Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Sposób funkcjonowania systemu opieki nad seniorami w Niemczech sprawia, że baza ofert pracy dla opiekunek jest duża. Niestety, oferowane zatrudnienie nie zawsze jest legalne. Z jakimi konsekwencjami wiąże się praca opiekunki w Niemczech bez umowy?

Praca w opiece w Niemczech na czarno – co to znaczy?

Sformułowanie „praca na czarno” jest stosowane powszechnie. Na czym polega praca w Niemczech w opiece nad osobami starszymi na czarno? Najprościej mówiąc, to praca wykonywana bez pisemnej umowy między rodziną seniora a opiekunką. Ponieważ w takim przypadku zatrudnienie nie jest zgłaszane do właściwych urzędów, to pracodawca nie odprowadza od wypłacanego wynagrodzenia żadnych danin publicznych – m.in. podatku i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy jest ryzykowna. Powód? Praca na czarno u naszych zachodnich sąsiadów jest traktowana jako przestępstwo. To z kolei niesie ze sobą określone konsekwencje.

Dlaczego opiekunki decydują się na pracę w Niemczech bez umowy?

Wyższe zarobki, obawa o utratę zasiłków i wreszcie brak zaufania do agencji zatrudnienia – to trzy główne powody, dla których opiekunki w Niemczech pracują na czarno, czyli bez umowy. Czy jednak warto ryzykować?

Opiekunki, które Niemcy zatrudniają na czarno, są kuszone perspektywą wyższego wynagrodzenia – ma to naturalnie związek z brakiem obciążeń fiskalnych. Jednak korzyści mogą być tylko pozorne. Gdyby opiekunce przytrafił się w pracy wypadek lub pogorszył się jej stan zdrowia, to za pomoc medyczną będzie ona musiała zapłacić. Tymczasem doba pobytu w niemieckim szpitalu może kosztować nawet 500 euro.

Dla niektórych opiekunek opieka na czarno w Niemczech to metoda na podreperowanie domowego budżetu bez obawy o utratę pobieranego w Polsce zasiłku czy dodatków. Pomijając kwestie etyczne, trzeba pamiętać, że służby i urzędy walczą z szarą strefą – zawsze istnieje możliwość wykrycia pracy na czarno. Wówczas nieuczciwa opiekunka sporo straci – będzie musiała zwrócić nienależnie pobrane świadczenia wraz z odsetkami. Z tego tytułu mogą czekać ją też inne nieprzyjemności.

Innym powodem, dla którego opiekunki osób starszych decydują się w Niemczech na pracę bez umowy, jest brak zaufania do agencji zatrudnienia. Jednak uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są dostępne na rynku. Dziś zresztą opiekunki mają dużo większe możliwości weryfikacji uczciwości pośrednika niż jeszcze dekadę temu. Przykład? Mowa choćby o sprawdzeniu opinii innych opiekunek czy zapoznaniu się z treścią umowy jeszcze przed wyjazdem.

Czym grozi praca opiekunki w Niemczech bez umowy?

5000 euro kary i zakaz pracy na terenie Niemiec – tym zagrożona jest opieka nad osobami starszymi na czarno w Niemczech. Powód jest prosty – Niemcy traktują kwestię walki z szarą strefą bardzo poważnie. Ale to nie wszystkie konsekwencje, z jakimi wiąże się praca bez umowy.

Praca Niemcy – z czym wiąże się opieka na czarno:

 1. Zakres obowiązków nie jest ustalony na piśmie. W konsekwencji opiekunka nie wie, co należy do jej zadań.
 2. Istnieje ryzyko, że opiekunka nie otrzyma wynagrodzenia. Bez umowy o pracę udowodnienie stosunku pracy i odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne.
 3. Opiekunka może zostać zwolniona z dnia na dzień. Osoba pracującą w Niemczech bez umowy nie ma żadnych praw, a to oznacza, że w każdej chwili może stracić pracę.
 4. Opiekunka nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. W tej sytuacji karta EKUZ traci swoją wartość, a każda konsultacja z lekarzem będzie odpłatna.
 5. Opiekunka nie odkłada środków na przyszłą emeryturę. W rezultacie zakończenie pracy zawodowej może być niemożliwe.
 6. Nie można liczyć na wsparcie koordynatora. Praca na czarno oznacza, że opiekunka osób starszych jest zdana wyłącznie na siebie. W tej sytuacji zwłaszcza praca opiekunki w Niemczech bez znajomości języka jest ryzykowna.
 7. Nie ma mowy o rzetelnych informacjach o stanie zdrowia seniora. To może być źródłem nieporozumień z rodziną podopiecznego.
praca opiekunki w niemczech bez umowy

Opieka nad osobami starszymi na czarno – konsekwencje dla pracodawcy

Praca w Niemczech w branży opiekuńczej na czarno najczęściej jest rozpatrywana z perspektywy opiekunki. Jednak konsekwencje dotykają również pracodawców. Rodzina seniora może z dnia na dzień stracić opiekunkę, a dodatkowo naraża się na wysoką karę, jeżeli proceder zatrudnienia na czarno wykryją instytucje państwowe. Nie warto ryzykować. Zatrudnienie opiekunki przez sprawdzoną agencję zatrudnienia to konkretne korzyści dla każdej ze stron, a zwłaszcza dla seniora, który może liczyć na profesjonalną opiekę.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?
Avoria