Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska głównie w polskich domach. Takie podejście jednak niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wady. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie takiej oferty, warto dokładnie przejrzeć wszystkie jej aspekty, ponieważ praca w Niemczech jako opieka w polskiej rodzinie może nie być taka, jak się wydaje. Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki przewodnik, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech w polskiej rodzinie?

Pierwszy wyjazd za granice kraju w roli opiekunki osób starszych to dla wielu duże wyzwanie i źródło stresu. Trudno się dziwić – praca opiekunek w Niemczech jest bardzo wymagająca i angażująca. Obawy związane z niewystarczającym opanowaniem języka niemieckiego są częstym powodem wahań. Oczywiście musimy zaznaczyć, że znajomość języka, choć w stopniu komunikatywnym jest bardzo ważna. Często nawet praca w Niemczech u polskiej rodziny wymaga zrobienia zakupów, czy załatwiania drobnych spraw podopiecznego np. na poczcie.

W obliczu tych obaw niektóre osoby decydują się szukać pracy wśród polskich rodzin mieszkających w Niemczech, myśląc, że takie rozwiązanie będzie bardziej komfortowe. Choć początkowo taki układ może wydawać się łatwiejszą ścieżką, warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia takiego wyboru, zanim zaczniesz przeglądać oferty.

Praca w Niemczech u polskiej rodziny – wady i zalety

Zastanawiasz się, czy praca jako opieka Niemcy do polskiej rodziny jest rozwiązaniem dla Ciebie? Nim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, dlaczego w Twoim przypadku ta ścieżka kariery może nie być najlepszą opcją.

Ograniczone oferty

Analizując najpopularniejsze oferty pracy na rynku, szybko można dostrzec, że opieka w Niemczech w polskiej rodzinie to prawdziwa rzadkość. Wielu naszych rodaków na niemieckiej ziemi decyduje się na zapewnienie pomocy seniorom w kręgu rodziny lub bliskich ze swojego ojczystego kraju. Często to kwestie finansowe decydują o takich wyborach. Ze względu na duże koszty zatrudnienia opiekunki w Niemczech, nie wszyscy decydują się na korzystanie z usług specjalistycznej agencji.

Problemy w komunikacji z rodziną

Chociaż senior może mieć polskie pochodzenie, nie oznacza to, że nie będziesz potrzebować języka niemieckiego. Może się okazać, że jego rodzina posługuje się wyłącznie tym językiem. Znajomość niemieckiego okaże się niezbędna także, jeśli zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech obejmuje m.in. zakupy czy załatwianie drobnych spraw poza domem.

Demencja podopiecznych

Niekiedy zaawansowana demencja może sprawić, że senior traci zdolność mówienia w języku polskim. Może okazać się, że po przybyciu na miejsce komunikacja w ojczystym języku jest utrudniona czy wręcz niemożliwa. Dlatego warto mieć na uwadze, że prędzej czy później kurs języka niemieckiego dla opiekunek będzie potrzebny.

Ograniczenia w rozwoju zawodowym

Nie tylko niewielka liczba ofert stanowi problem. Praca jako opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech może hamować Twoje możliwości rozwoju w branży. Wyzwania, z którymi się mierzysz, pomagają rozwijać kompetencje, co przekłada się na dostęp do bardziej atrakcyjnych ofert pracy w przyszłości.

praca niemcy opieka w polskiej rodzinie

Praca opiekunki w Niemczech w polskiej rodzinie – czy warto?

Chociaż wiele opiekunek marzy o pracy w polskiej rodzinie w Niemczech, zwłaszcza gdy nie znają języka, warto zastanowić się dwa razy nad takim wyborem. To nie tylko kwestia samych warunków zatrudnienia. Często podjęcie pracy w niemieckiej rodzinie, wiąże się z lepszymi perspektywami zawodowymi oraz oczywiście zmianie ulega to, ile zarabia opiekunka w Niemczech.

Dla tych, którzy myślą na poważnie o karierze w tym zawodzie, kluczem jest znajomość języka niemieckiego, co pozwoli na płynną komunikację zarówno z seniorem, jak i jego rodziną. Znajomość niemieckiego poszerza zakres dostępnych ofert i zwiększa potencjał zarobkowy. Nawet jeśli Twój niemiecki nie jest jeszcze doskonały, pamiętaj, że stały kontakt z językiem poprawia jego opanowanie, a najlepiej nauczysz się go w praktyce.

Rozpoczęcie pracy jako opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech może być świetnym startem dla tych, którzy nie znają języka niemieckiego. Niemniej jednak pełny rozwój zawodowy często wiąże się z koniecznością nauki języka i poszerzenia swoich kompetencji. Wybierając rodzinę o niemieckim pochodzeniu, otwierasz sobie drogę do lepszych propozycji pracy i satysfakcjonującej kariery w opiece za granicą.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  13.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 85kg, 165cm). Cierpi na demencję, depresję, cukrzycę, nadciśnienie, osłabienie starcze, niewydolność serca i jest po wylewie. Jest świadomą osobą, komunikacja jest z nią zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, trzeba jej tylko podać rękę jak wstaje z łóżka. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma do dyspozycji podnośnik przy wannie i krzesełko WC. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki, ale korzysta też z toalety. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Lubi towarzystwo, jest spokojna, otwarta i lubi grać w gry planszowe.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Zakupy robi syn, Opiekunka przygotowuje mu listę zakupów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kaufbeuren (87600)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Dorothea (89l., 55kg, 162cm). Cierpi na demencję, osteoporozę, niewydolność serca i ma problemy ze wzrokiem (nosi okulary). Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu oraz osób. Porusza się przy pomocy rollatora, sama wstaje i siada. Ma do dyspozycji krzesełko pod prysznic, krzesełko wc i uchwyty w łazience. Potrzebuje lekkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu.  Ma inkontynencję moczu, sama sobie zmienia wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z partnerem w domu jednorodzinnym w centrum miasta. Mają 13 letniego pieska. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bramsche (49565)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Johanna (82l., 158cm, 78kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, osteoporozę, artretyzm i ma inkontynencję. Podopieczna ma problemy z kolanem, kością udową i kręgosłupem. Porusza się przy balkoniku, trzeba jej podać rękę przy wstawaniu. Na spacery ma wózek elektryczny, a w domu łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, ma cewnik i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Na zleceniu oprócz standardowej pauzy jest 1 cały dzień wolny.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój, łazienka ale bez WC i dostęp do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się autem z rodziną.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Alzheimer – co musi wiedzieć Opiekunka osób starszych?

Alzheimer – co musi wiedzieć Opiekunka osób starszych?

Kto może zostać opiekunem osób starszych? Podpowiadamy

Kto może zostać opiekunem osób starszych? Podpowiadamy

Zawód przyszłości – opiekunka osób starszych

Zawód przyszłości – opiekunka osób starszych

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Urodziny i Imieniny w Niemczech
Avoria