Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Sharp pain. Old female person keeping eyes closed and wrinkling forehead while touching temples

Praca dla opiekunek osób starszych to stawianie Podopiecznych na pierwszym miejscu. Jednak czy jesteśmy w stanie również zatroszczyć o siebie? Oferty z nocnym wstawaniem są ciężkie i mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość snu w ciągu całego cyklu dobowego. Niektórym wydaje się to błahe “przecież to tylko godzina mniej, nie ma to znaczenia”- mówimy. Niestety, brak odpowiedniej ilości wypoczynku ma fatalne skutki. Jakie? Zobaczcie sami.

1. Przybieranie na wadze przez za małą ilość snu

To argument szczególnie dla Pań, dla których przybycie kolejnych kilogramów jest rzeczą niedopuszczalną. Tak, brak odpowiedniej ilości snu zaburza nasz metabolizm powodując, że pomimo diet, będziemy przybierać na wadze. Dodatkowo, osoby, które mają problemy z zasypianiem, mają także problemy z gospodarką hormonalną, co również przyczynia się do powstawania zbędnych kilogramów. Nie mówiąc już o zachciankach i nagłych napadach głodu, które niszczą nasze zdrowie i zaburzają procesy trawienne.

2. Problemy żołądkowe

Brak odpowiedniego snu może wpłynąć także na pracę naszego układu trawiennego. Szczególnie mogą ucierpieć jelita i żołądek, a w skrajnych przypadkach, możemy wytworzyć idealne środowisko do nawracania choroby Crohna. Badania pokazują, ze osoby, które nie zadbały o odpowiednią ilość snu odnotowały pięciokrotnie większy współczynnik nawrotów tej choroby, niż osoby dbające o sen.

3. Przeziębienia

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Zdrowia odnotowali wnioski, które pokazują, że długość, ale także jakość snu wpływa znacząco na odporność organizmu. Spowodowane jest to brakiem regeneracji narządów, co odbywa się właśnie wtedy, kiedy zasypiamy. Odpoczywa wtedy nie tylko nasz mózg, ale żołądek serce, wątroba i każdy jeden narząd w naszym ciele. Jeśli nie zapewnimy im wystarczającego czasu na zregenerowanie sił, nie będą w stanie odpowiednio funkcjonować za dnia, a w razie obecności wirusów czy bakterii, nie będziemy w stanie się przed nimi obronić i dojdzie do infekcji.

4. Problemy ze wzrokiem

Zbyt mała ilość snu wpływa na nasz wzrok, spowodowane jest to obciążeniem nerwów, a w efekcie rozmazywaniem obrazu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do halucynacji, a to już pierwszy krok do niebezpiecznych chorób związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, a zaczynami widzieć obrazy, których w rzeczywistości nie ma, należy przerwać wykonywane pracę i udać się na spoczynek. Jeśli sytuacja się powtarza, pilnie udajemy się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich zachowań. 

5. Trudności w nauce

Przyswajanie wiedzy jest procesem, który wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim koncentracja- bez niej nie mamy szans, aby dany temat zrozumieć i zapamiętać. Odnosi się to zarówno do przedmiotów ścisłych jak i języków. Niestety, sen ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie snu, nasz mózg porządkuje pewne procesy. Jeśli nie ma na to wystarczającej ilości czasu, zaczyna się przemęczać i nie może skoncentrować naszej uwagi na danych zadaniach.

6. Wahania nastrojów

Często z powodu braku snu, jak już wspomnieliśmy, jesteśmy mniej skoncentrowani, ale także bardziej podatni na negatywne emocje. Irytują nas wówczas małe problemy, a każde zakłócenie spokoju wprawia nas w zdenerwowanie. Takie zachowanie na dłuższą metę może doprowadzić do nerwicy i chorób serca.

7. Sen a migrena

Naukowcy niestety do dzisiaj nie mają pojęcia skąd powiązania pomiędzy niewystarczającą ilością snu, a bólami głowy. Jednak pewne jest, że jest to od siebie zależne i sami pewnie nie raz narzekaliśmy na natarczywą migrenę po nieprzespanej nocy. Szczególnie osoby cierpiące np. na tzw. “bezdech senny” skarżą się na nieustające bóle głowy.

 

Jak można zauważyć, skutków jest naprawdę wiele. Jest to pewnie dopiero kropla w morzu problemów, które może wywołam brak odpowiedniej ilości wypoczynku. Dbając o innych zawsze wkładamy w to całe serce, zatroszczmy się również o siebie samych.

więcej ciekawostek dowiesz się na: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Jesienne smakołyki, czyli pyszny jadłospis dla każdego

jesienne

Jesień to nie tylko deszcz, wiatr czy też spadające liście. To także bogactwo smakołyków, które w...

Czytaj całość

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech… jednak nie w każdym landzie?

wszystkich świętych

Znicze, kwiaty i chwila zadumy – taki obraz z pewnością większość z nas zauważy w...

Czytaj całość

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

sprawdź sprawdz

Reklama jest dzisiaj wszędzie. Banery, ulotki, plakaty, filmy i wiele innych narzędzi, które całymi dniami...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Waist up portrait of modern senior man giving present to smiling wife in snowy winter forest, copy space

Choroby stawów w wieku podeszłym

Closeup senior man with elbow inflammation colored in red suffering from pain and rheumatism isolated on gray wall background

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki

bloom-1836315_1920

Oferty pracy opieka Niemcy

Oferty pracy opieka Niemcy
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.