Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych pracowników na stanowisku opiekunki osób starszych, szczególnie w ujęciu emigracyjnym. Decyzja o podjęciu pracy za granicą, zwłaszcza tak odpowiedzialnej jak opieka nad seniorami, może być niełatwa. Potencjalnych kandydatów nurtuje wiele pytań. Jakie są warunki zatrudnienia, jak wygląda życie codzienne, a przede wszystkim – ile zarabia opiekunka w Niemczech? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości związane z wynagrodzeniem na tym stanowisku.

Od czego zależy wynagrodzenie opiekunek osób starszych w Niemczech?

Opiekunką lub opiekunem seniorów najczęściej zostają osoby związane z branżą medyczną. Są to między innymi pielęgniarki, ratownicy medyczni, opiekunowie medyczni czy szpitalni sanitariusze. Nie jest to jednak konieczny warunek do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Zdarza się, że opiekunką zostaje osoba, która wcześniej nie miała nic wspólnego z medycyną czy opieką, ale zna język niemiecki i chce go częściej używać. Jest też grono kandydatów, którzy wcześniej opiekowali się swoją rodziną lub znajomymi, ale nie mają doświadczenia zawodowego.

Głównym czynnikiem, który reguluje wysokość zarobków opiekunek, jest znajomość języka niemieckiego. Jeśli opiekunka biegle mówi w wymaganym języku obcym, ma możliwość zarobić więcej niż opiekunka, która po niemiecku nie mówi, mimo tego, że będą wykonywały tę samą pracę, przy tej samej osobie. Dlaczego? Opieka nad osobą starszą jest pracą z człowiekiem, często chorym lub wymagającym szczególnej troski więc komunikacja z nim jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem, którzy tworzy więź, a także poprawia jakość pracy.

Przejdźmy do samego zlecenia. Oczywiście opiekunka, która podejmie się opieki nad osobą bardziej schorowaną i wymagającą całodziennego nadzorowania nad stanem zdrowia, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zarobki opiekunek w Niemczech regulowane są też przez liczbę osób, które mają znaleźć się pod opieką. Jeśli opiekunka podejmie się pracy z małżeństwem lub dwiema osobami z rodziny – jej wynagrodzenie wzrasta.

Ważnym aspektem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Im więcej zadań opiekuńczych i domowych opiekunka musi wykonywać, tym wyższe są jej zarobki.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Ciekawi Cię, ile zarabia opiekunka w Niemczech w 2023 roku? Aktualne średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 1300 do 2000 euro za przepracowany miesiąc. Oczywiście, jest to wartość średnia – zarobki opiekunek w Niemczech w poszczególnych regionach kraju mogą się różnić. W niektórych miastach, zwłaszcza w tych dużych, stawki mogą być wyższe. Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, każda opiekunka może liczyć na inne wynagrodzenie. Podane kwoty są kwotami netto, po odprowadzeniu wszystkich składek i pokryciu przez firmę kosztów podróży.

Dodatkowo każdy pracownik naszej agencji może liczyć na premie, między innymi za: przejście z innej agencji, przepracowanie 3 miesięcy, trzeci wyjazd czy polecenie opiekunki. Przyznajemy również dodatkowe bonusy na święta i wakacje. Dużym zainteresowaniem cieszy się premia za polecenie naszej agencji do nowej rodziny, która potrzebuje opiekunki i chciałaby rozpocząć z nami współpracę. Pomożemy wszystko zorganizować, a opiekunka może liczyć na premię w wysokości 300 euro.

ile zarabia opiekunka w niemczech

Potrącenia z wynagrodzenia opiekunki osób starszych w Niemczech

Kwestia potrąceń z wynagrodzenia dotyczy tylko tych sytuacji, w których opiekunka nie dopełni obowiązków zapisanych w umowie agencji z rodziną.

Potrącenie z wynagrodzenie opiekunki osób starszych dotyczy najczęściej sytuacji, gdy:

 • bez poinformowania rodziny opiekunka opuści zlecenie i nie wstawi się w wyznaczonym miejscu pracy;
 • nie będzie prawidłowo wykonywała zadań, w szczególności w kwestii bezpieczeństwa i higieny;
 • naruszy obowiązek zachowania trzeźwości w trakcie świadczenia usługi;
 • dojdzie do zatrzymania, kradzieży, przywłaszczenia (bez żadnej podstawy prawnej) mienia stanowiącego własność podopiecznego lub osoby trzeciej.

Są to jedyne sytuacje, które powodują potrącenia. Tak naprawdę trzeba złamać regulamin lub nie przestrzegać prawa i dopiero w takich sytuacjach wyciągane są konsekwencje finansowe.

Wynagrodzenie opiekunki osób starszych w Niemczech – za co płaci pracodawca?

Pracodawca opiekunki osób starszych w Niemczech płaci przede wszystkim za:

 • koszty podróży związane z dojazdem do Niemiec i powrotem do Polski;
 • zakwaterowanie;
 • wyżywienie;
 • dodatkowe koszty m.in. premie dla opiekunki.

Wiemy już, w jaki sposób ustalane są zarobki, które opiekunka otrzymuje za swoją pracę. Dwie opiekunki o różnym poziomie znajomości języka niemieckiego, podczas tego samego zlecenia, mogą dostać inne wynagrodzenie. Jest to z góry ustalane, głównie przez rodziny podopiecznych. Warto też podkreślić, że im zlecenie jest cięższe, tym wynagrodzenie dla opiekunki będzie wyższe.

Avoria to sprawdzona agencja opiekunek osób starszych. Jeżeli jesteś zainteresowana ofertami pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zapoznaj się z naszymi propozycjami zatrudnienia i wyjedź na swoje pierwsze zlecenie!

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  30.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (78l., 50kg, 152cm). Cierpi na depresję, Parkinsona i występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Porusza się przy balkoniku. Ma dni lepsze i gorsze pod względem fizycznym. Raz wstaje sama, raz z pomocą. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pielouchomajtki. Opieka w nocy tylko w awaryjnych przypadkach.

  Seniorka lubi być w ogrodzie, na tarasie i uwielbia opowiadać o podróżach i sporcie. Lubi grać w gry. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege.

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód z manualną skrzynią biegów, można z niego korzystać.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Moers (47447)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  22.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (65l., 58kg, 165cm). Cierpi na nowotwór szyjki macicy. Komunikacja z nią jest całkowicie zachowana, nie ma demencji. Podopieczna porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma do dyspozycji krzesełko pod prysznic. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy i ma cewnik. Od czasu do czasu może potrzebować pomocy w nocy, ale nie jest to regularne.

  Jest osobą serdeczną, miłą, ale czasami humorzastą. Lubi grać w gry, oglądać TV i dobrze zjeść.

  Mieszka z mężem w mieszkaniu ok. 110 m2. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Herborn (35745)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  01.08.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Inge (86l., 50kg, 150cm). Cierpi na demencję, osteoporozę i nadciśnienie. Ma zakłóconą orientację co do czasu, miejsca oraz osób. Jest osobą mobilną, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, na kał ma stomię. Opieka w nocy tylko w razie awarii (nie zdarza się to).

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z córką Podopiecznej, kupuje wszystko co jest potrzebne.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Praca z seniorem leżącym

Praca z seniorem leżącym

Postanowienia noworoczne – masz już swoje?

Postanowienia noworoczne – masz już swoje?

Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?

Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?
Avoria