Choroby stawów w wieku podeszłym


Problemy ze stawami osób starszych

Na bóle kolan czy kręgosłupa narzeka bardzo duża część seniorów. Wskazuje to bezpośrednio na to, że problemy ze stawami są dość powszechne, przez co jednocześnie bardzo często bywają bagatelizowane. Opiekunowie i opiekunki osób starszych, mogą zmagać się kiedyś z chorobami wynikającymi z obciążenia stawów, dlatego warto poruszyć temat tych możliwych zaburzeń. 

Przyczyny bóli stawów osób starszych

Przyczyn bólu stawów może być wiele. Należą do nich m. in.: choroba zwyrodnieniowa, zapalne choroby tkanki łącznej czy reumatyzm tkanek miękkich. Najczęstszą z nich jest jednak choroba zwyrodnieniowa, która to właśnie jest bardzo powszechnym powodem bólu u seniorów. 

Choć powodem bólu może być wiele różnych chorób, istnieje również grupa przyczyn, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na te dolegliwości. Do czynników, które w największym stopniu przyczyniają się do powstawania zwyrodnienia stawów należy podeszły wiek, a także wypadki lub przeciążenia stawów w przeszłości. Z tego względu zarówno opiekunowie i opiekunki, jak i ich podopieczni – seniorzy, powinni dbać o sprawność swoich stawów. Powodem mogą być również drobne urazy, które z czasem przekładają się na większy problem po upływie lat. Również otyłość bardzo obciąża stawy, co może powodować dolegliwości bólowe w przyszłości. Należy również zwracać uwagę na wady postawy na codzień oraz w pracy, aby nie obciążać organizmu w nieprawidłowy sposób. Nie można naturalnie zapomnieć o wadach genetycznych i innych chorobach, jak np. cukrzycy, która również sprzyja tego typu zwyrodnieniom.

Leczenie

Leczenie tego typu chorób opiera się oczywiście na bezwzględnej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bardzo często skupia się wokół rehabilitacji oraz leczeniu farmakologicznym. Jak w przypadku większości chorób, również tym razem istnieją metody profilaktyki. Do głównych należy wielokrotnie już opisywany zdrowy tryb życia, którego przestrzeganie dotyczy zarówno opiekunek i opiekunów osób starszych, ale również, co należy pośrednio do ich obowiązków, motywowanie do niego podopiecznych. Zdrowy tryb życia musi być oczywiście kontrolowany, nadmierna, jak na swój stan zdrowia, aktywność fizyczna, może zadziałać wręcz przeciwnie. Należy przede wszystkim przeciwdziałać otyłości i regularnie, choć spokojnie uprawiać aktywność fizyczną. Ważne jest także prowadzenie diety bogatej w owoce i warzywa, zawierające duże ilości witaminy C.

Powrót

Najnowsze artykuły

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jesień bywa niepewna pod względem pogody. Jednak nawet w chłodniejsze dni warto wyjść na świeże...

Czytaj całość

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

zupy

W każdym wieku ważne jest, aby dbać o to co się je. Jedzenie wpływa na...

Czytaj całość

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Niemcy całkiem dobrze radzą sobie z obecną, wyjątkową sytuacją jaką jest pandemia koronawirusa. Jest to...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Pierwsze zlecenie? Zobacz o czym nie zapomnieć

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.