Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników na stanowisku opiekunki osób starszych, szczególnie w ujęciu emigracyjnym. Decyzja o podjęciu pracy za granicą, zwłaszcza tak odpowiedzialnej jak opieka nad seniorami, może być niełatwa. Potencjalnych kandydatów nurtuje wiele pytań. Jakie są warunki zatrudnienia, jak wygląda życie codzienne, a przede wszystkim – ile zarabia opiekunka w Niemczech? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości związane z wynagrodzeniem na tym stanowisku.

Od czego zależy wynagrodzenie opiekunek osób starszych w Niemczech?

Opiekunką lub opiekunem seniorów najczęściej zostają osoby związane z branżą medyczną. Są to między innymi pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni czy szpitalni sanitariusze. Nie jest to jednak konieczny warunek do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Zdarza się, że opiekunką zostaje osoba, która wcześniej nie miała nic wspólnego z medycyną czy opieką, ale zna język niemiecki i chce go częściej używać. Jest też grono kandydatów, którzy wcześniej opiekowali się swoją rodziną lub znajomymi, ale nie mają doświadczenia zawodowego.

Głównym czynnikiem, który reguluje wysokość zarobków opiekunek, jest znajomość języka niemieckiego. Jeśli opiekunka biegle mówi w wymaganym języku obcym, ma możliwość zarobić więcej niż opiekunka, która po niemiecku nie mówi, mimo tego, że będą wykonywały tę samą pracę, przy tej samej osobie. Dlaczego? Opieka nad osobą starszą jest pracą z człowiekiem, często chorym lub wymagającym szczególnej troski więc komunikacja z nim jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem, którzy tworzy więź, a także poprawia jakość pracy.

Przejdźmy do samego zlecenia. Oczywiście opiekunka, która podejmie się opieki nad osobą bardziej schorowaną i wymagającą całodziennego nadzorowania nad stanem zdrowia, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zarobki opiekunek w Niemczech regulowane są też przez liczbę osób, które mają znaleźć się pod opieką. Jeśli opiekunka podejmie się pracy z małżeństwem lub dwiema osobami z rodziny – jej wynagrodzenie wzrasta.

Ważnym aspektem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Im więcej zadań opiekuńczych i domowych opiekunka musi wykonywać, tym wyższe są jej zarobki.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Ciekawi Cię, ile zarabia opiekunka w Niemczech w 2023 roku? Aktualne średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 1300 do 2000 euro za przepracowany miesiąc. Oczywiście, jest to wartość średnia – zarobki opiekunek w Niemczech w poszczególnych regionach kraju mogą się różnić. W niektórych miastach, zwłaszcza w tych dużych, stawki mogą być wyższe. Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, każda opiekunka może liczyć na inne wynagrodzenie. Podane kwoty są kwotami netto, po odprowadzeniu wszystkich składek i pokryciu przez firmę kosztów podróży.

Dodatkowo każdy pracownik naszej agencji może liczyć na premie, między innymi za: przejście z innej agencji, przepracowanie 3 miesięcy, trzeci wyjazd czy polecenie opiekunki. Przyznajemy również dodatkowe bonusy na święta i wakacje. Dużym zainteresowaniem cieszy się premia za polecenie naszej agencji do nowej rodziny, która potrzebuje opiekunki i chciałaby rozpocząć z nami współpracę. Pomożemy wszystko zorganizować, a opiekunka może liczyć na premię w wysokości 300 euro.

ile zarabia opiekunka w niemczech

Potrącenia z wynagrodzenia opiekunki osób starszych w Niemczech

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia dotyczy tylko tych sytuacji, w których opiekunka nie dopełni obowiązków zapisanych w umowie agencji z rodziną.

Potrącenie z wynagrodzenie opiekunki osób starszych dotyczy najczęściej sytuacji, gdy:

 • bez poinformowania rodziny opiekunka opuści zlecenie i nie wstawi się w wyznaczonym miejscu pracy;
 • nie będzie prawidłowo wykonywała zadań, w szczególności w kwestii bezpieczeństwa i higieny;
 • naruszy obowiązek zachowania trzeźwości w trakcie świadczenia usługi;
 • dojdzie do zatrzymania, kradzieży, przywłaszczenia (bez żadnej podstawy prawnej) mienia stanowiącego własność podopiecznego lub osoby trzeciej.

Są to jedyne sytuacje, które powodują potrącenia. Tak naprawdę trzeba złamać regulamin lub nie przestrzegać prawa i dopiero w takich sytuacjach wyciągane są konsekwencje finansowe.

Wynagrodzenie opiekunki osób starszych w Niemczech – za co płaci pracodawca?

Pracodawca opiekunki osób starszych w Niemczech płaci przede wszystkim za:

 • koszty podróży związane z dojazdem do Niemiec i powrotem do Polski;
 • zakwaterowanie;
 • wyżywienie;
 • dodatkowe koszty m.in. premie dla opiekunki.

Wiemy już, w jaki sposób ustalane są zarobki, które opiekunka otrzymuje za swoją pracę. Dwie opiekunki o różnym poziomie znajomości języka niemieckiego, podczas tego samego zlecenia, mogą dostać inne wynagrodzenie. Jest to z góry ustalane, głównie przez rodziny podopiecznych. Warto też podkreślić, że im zlecenie jest cięższe, tym wynagrodzenie dla opiekunki będzie wyższe.

Avoria to sprawdzona agencja opiekunek osób starszych. Jeżeli jesteś zainteresowana ofertami pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zapoznaj się z naszymi propozycjami zatrudnienia i wyjedź na swoje pierwsze zlecenie!

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

Produkty wspierające pracę mózgu w podeszłym wieku

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Hipochondria u osób starszych – chorobliwy strach przed chorobami

Hipochondria u osób starszych – chorobliwy strach przed chorobami
Avoria