Skóra seniora zimą

Skóra seniora zimą

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona zdrowia i ciała zimą. Ciepły ubiór, rozgrzewające napoje i posiłki, witaminy wzmacniające organizm… Wszystkie te informacje są nam dobrze znane i szczególnie utrwalane przy nadchodzących chłodach. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Czy będąc opiekunką lub opiekunem osób starszych, wiesz jak dobrze zatroszczyć się o skórę podopiecznego? 

Ze względu na wyjątkowo ostre warunki, zarówno zima, jak i lato nie należą do ulubionych pór roku osób starszych. Konieczne jest wtedy chronienie seniora nie tylko przed chorobami, ale także przed samym zimnem, czy upadkami. W czasie chłodnych miesięcy opiekunki i opiekunowie osób starszych pamiętają o czapkach i kurtkach podopiecznych. Skóra seniora zimą również wymaga szczególnej ochrony. Warto mieć więc na uwadze kilka związanych z tą ochroną rad. 

Skóra stanowi największy organ naszego organizmu. Stanowi barierę ochronną ciała, zarówno przez swoją ciągłość, jak i jej charakterystyczną właściwość, jaką jest warstwa wodno-tłuszczowa, utworzona na jej powierzchni. Zarówno niskie temperatury, jak i wiatr czy śnieg, mogą osłabiać działanie ochronne skóry. Wsparciem może okazać się tu odpowiedni krem do twarzy oraz balsam do ciała. Powinien być on raczej natłuszczający, ponieważ to właśnie tłusta powłoka, którą pozostawi na skórze, będzie najlepszą ochroną. Oprócz tego kremy odżywcze wzmocnią także skórę od środka. Najlepszymi składnikami na podrażnienia wywołane nieprzyjemną pogodą dadzą np. alantoina czy wyciąg z aloesu. Pamiętać należy także o ochronie dłoni i ust. Skóra seniora zimą szczególnie w tych obszarach będzie bardzo narażona na podrażnienia. 

Oczyszczanie skóry w okresie zimowym powinno przebiegać bardzo łagodnie. Szczególnie ważną zasadą jest w tym przypadku unikanie mydeł. Choć są one bardzo lubiane przez seniorów, mogą wysuszać skórę, zwiększając jej podatność na uszkodzenia, szczególnie trudno leczące się właśnie na skórze osób starszych. Podopieczni powinni także unikać szczotek i ostrych gąbek do ciała w okresie zimowym. 

Choć najczęściej filtry przeciwsłoneczne kojarzymy z latem, również zimą okażą się one bardzo przydatne! Promienie słoneczne nie tylko przebijają się wtedy w znacznym słońcu nawet przez chmury, ale także odbijają się od powierzchni śniegu, co oznacza, że skóra seniora zimą również narażona jest na szkodliwe działanie UV. 

Rozgrzewanie wydaje się szczególnie przyjemne w czasie zimnych miesięcy, jak się jednak okazuje gorące kąpiele czy bardzo nagrzane mieszkanie, mogą wysuszać skórę, zmniejszając jej ochronne działanie na organizm, a dodatkowo rozszerzają naczynia krwionośne, co nie jest efektem pożądanym zimą. 

Dbałość opiekuna lub opiekunki osób starszych zimą o ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiska jest szczególnie ważne ze względu na zachowanie dobrej kondycji całego organizmu podopiecznego. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Namborn (66640)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  25.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 60kg, 170cm). Cierpi na osłabienie starcze i ma słabszy słuch. Podopieczny nie ma inkontynencji, ma cewnik i korzysta z WC. Porusza się samodzielnie przy rollatorze albo na wózku inwalidzkim. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sam w mieszkaniu w domu dwurodzinnym. W tym samym domu, ale w osobnym mieszkaniu mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Dodatkowo na zleceniu jest 2x pół dnia wolnego. W zakupach pomaga córka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Kawa – przyjaciel osób starszych?

Dieta śródziemnomorska dla Seniora

Dieta śródziemnomorska dla Seniora

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Czy opieką powinny zajmować się jedynie kobiety?

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Zaburzania odżywiania u osób starszych
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.