Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Jednymi z najbardziej powszechnych chorób zawodowych opiekunek i opiekunów osób starszych jest cała grupa schorzeń kręgosłupa. Dotyka to głównie osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi ruchowo i leżącymi. Przenoszenie podopiecznego nie należy do zadań łatwych, ani przyjemnych, a co najważniejsze ma spory wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunów, którzy to zadanie wykonują. Nie ma jednak problemu, którego nie da się przynajmniej częściowo rozwiązać. Również w tym przypadku istnieje kilka rad i zasad, które pomogą uniknąć poważniejszego urazu. Avoria zaprasza do lektury.

Jak radzić sobie z podnoszeniem pacjenta?

Każda opiekunka lub opiekun osób starszych, opiekując się osobą wymagającą dźwigania i transferu wie, że nauczenie się tych czynności jest w dużym stopniu kwestią praktyki i zrozumienia określonych technik. Aby to opanować, warto zapisać się na odpowiedni kurs opiekuńczy, który pozwoli na zdobycie odpowiednich kwalifikacji i ułatwi pracę także z takim pacjentem. Jednak oprócz wyboru odpowiedniej praktyki, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pozwolić unikać mniej lub bardziej poważnych urazów kręgosłupa. Należy podnosić pacjenta zawsze na ugiętych nogach i w dość bliskiej odległości od niego. Niech pacjent nie obejmuje Cię w szyi. Może to doprowadzić do uraza odcinka szyjnego kręgosłupa. Bezpieczniej będzie, jeśli obejmie Cię w pasie. Staraj się nie pochylać na boki, a także nie obracać za bardzo tułowia. Ważne jest także, aby starać się nie opierać ciężaru ciała jedynie na jednej stronie ciała. Istotne jest także, aby nie wykonywać żadnych ruchów gwałtownie i się nie śpieszyć. Choć może się wydawać, że przy podnoszeniu używasz jedynie mięśni górnych partii ciała, staraj się nie zapominać o mięśniach nóg. Pełnią one kluczową rolę w odciążeniu kręgosłupa. 

Czego unikać na codzień? 

Choć wszelkiego rodzaju ból i inne niedogodności związane z obciążeniem kręgosłupa spowodowane są najczęściej samą pracą w sobie, jest kilka elementów, których możemy przestrzegać na poziomie dnia codziennego, aby zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości. Należy do nich przede wszystkim ostrożność przy podnoszeniu: przedmiotów lub… samego siebie. Tak, to w jaki sposób wstajemy jest bardzo istotne, jeśli zmagamy się z problemami z kręgosłupem. Najlepiej jest więc zachować przy tym ostrożność, nie zrywać się z łóżka szybko, gdy np. usłyszymy wołanie pacjenta. Owszem, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinno być dla opiekunki osób starszych niezmiernie ważne, jednak w przypadku zagrożenia własnego stanu, powinniśmy poświęcić trochę uwagi sobie samemu. Powinno się także uważać przy schylaniu się. Ważne, aby starać się raczej zginać nogi, niż przechylać kręgosłup, podobnie jak przy podnoszeniu podopiecznego. Ma to duży wpływ na obciążenie tej części ciała. Oprócz tego na nasz kręgosłup ma także wpływ nasze obuwie. Jeśli problem lub schorzenie jest już zaawansowane, najlepiej zainwestować w specjalne buty ortopedyczne lub odpowiednie wkładki do obuwia. Zalecane jest także unikanie chodzenia boso. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hersbruck (91217)


  Wynagrodzenie:

  1750 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Norbert (81l., 183cm, 100kg). Choruje na demencję, ale rozpoznaje osoby i swoje otoczenie. Ma zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Podopieczny ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie ale bardzo krótko, bo brakuje mu sił. Podopieczny sam wykonuje higienę oraz ubieranie, ale trzeba mu wszystko przygotować. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka z żoną w domu dwurodzinnym z ogródkiem. Mają starszego psa, którym zajmuje się żona. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobne mieszkanie z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. W zakupach pomaga rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Spiegelau (94518)


  Wynagrodzenie:

  1450 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Isolde (90l., 160cm, 50kg). Choruje na demencję, przez co występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest po udarze i ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Po udarze ma problem z rozumieniem. Noce przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka syn, ale dla niego się nic nie robi. Podopieczna ma koty. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką, kuchnią i dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce

Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.