Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Jednymi z najbardziej powszechnych chorób zawodowych opiekunek i opiekunów osób starszych jest cała grupa schorzeń kręgosłupa. Dotyka to głównie osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi ruchowo i leżącymi. Przenoszenie podopiecznego nie należy do zadań łatwych, ani przyjemnych, a co najważniejsze ma spory wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunów, którzy to zadanie wykonują. Nie ma jednak problemu, którego nie da się przynajmniej częściowo rozwiązać. Również w tym przypadku istnieje kilka rad i zasad, które pomogą uniknąć poważniejszego urazu. Avoria zaprasza do lektury.

Jak radzić sobie z podnoszeniem pacjenta?

Każda opiekunka lub opiekun osób starszych, opiekując się osobą wymagającą dźwigania i transferu wie, że nauczenie się tych czynności jest w dużym stopniu kwestią praktyki i zrozumienia określonych technik. Aby to opanować, warto zapisać się na odpowiedni kurs opiekuńczy, który pozwoli na zdobycie odpowiednich kwalifikacji i ułatwi pracę także z takim pacjentem. Jednak oprócz wyboru odpowiedniej praktyki, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pozwolić unikać mniej lub bardziej poważnych urazów kręgosłupa. Należy podnosić pacjenta zawsze na ugiętych nogach i w dość bliskiej odległości od niego. Niech pacjent nie obejmuje Cię w szyi. Może to doprowadzić do uraza odcinka szyjnego kręgosłupa. Bezpieczniej będzie, jeśli obejmie Cię w pasie. Staraj się nie pochylać na boki, a także nie obracać za bardzo tułowia. Ważne jest także, aby starać się nie opierać ciężaru ciała jedynie na jednej stronie ciała. Istotne jest także, aby nie wykonywać żadnych ruchów gwałtownie i się nie śpieszyć. Choć może się wydawać, że przy podnoszeniu używasz jedynie mięśni górnych partii ciała, staraj się nie zapominać o mięśniach nóg. Pełnią one kluczową rolę w odciążeniu kręgosłupa. 

Czego unikać na codzień? 

Choć wszelkiego rodzaju ból i inne niedogodności związane z obciążeniem kręgosłupa spowodowane są najczęściej samą pracą w sobie, jest kilka elementów, których możemy przestrzegać na poziomie dnia codziennego, aby zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości. Należy do nich przede wszystkim ostrożność przy podnoszeniu: przedmiotów lub… samego siebie. Tak, to w jaki sposób wstajemy jest bardzo istotne, jeśli zmagamy się z problemami z kręgosłupem. Najlepiej jest więc zachować przy tym ostrożność, nie zrywać się z łóżka szybko, gdy np. usłyszymy wołanie pacjenta. Owszem, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinno być dla opiekunki osób starszych niezmiernie ważne, jednak w przypadku zagrożenia własnego stanu, powinniśmy poświęcić trochę uwagi sobie samemu. Powinno się także uważać przy schylaniu się. Ważne, aby starać się raczej zginać nogi, niż przechylać kręgosłup, podobnie jak przy podnoszeniu podopiecznego. Ma to duży wpływ na obciążenie tej części ciała. Oprócz tego na nasz kręgosłup ma także wpływ nasze obuwie. Jeśli problem lub schorzenie jest już zaawansowane, najlepiej zainwestować w specjalne buty ortopedyczne lub odpowiednie wkładki do obuwia. Zalecane jest także unikanie chodzenia boso. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wallenhorst (49134)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  11.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Wilfried (84l., 70kg, 172cm) Cierpi na artrozę i osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje lekkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Pani Erika (88l., 60kg, 160cm) Cierpi na demencję. Ma zakłóconą orientację. Porusza się przy rollatorze, z lekką asekuracją Opiekunki. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pomocy przy higienie oraz do lekarstw. W domu mają przycisk alarmowy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kernen (71394)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  15.05.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Maria (89l., 95kg, 164cm). Cierpi na demencję, nadciśnienie, jest osobą po wylewie, ma słabszy słuch – nosi aparat słuchowy. Orientacja jest u niej zachowana, ale występuje zakłócona mowa i rozumienie (skutek udaru). Podopieczna jest osobą leżącą, przesadza się ją na krzesełko a toaletą za pomocą podnośnika. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko pod prysznic i wózek inwalidzki. Podopieczną głównie myje się w łóżku, ale włosy przy umywalce w łazience. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojna, miła, optymistyczna, zawsze uśmiechnięta i za wszystko dziękuje. 1x w tygodniu ma fizjoterapię, a 2x ergoterapię. Codziennie do lekarstw i rajstop uciskowych przychodzi Pflegedienst.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 5 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Moers (47447)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  19.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Liselotte (91l., 52kg, 160cm) Jest po wylewie i po złamaniu kręgu lędźwiowego. Ma rozrusznik serca. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko sporadycznie, max. 2x w tygodniu poprosi o pomoc.

  Podopieczna jest bardzo spokojną i zadbaną osobą. Lubi rozmawiać, grać w karty i planszówki. Interesuje się modą. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Zakupy robi córka Podopiecznej. Kupuje wszystko co chce Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Alles Gute zum Frauentag

Alles Gute zum Frauentag

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?
Avoria