Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Senior, a upał to połączenie niedoskonałe. Kwestia ta dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Zbyt wysoka temperatura może dać się we znaki każdemu organizmowi. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku przegrzania, jak się zabezpieczyć przed oparzeniem słonecznym i co robić w trakcie upałów. W tym artykule postaramy się stworzyć pewnego rodzaju poradnik dostarczający sposoby na przetrwanie upałów u osób starszych.

Dlaczego upał jest niebezpieczny dla osób starszych?

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do bólu głowy, oparzenia i zaczerwienienia skóry czy innych, nierzadko ciężkich chorób, które spowodowane zostają przez za wysoką temperaturę otoczenia. Często skutkiem tych objawów jest udar u osoby starszej, co świadczy o tym, że nasz organizm nie radzi sobie z problemami zewnętrznymi, które go spotkały. Udar u osób starszych polega na nagłej niewydolności krążenia krwi w mózgu. Takie „zatrzymanie” przepływu krwi wpływa bezpośrednio na mózg, powodując obumarcie komórek nerwowych. W niektórych przypadkach może nastąpić trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej, a nawet śmierć. Głównie z tego powodu upał jest bardzo niebezpieczny i nie należy go lekceważyć. Inne występujące skutki upałów to między innymi:

 • zakrzepica;
 • astma;
 • choroby wątroby;
 • nowotwór skóry i oczu;
 • odwodnienie;
 • wyczerpanie organizmu (co powoduje rozwój innych chorób, m.in. Alzheimera czy demencji).

Jak pomóc przetrwać upał seniorowi? Sprawdzone sposoby

Odpowiedzialne przebywanie na słońcu, wpływa na seniorów bardzo korzystnie. Warto podkreślić, że słońce jest źródłem witaminy D, która pomaga w utrzymywaniu zdrowych kości oraz we wchłanianiu fosforu i wapnia. Zatem odpowiednie korzystanie ze słońca ma dla osób starszych sporo plusów. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich sposobów na przetrwanie upałów u osób starszych jesteśmy w stanie dostarczyć podopiecznym miłego, ciepłego czasu podczas zleceń wakacyjnych.

SPF 50 i kapelusz na głowę

Nie od dzisiaj wiadomo, że nasza skóra potrzebuje ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Co ważne, nie tylko latem. Filtr na twarz powinniśmy stosować o każdej porze roku, ponieważ promienie słoneczne dochodzą do nas nawet zimową, czy szarą, jesienną porą. Warto też zaznaczyć, że promienie UV wpływają na rozwój nowotworów skóry oraz oczu. Najlepszą ochroną przed słońcem jest filtr przeciwsłoneczny. U osób w podeszłym wieku, najlepiej wybrać krem z najwyższym filtrem, podobnie jak u małych dzieci. Pozwoli to zapobiegać możliwości wystąpienia oparzeń na starszej, często mniej elastycznej i napiętej skórze. Warto pamiętać też o tym, aby kosmetyk z filtrem, który chcemy zastosować u podopiecznego, miał dobry skład, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Drugim najważniejszym aspektem jest odpowiednie nakrycie głowy. Może to być: kapelusz, czapka czy parasol. Każdy, niezależnie od wieku, w trakcie upałów powinien wyjątkowo chronić głowę. To właśnie przez tę część ciała przechodzi najwięcej bodźców zależnych od temperatury, które najczęściej prowadzą do udaru słonecznego.  Nie można też zapomnieć o innych częściach garderoby. Najlepiej wybierać naturalne, przewiewne materiały, które nie będą przylegać do ciała i pozwolą naszej skórze oddychać. Lniane ubrania w gorące dni sprawdzą się idealnie.

Odpowiednie nawadnianie

Kolejną składową odpowiedniego funkcjonowania organizmu w trakcie upałów jest woda. Nadmierna temperatura prowadzi do przegrzewania gruczołów potowych w ciele człowieka, dlatego zaczynają one intensywnie pracować. Powoduje to ubywanie wody z organizmu, a w konsekwencji odwodnienie. Skutkiem odwodnienia osoby starszej jest: ból głowy, spadek energii, nasilone pragnienie. W połączeniu z lekami, które praktycznie każdy senior przyjmuje, może stworzyć to mieszankę wysoko zagrażającą życiu.

Z tych właśnie powodów należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu seniora. Najlepiej do picia podawać wodę, sprawdzą się też schłodzone herbaty owocowe i kompoty. Polecamy odstawić w tym okresie kawę oraz czarną herbatę, gdyż powodują one obniżenie wody w organizmie.

Lekkostrawna dieta

Senior podczas upałów potrzebuje odpowiedniej ilości płynów, ale także właściwego jedzenia i wartości kalorycznych dostarczanych organizmowi. Warto w tym czasie postawić na dietę lekkostrawną. W skład takiej diety wchodzą: kremy, gotowane warzywa, białe mięso. Zalecane są również owoce, które zarówno nawadniają, jak i dostarczają dużej ilości witamin.

senior podczas upału

Senior podczas upału – to powinno Cię zaniepokoić

Opiekując się seniorem podczas upałów, opiekunka powinna zwracać szczególną uwagę na jego kondycję fizyczną. Każde odwodnienie i osłabienie może spowodować udar słoneczny, który może mieć nawet śmiertelne skutki. Kiedy zobaczymy, że coś jest nie tak, należy niezwłocznie zabrać seniora do chłodnego pomieszczenia, najlepiej w pozycji leżącej, podać wodę, zrobić zimny okład na głowę, a w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia niezwłocznie powiadomić pogotowie oraz rodzinę podopiecznego.

Ten artykuł powstał z myślą o zbliżających się wakacjach i wyjazdach letnich. Chcemy, aby opiekunki w Niemczech miały jak największą wiedzę dotyczącą zachowania podczas upałów. Zapraszamy wszystkie chętne opiekunki do podjęcia  z nami współpracy. Mamy do zaoferowania dużo zleceń, premie wakacyjne oraz świąteczne i bezkonkurencyjną pomoc koordynatora podczas zlecenia w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Oberstenfeld (71720)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  07.06.2024


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Günter (83l., 84kg, 177cm). Cierpi na Alzheimera, cukrzycę, demencję, nadciśnienie i Parkinsona. Ma rozrusznik serca. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Porusza się o lasce, trzeba mu pomóc przy wstawaniu. Wymaga wsparcia w higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, chodzi sam do toalety, ale asekuracyjnie również zakłada się mu pampersy. Opieka w nocy tylko w awaryjnych sytuacjach, ale jest to bardzo rzadkie.

  Podopieczny jest osobą rozmowną, miłą, spokojną, pełną humoru i optymistyczną. Lubi oglądać TV i grać w karty.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Życzenia świąteczne po niemiecku – sprawdź nasze propozycje!

Życzenia świąteczne po niemiecku – sprawdź nasze propozycje!

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?
Avoria