Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby zmienia całkowicie jej dotychczasowe życie. Seniora należy otoczyć odpowiednią opieką i zagwarantować mu wsparcie, np. poprzez rehabilitację. Jakie są przyczyny udaru mózgu u osób starszych oraz jak dbać o seniora, który przeszedł udar? Sprawdź przydatne informacje.

Co to jest udar mózgu?

Udar u osób starszych polega na nagłej niewydolności krążenia krwi w mózgu. Takie „zatrzymanie” przepływu krwi wpływa bezpośrednio na mózg, powodując obumarcie komórek nerwowych. W niektórych przypadkach może nastąpić trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej, a nawet śmierć.

Każdy udar mózgu u osób starszych może mieć inną przyczynę. Rozróżnia się więc udar mózgu niedokrwienny (związany m.in. z zatorami, zakrzepami), który stanowi znaczącą większość przypadków, a także udar mózgu krwotoczny (związany z pęknięciem naczyń krwionośnych).

W medycynie istnieje także mikroudar u starszej osoby. Polega on – w przeciwieństwie do udaru – na przejściowym zaburzeniu przepływu krwi do mózgu. Mały udar powinien być jednak sygnałem ostrzegawczym i nie należy go bagatelizować.

Niestety, obecnie udary to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy, a także przyczyny tej dolegliwości.

Szukasz pracy jako opiekunka – Niemcy? Sprawdź nasze oferty!

Udar u osoby starszej – objawy

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać udar u starszej osoby. Warto poznać najczęstsze objawy tego nagłego schorzenia:

 • Udar u starszej osoby – kłopoty z mówieniem i rozumieniem. Osoba w trakcie udaru może mieć nagłe kłopoty z wysławianiem się lub ze zrozumieniem mowy najbliższych.

 • Udar lub mikroudar u starszej osoby – paraliż. Kolejnym objawem udaru może być paraliż twarzy, ręki lub nogi – najczęściej dotyczy to jednej strony ciała.

 • Udar u osób starszych – problem z widzeniem. Nagłe niewyraźne widzenie, ciemne plamy przed oczami lub widzenie podwójne mogą również zwiastować udar.

 • Udar mózgu u osób starszych – bóle głowy. Wskazaniem udaru jest sytuacja, gdy senior skarży się na nagły i ostry ból głowy, któremu towarzyszą nudności, zawroty, a nawet zaburzenia świadomości.

 • Inne objawy udaru u osób starszych – np. kłopoty z chodzeniem. Nagły upadek, utrata równowagi czy koordynacji ruchowej to częste elementy udaru.

Przyczyny udaru mózgu u osób starszych

Warto podkreślić, że udar u starszej osoby może być spowodowany czynnikiem związanym z zaawansowanym wiekiem. Ponadto, jak wynika z badań, udar dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Niestety, przyczyny udaru to nie tylko wiek i płeć. Na większość z nich możemy mieć realny wpływ w trakcie całego naszego życia.

Po pierwsze, udar lub mikroudar u starszej osoby może być wywołany nadciśnieniem tętniczym. Istnieje powiązanie, które wskazuje, że ryzyko udarowe wzrasta proporcjonalnie do wzrostu ciśnienia. Dlatego też najważniejszym krokiem jest wczesne odkrycie u pacjenta danego schorzenia, a także jego leczenie.

Ryzyko zwiększa także miażdżyca, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, otyłość brzuszna, bezdech senny, a także palenie, nadmiar alkoholu, niewłaściwa dieta czy przewlekły stres.

Jakie są rokowania przy udarze u seniora?

Jeśli senior, którym będziemy się opiekować, przeszedł udar, rokowania mogą być bardzo różne. Przede wszystkim dużo zależy od tego, czy po pierwszym epizodzie udarowym pojawiła się natychmiastowa reakcja i pomoc lekarska, a także czy wdrożono odpowiednie leczenie. Czas gra tutaj bardzo ważną rolę.

Warto pamiętać, że pacjent poudarowy może mieć problemy z mówieniem, pisaniem, pamięcią lub ogólną sprawnością ciała. Należy więc przeprowadzić rehabilitację, która ma na celu poprawę jakości życia osoby starszej. W przypadku udaru wiele zależy więc od tego, jak zaopiekujemy się pacjentem po takim incydencie.

Opieka nad osobą starszą po udarze

Pracujesz z pacjentem, który miał udar mózgu u osób starszych? Rokowania mogą być różne, jednak zawsze bardzo ważna będzie odpowiednia opieka. Polega ona najczęściej na:

 • wdrożeniu rehabilitacji,

 • pomocy w ćwiczeniu strony porażonej,

 • wprowadzeniu zrównoważonej diety,

 • pomocy w spożywaniu posiłków,

 • zapobieganiu odleżynom,

 • wsparciu w czynnościach higienicznych,

 • pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu,

 • usunięciu barier architektonicznych w domu,

 • wsparciu psychicznym chorego.

Najczęściej popełnianymi błędami w związku z udarem u starszej osoby są m.in. brak zmiany diety (posiłki są nadal ciężkostrawne, zbyt tłuste i słone), za szybka próba pionizacji, jeśli pacjent wykazuje postępy w rehabilitacji czy ciągłe stosowanie materaca przeciwodleżynowego (nawet, gdy pacjent czuje się lepiej).

Błędy wynikają najczęściej z niewiedzy, dlatego przed rozpoczęciem pracy z osobą po udarze warto doczytać lub dopytać lekarza, co pomaga, a co szkodzi w takich przypadkach. Codzienna trudna, ale i satysfakcjonująca praca Opiekunki osób starszych pozwala zmienić jakość życia pacjenta po udarze i pomóc mu w tych trudnych chwilach.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  09.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 165cm, 85kg). Choruje na cukrzycę, niewydolność serca, depresję, jest osobą po udarze, ma lekką demencję. Nosi okulary. Jest całkiem świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Czasami zdarza jej się inkontynencja, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy przy WC.

  Seniorka lubi towarzystwo, jest spokojna. Czyta gazety i lubi grać w gry.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W osobnym mieszkaniu mieszka syn z żoną i z dziećmi. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W zakupach pomaga rodzina. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Zawał – pierwsze objawy

Zawał – pierwsze objawy

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych
Avoria