Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech to stawianie Podopiecznych na pierwszym miejscu. Jednak czy jesteśmy w stanie również zatroszczyć o siebie? Oferty z nocnym wstawaniem są ciężkie i mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość snu w ciągu całego cyklu dobowego. Niektórym wydaje się to błahe „przecież to tylko godzina mniej, nie ma to znaczenia”- mówimy. Niestety, brak odpowiedniej ilości wypoczynku ma fatalne skutki. Jakie? Zobaczcie sami.

1. Przybieranie na wadze przez za małą ilość snu

To argument szczególnie dla Pań, dla których przybycie kolejnych kilogramów jest rzeczą niedopuszczalną. Tak, brak odpowiedniej ilości snu zaburza nasz metabolizm powodując, że pomimo diet, będziemy przybierać na wadze. Dodatkowo, osoby, które mają problemy z zasypianiem, mają także problemy z gospodarką hormonalną, co również przyczynia się do powstawania zbędnych kilogramów. Nie mówiąc już o zachciankach i nagłych napadach głodu, które niszczą nasze zdrowie i zaburzają procesy trawienne.

2. Problemy żołądkowe

Brak odpowiedniego snu może wpłynąć także na pracę naszego układu trawiennego. Szczególnie mogą ucierpieć jelita i żołądek, a w skrajnych przypadkach, możemy wytworzyć idealne środowisko do nawracania choroby Crohna. Badania pokazują, ze osoby, które nie zadbały o odpowiednią ilość snu odnotowały pięciokrotnie większy współczynnik nawrotów tej choroby, niż osoby dbające o sen.

3. Przeziębienia

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Zdrowia odnotowali wnioski, które pokazują, że długość, ale także jakość snu wpływa znacząco na odporność organizmu. Spowodowane jest to brakiem regeneracji narządów, co odbywa się właśnie wtedy, kiedy zasypiamy. Odpoczywa wtedy nie tylko nasz mózg, ale żołądek serce, wątroba i każdy jeden narząd w naszym ciele. Jeśli nie zapewnimy im wystarczającego czasu na zregenerowanie sił, nie będą w stanie odpowiednio funkcjonować za dnia, a w razie obecności wirusów czy bakterii, nie będziemy w stanie się przed nimi obronić i dojdzie do infekcji.

4. Problemy ze wzrokiem

Zbyt mała ilość snu wpływa na nasz wzrok, spowodowane jest to obciążeniem nerwów, a w efekcie rozmazywaniem obrazu. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do halucynacji, a to już pierwszy krok do niebezpiecznych chorób związanych z funkcjonowaniem naszego mózgu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, a zaczynami widzieć obrazy, których w rzeczywistości nie ma, należy przerwać wykonywane pracę i udać się na spoczynek. Jeśli sytuacja się powtarza, pilnie udajemy się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich zachowań.

5. Trudności w nauce

Przyswajanie wiedzy jest procesem, który wymaga odpowiednich warunków. Przede wszystkim koncentracja- bez niej nie mamy szans, aby dany temat zrozumieć i zapamiętać. Odnosi się to zarówno do przedmiotów ścisłych jak i języków. Niestety, sen ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ w momencie snu, nasz mózg porządkuje pewne procesy. Jeśli nie ma na to wystarczającej ilości czasu, zaczyna się przemęczać i nie może skoncentrować naszej uwagi na danych zadaniach.

6. Wahania nastrojów

Często z powodu braku snu, jak już wspomnieliśmy, jesteśmy mniej skoncentrowani, ale także bardziej podatni na negatywne emocje. Irytują nas wówczas małe problemy, a każde zakłócenie spokoju wprawia nas w zdenerwowanie. Takie zachowanie na dłuższą metę może doprowadzić do nerwicy i chorób serca.

7. Sen a migrena

Naukowcy niestety do dzisiaj nie mają pojęcia skąd powiązania pomiędzy niewystarczającą ilością snu, a bólami głowy. Jednak pewne jest, że jest to od siebie zależne i sami pewnie nie raz narzekaliśmy na natarczywą migrenę po nieprzespanej nocy. Szczególnie osoby cierpiące np. na tzw. „bezdech senny” skarżą się na nieustające bóle głowy.

Jak można zauważyć, skutków jest naprawdę wiele. Jest to pewnie dopiero kropla w morzu problemów, które może wywołam brak odpowiedniej ilości wypoczynku. Dbając o innych zawsze wkładamy w to całe serce, zatroszczmy się również o siebie samych.

więcej ciekawostek dowiesz się na: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach
Avoria