Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W większości przypadków na pewno, ale w tym artykule skupiać się będziemy na agresji u seniorów, których mamy pod opieką. Ich stan psychiczny często jest zależny od chorób, z jakimi się zmagają. Mowa tu szczególnie o braku świadomości w trakcie chorowania na demencję, ale również przy chorobach takich jak Alzheimer czy Parkinson. Częstym przypadkiem są również stany depresyjne, które wprowadzają Podopiecznych w napady agresji i traktowane są jako forma uwolnienia się od psychicznie gorszych dni. Mowa tutaj o chęci wyładowania emocji, wyrzucenia z siebie tego, co nam nie odpowiada lub zapląta myśli i nie możemy sobie z tym poradzić w inny sposób. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym jest agresja, jakie są przyczyny agresji i jak sobie z nią radzić.

Agresja – definicja

Na początek musimy dowiedzieć się, czym jest agresja, aby przyjrzeć się jej bliżej. Jest to działanie ZAMIERZONE, które ma na celu skrzywdzenie drugiej osoby lub grupy osób. Zwykle za tym zjawiskiem stoją takie czynniki jak emocje, lęk, obawa czy frustracja. Problemy z agresją często dotyczą osób starszych i zwykle mają związek z chorobami współistniejącymi. W szczególności zachowania agresywne dotyczą osób demencyjnych, których świadomość często jest zakłócona przez chorobę. Oczywiście warto zauważyć, że nie zawsze winą możemy obarczyć czynniki zewnętrzne, zdarza się też, że agresja wynika z uosobienia danej osoby.

Przyczyny agresji

Należy dalej rozwinąć myśl, że agresja u seniora często ma podłoże chorób psychicznych. Jest to zbiór kilku lub kilkunastu czynników choroby, które w ten sposób oddziałują na seniora. Co najgorsze są to czynniki, na które często seniorzy nie mają wpływu i nie mogą ich kontrolować. Z pomocą tutaj przychodzą jedynie dobrze dobrane lekarstwa, które są w stanie zatrzymać część agresywnych zachowań. Innymi czynnikami, które powodują agresję u osób starszych, są:

 • stany depresyjne i samotność,
 • lęk przed śmiercią,
 • ból (przewlekły lub nagły),
 • niektóre lekarstwa,
 • niesamodzielność,
 • złe warunki materialne i bytowe,
 • niechęć do Opiekunki lub do osób, z którymi przebywają,
 • nadużycie alkoholu,
 • inne choroby tj. padaczka, Parkinson, Alzheimer.

Rodzaje agresji

Tak samo, jak dużo czynników może powodować agresję, tak jest dużo jej rodzajów. Na pewno trzeba to zjawisko rozpatrzyć w kilku kategoriach, aby dowiedzieć się, czego dotyczy agresja i z jakiego obszaru pochodzi. Agresję możemy podzielić na kilka rodzajów w szczególności ze względu na celowość jej działania czy sposób manifestowania. U seniorów wyodrębniliśmy takie rodzaje agresji jak: agresja czynna, agresja bierna, agresja jawna i agresja werbalna.

Agresja czynna

Jest to bezpośrednie oddziaływanie na drugą osobę lub przedmiot przy użyciu siły, a także gróźb czy oszczerstw. Bez wątpienia jest to jedna z najmniej przyjemnych form agresji, w szczególności dla osoby zaatakowanej.

Agresja pasywna – czym jest?

Agresja bierna (pasywna) – można uznać, że jest to „nicnierobienie”, czyli niedotrzymywanie obietnic czy umów, wycofywanie się z zaangażowanej relacji lub bierne czekanie, aż inna osoba sama z czegoś zrezygnuje przez brak reakcji drugiej osoby.

Agresja jawna, czyli uleganie złości

Ten rodzaj agresji najlepiej opisuje agresję u seniorów. Agresja jawna objawia się w szczególności krzykiem, trzaskaniem drzwiami, przeklinaniem i często niszczeniem przedmiotów. Jest to agresja, którą możemy zobaczyć na pierwszy rzut oka, w szczególności opisuje ją pobudzone zachowanie agresora.

Agresja słowna – krzywdzące zwroty

Agresja werbalna to podkategoria agresji jawnej. Przejawia się używaniem przez agresora: przezwisk, przekleństw, gróźb czy pokazywaniem obraźliwych gestów lub min, a w szczególności potęgowanie krzyku. Często Podopieczny może użyć wyzwisk w stosunku do Opiekunki, której nie akceptuje, mimo tego, że robi ona wszystko, aby pomóc mu w codziennym życiu. Agresja słowna może również dotyczyć gróźb i zastraszania Opiekunki lub zasypywania jej komentarzami np. dotyczącymi jej nieodpowiedniego wyglądu lub zachowania, co często bywa opinią bezpodstawną i nieuzasadnioną.

agresja u seniora
kłótnia w domu

Jak radzić sobie z agresją Podopiecznego?

W skutecznym zapobieganiu agresji pomoże na pewno rozpatrzenie problemu, z czego ta agresja wynika. Istnieje szereg czynników, które wpływają na pojawienie się tego stanu bądź jego rozwój. Z agresją trzeba zmierzyć się od podstaw, co znaczy, że musimy unikać sytuacji, które już znamy i wiemy, że one źle wpływają na seniora. Najczęściej trzeba:

 • postarać się unikać drażliwych tematów, które wywołują agresję u Podopiecznych;
 • unikać negatywnych emocji;
 • usunąć  z najbliższego otoczenia przedmioty, które mają negatywny wpływ na nastrój seniora;
 • reagować spokojnie, ale stanowczo – takie podejście często sprawdza się przy wybuchach agresji u osób starszych;
 • używać prostych i zwięzłych komunikatów, które będą łatwo zrozumiałe dla seniora i nie spowodują niedopowiedzeń względem odbiorcy.

Agresja u Seniora – naucz się odpowiednio reagować

Jak już wiemy, większość ataków agresji u seniorów jest niekontrolowana. Niestety jest to również ciężki temat dla rodziny podopiecznego, która w większości przypadków nie bierze tego pod uwagę i odrzuca ten fakt ze swoich myśli lub nie chce o nim wiedzieć i wycofuje się z życia osoby starszej. Opiekunka wtedy musi sama, w pojedynkę się z tym zmierzyć i odpowiednio zareagować.

Przede wszystkim komunikaty, jakimi posługuje się Opiekunka, muszą być KRÓTKIE I PROSTE, aby senior dokładnie zrozumiał, o co nam chodzi. Przykładowo, o wiele lepiej sprawdzi się zwrot „Nie rzucaj we mnie pilotem!” niż „Czy mógłby Pan nie rzucać we mnie pilotem od telewizora?”. Zbyt długi komunikat jeszcze bardziej zaburza tok myślenia agresora, co wprowadza go w pętle zakłopotania i tylko pogarsza sytuację. Musimy pamiętać w tym wszystkim, aby być stanowczym, ale nie chamskim czy agresywnym. Trzeba wyważyć emocje, aby załagodzić już napiętą atmosferę, która panuje w danej sytuacji. 

Oczywiście w przypadku, kiedy agresja jest powiązana z chorobami współistniejącymi, należy wziąć pod uwagę leczenie farmakologiczne, a także terapię psychologiczną. Środki te na pewno poprawią komfort życia Seniora.

W tak ciężkich sytuacjach trzeba zachować spokój i mimo wszystko być uprzejmym dla drugiej osoby, gdyż spotęgowanie agresji nie rozwiąże problemu, z jakim się zmagamy. Jeśli jesteś pogodną i pozytywnie nastawioną osobą, ale czasami trudno Ci wyrazić sympatię słowami, sprawdź nasz artykuł: zwroty grzecznościowe po niemiecku.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Praca opiekunki – fakty i mity

Praca opiekunki – fakty i mity
Avoria