Choroba zwyrodnienia stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba zwyrodnienia stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba zwyrodnienia stawów jest częstym problemem, z jakim borykają się seniorzy. Z biegiem czasu, stawy ulegają naturalnemu zużyciu i zniszczeniu, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczeń ruchomości. Choroba zwyrodnienia stawów może poważnie wpłynąć na jakość życia osób starszych, dlatego tak ważne jest, aby jej nie bagatelizować i podjąć odpowiednie działania.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą formą artretyzmu, która dotyka głównie seniorów. Jest to przewlekłe schorzenie, które polega na stopniowym zużywaniu się chrząstki stawowej, co powoduje ból i ograniczenie ruchomości stawów. Choroba może dotyczyć stawów rąk, kolan, bioder i kręgosłupa. W jej przebiegu dochodzi do powstawania ubytków w tkance chrzęstnej. Prowadzi to do zgrubień i deformacji stawów, a w konsekwencji do trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Skutkiem uszkodzenia chrząstki, są też uszkodzenia innych struktur takich jak:

 • kość,
 • torebka stawowa,
 • więzadła, ścięgna, mięśnie.

Warto zaznaczyć, że choroba zwyrodnieniowa stawu jest jedną z częściej występujących chorób przewlekłych u osób starszych, gdyż prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Można wyróżnić dwa rodzaje choroby:

 • pierwotna – przyczyna wystąpienia jest nieznana, najczęściej występuje ze względu na wiek;
 • wtórna – wywołana przez konkretną przyczynę, np.: zakażenie, uraz, złamanie, ale także przez inne choroby współistniejące, np. cukrzycę czy nadczynność tarczycy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny

Jaka jest przyczyna zwyrodnienia stawów? Przede wszystkim to, że chrząstka w obrębie kości nie odbudowuje się samoczynnie i występuje jej niszczenie. Występuje to najczęściej wyniku urazu, nadmiernego przeciążenia, a także mikrouszkodzeń oraz uszkodzoną strukturą tkanki łącznej stawu. Inne przyczyny wystąpienia zwyrodnienia stawów to:

 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • deformacje,
 • złe nastawienie kości po operacjach,
 • brak ruchu lub siedzący tryb życia,
 • czynniki genetyczne,
 • czynniki hormonalne,
 • choroby ogólnoustrojowe.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

W początkowych objawach występuje problem z ruchem, ale także podczas odpoczynku. Główne objawy choroby zwyrodnieniowej to:

 • bóle stawów,
 • ograniczenie mobilności stawu (w tym bóle startowe np. przy wstawaniu z krzesła),
 • sztywność stawów (w tym najczęściej sztywność poranna).

Warto zaznaczyć, że dolegliwości nasilają się w porze wieczornej i w porze spoczynku są mniej odczuwalne niż podczas dnia.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Występuje kilka form leczenia zwyrodnienia stawów. Zalicza się do nich:

 • Leczenie farmakologiczne – polega na dobraniu i przepisaniu przez lekarza leków na zwyrodnienie stawów. Tę formę zaleca się zwykle w momencie, kiedy bóle są bardzo intensywne i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Zazwyczaj lekarz przepisuje leki takie jak: paracetamol, leki przeciwzapalne czy w najgorszym wypadku: leki opioidowe.
 • Leczenie niefarmakologiczne – najczęściej jest związane z dietą pacjenta oraz rehabilitacją czy fizjoterapią. Chodzi tu o to, aby nie przeciążać organizmu i zredukować masę ciała. Dodatkowo warto skorzystać z rehabilitacji czy fizjoterapii (kinezyterapii). Ta forma aktywności zachowuje zakres ruchów w stawie i zmniejsza ból. Często osoby starsze radzą sobie z bólem przy pomocy przyrządów do poruszania, tj.: laska, balkonik, kule czy specjalne obuwie.
 • Leczenie zabiegowe – to nic innego jak poddanie się zabiegowi lub operacji, aby wspomóc funkcjonowanie stawów.

Ciekawe jest to, że leczenie zwyrodnienia stawów ciągle się rozwija. Obecnie na całym świecie prowadzone są badania kliniczne, które mają pomóc nie tylko w diagnozowaniu tej choroby. Starają się również określić, w jaki sposób można jej zapobiegać i jak opóźnić jej rozwój.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak można ją zatrzymać?

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? Jest na to kilka sposobów i metod, do których należy się stosować, są to między innymi:

 • redukcja masy ciała – zmniejszenie nadwagi, która sprzyja naciskowi na stawy i ich nadwyrężeniu;
 • ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie – mogą być to ćwiczenia wykonywane przy pomocy fizjoterapii, rehabilitacji czy samodzielnie w domu;
 • wzrost aktywności fizycznej – wybieranie sportów, które są bezpieczne dla stawów: pływanie, spacer, jazda na rowerze;
 • dieta bogata w składniki mineralne;
 • stosowanie akcesoriów takich jak: wkładki do butów, czy buty korekcyjne.

Opieka nad Podopiecznym z chorobą zwyrodnieniową stawów

Osoby starsze znacznie częściej narażone są na obciążenie stawów lub kości. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na kondycję fizyczną Podopiecznych. W zapobieganiu obciążeniu stawów szczególnie skuteczna jest mobilizacja i aktywne, wspólne spędzanie czasu np. spacery, nordic walking czy basen. Opiekun powinien pomagać Podopiecznemu w codziennych czynnościach, takich jak poruszanie i przemieszczanie się. Kluczowe jest, aby opiekun był cierpliwy i wyrozumiały, aby pomóc seniorowi poradzić sobie z chorobą. Jeśli chcesz pomagać osobom starszym i pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy. Masz obawy, bo nie znasz języka niemieckiego? Oferujemy pracę również dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę. Na naszej stronie znajdziesz wskazówki jak sobie radzić ze skuteczną komunikacją oraz kilka przydatnych lekcji języka niemieckiego między innymi o chorobach po niemiecku.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Pomysły na jesienne rozrywki dla Seniora

Pomysły na jesienne rozrywki dla Seniora

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom
Avoria