Skóra seniora zimą

Skóra seniora zimą

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona zdrowia i ciała zimą. Ciepły ubiór, rozgrzewające napoje i posiłki, witaminy wzmacniające organizm… Wszystkie te informacje są nam dobrze znane i szczególnie utrwalane przy nadchodzących chłodach. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Czy będąc opiekunką lub opiekunem osób starszych, wiesz jak dobrze zatroszczyć się o skórę podopiecznego?

Ze względu na wyjątkowo ostre warunki, zarówno zima, jak i lato nie należą do ulubionych pór roku osób starszych. Konieczne jest wtedy chronienie seniora nie tylko przed chorobami, ale także przed samym zimnem, czy upadkami. W czasie chłodnych miesięcy opiekunki i opiekunowie osób starszych pamiętają o czapkach i kurtkach podopiecznych. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Warto mieć więc na uwadze kilka związanych z tą ochroną rad.

Skóra stanowi największy organ naszego organizmu. Stanowi barierę ochronną ciała, zarówno przez swoją ciągłość, jak i jej charakterystyczną właściwość, jaką jest warstwa wodno-tłuszczowa, utworzona na jej powierzchni. Zarówno niskie temperatury, jak i wiatr czy śnieg, mogą osłabiać działanie ochronne skóry. Wsparciem może okazać się tu odpowiedni krem do twarzy oraz balsam do ciała. Powinien być on raczej natłuszczający, ponieważ to właśnie tłusta powłoka, którą pozostawi na skórze, będzie najlepszą ochroną. Oprócz tego kremy odżywcze wzmocnią także skórę od środka. Najlepszymi składnikami na podrażnienia wywołane nieprzyjemną pogodą dadzą np. alantoina czy wyciąg z aloesu. Pamiętać należy także o ochronie dłoni i ust. Skóra seniora zimą szczególnie w tych obszarach będzie bardzo narażona na podrażnienia.

Oczyszczanie skóry w okresie zimowym powinno przebiegać bardzo łagodnie. Szczególnie ważną zasadą jest w tym przypadku unikanie mydeł. Choć są one bardzo lubiane przez seniorów, mogą wysuszać skórę, zwiększając jej podatność na uszkodzenia, szczególnie trudno leczące się właśnie na skórze osób starszych. Podopieczni powinni także unikać szczotek i ostrych gąbek do ciała w okresie zimowym.

Choć najczęściej filtry przeciwsłoneczne kojarzymy z latem, również zimą okażą się one bardzo przydatne! Promienie słoneczne nie tylko przebijają się wtedy w znacznym słońcu nawet przez chmury, ale także odbijają się od powierzchni śniegu, co oznacza, że skóra seniora zimą również narażona jest na szkodliwe działanie UV.

Rozgrzewanie wydaje się szczególnie przyjemne w czasie zimnych miesięcy, jak się jednak okazuje gorące kąpiele czy bardzo nagrzane mieszkanie, mogą wysuszać skórę, zmniejszając jej ochronne działanie na organizm, a dodatkowo rozszerzają naczynia krwionośne, co nie jest efektem pożądanym zimą.

Dbałość opiekuna lub opiekunki osób starszych zimą o ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiska jest szczególnie ważne ze względu na zachowanie dobrej kondycji całego organizmu podopiecznego.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Aub (97239)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  04.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6 - 8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Franz (84l., 71kg, 172cm) choruje na Parkinsona, niewydolność serca oraz osłabienie starcze. Podopieczny jest osoba demencyjną. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Senior potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Podopieczny ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka domu jednorodzinnym wraz z żoną oraz synem. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca u seniorów

Jak zmienia się nasz charakter?

Jak zmienia się nasz charakter?

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki
Avoria