Skóra seniora zimą

Skóra seniora zimą

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona zdrowia i ciała zimą. Ciepły ubiór, rozgrzewające napoje i posiłki, witaminy wzmacniające organizm… Wszystkie te informacje są nam dobrze znane i szczególnie utrwalane przy nadchodzących chłodach. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Czy będąc opiekunką lub opiekunem osób starszych, wiesz jak dobrze zatroszczyć się o skórę podopiecznego?

Ze względu na wyjątkowo ostre warunki, zarówno zima, jak i lato nie należą do ulubionych pór roku osób starszych. Konieczne jest wtedy chronienie seniora nie tylko przed chorobami, ale także przed samym zimnem, czy upadkami. W czasie chłodnych miesięcy opiekunki i opiekunowie osób starszych pamiętają o czapkach i kurtkach podopiecznych. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Warto mieć więc na uwadze kilka związanych z tą ochroną rad.

Skóra stanowi największy organ naszego organizmu. Stanowi barierę ochronną ciała, zarówno przez swoją ciągłość, jak i jej charakterystyczną właściwość, jaką jest warstwa wodno-tłuszczowa, utworzona na jej powierzchni. Zarówno niskie temperatury, jak i wiatr czy śnieg, mogą osłabiać działanie ochronne skóry. Wsparciem może okazać się tu odpowiedni krem do twarzy oraz balsam do ciała. Powinien być on raczej natłuszczający, ponieważ to właśnie tłusta powłoka, którą pozostawi na skórze, będzie najlepszą ochroną. Oprócz tego kremy odżywcze wzmocnią także skórę od środka. Najlepszymi składnikami na podrażnienia wywołane nieprzyjemną pogodą dadzą np. alantoina czy wyciąg z aloesu. Pamiętać należy także o ochronie dłoni i ust. Skóra seniora zimą szczególnie w tych obszarach będzie bardzo narażona na podrażnienia.

Oczyszczanie skóry w okresie zimowym powinno przebiegać bardzo łagodnie. Szczególnie ważną zasadą jest w tym przypadku unikanie mydeł. Choć są one bardzo lubiane przez seniorów, mogą wysuszać skórę, zwiększając jej podatność na uszkodzenia, szczególnie trudno leczące się właśnie na skórze osób starszych. Podopieczni powinni także unikać szczotek i ostrych gąbek do ciała w okresie zimowym.

Choć najczęściej filtry przeciwsłoneczne kojarzymy z latem, również zimą okażą się one bardzo przydatne! Promienie słoneczne nie tylko przebijają się wtedy w znacznym słońcu nawet przez chmury, ale także odbijają się od powierzchni śniegu, co oznacza, że skóra seniora zimą również narażona jest na szkodliwe działanie UV.

Rozgrzewanie wydaje się szczególnie przyjemne w czasie zimnych miesięcy, jak się jednak okazuje gorące kąpiele czy bardzo nagrzane mieszkanie, mogą wysuszać skórę, zmniejszając jej ochronne działanie na organizm, a dodatkowo rozszerzają naczynia krwionośne, co nie jest efektem pożądanym zimą.

Dbałość opiekuna lub opiekunki osób starszych zimą o ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiska jest szczególnie ważne ze względu na zachowanie dobrej kondycji całego organizmu podopiecznego.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rüsselsheim am Main (65428)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  20.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Werner (86l.) Cierpi na demencję, cukrzycę, ma problemy z sercem i krążeniem. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Ma słabszy słuch i problemy z mową. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Ważne są dla niego wspólne spacery i rozmowy. Potrzebuje motywacji do życia i organizacji dnia.

  Mieszka sam w domu jednorodzinnym w centrum miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych

Jedzenie (nie) takie dobre jak z okładki – ciekawostki na temat żywności

Jedzenie (nie) takie dobre jak z okładki – ciekawostki na temat żywności

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?
Avoria