Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników na stanowisku opiekunki osób starszych, szczególnie w ujęciu emigracyjnym. Decyzja o podjęciu pracy za granicą, zwłaszcza tak odpowiedzialnej jak opieka nad seniorami, może być niełatwa. Potencjalnych kandydatów nurtuje wiele pytań. Jakie są warunki zatrudnienia, jak wygląda życie codzienne, a przede wszystkim – ile zarabia opiekunka w Niemczech? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości związane z wynagrodzeniem na tym stanowisku.

Od czego zależy wynagrodzenie opiekunek osób starszych w Niemczech?

Opiekunką lub opiekunem seniorów najczęściej zostają osoby związane z branżą medyczną. Są to między innymi pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni czy szpitalni sanitariusze. Nie jest to jednak konieczny warunek do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Zdarza się, że opiekunką zostaje osoba, która wcześniej nie miała nic wspólnego z medycyną czy opieką, ale zna język niemiecki i chce go częściej używać. Jest też grono kandydatów, którzy wcześniej opiekowali się swoją rodziną lub znajomymi, ale nie mają doświadczenia zawodowego.

Głównym czynnikiem, który reguluje wysokość zarobków opiekunek, jest znajomość języka niemieckiego. Jeśli opiekunka biegle mówi w wymaganym języku obcym, ma możliwość zarobić więcej niż opiekunka, która po niemiecku nie mówi, mimo tego, że będą wykonywały tę samą pracę, przy tej samej osobie. Dlaczego? Opieka nad osobą starszą jest pracą z człowiekiem, często chorym lub wymagającym szczególnej troski więc komunikacja z nim jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem, którzy tworzy więź, a także poprawia jakość pracy.

Przejdźmy do samego zlecenia. Oczywiście opiekunka, która podejmie się opieki nad osobą bardziej schorowaną i wymagającą całodziennego nadzorowania nad stanem zdrowia, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zarobki opiekunek w Niemczech regulowane są też przez liczbę osób, które mają znaleźć się pod opieką. Jeśli opiekunka podejmie się pracy z małżeństwem lub dwiema osobami z rodziny – jej wynagrodzenie wzrasta.

Ważnym aspektem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Im więcej zadań opiekuńczych i domowych opiekunka musi wykonywać, tym wyższe są jej zarobki.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Ciekawi Cię, ile zarabia opiekunka w Niemczech w 2023 roku? Aktualne średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 1300 do 2000 euro za przepracowany miesiąc. Oczywiście, jest to wartość średnia – zarobki opiekunek w Niemczech w poszczególnych regionach kraju mogą się różnić. W niektórych miastach, zwłaszcza w tych dużych, stawki mogą być wyższe. Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, każda opiekunka może liczyć na inne wynagrodzenie. Podane kwoty są kwotami netto, po odprowadzeniu wszystkich składek i pokryciu przez firmę kosztów podróży.

Dodatkowo każdy pracownik naszej agencji może liczyć na premie, między innymi za: przejście z innej agencji, przepracowanie 3 miesięcy, trzeci wyjazd czy polecenie opiekunki. Przyznajemy również dodatkowe bonusy na święta i wakacje. Dużym zainteresowaniem cieszy się premia za polecenie naszej agencji do nowej rodziny, która potrzebuje opiekunki i chciałaby rozpocząć z nami współpracę. Pomożemy wszystko zorganizować, a opiekunka może liczyć na premię w wysokości 300 euro.

ile zarabia opiekunka w niemczech

Potrącenia z wynagrodzenia opiekunki osób starszych w Niemczech

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia dotyczy tylko tych sytuacji, w których opiekunka nie dopełni obowiązków zapisanych w umowie agencji z rodziną.

Potrącenie z wynagrodzenie opiekunki osób starszych dotyczy najczęściej sytuacji, gdy:

 • bez poinformowania rodziny opiekunka opuści zlecenie i nie wstawi się w wyznaczonym miejscu pracy;
 • nie będzie prawidłowo wykonywała zadań, w szczególności w kwestii bezpieczeństwa i higieny;
 • naruszy obowiązek zachowania trzeźwości w trakcie świadczenia usługi;
 • dojdzie do zatrzymania, kradzieży, przywłaszczenia (bez żadnej podstawy prawnej) mienia stanowiącego własność podopiecznego lub osoby trzeciej.

Są to jedyne sytuacje, które powodują potrącenia. Tak naprawdę trzeba złamać regulamin lub nie przestrzegać prawa i dopiero w takich sytuacjach wyciągane są konsekwencje finansowe.

Wynagrodzenie opiekunki osób starszych w Niemczech – za co płaci pracodawca?

Pracodawca opiekunki osób starszych w Niemczech płaci przede wszystkim za:

 • koszty podróży związane z dojazdem do Niemiec i powrotem do Polski;
 • zakwaterowanie;
 • wyżywienie;
 • dodatkowe koszty m.in. premie dla opiekunki.

Wiemy już, w jaki sposób ustalane są zarobki, które opiekunka otrzymuje za swoją pracę. Dwie opiekunki o różnym poziomie znajomości języka niemieckiego, podczas tego samego zlecenia, mogą dostać inne wynagrodzenie. Jest to z góry ustalane, głównie przez rodziny podopiecznych. Warto też podkreślić, że im zlecenie jest cięższe, tym wynagrodzenie dla opiekunki będzie wyższe.

Avoria to sprawdzona agencja opiekunek osób starszych. Jeżeli jesteś zainteresowana ofertami pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zapoznaj się z naszymi propozycjami zatrudnienia i wyjedź na swoje pierwsze zlecenie!

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margret (90l., 51kg, 165cm) choruje na osteoporozę, zaburzenia rytmu serca oraz osłabienie starcze. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Seniorka ma pełną inkontynencję. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym z synem, który jest wielkim wsparciem dla Opiekunki – pomaga przy transferowaniu Podopiecznej z łóżka na wózek i na odwrót, nie wtrąca się, ale pomaga i wspiera Opiekunkę. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi Opiekunka z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  30.04.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Maria Theresia (89l., 91kg, 180cm). Cierpi na demencję, cukrzycę, jest po złamaniu kości udowej i po wylewie. Występuje u niej zakłócona orientacja, ale nie ma problemów z poznaniem osób. W wyniku wylewu ma problemy z mową (sepleni). Porusza się na wózku inwalidzkim, trzeba ją chwycić pod ramię przy wstawaniu. Ma też specjalny fotel z podniesieniem. Opiekunka, które na miejscu stara się też o to, aby Podopieczna chodziła czasami przy rollatorze. Pani Maria potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z mężem w domu wielorodzinnym. Opiekunka ma swoje mieszkanie z osobnym wejściem, łazienką, aneksem kuchennym i sypialnią. Jest Internet i TV. Jest samochód do dyspozycji. Oprócz standardowej pauzy dodatkowo ½ środy wolne.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Marburg (35041)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (84l., 170cm, 85kg). Jest osobą po udarze. Cierpi na niewydolność serca i ma problemy z mową. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu. Seniorka je przez sondę, bo ma problemy z przełykaniem. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pełnej higieny, a codziennie przychodzą 2x do mniejszych pielęgnacji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest ok. 10 minut. U góry w oddzielnym mieszkaniu mieszka syn.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak poradzić sobie z rutyną w pracy?

Jak poradzić sobie z rutyną w pracy?

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Zaburzenia osobowości u osób starszych
Avoria