Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Jednymi z najbardziej powszechnych chorób zawodowych opiekunek i opiekunów osób starszych jest cała grupa schorzeń kręgosłupa. Dotyka to głównie osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi ruchowo i leżącymi. Przenoszenie podopiecznego nie należy do zadań łatwych, ani przyjemnych, a co najważniejsze ma spory wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunów, którzy to zadanie wykonują. Nie ma jednak problemu, którego nie da się przynajmniej częściowo rozwiązać. Również w tym przypadku istnieje kilka rad i zasad, które pomogą uniknąć poważniejszego urazu. Avoria zaprasza do lektury.

Jak radzić sobie z podnoszeniem pacjenta?

Każda opiekunka lub opiekun osób starszych, opiekując się osobą wymagającą dźwigania i transferu wie, że nauczenie się tych czynności jest w dużym stopniu kwestią praktyki i zrozumienia określonych technik. Aby to opanować, warto zapisać się na odpowiedni kurs opiekuńczy, który pozwoli na zdobycie odpowiednich kwalifikacji i ułatwi pracę także z takim pacjentem. Jednak oprócz wyboru odpowiedniej praktyki, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pozwolić unikać mniej lub bardziej poważnych urazów kręgosłupa. Należy podnosić pacjenta zawsze na ugiętych nogach i w dość bliskiej odległości od niego. Niech pacjent nie obejmuje Cię w szyi. Może to doprowadzić do uraza odcinka szyjnego kręgosłupa. Bezpieczniej będzie, jeśli obejmie Cię w pasie. Staraj się nie pochylać na boki, a także nie obracać za bardzo tułowia. Ważne jest także, aby starać się nie opierać ciężaru ciała jedynie na jednej stronie ciała. Istotne jest także, aby nie wykonywać żadnych ruchów gwałtownie i się nie śpieszyć. Choć może się wydawać, że przy podnoszeniu używasz jedynie mięśni górnych partii ciała, staraj się nie zapominać o mięśniach nóg. Pełnią one kluczową rolę w odciążeniu kręgosłupa. 

Czego unikać na codzień? 

Choć wszelkiego rodzaju ból i inne niedogodności związane z obciążeniem kręgosłupa spowodowane są najczęściej samą pracą w sobie, jest kilka elementów, których możemy przestrzegać na poziomie dnia codziennego, aby zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości. Należy do nich przede wszystkim ostrożność przy podnoszeniu: przedmiotów lub… samego siebie. Tak, to w jaki sposób wstajemy jest bardzo istotne, jeśli zmagamy się z problemami z kręgosłupem. Najlepiej jest więc zachować przy tym ostrożność, nie zrywać się z łóżka szybko, gdy np. usłyszymy wołanie pacjenta. Owszem, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinno być dla opiekunki osób starszych niezmiernie ważne, jednak w przypadku zagrożenia własnego stanu, powinniśmy poświęcić trochę uwagi sobie samemu. Powinno się także uważać przy schylaniu się. Ważne, aby starać się raczej zginać nogi, niż przechylać kręgosłup, podobnie jak przy podnoszeniu podopiecznego. Ma to duży wpływ na obciążenie tej części ciała. Oprócz tego na nasz kręgosłup ma także wpływ nasze obuwie. Jeśli problem lub schorzenie jest już zaawansowane, najlepiej zainwestować w specjalne buty ortopedyczne lub odpowiednie wkładki do obuwia. Zalecane jest także unikanie chodzenia boso. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Aub (97239)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  04.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6 - 8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Franz (84l., 71kg, 172cm) choruje na Parkinsona, niewydolność serca oraz osłabienie starcze. Podopieczny jest osoba demencyjną. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Senior potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Podopieczny ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka domu jednorodzinnym wraz z żoną oraz synem. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi rodzina.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Jak zmienia się nasz charakter?

Jak zmienia się nasz charakter?

Klimatyzacja – mity i fakty

Klimatyzacja – mity i fakty

Zjawiska pogodowe po niemiecku – naucz się wyrażeń

Zjawiska pogodowe po niemiecku – naucz się wyrażeń
Avoria