Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest pracą w Niemczech w charakterze opiekunki lub opiekuna. Skłaniają ich dobre warunki pracy, jednak jedną z najczęściej spotykanych przeszkód, która skłania ich do rezygnacji z tego pomysłu, jest bariera językowa. Problem ten nie jest jednak nie do pokonania. Istnieje wiele metod nauki języka, każda osoba znajduje przy tym swoje własne sposoby, usprawniające jego naukę. Przybliżmy sobie jednak kilka porad, które mogą usprawnić naukę języka niemieckiego, szczególnie dla osób pracujących jako opiekunki w Niemczech.

Najcenniejsze zwroty po niemiecku dla opiekunki osoby starszej

Jako opiekunka lub opiekun, musisz opanować pewne podstawowe zdania i zwroty, które przydadzą Ci się na miejscu pracy. To absolutna podstawa, którą po prostu warto znać, jeśli zaczynasz pracę z osobami, które nie znają w zupełności języka polskiego. W internecie znajduje się mnóstwo darmowych materiałów, które ułatwią Ci naukę podstaw niemieckiego. Znajdziesz je również na naszej stronie, klikając w zakładkę „Kurs niemieckiego„.

Mowa to podstawa

Podczas nauki, nieważne czy w Polsce, czy już podczas pobytu zagranicą, bardzo istotna będzie nauka wymowy. Jedną z ważniejszych rad jest przełamywanie swojej bariery językowej już od samego początku nauki. Kiedy uczymy się „po cichu”, nie przyzwyczajamy naszego języka do radzenia sobie z nieco innymi fonetycznie słówkami. Ostatecznie mając już w Niemczech problem z wymową, unikamy mówienia, co jeszcze bardziej pogłębia strach. Im szybciej zaczniemy konwersować z podopiecznym i jego rodziną, tym łatwiej będzie nam rozwinąć nasze zdolności.

Krytyka na wagę złota – warto pracować nad swoimi umiejętnościami

Nikt z nas nie lubi być krytykowany. Lubimy myśleć, że jeśli dajemy z siebie wszystko, to nie popełniamy błędów. Nie zawsze jest to jednak prawda. Jednocześnie ciężko trafić na bardziej obiektywną osobę pod względem języka niemieckiego, niż właśnie na Niemca lub Niemkę. Dlatego jeśli czujesz, że wszelka krytyka ze strony podopiecznego będzie faktycznie konstruktywna, nie bój się poprosić go, by poprawiał Twoje błędy. Jeśli naturalnie czujesz, że charakter seniora nie jest odpowiedni do tego zadania, zrezygnuj z pomysłu.

Media, książki, etykiety…

Będąc w Niemczech, staraj się chłonąć język obcy najlepiej, jak potrafisz. Jeśli masz dostęp do telewizora i/lub komputera, spróbuj oglądać treści w języku niemieckim. Najlepiej mogą sprawdzić się tu bajki, które najczęściej pełne są prostego, łatwo przyswajalnego słownictwa, a do tego ciężko się w nich pogubić. Połączy to przyjemne z pożytecznym. Nauka z życia codziennego również będzie bardzo cenna. Przydatne mogą się tu okazać np. opakowania produktów żywnościowych czy etykiety na kosmetykach. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słówka, przetłumacz je przy pomocy rzetelnego słownika, a później staraj się je zapamiętać. W ten sposób systematycznie będziesz zwiększać zasób słownictwa.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Burladingen (72393)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  15.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Anna (95l., 163cm, 56kg) Ma nowotwór żołądka (jest pod stałą kontrolą lekarzy). Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Podopieczna nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się samodzielnie. Jest pogodną, energiczną i wdzięczną osobą. Lubi kwiaty i krzyżówki. Sama się ubiera i dba o higienę. Noce przesypia.

  Pan Willi (97l., 160cm, 50kg). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza się, że się zapomina. Porusza się przy pomocy laski. Nie ma inkontynencji. Jest sympatyczną i wrażliwą osobą.  Sam się ubiera, ale potrzebuje wsparcia przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. Rodzina nie mieszka w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Frank (40l., 76kg, 190cm). Jest po ciężkim urazie mózgu i czaszki – wypadek w pracy. Ma problemy ze świadomością, szczególnie o swój stan zdrowia. Podopieczny jest osobą całkowicie leżącą. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce przesypia.

  Podopiecznym codziennie w godzinach 7:00-19:00 zajmuje się Pflegedienst.  W tym czasie Opiekunka nie robi nic przy Podopiecznym, tylko zajmuje się domem, zakupami, gotowaniem, praniem.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Choroby serca u osób starszych

Choroby serca u osób starszych
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.