Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Chociaż praca w charakterze opiekunki osób starszych może dać dużo satysfakcji, to niektóre opiekunki mają przykre doświadczenia. Jak zminimalizować ryzyko wyboru nieuczciwej oferty pracy? Zacząć warto od przyjrzenia się treści ogłoszenia – uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają konkretny zestaw informacji. Dowiedz się więcej.

Uczciwa oferta pracy dla opiekunek – co powinna zawierać?

Jak czytać oferty pracy skierowane do opiekunek osób starszych chcących pracować poza granicami kraju, np. w Niemczech? W uczciwych ofertach pracy dla opiekunek można wyróżnić 5 kategorii informacji – są to:

1. Forma zatrudnienia

Opiekunki w Niemczech mogą pracować zarówno na własny rachunek, jak i przez agencję opiekunek. Drugie rozwiązanie jest częściej spotykane, ponieważ zapewnia dostęp do zróżnicowanych ofert, a opiekunka może liczyć choćby na wsparcie koordynatora. Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech wyróżniają się tym, że osoba rozważająca wyjazd do Niemiec dowie się z nich, jak będzie wyglądała umowa – precyzując:

 • czy zostanie ona podpisana jeszcze przed wyjazdem opiekunki do pracy;
 • jakiego rodzaju będzie to umowa;
 • jakie składki będą od niej odprowadzane.
2. Informacja o wysokości wynagrodzenia

Jeżeli wynagrodzenie jest bardzo wysokie, to istnieje możliwość, że oferta jest nieuczciwa – ma na celu jedynie zwabić potencjalne kandydatki. Jak określić, czy proponowana pensja jest godziwa? Warto ją zestawić z zakresem obowiązków i stanem zdrowia seniora. Dodatkowo opiekunka powinna mieć pewność, że kwota podana w ofercie to pensja netto za 1 miesiąc pracy – może się zdarzyć, że w ogłoszeniu zostanie podane wynagrodzenie brutto za cały kontrakt.

Chcesz wiedzieć więcej o wynagrodzeniu opiekunek osób starszych? Sprawdź, ile zarabia opiekunka w Niemczech.

3. Stan zdrowia osoby starszej

To część ogłoszenia o pracę, w której łatwo podkolorować rzeczywistość. Z perspektywy opiekunki to jednak kluczowa informacja – stan zdrowia podopiecznego to jeden z głównych czynników, od których zależy to, czy opiekunka przyjmie ofertę. Stąd też uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech nie ograniczają się do jedynie lakonicznego opisu stanu seniora – kandydatka na opiekunkę może się dowiedzieć, czy osoba starsza wymagająca opieki:

 • wstaje z łóżka – czy jest osobą leżącą, czy też chodzącą;
 • ma problemy z komunikacją – zdarza się, że senior ma trudności z przełykaniem i mową, mówi niewyraźnie;
 • ma zdiagnozowane choroby wieku starczego – chorobę Parkinsona, inkontynencję, chorobę Alzheimera czy osteoporozę.
4. Zakwaterowanie i czas pracy

Większość rodzin korzystających z pomocy opiekunek zapewnia im zakwaterowanie – opiekunka ma do swojej dyspozycji pokój. Jednak z perspektywy opiekunki taka informacja jest niepełna. Stąd też uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są tak przygotowane, że kandydatka dowie się z nich, czy będzie miała też telewizor, dostęp do internetu czy możliwość odpoczynku w ogrodzie.

Kwestia zakwaterowania to nie wszystko – opiekunki chcą też wiedzieć, w jakich godzinach będą pracować. Najlepiej, aby z treści oferty zatrudnienia wynikało, czy senior potrzebuje pomocy w godzinach nocnych i jakie dni opiekunka będzie mogła przeznaczyć na odpoczynek.   

5. Znajomość niemieckiego i inne wymagania wobec opiekunki

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają informacje o wymaganiach rodziny, która poszukuje opieki dla swojego bliskiego. Najczęściej wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego i stąd też jednym z najpopularniejszych kursów jest niemiecki dla opiekunek. Ale pracodawca może mieć też inne oczekiwania i preferować, aby opiekunka:

 • posiadała prawo jazdy;
 • miała doświadczenie w opiece nad osobami starszymi;
 • miała rzadziej spotykane umiejętności – przykładem może być znajomość języka migowego czy wykształcenie medyczne;
 • była osobą niepalącą.

Gdzie szukać uczciwych ofert pracy dla opiekunek osób starszych?

Chcesz pracować jako opiekunka w Niemczech? Jeżeli dopiero nabywasz doświadczenie, skorzystaj z oferty profesjonalnej agencji opiekunek Avoria. Za współpracą z nami przemawiają transparentne warunki i referencje otrzymane od naszych opiekunek – wiele z nich wyjeżdża z nami do pracy od wielu lat. Dbamy też o dokładne opisy ofert pracy – wiemy, że warunki zatrudnienia są ważne dla opiekunek i nie pozwalamy sobie na przekłamania.

uczciwa oferta pracy dla opiekunki w niemczech

Nieuczciwa oferta pracy dla opiekunek w Niemczech – po czym ją poznać?

Wysokie wynagrodzenie połączone z brakiem szczegółowych informacji o zdrowiu seniora i wymaganiach względem opiekunki – właśnie takie ogłoszenia powinny wzbudzić czujność. Chcesz czuć się bezpiecznie, wyjeżdżając do pracy za granicę? Nie ryzykuj – szukaj ofert zatrudnienia jedynie na stronach doświadczonych i polecanych agencji opiekunek.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Alles Gute zum Frauentag

Alles Gute zum Frauentag
Avoria