Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Doświadczone opiekunki osób starszych, które chcą zwiększyć zarobki, często rozważają wyjazd za granicę. Szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy. Pracy w opiece można szukać przez agencję opieki lub na własną rękę. Ten drugi wybór nie zawsze będzie najlepszym. Jakie ryzyko niesie praca w Niemczech do opieki bez pośredników?

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech bez pośredników?

Znajdujesz ofertę, ustalasz warunki zatrudnienia, pakujesz walizkę i podpisujesz umowę z pracodawcą – pozornie scenariusz jest taki sam, bez względu na to, czy opiekunka wyjeżdża do Niemiec przez agencję, czy też nie korzysta z pośrednika. Pozornie, ponieważ opiekunka, która wyjeżdża do pracy w opiece bez pośredników, ponosi większe ryzyko. Aby je ograniczyć, powinna ona choćby:

 • sprawdzić rodzinę, która chce ją zatrudnić do opieki nad seniorem – pomocne są media społecznościowe, ale oczywiście ta metoda ma swoje ograniczenia;
 • zorganizować wyjazd – znaleźć dogodne połączenie lub firmę oferują przejazdy z Polski do Niemiec;
 • zadbać o ubezpieczenie – opiekunki, które wyjeżdżają do pracy za granicę po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą, czym jest karta EKUZ.

Pojawić mogą się też pytania o umowę. Jeżeli opiekunka wyjeżdża do pracy w Niemczech bez pośredników, to naturalnie sama musi sprawdzić, z czym wiąże się podpisanie umowy, która została jej zaproponowana. A to kwestia, która – podobnie jak wynagrodzenie i zasady jego wypłacania – budzi wiele wątpliwości.

Opiekunki, które wyjeżdżają bez pośredników, muszą też bardzo dobrze znać język niemiecki. Nawet niewielka bariera komunikacyjna jest niedopuszczalna, a powód jest prozaiczny. Opiekunka za granicą może liczyć wyłącznie na siebie – nie otrzyma wsparcia od pośrednika, gdyż w tym modelu go nie ma.

Ryzyko związane z pracą jako opiekunka w Niemczech bez pośredników

Więcej obowiązków i ryzyko – z tym muszą zmierzyć się opiekunki, które wyjeżdżają do Niemiec do opieki bez pośredników. Co konkretnie kryje się pod słowem „ryzyko”? To nie tylko wątpliwości czy obawy, z jakimi mierzą się zwłaszcza opiekunki z niewielkim doświadczeniem, ale konkretne sytuacje mogące skończyć się problemami, w tym finansowymi.

Brak umowy

Opieka osób starszych w Niemczech bazuje na opiece domowej. Rodziny, które nie mogą opiekować się seniorem we własnym zakresie, szukają do pomocy opiekunki. Ale niektóre z nich nie chcą podpisywać umów – oferują opiekunkom pracę na czarno. Opiekunka może wówczas zarobić nieco więcej, ale jest to ryzykowne. Dlaczego? Ponieważ zakres obowiązków nie jest spisany, to może ulegać ciągłym zmianom. Ale to nie wszystko, gdyż:

 • pojawić może się problem z wyegzekwowaniem wynagrodzenia – opiekunka może być zwodzona i ostatecznie w ogóle nie otrzymać pensji;
 • opiekunka nie odkłada na przyszłą emeryturę – skoro nie ma umowy, to nie są odprowadzane żadne składki;
 • w razie sporu z pracodawcą, opiekunka będzie miała problem z udowodnieniem swojego zatrudnienia i wskazaniem zakresu obowiązków.
Brak ubezpieczenia

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy oznacza też brak ubezpieczenia zdrowotnego. Gdyby w czasie pobytu na terenie Niemiec konieczna była konsultacja z lekarzem, opiekunka będzie musiała zapłacić za nią z własnej kieszeni. A trzeba pamiętać, że opieka nad osobami starszymi to praca fizyczna – nie można wykluczyć np. urazu czy nieszczęśliwego wypadku podczas wykonywania prac domowych. Z tego względu ubezpieczenie zdrowotne, do którego nie będzie trzeba dopłacać, to zupełna podstawa.

Ryzyko trafienia na oszustów

Senior, który miał wymagać tylko doraźnej pomocy, okazał się osobą leżącą. Rodzina zapewniała o osobnym pokoju dla opiekunki, ale ten okazał się ogólnodostępnym salonem. To właśnie z takimi problemami muszą mierzyć się opiekunki wyjeżdżające do pracy w opiece w Niemczech bez pośredników. Takie sytuacje nie występują jednak podczas wyjazdu ze sprawdzoną agencją opiekunek Avoria. Powód jest prosty – po stronie agencji Avoria leży:

 • zweryfikowanie informacji o stanie zdrowia seniora;
 • sprawdzenie rodziny poszukującej opiekunki dla swojego krewnego;
 • ustalenie, jakie umiejętności powinna posiadać opiekunka;
 • sprawdzenie warunków mieszkaniowych;
 • doprecyzowanie zakresu obowiązków opiekunki.
Brak wsparcia

To kolejne zagrożenie, z którym wiąże się praca opiekunki w Niemczech bez pośredników. Opiekunki w Niemczech, które wyjeżdżają do pracy przez agencję Avoria, w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy koordynatora – komunikuje się on zarówno po polsku, jak i niemiecku. To daje poczucie bezpieczeństwa. Do koordynatora można zgłosić się w dowolnym momencie – służy on radą i pomocą. Takie wsparcie doceniają szczególnie opiekunki osób starszych, które obrały za cel Niemcy, mimo że jeszcze nie komunikują się swobodnie w języku niemieckim.

Jak znaleźć pracę w opiece w Niemczech bez pośredników?

Chociaż opieka nad osobami starszymi w Niemczech bez pośredników wiąże się z pewnymi zagrożeniami, to niektóre opiekunki preferują właśnie taki model pracy. Gdzie szukać legalnych ofert? Współcześnie ich podstawowym źródłem są portale ogłoszeniowe. I właśnie od nich warto rozpocząć poszukiwania. Ale opiekunki prowadzące własną działalność gospodarczą (gewerbe) nie powinny z góry skreślać agencji opiekunek – współpraca może się opłacić.

Jakie zapisy w ogłoszeniu powinny wzbudzić czujność opiekunki Niemcy:

 • wysokie wynagrodzenie, które nie odpowiada zakresowi obowiązków;
 • brak informacji o stanie zdrowia seniora;
 • skąpe informacje o zakresie obowiązków;
 • ogłoszenia napisane jedynie w języku polskim;
 • oferty, których autorzy wymagają podania niestandardowych danych już na etapie pierwszego kontaktu (np. numeru PESEL).
praca w Niemczech do opieki bez pośredników

Opieka w Niemczech bez pośredników – czy warto?

Mimo zagrożeń, z jakimi wiąże się praca w Niemczech bez pośredników, w ten sposób pracuje wiele opiekunek. Niektóre chwalą sobie ten model zatrudnienia, inne mają negatywne doświadczenia. To powoduje, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wyjeżdżać do pracy w Niemczech bez pośredników. Jeżeli planujesz taki wyjazd, wykaż się ostrożnością – w ten sposób ograniczysz ryzyko.

Chcesz zacząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, ale obawiasz się organizacji wyjazdu na własną rękę? Skorzystaj z naszej pomocy. Avoria to zaufana agencja oferująca uczciwe oferty pracy dla opiekunek. Stawiamy na partnerskie relacje z opiekunkami i to właśnie sprawia, że wiele z nich współpracuje z nami od lat. Dołącz do nich – aplikuj na wybraną ofertę lub skontaktuj się z nami, jeżeli masz pytania dotyczące wyjazdu.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Marburg (35041)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (84l., 170cm, 85kg). Jest osobą po udarze. Cierpi na niewydolność serca i ma problemy z mową. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu. Seniorka je przez sondę, bo ma problemy z przełykaniem. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pełnej higieny, a codziennie przychodzą 2x do mniejszych pielęgnacji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest ok. 10 minut. U góry w oddzielnym mieszkaniu mieszka syn.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Trostberg (83308)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  25.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Werner (86l., 65kg, 160cm). Choruje na demencję, astmę i osłabienie starcze. Nosi okulary i aparat słuchowy. Senior ma początkową demencję, komunikacja jest zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Pan Werner jest bardzo miły, lubić rozmawiać i grać w gry. Chętnie spaceruje. W poniedziałek cały dzień spędza w Tagespflege.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód i rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Dillenburg (35638)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  28.04.2024


  Okres wyjazdu:

  do 02.06.2024


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gertrud (90l., 80kg, 170cm). Nie ma demencji, jest osobą świadomą, z charakteru bardzo miłą, pogodną i komunikatywną. Ma nadciśnienie i nosi okulary. Obecnie jest osobą leżącą, po usunięciu sztucznego biodra. 2-3x w ciągu dnia trzeba jej pomóc przy wstawaniu do stołu (do posiłków) – ma podnośnik przy łóżku i wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy i ma cewnik. Noce przesypia.

  Codziennie rano do higieny i cewnika przychodzi Pflegedienst. 1x w tygodniu Pani ma fizjoterapię.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód z manualną skrzynią biegów.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Praca opiekunki za granicą – szansa na zatrudnienie w Niemczech

Praca opiekunki za granicą – szansa na zatrudnienie w Niemczech
Avoria