizm osoby starszej ma obniżoną odporność oraz spowolniony metabolizm, a także osłabioną mikroflorę jelitową. To wszystko sprzyja rozwijaniu się infekcji. Kiedy obniżona jest perystaltyka jelit, która jest spowodowana spadkiem napięcia mięśni gładkich,, dochodzi do tak zwanego rozstroju bakteryjnego jelita.

 • Nietolerancja laktozy — wraz z wiekiem spada zdolność do tolerancji laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. W takich okolicznościach biegunka występuje za każdym razem, gdy senior zje produkt pochodzenia mlecznego.

 • Cukrzyca, a także powikłania po jej leczeniu. Podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do zmian w obrębie przewodu pokarmowego.

 • Nadużywanie leków przeczyszczających, co może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania jelita cienkiego.

Biegunka, która występuje przewlekle, jest groźną chorobą, której nie należy lekceważyć, w szczególności u osób starszych. Może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a to niesie ze sobą szereg ciężkich powikłań. Warto zaznaczyć, że to zaburzenie może świadczyć też o innych chorobach współistniejących takich jak: wrzody żołądka, rak jelita grubego czy marskość wątroby.

Jak szybko zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Istnieje wiele leków, które pomagają zwalczać uciążliwe objawy towarzyszące biegunce. Należy pamiętać, aby nie podawać seniorowi żadnych środków farmakologicznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który ustali przyczynę występowania rozwolnienia. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni, w stolcu pojawia się krew, a senior ma gorączkę, konieczny jest pilny kontakt ze specjalistą.

Na ustąpienie biegunki może wpłynąć odpowiednio dobrana i zróżnicowana dieta, która dzięki swoim właściwościom pomoże w uporaniu się z dokuczliwymi dolegliwościami.

Dieta przy biegunce u seniora

Co powinien jeść senior, aby zahamować biegunkę? Istotne jest, aby unikać lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu potrawy tłuste i ciężkostrawne. Należy zadbać, aby wszystkie produkty, których używamy do przygotowywania dań dla seniora – były świeże, zdrowe i nie wzmagały problemów z trawieniem.

Jakie produkty włączyć do diety osoby starszej, która ma biegunkę?

 • Gotowane lub pieczone warzywa;

 • Zupy warzywne, np. z marchwi czy dyni;

 • Owoce – zwłaszcza morele, czarne jagody, maliny, banany, czarna porzeczka;

 • Ryż, kleik ryżowy, kasza jęczmienna;

 • Suchary.

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy walce z biegunką można wspomagać się zakupionymi w aptece elektrolitami, naparem z rumianku, przegotowaną lub mineralną wodą w temperaturze pokojowej.

Czego nie należy podawać Podopiecznemu, który ma biegunkę?

 • Smażonych i ciężkostrawnych dań;

 • Cytrusów;

 • Ostrych przypraw;

 • Roślin strączkowych;

 • Soków owocowych;

 • Napoi zawierających kofeinę i alkohol.

Jak pomóc seniorowi, który ma biegunkę – podsumowanie

Opiekunka osób starszych w Niemczech może spotkać się z sytuacją, w której Podopieczny będzie zmagał się z biegunką. Wówczas jej pomoc będzie opierać się przede wszystkim na przygotowywaniu odpowiednich posiłków dla seniora, a także obserwowaniu stanu ogólnego Podopiecznego. Warto pamiętać, że w przypadku długo utrzymujących się objawów lub nagłego pogorszenia konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Aktywny senior w okresie jesiennym

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?
Avoria