Choroby stawów w wieku podeszłym

Choroby stawów w wieku podeszłym

Problemy ze stawami osób starszych

Na bóle kolan czy kręgosłupa narzeka bardzo duża część seniorów. Wskazuje to bezpośrednio na to, że problemy ze stawami są dość powszechne, przez co jednocześnie bardzo często bywają bagatelizowane. Opiekunowie i opiekunki osób starszych, mogą zmagać się kiedyś z chorobami wynikającymi z obciążenia stawów, dlatego warto poruszyć temat tych możliwych zaburzeń. 

Przyczyny bóli stawów osób starszych

Przyczyn bólu stawów może być wiele. Należą do nich m. in.: choroba zwyrodnieniowa, zapalne choroby tkanki łącznej czy reumatyzm tkanek miękkich. Najczęstszą z nich jest jednak choroba zwyrodnieniowa, która to właśnie jest bardzo powszechnym powodem bólu u seniorów. 

Choć powodem bólu może być wiele różnych chorób, istnieje również grupa przyczyn, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na te dolegliwości. Do czynników, które w największym stopniu przyczyniają się do powstawania zwyrodnienia stawów należy podeszły wiek, a także wypadki lub przeciążenia stawów w przeszłości. Z tego względu zarówno opiekunowie i opiekunki, jak i ich podopieczni – seniorzy, powinni dbać o sprawność swoich stawów. Powodem mogą być również drobne urazy, które z czasem przekładają się na większy problem po upływie lat. Również otyłość bardzo obciąża stawy, co może powodować dolegliwości bólowe w przyszłości. Należy również zwracać uwagę na wady postawy na codzień oraz w pracy, aby nie obciążać organizmu w nieprawidłowy sposób. Nie można naturalnie zapomnieć o wadach genetycznych i innych chorobach, jak np. cukrzycy, która również sprzyja tego typu zwyrodnieniom.

Leczenie

Leczenie tego typu chorób opiera się oczywiście na bezwzględnej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Bardzo często skupia się wokół rehabilitacji oraz leczeniu farmakologicznym. Jak w przypadku większości chorób, również tym razem istnieją metody profilaktyki. Do głównych należy wielokrotnie już opisywany zdrowy tryb życia, którego przestrzeganie dotyczy zarówno opiekunek i opiekunów osób starszych, ale również, co należy pośrednio do ich obowiązków, motywowanie do niego podopiecznych. Zdrowy tryb życia musi być oczywiście kontrolowany, nadmierna, jak na swój stan zdrowia, aktywność fizyczna, może zadziałać wręcz przeciwnie. Należy przede wszystkim przeciwdziałać otyłości i regularnie, choć spokojnie uprawiać aktywność fizyczną. Ważne jest także prowadzenie diety bogatej w owoce i warzywa, zawierające duże ilości witaminy C.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak spać..?

Jak spać..?

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.