Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby zmienia całkowicie jej dotychczasowe życie. Seniora należy otoczyć odpowiednią opieką i zagwarantować mu wsparcie, np. poprzez rehabilitację. Jakie są przyczyny udaru mózgu u osób starszych oraz jak dbać o seniora, który przeszedł udar? Sprawdź przydatne informacje.

Co to jest udar mózgu?

Udar u osób starszych polega na nagłej niewydolności krążenia krwi w mózgu. Takie „zatrzymanie” przepływu krwi wpływa bezpośrednio na mózg, powodując obumarcie komórek nerwowych. W niektórych przypadkach może nastąpić trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej, a nawet śmierć.

Każdy udar mózgu u osób starszych może mieć inną przyczynę. Rozróżnia się więc udar mózgu niedokrwienny (związany m.in. z zatorami, zakrzepami), który stanowi znaczącą większość przypadków, a także udar mózgu krwotoczny (związany z pęknięciem naczyń krwionośnych).

W medycynie istnieje także mikroudar u starszej osoby. Polega on – w przeciwieństwie do udaru – na przejściowym zaburzeniu przepływu krwi do mózgu. Mały udar powinien być jednak sygnałem ostrzegawczym i nie należy go bagatelizować.

Niestety, obecnie udary to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy, a także przyczyny tej dolegliwości.

Szukasz pracy jako opiekunka – Niemcy? Sprawdź nasze oferty!

Udar u osoby starszej – objawy

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać udar u starszej osoby. Warto poznać najczęstsze objawy tego nagłego schorzenia:

 • Udar u starszej osoby – kłopoty z mówieniem i rozumieniem. Osoba w trakcie udaru może mieć nagłe kłopoty z wysławianiem się lub ze zrozumieniem mowy najbliższych.

 • Udar lub mikroudar u starszej osoby – paraliż. Kolejnym objawem udaru może być paraliż twarzy, ręki lub nogi – najczęściej dotyczy to jednej strony ciała.

 • Udar u osób starszych – problem z widzeniem. Nagłe niewyraźne widzenie, ciemne plamy przed oczami lub widzenie podwójne mogą również zwiastować udar.

 • Udar mózgu u osób starszych – bóle głowy. Wskazaniem udaru jest sytuacja, gdy senior skarży się na nagły i ostry ból głowy, któremu towarzyszą nudności, zawroty, a nawet zaburzenia świadomości.

 • Inne objawy udaru u osób starszych – np. kłopoty z chodzeniem. Nagły upadek, utrata równowagi czy koordynacji ruchowej to częste elementy udaru.

Przyczyny udaru mózgu u osób starszych

Warto podkreślić, że udar u starszej osoby może być spowodowany czynnikiem związanym z zaawansowanym wiekiem. Ponadto, jak wynika z badań, udar dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Niestety, przyczyny udaru to nie tylko wiek i płeć. Na większość z nich możemy mieć realny wpływ w trakcie całego naszego życia.

Po pierwsze, udar lub mikroudar u starszej osoby może być wywołany nadciśnieniem tętniczym. Istnieje powiązanie, które wskazuje, że ryzyko udarowe wzrasta proporcjonalnie do wzrostu ciśnienia. Dlatego też najważniejszym krokiem jest wczesne odkrycie u pacjenta danego schorzenia, a także jego leczenie.

Ryzyko zwiększa także miażdżyca, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, otyłość brzuszna, bezdech senny, a także palenie, nadmiar alkoholu, niewłaściwa dieta czy przewlekły stres.

Jakie są rokowania przy udarze u seniora?

Jeśli senior, którym będziemy się opiekować, przeszedł udar, rokowania mogą być bardzo różne. Przede wszystkim dużo zależy od tego, czy po pierwszym epizodzie udarowym pojawiła się natychmiastowa reakcja i pomoc lekarska, a także czy wdrożono odpowiednie leczenie. Czas gra tutaj bardzo ważną rolę.

Warto pamiętać, że pacjent poudarowy może mieć problemy z mówieniem, pisaniem, pamięcią lub ogólną sprawnością ciała. Należy więc przeprowadzić rehabilitację, która ma na celu poprawę jakości życia osoby starszej. W przypadku udaru wiele zależy więc od tego, jak zaopiekujemy się pacjentem po takim incydencie.

Opieka nad osobą starszą po udarze

Pracujesz z pacjentem, który miał udar mózgu u osób starszych? Rokowania mogą być różne, jednak zawsze bardzo ważna będzie odpowiednia opieka. Polega ona najczęściej na:

 • wdrożeniu rehabilitacji,

 • pomocy w ćwiczeniu strony porażonej,

 • wprowadzeniu zrównoważonej diety,

 • pomocy w spożywaniu posiłków,

 • zapobieganiu odleżynom,

 • wsparciu w czynnościach higienicznych,

 • pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu,

 • usunięciu barier architektonicznych w domu,

 • wsparciu psychicznym chorego.

Najczęściej popełnianymi błędami w związku z udarem u starszej osoby są m.in. brak zmiany diety (posiłki są nadal ciężkostrawne, zbyt tłuste i słone), za szybka próba pionizacji, jeśli pacjent wykazuje postępy w rehabilitacji czy ciągłe stosowanie materaca przeciwodleżynowego (nawet, gdy pacjent czuje się lepiej).

Błędy wynikają najczęściej z niewiedzy, dlatego przed rozpoczęciem pracy z osobą po udarze warto doczytać lub dopytać lekarza, co pomaga, a co szkodzi w takich przypadkach. Codzienna trudna, ale i satysfakcjonująca praca Opiekunki osób starszych pozwala zmienić jakość życia pacjenta po udarze i pomóc mu w tych trudnych chwilach.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw

Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?
Avoria