Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Sposób funkcjonowania systemu opieki nad seniorami w Niemczech sprawia, że baza ofert pracy dla opiekunek jest duża. Niestety, oferowane zatrudnienie nie zawsze jest legalne. Z jakimi konsekwencjami wiąże się praca opiekunki w Niemczech bez umowy?
Praca w opiece w Niemczech na czarno – co to znaczy?
Sformułowanie „praca na czarno” jest stosowane powszechnie. Na czym polega praca w Niemczech w opiece nad osobami starszymi na czarno? Najprościej mówiąc, to praca wykonywana bez pisemnej umowy między rodziną seniora a opiekunką. Ponieważ w takim przypadku zatrudnienie nie jest zgłaszane do właściwych urzędów, to pracodawca nie odprowadza od wypłacanego wynagrodzenia żadnych danin publicznych – m.in. podatku i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Praca opiekunki w Niemczech bez umowy jest ryzykowna. Powód? Praca na czarno u naszych zachodnich sąsiadów jest traktowana jako przestępstwo. To z kolei niesie ze sobą określone konsekwencje.
Dlaczego opiekunki decydują się na pracę w Niemczech bez umowy?
Wyższe zarobki, obawa o utratę zasiłków i wreszcie brak zaufania do agencji zatrudnienia – to trzy główne powody, dla których opiekunki w Niemczech pracują na czarno, czyli bez umowy. Czy jednak warto ryzykować?
Opiekunki, które Niemcy zatrudniają na czarno, są kuszone perspektywą wyższego wynagrodzenia – ma to naturalnie związek z brakiem obciążeń fiskalnych. Jednak korzyści mogą być tylko pozorne. Gdyby opiekunce przytrafił się w pracy wypadek lub pogorszył się jej stan zdrowia, to za pomoc medyczną będzie ona musiała zapłacić. Tymczasem doba pobytu w niemieckim szpitalu może kosztować nawet 500 euro.
Dla niektórych opiekunek opieka na czarno w Niemczech to metoda na podreperowanie domowego budżetu bez obawy o utratę pobieranego w Polsce zasiłku czy dodatków. Pomijając kwestie etyczne, trzeba pamiętać, że służby i urzędy walczą z szarą strefą – zawsze istnieje możliwość wykrycia pracy na czarno. Wówczas nieuczciwa opiekunka sporo straci – będzie musiała zwrócić nienależnie pobrane świadczenia wraz z odsetkami. Z tego tytułu mogą czekać ją też inne nieprzyjemności.
Innym powodem, dla którego opiekunki osób starszych decydują się w Niemczech na pracę bez umowy, jest brak zaufania do agencji zatrudnienia. Jednak uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są dostępne na rynku. Dziś zresztą opiekunki mają dużo większe możliwości weryfikacji uczciwości pośrednika niż jeszcze dekadę temu. Przykład? Mowa choćby o sprawdzeniu opinii innych opiekunek czy zapoznaniu się z treścią umowy jeszcze przed wyjazdem.
Czym grozi praca opiekunki w Niemczech bez umowy?
5000 euro kary i zakaz pracy na terenie Niemiec – tym zagrożona jest opieka nad osobami starszymi na czarno w Niemczech. Powód jest prosty – Niemcy traktują kwestię walki z szarą strefą bardzo poważnie. Ale to nie wszystkie konsekwencje, z jakimi wiąże się praca bez umowy.
Praca Niemcy – z czym wiąże się opieka na czarno:
- Zakres obowiązków nie jest ustalony na piśmie. W konsekwencji opiekunka nie wie, co należy do jej zadań.
- Istnieje ryzyko, że opiekunka nie otrzyma wynagrodzenia. Bez umowy o pracę udowodnienie stosunku pracy i odzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne.
- Opiekunka może zostać zwolniona z dnia na dzień. Osoba pracującą w Niemczech bez umowy nie ma żadnych praw, a to oznacza, że w każdej chwili może stracić pracę.
- Opiekunka nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. W tej sytuacji karta EKUZ traci swoją wartość, a każda konsultacja z lekarzem będzie odpłatna.
- Opiekunka nie odkłada środków na przyszłą emeryturę. W rezultacie zakończenie pracy zawodowej może być niemożliwe.
- Nie można liczyć na wsparcie koordynatora. Praca na czarno oznacza, że opiekunka osób starszych jest zdana wyłącznie na siebie. W tej sytuacji zwłaszcza praca opiekunki w Niemczech bez znajomości języka jest ryzykowna.
- Nie ma mowy o rzetelnych informacjach o stanie zdrowia seniora. To może być źródłem nieporozumień z rodziną podopiecznego.
Opieka nad osobami starszymi na czarno – konsekwencje dla pracodawcy
Praca w Niemczech w branży opiekuńczej na czarno najczęściej jest rozpatrywana z perspektywy opiekunki. Jednak konsekwencje dotykają również pracodawców. Rodzina seniora może z dnia na dzień stracić opiekunkę, a dodatkowo naraża się na wysoką karę, jeżeli proceder zatrudnienia na czarno wykryją instytucje państwowe. Nie warto ryzykować. Zatrudnienie opiekunki przez sprawdzoną agencję zatrudnienia to konkretne korzyści dla każdej ze stron, a zwłaszcza dla seniora, który może liczyć na profesjonalną opiekę.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość