Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?
Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech to stawianie Podopiecznych na pierwszym miejscu. Jednak czy jesteśmy w stanie również zatroszczyć o siebie? Oferty z nocnym wstawaniem są ciężkie i mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość snu w ciągu całego cyklu dobowego. Niektórym wydaje się to błahe „przecież to tylko godzina mniej, nie ma to znaczenia”- mówimy. Niestety, brak odpowiedniej ilości wypoczynku ma fatalne skutki. Jakie? Zobaczcie sami.
1. Przybieranie na wadze przez za małą ilość snu
To argument szczególnie dla Pań, dla których przybycie kolejnych kilogramów jest rzeczą niedopuszczalną. Tak, brak odpowiedniej ilości snu zaburza nasz metabolizm powodując, że pomimo diet, będziemy przybierać na wadze. Dodatkowo, osoby, które mają problemy z zasypianiem, mają także problemy z gospodarką hormonalną, co również przyczynia się do powstawania zbędnych kilogramów. Nie mówiąc już o zachciankach i nagłych napadach głodu, które niszczą nasze zdrowie i zaburzają procesy trawienne.
2. Problemy żołądkowe
Brak odpowiedniego snu może wpłynąć także na pracę naszego układu trawiennego. Szczególnie mogą ucierpieć jelita i żołądek, a w skrajnych przypadkach, możemy wytworzyć idealne środowisko do nawracania choroby Crohna. Badania pokazują, ze osoby, które nie zadbały o odpowiednią ilość snu odnotowały pięciokrotnie większy współczynnik nawrotów tej choroby, niż osoby dbające o sen.
3. Przeziębienia
Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Zdrowia odnotowali wnioski, które pokazują, że długość, ale także jakość snu wpływa znacząco na odporność organizmu. Spowodowane jest to brakiem regeneracji narządów, co odbywa się właśnie wtedy, kiedy zasypiamy. Odpoczywa wtedy nie tylko nasz mózg, ale żołądek serce, wątroba i każdy jeden narząd w naszym ciele. Jeśli nie zapewnimy im wystarczającego czasu na zregenerowanie sił, nie będą w stanie odpowiednio funkcjonować za dnia, a w razie obecności wirusów czy bakterii, nie będziemy w stanie się przed nimi obronić i dojdzie do infekcji.
4. Problemy ze wzrokiem
Zbyt mała ilość snu wpływa na nasz wzrok, spowodowane jest to obciążeniem nerwów, a w efekcie rozmazywaniem obrazu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do halucynacji, a to już pierwszy krok do niebezpiecznych chorób związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, a zaczynami widzieć obrazy, których w rzeczywistości nie ma, należy przerwać wykonywane pracę i udać się na spoczynek. Jeśli sytuacja się powtarza, pilnie udajemy się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich zachowań.
5. Trudności w nauce
Przyswajanie wiedzy jest procesem, który wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim koncentracja- bez niej nie mamy szans, aby dany temat zrozumieć i zapamiętać. Odnosi się to zarówno do przedmiotów ścisłych jak i języków. Niestety, sen ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie snu, nasz mózg porządkuje pewne procesy. Jeśli nie ma na to wystarczającej ilości czasu, zaczyna się przemęczać i nie może skoncentrować naszej uwagi na danych zadaniach.
6. Wahania nastrojów
Często z powodu braku snu, jak już wspomnieliśmy, jesteśmy mniej skoncentrowani, ale także bardziej podatni na negatywne emocje. Irytują nas wówczas małe problemy, a każde zakłócenie spokoju wprawia nas w zdenerwowanie. Takie zachowanie na dłuższą metę może doprowadzić do nerwicy i chorób serca.
7. Sen a migrenaNaukowcy niestety do dzisiaj nie mają pojęcia skąd powiązania pomiędzy niewystarczającą ilością snu, a bólami głowy. Jednak pewne jest, że jest to od siebie zależne i sami pewnie nie raz narzekaliśmy na natarczywą migrenę po nieprzespanej nocy. Szczególnie osoby cierpiące np. na tzw. „bezdech senny” skarżą się na nieustające bóle głowy.
Jak można zauważyć, skutków jest naprawdę wiele. Jest to pewnie dopiero kropla w morzu problemów, które może wywołam brak odpowiedniej ilości wypoczynku. Dbając o innych zawsze wkładamy w to całe serce, zatroszczmy się również o siebie samych.
więcej ciekawostek dowiesz się na: https://avoria.com.pl/blog/
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość