Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska głównie w polskich domach. Takie podejście jednak niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wady. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie takiej oferty, warto dokładnie przejrzeć wszystkie jej aspekty, ponieważ praca w Niemczech jako opieka w polskiej rodzinie może nie być taka, jak się wydaje. Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki przewodnik, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech w polskiej rodzinie?

Pierwszy wyjazd za granice kraju w roli opiekunki osób starszych to dla wielu duże wyzwanie i źródło stresu. Trudno się dziwić – praca opiekunek w Niemczech jest bardzo wymagająca i angażująca. Obawy związane z niewystarczającym opanowaniem języka niemieckiego są częstym powodem wahań. Oczywiście musimy zaznaczyć, że znajomość języka, choć w stopniu komunikatywnym jest bardzo ważna. Często nawet praca w Niemczech u polskiej rodziny wymaga zrobienia zakupów, czy załatwiania drobnych spraw podopiecznego np. na poczcie.

W obliczu tych obaw niektóre osoby decydują się szukać pracy wśród polskich rodzin mieszkających w Niemczech, myśląc, że takie rozwiązanie będzie bardziej komfortowe. Choć początkowo taki układ może wydawać się łatwiejszą ścieżką, warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia takiego wyboru, zanim zaczniesz przeglądać oferty.

Praca w Niemczech u polskiej rodziny – wady i zalety

Zastanawiasz się, czy praca jako opieka Niemcy do polskiej rodziny jest rozwiązaniem dla Ciebie? Nim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, dlaczego w Twoim przypadku ta ścieżka kariery może nie być najlepszą opcją.

Ograniczone oferty

Analizując najpopularniejsze oferty pracy na rynku, szybko można dostrzec, że opieka w Niemczech w polskiej rodzinie to prawdziwa rzadkość. Wielu naszych rodaków na niemieckiej ziemi decyduje się na zapewnienie pomocy seniorom w kręgu rodziny lub bliskich ze swojego ojczystego kraju. Często to kwestie finansowe decydują o takich wyborach. Ze względu na duże koszty zatrudnienia opiekunki w Niemczech, nie wszyscy decydują się na korzystanie z usług specjalistycznej agencji.

Problemy w komunikacji z rodziną

Chociaż senior może mieć polskie pochodzenie, nie oznacza to, że nie będziesz potrzebować języka niemieckiego. Może się okazać, że jego rodzina posługuje się wyłącznie tym językiem. Znajomość niemieckiego okaże się niezbędna także, jeśli zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech obejmuje m.in. zakupy czy załatwianie drobnych spraw poza domem.

Demencja podopiecznych

Niekiedy zaawansowana demencja może sprawić, że senior traci zdolność mówienia w języku polskim. Może okazać się, że po przybyciu na miejsce komunikacja w ojczystym języku jest utrudniona czy wręcz niemożliwa. Dlatego warto mieć na uwadze, że prędzej czy później kurs języka niemieckiego dla opiekunek będzie potrzebny.

Ograniczenia w rozwoju zawodowym

Nie tylko niewielka liczba ofert stanowi problem. Praca jako opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech może hamować Twoje możliwości rozwoju w branży. Wyzwania, z którymi się mierzysz, pomagają rozwijać kompetencje, co przekłada się na dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert pracy w przyszłości.

praca niemcy opieka w polskiej rodzinie

Praca opiekunki w Niemczech w polskiej rodzinie – czy warto?

Chociaż wiele opiekunek marzy o pracy w polskiej rodzinie w Niemczech, zwłaszcza gdy nie znają języka, warto zastanowić się dwa razy nad takim wyborem. To nie tylko kwestia samych warunków zatrudnienia. Często podjęcie pracy w niemieckiej rodzinie, wiąże się z lepszymi perspektywami zawodowymi oraz oczywiście zmianie ulega to, ile zarabia opiekunka w Niemczech.

Dla tych, którzy myślą na poważnie o karierze w tym zawodzie, kluczem jest znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na płynną komunikację zarówno z seniorem, jak i jego rodziną. Znajomość niemieckiego poszerza zakres dostępnych ofert i zwiększa potencjał zarobkowy. Nawet jeśli Twój niemiecki nie jest jeszcze doskonały, pamiętaj, że stały kontakt z językiem poprawia jego opanowanie, a najlepiej nauczysz się go w praktyce.

Rozpoczęcie pracy jako opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech może być świetnym startem dla tych, którzy nie znają języka niemieckiego. Niemniej jednak pełny rozwój zawodowy często wiąże się z koniecznością nauki języka i poszerzenia swoich kompetencji. Wybierając rodzinę o niemieckim pochodzeniu, otwierasz sobie drogę do lepszych propozycji pracy i satysfakcjonującej kariery w opiece za granicą.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Lekarstwa po niemiecku – przydatne słowa i zwroty

Lekarstwa po niemiecku – przydatne słowa i zwroty

Senior zimą

Senior zimą
Avoria