Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa
Jednymi z najbardziej powszechnych chorób zawodowych opiekunek i opiekunów osób starszych jest cała grupa schorzeń kręgosłupa. Dotyka to głównie osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi ruchowo i leżącymi. Przenoszenie podopiecznego nie należy do zadań łatwych, ani przyjemnych, a co najważniejsze ma spory wpływ na zdrowie i samopoczucie opiekunów, którzy to zadanie wykonują. Nie ma jednak problemu, którego nie da się przynajmniej częściowo rozwiązać. Również w tym przypadku istnieje kilka rad i zasad, które pomogą uniknąć poważniejszego urazu. Avoria zaprasza do lektury.
Jak radzić sobie z podnoszeniem pacjenta?
Każda opiekunka lub opiekun osób starszych, opiekując się osobą wymagającą dźwigania i transferu wie, że nauczenie się tych czynności jest w dużym stopniu kwestią praktyki i zrozumienia określonych technik. Aby to opanować, warto zapisać się na odpowiedni kurs opiekuńczy, który pozwoli na zdobycie odpowiednich kwalifikacji i ułatwi pracę także z takim pacjentem. Jednak oprócz wyboru odpowiedniej praktyki, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pozwolić unikać mniej lub bardziej poważnych urazów kręgosłupa. Należy podnosić pacjenta zawsze na ugiętych nogach i w dość bliskiej odległości od niego. Niech pacjent nie obejmuje Cię w szyi. Może to doprowadzić do uraza odcinka szyjnego kręgosłupa. Bezpieczniej będzie, jeśli obejmie Cię w pasie. Staraj się nie pochylać na boki, a także nie obracać za bardzo tułowia. Ważne jest także, aby starać się nie opierać ciężaru ciała jedynie na jednej stronie ciała. Istotne jest także, aby nie wykonywać żadnych ruchów gwałtownie i się nie śpieszyć. Choć może się wydawać, że przy podnoszeniu używasz jedynie mięśni górnych partii ciała, staraj się nie zapominać o mięśniach nóg. Pełnią one kluczową rolę w odciążeniu kręgosłupa.
Czego unikać na codzień?Choć wszelkiego rodzaju ból i inne niedogodności związane z obciążeniem kręgosłupa spowodowane są najczęściej samą pracą w sobie, jest kilka elementów, których możemy przestrzegać na poziomie dnia codziennego, aby zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości. Należy do nich przede wszystkim ostrożność przy podnoszeniu: przedmiotów lub… samego siebie. Tak, to w jaki sposób wstajemy jest bardzo istotne, jeśli zmagamy się z problemami z kręgosłupem. Najlepiej jest więc zachować przy tym ostrożność, nie zrywać się z łóżka szybko, gdy np. usłyszymy wołanie pacjenta. Owszem, jego zdrowie i bezpieczeństwo powinno być dla opiekunki osób starszych niezmiernie ważne, jednak w przypadku zagrożenia własnego stanu, powinniśmy poświęcić trochę uwagi sobie samemu. Powinno się także uważać przy schylaniu się. Ważne, aby starać się raczej zginać nogi, niż przechylać kręgosłup, podobnie jak przy podnoszeniu podopiecznego. Ma to duży wpływ na obciążenie tej części ciała. Oprócz tego na nasz kręgosłup ma także wpływ nasze obuwie. Jeśli problem lub schorzenie jest już zaawansowane, najlepiej zainwestować w specjalne buty ortopedyczne lub odpowiednie wkładki do obuwia. Zalecane jest także unikanie chodzenia boso.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość