Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Praca dla opiekunek osób starszych to stawianie Podopiecznych na pierwszym miejscu. Jednak czy jesteśmy w stanie również zatroszczyć o siebie? Oferty z nocnym wstawaniem są ciężkie i mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość snu w ciągu całego cyklu dobowego. Niektórym wydaje się to błahe „przecież to tylko godzina mniej, nie ma to znaczenia”- mówimy. Niestety, brak odpowiedniej ilości wypoczynku ma fatalne skutki. Jakie? Zobaczcie sami.

1. Przybieranie na wadze przez za małą ilość snu

To argument szczególnie dla Pań, dla których przybycie kolejnych kilogramów jest rzeczą niedopuszczalną. Tak, brak odpowiedniej ilości snu zaburza nasz metabolizm powodując, że pomimo diet, będziemy przybierać na wadze. Dodatkowo, osoby, które mają problemy z zasypianiem, mają także problemy z gospodarką hormonalną, co również przyczynia się do powstawania zbędnych kilogramów. Nie mówiąc już o zachciankach i nagłych napadach głodu, które niszczą nasze zdrowie i zaburzają procesy trawienne.

2. Problemy żołądkowe

Brak odpowiedniego snu może wpłynąć także na pracę naszego układu trawiennego. Szczególnie mogą ucierpieć jelita i żołądek, a w skrajnych przypadkach, możemy wytworzyć idealne środowisko do nawracania choroby Crohna. Badania pokazują, ze osoby, które nie zadbały o odpowiednią ilość snu odnotowały pięciokrotnie większy współczynnik nawrotów tej choroby, niż osoby dbające o sen.

3. Przeziębienia

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Zdrowia odnotowali wnioski, które pokazują, że długość, ale także jakość snu wpływa znacząco na odporność organizmu. Spowodowane jest to brakiem regeneracji narządów, co odbywa się właśnie wtedy, kiedy zasypiamy. Odpoczywa wtedy nie tylko nasz mózg, ale żołądek serce, wątroba i każdy jeden narząd w naszym ciele. Jeśli nie zapewnimy im wystarczającego czasu na zregenerowanie sił, nie będą w stanie odpowiednio funkcjonować za dnia, a w razie obecności wirusów czy bakterii, nie będziemy w stanie się przed nimi obronić i dojdzie do infekcji.

4. Problemy ze wzrokiem

Zbyt mała ilość snu wpływa na nasz wzrok, spowodowane jest to obciążeniem nerwów, a w efekcie rozmazywaniem obrazu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do halucynacji, a to już pierwszy krok do niebezpiecznych chorób związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, a zaczynami widzieć obrazy, których w rzeczywistości nie ma, należy przerwać wykonywane pracę i udać się na spoczynek. Jeśli sytuacja się powtarza, pilnie udajemy się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich zachowań. 

5. Trudności w nauce

Przyswajanie wiedzy jest procesem, który wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim koncentracja- bez niej nie mamy szans, aby dany temat zrozumieć i zapamiętać. Odnosi się to zarówno do przedmiotów ścisłych jak i języków. Niestety, sen ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie snu, nasz mózg porządkuje pewne procesy. Jeśli nie ma na to wystarczającej ilości czasu, zaczyna się przemęczać i nie może skoncentrować naszej uwagi na danych zadaniach.

6. Wahania nastrojów

Często z powodu braku snu, jak już wspomnieliśmy, jesteśmy mniej skoncentrowani, ale także bardziej podatni na negatywne emocje. Irytują nas wówczas małe problemy, a każde zakłócenie spokoju wprawia nas w zdenerwowanie. Takie zachowanie na dłuższą metę może doprowadzić do nerwicy i chorób serca.

7. Sen a migrena

Naukowcy niestety do dzisiaj nie mają pojęcia skąd powiązania pomiędzy niewystarczającą ilością snu, a bólami głowy. Jednak pewne jest, że jest to od siebie zależne i sami pewnie nie raz narzekaliśmy na natarczywą migrenę po nieprzespanej nocy. Szczególnie osoby cierpiące np. na tzw. „bezdech senny” skarżą się na nieustające bóle głowy.

 

Jak można zauważyć, skutków jest naprawdę wiele. Jest to pewnie dopiero kropla w morzu problemów, które może wywołam brak odpowiedniej ilości wypoczynku. Dbając o innych zawsze wkładamy w to całe serce, zatroszczmy się również o siebie samych.

więcej ciekawostek dowiesz się na: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Limburgerhof (67117)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  11.07.2022


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Karin (84l., 70kg, 168cm) Choruje na osłabienie starcze oraz MSA . Podopieczna nosi okulary a także aparat słuchowy. Porusza się samodzielnie. Seniorka ma inkontynencję moczu. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie, ubiera się sama. Nie ma opieki nocnej, a do nagłych wypadków seniorka ma babyphone.

  Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Na zleceniu jest samochód, opiekunka jeździ nim na zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Spiegelau (94518)


  Wynagrodzenie:

  1450 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Isolde (90l., 160cm, 50kg). Choruje na demencję, przez co występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest po udarze i ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Po udarze ma problem z rozumieniem. Noce przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka syn, ale dla niego się nic nie robi. Podopieczna ma koty. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką, kuchnią i dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

Opieka osób starszych w Niemczech

Opieka osób starszych w Niemczech

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Seniorzy podczas upałów

Seniorzy podczas upałów
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.