Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!
Senior, a upał to połączenie niedoskonałe. Kwestia ta dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Zbyt wysoka temperatura może dać się we znaki każdemu organizmowi. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku przegrzania, jak się zabezpieczyć przed oparzeniem słonecznym i co robić w trakcie upałów. W tym artykule postaramy się stworzyć pewnego rodzaju poradnik dostarczający sposoby na przetrwanie upałów u osób starszych.
Dlaczego upał jest niebezpieczny dla osób starszych?
Przegrzanie organizmu może doprowadzić do bólu głowy, oparzenia i zaczerwienienia skóry czy innych, nierzadko ciężkich chorób, które spowodowane zostają przez za wysoką temperaturę otoczenia. Często skutkiem tych objawów jest udar u osoby starszej, co świadczy o tym, że nasz organizm nie radzi sobie z problemami zewnętrznymi, które go spotkały. Udar u osób starszych polega na nagłej niewydolności krążenia krwi w mózgu. Takie „zatrzymanie” przepływu krwi wpływa bezpośrednio na mózg, powodując obumarcie komórek nerwowych. W niektórych przypadkach może nastąpić trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej, a nawet śmierć. Głównie z tego powodu upał jest bardzo niebezpieczny i nie należy go lekceważyć. Inne występujące skutki upałów to między innymi:
- zakrzepica;
- astma;
- choroby wątroby;
- nowotwór skóry i oczu;
- odwodnienie;
- wyczerpanie organizmu (co powoduje rozwój innych chorób, m.in. Alzheimera czy demencji).
Jak pomóc przetrwać upał seniorowi? Sprawdzone sposoby
Odpowiedzialne przebywanie na słońcu, wpływa na seniorów bardzo korzystnie. Warto podkreślić, że słońce jest źródłem witaminy D, która pomaga w utrzymywaniu zdrowych kości oraz we wchłanianiu fosforu i wapnia. Zatem odpowiednie korzystanie ze słońca ma dla osób starszych sporo plusów. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich sposobów na przetrwanie upałów u osób starszych jesteśmy w stanie dostarczyć podopiecznym miłego, ciepłego czasu podczas zleceń wakacyjnych.
SPF 50 i kapelusz na głowęNie od dzisiaj wiadomo, że nasza skóra potrzebuje ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Co ważne, nie tylko latem. Filtr na twarz powinniśmy stosować o każdej porze roku, ponieważ promienie słoneczne dochodzą do nas nawet zimową, czy szarą, jesienną porą. Warto też zaznaczyć, że promienie UV wpływają na rozwój nowotworów skóry oraz oczu. Najlepszą ochroną przed słońcem jest filtr przeciwsłoneczny. U osób w podeszłym wieku, najlepiej wybrać krem z najwyższym filtrem, podobnie jak u małych dzieci. Pozwoli to zapobiegać możliwości wystąpienia oparzeń na starszej, często mniej elastycznej i napiętej skórze. Warto pamiętać też o tym, aby kosmetyk z filtrem, który chcemy zastosować u podopiecznego, miał dobry skład, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Drugim najważniejszym aspektem jest odpowiednie nakrycie głowy. Może to być: kapelusz, czapka czy parasol. Każdy, niezależnie od wieku, w trakcie upałów powinien wyjątkowo chronić głowę. To właśnie przez tę część ciała przechodzi najwięcej bodźców zależnych od temperatury, które najczęściej prowadzą do udaru słonecznego. Nie można też zapomnieć o innych częściach garderoby. Najlepiej wybierać naturalne, przewiewne materiały, które nie będą przylegać do ciała i pozwolą naszej skórze oddychać. Lniane ubrania w gorące dni sprawdzą się idealnie.
Odpowiednie nawadnianieKolejną składową odpowiedniego funkcjonowania organizmu w trakcie upałów jest woda. Nadmierna temperatura prowadzi do przegrzewania gruczołów potowych w ciele człowieka, dlatego zaczynają one intensywnie pracować. Powoduje to ubywanie wody z organizmu, a w konsekwencji odwodnienie. Skutkiem odwodnienia osoby starszej jest: ból głowy, spadek energii, nasilone pragnienie. W połączeniu z lekami, które praktycznie każdy senior przyjmuje, może stworzyć to mieszankę wysoko zagrażającą życiu.
Z tych właśnie powodów należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu seniora. Najlepiej do picia podawać wodę, sprawdzą się też schłodzone herbaty owocowe i kompoty. Polecamy odstawić w tym okresie kawę oraz czarną herbatę, gdyż powodują one obniżenie wody w organizmie.
Lekkostrawna dietaSenior podczas upałów potrzebuje odpowiedniej ilości płynów, ale także właściwego jedzenia i wartości kalorycznych dostarczanych organizmowi. Warto w tym czasie postawić na dietę lekkostrawną. W skład takiej diety wchodzą: kremy, gotowane warzywa, białe mięso. Zalecane są również owoce, które zarówno nawadniają, jak i dostarczają dużej ilości witamin.
Senior podczas upału – to powinno Cię zaniepokoić
Opiekując się seniorem podczas upałów, opiekunka powinna zwracać szczególną uwagę na jego kondycję fizyczną. Każde odwodnienie i osłabienie może spowodować udar słoneczny, który może mieć nawet śmiertelne skutki. Kiedy zobaczymy, że coś jest nie tak, należy niezwłocznie zabrać seniora do chłodnego pomieszczenia, najlepiej w pozycji leżącej, podać wodę, zrobić zimny okład na głowę, a w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia niezwłocznie powiadomić pogotowie oraz rodzinę podopiecznego.
Ten artykuł powstał z myślą o zbliżających się wakacjach i wyjazdach letnich. Chcemy, aby opiekunki w Niemczech miały jak największą wiedzę dotyczącą zachowania podczas upałów. Zapraszamy wszystkie chętne opiekunki do podjęcia z nami współpracy. Mamy do zaoferowania dużo zleceń, premie wakacyjne oraz świąteczne i bezkonkurencyjną pomoc koordynatora podczas zlecenia w Niemczech.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość