Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Chociaż praca w charakterze opiekunki osób starszych może dać dużo satysfakcji, to niektóre opiekunki mają przykre doświadczenia. Jak zminimalizować ryzyko wyboru nieuczciwej oferty pracy? Zacząć warto od przyjrzenia się treści ogłoszenia – uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają konkretny zestaw informacji. Dowiedz się więcej.

Uczciwa oferta pracy dla opiekunek – co powinna zawierać?

Jak czytać oferty pracy skierowane do opiekunek osób starszych chcących pracować poza granicami kraju, np. w Niemczech? W uczciwych ofertach pracy dla opiekunek można wyróżnić 5 kategorii informacji – są to:

1. Forma zatrudnienia

Opiekunki w Niemczech mogą pracować zarówno na własny rachunek, jak i przez agencję opiekunek. Drugie rozwiązanie jest częściej spotykane, ponieważ zapewnia dostęp do zróżnicowanych ofert, a opiekunka może liczyć choćby na wsparcie koordynatora. Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech wyróżniają się tym, że osoba rozważająca wyjazd do Niemiec dowie się z nich, jak będzie wyglądała umowa – precyzując:

 • czy zostanie ona podpisana jeszcze przed wyjazdem opiekunki do pracy;
 • jakiego rodzaju będzie to umowa;
 • jakie składki będą od niej odprowadzane.
2. Informacja o wysokości wynagrodzenia

Jeżeli wynagrodzenie jest bardzo wysokie, to istnieje możliwość, że oferta jest nieuczciwa – ma na celu jedynie zwabić potencjalne kandydatki. Jak określić, czy proponowana pensja jest godziwa? Warto ją zestawić z zakresem obowiązków i stanem zdrowia seniora. Dodatkowo opiekunka powinna mieć pewność, że kwota podana w ofercie to pensja netto za 1 miesiąc pracy – może się zdarzyć, że w ogłoszeniu zostanie podane wynagrodzenie brutto za cały kontrakt.

Chcesz wiedzieć więcej o wynagrodzeniu opiekunek osób starszych? Sprawdź, ile zarabia opiekunka w Niemczech.

3. Stan zdrowia osoby starszej

To część ogłoszenia o pracę, w której łatwo podkolorować rzeczywistość. Z perspektywy opiekunki to jednak kluczowa informacja – stan zdrowia podopiecznego to jeden z głównych czynników, od których zależy to, czy opiekunka przyjmie ofertę. Stąd też uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech nie ograniczają się do jedynie lakonicznego opisu stanu seniora – kandydatka na opiekunkę może się dowiedzieć, czy osoba starsza wymagająca opieki:

 • wstaje z łóżka – czy jest osobą leżącą, czy też chodzącą;
 • ma problemy z komunikacją – zdarza się, że senior ma trudności z przełykaniem i mową, mówi niewyraźnie;
 • ma zdiagnozowane choroby wieku starczego – chorobę Parkinsona, inkontynencję, chorobę Alzheimera czy osteoporozę.
4. Zakwaterowanie i czas pracy

Większość rodzin korzystających z pomocy opiekunek zapewnia im zakwaterowanie – opiekunka ma do swojej dyspozycji pokój. Jednak z perspektywy opiekunki taka informacja jest niepełna. Stąd też uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są tak przygotowane, że kandydatka dowie się z nich, czy będzie miała też telewizor, dostęp do internetu czy możliwość odpoczynku w ogrodzie.

Kwestia zakwaterowania to nie wszystko – opiekunki chcą też wiedzieć, w jakich godzinach będą pracować. Najlepiej, aby z treści oferty zatrudnienia wynikało, czy senior potrzebuje pomocy w godzinach nocnych i jakie dni opiekunka będzie mogła przeznaczyć na odpoczynek.   

5. Znajomość niemieckiego i inne wymagania wobec opiekunki

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają informacje o wymaganiach rodziny, która poszukuje opieki dla swojego bliskiego. Najczęściej wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego i stąd też jednym z najpopularniejszych kursów jest niemiecki dla opiekunek. Ale pracodawca może mieć też inne oczekiwania i preferować, aby opiekunka:

 • posiadała prawo jazdy;
 • miała doświadczenie w opiece nad osobami starszymi;
 • miała rzadziej spotykane umiejętności – przykładem może być znajomość języka migowego czy wykształcenie medyczne;
 • była osobą niepalącą.

Gdzie szukać uczciwych ofert pracy dla opiekunek osób starszych?

Chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech? Jeżeli dopiero nabywasz doświadczenie, skorzystaj z oferty profesjonalnej agencji opiekunek Avoria. Za współpracą z nami przemawiają transparentne warunki i referencje otrzymane od naszych opiekunek – wiele z nich wyjeżdża z nami do pracy od wielu lat. Dbamy też o dokładne opisy ofert pracy – wiemy, że warunki zatrudnienia są ważne dla opiekunek i nie pozwalamy sobie na przekłamania.

uczciwa oferta pracy dla opiekunki w niemczech

Nieuczciwa oferta pracy dla opiekunek w Niemczech – po czym ją poznać?

Wysokie wynagrodzenie połączone z brakiem szczegółowych informacji o zdrowiu seniora i wymaganiach względem opiekunki – właśnie takie ogłoszenia powinny wzbudzić czujność. Chcesz czuć się bezpiecznie, wyjeżdżając do pracy za granicę? Nie ryzykuj – szukaj ofert zatrudnienia jedynie na stronach doświadczonych i polecanych agencji opiekunek.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Marburg (35041)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (84l., 170cm, 85kg). Jest osobą po udarze. Cierpi na niewydolność serca i ma problemy z mową. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu. Seniorka je przez sondę, bo ma problemy z przełykaniem. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pełnej higieny, a codziennie przychodzą 2x do mniejszych pielęgnacji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest ok. 10 minut. U góry w oddzielnym mieszkaniu mieszka syn.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Trostberg (83308)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  25.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Werner (86l., 65kg, 160cm). Choruje na demencję, astmę i osłabienie starcze. Nosi okulary i aparat słuchowy. Senior ma początkową demencję, komunikacja jest zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Pan Werner jest bardzo miły, lubić rozmawiać i grać w gry. Chętnie spaceruje. W poniedziałek cały dzień spędza w Tagespflege.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód i rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wiesbaden (65197)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  27.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (59l., 42kg, 165cm), choruje od lat na stwardnienie rozsiane, ma zakłóconą orientację. Seniorka prawie nie mówi, mimo to stara się, aby komunikacją z nią była zachowana. Porusza się głównie na wózku, współpracuje przy transferze (jest lift). Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy zdarza się tylko sporadycznie. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu.

  Pani mieszka sama w mieszkaniu na parterze. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi Opiekunka, do sklepu jest 10 min. piechotą.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Alles Gute zum Frauentag

Alles Gute zum Frauentag

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech
Avoria