Zawał serca – jak radzić sobie po nim?

Życie po bardzo poważnej chorobie bywa bardzo trudne. Stałe zmartwienie i często duża wrażliwość na punkcie własnego jest tu zupełnie normalna. Jednym z takich bardzo odbijających się na codziennym życiu przejść jest zawał serca. Jak żyć po jego przejściu?
Zawały serca są niestety stosunkowo częste, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Stąd też opiekunki i opiekunowie osób starszych mają z nimi stały kontakt w pracy zawodowej. Wiek nie jest tu jednak czynnikiem decydującym o pojawieniu się zawału serca. Niedokrwienie serca, które jest najczęstszą przyczyną zawału, może wystąpić także u osób młodych i pozornie zdrowych.
Jeśli podopieczny przeżył zawał serca, czynnik lub czynniki, które doprowadziły do tego stanu, są niezmiernie istotnym wzkaźnikiem zmian, które powinny zostać podjęte, by zmienić jego życie. Utrzymywanie zdrowego stylu życia w starszym wieku jest jednocześnie ważne i trudne, stąd istotna jest rola opiekunek osób starszych.
Bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia po zawale jest rehabilitacja. Jest ona bardzo często zalecana przez lekarzy prowadzących i absolutnie nie powinna być bagatelizowana. Ćwiczenia powinny być dostosowane do kondycji podopiecznego, a przede wszystkim, powinny stopniowo się rozwijać. Najlepiej zacząć od lekkiego ruchu, jakim są np. spacery.
Przebyty zawał serca wymaga stałego monitorowania stanu zdrowia. W tej kwestii najważniejsze jest przede wszystkim mierzenie ciśnienia krwi oraz regularne wizyty u lekarza. Szczególnie wysokie ciśnienie jest tu dużym czynnikiem ryzyka. Po zawale szczególnie ważne jest przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków.
Unikanie stresu, zdrowa dieta oraz rezygnacja z używek – to wszystko bardzo ważne kroki do regeneracji, jeśli przebyło się zawał serca. Przestrzeganie tych zasad jest szczególnie ważne w przypadku osób nałogowo palących papierosy. Dieta wysokotłuszczowa i bogata w sól również utrudnia powrót do zdrowia, a nawet zwiększa ryzyko kolejnych zawałów.
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość