Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z przystrojoną choinką, zapachem korzennych przypraw, pierniczkami i rodzinną atmosferą. Jednak między sposobami obchodzenia świąt w Polsce i Niemczech występują drobne różnice. Sprawdź, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech.

Poznaj zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

Zwyczaje świąteczne w Niemczech mają długą tradycję. Przygotowania do świąt rozpoczynają się od adwentu i obejmują zarówno przystrojenie domu, jak i przygotowanie świątecznych potraw, które następnie będzie można zjeść w rodzinnym gronie.

Choinka w świątecznej tradycji niemieckiej

Dziś to właśnie choinka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, że przystrajanie drzewka świerku lub jodły narodziło się w Niemczech. Mimo że pierwotna wersja choinki dalece odbiegała od dzisiejszej (pod sufitem wieszano pojedyncze gałązki), to sam zwyczaj bożonarodzeniowy szybko zaczął się rozpowszechniać i następnie był wielokrotnie modyfikowany. W rezultacie z czasem w domach zaczęły pojawiać się całe drzewka, które przystrajano głównie jabłkami i ozdobami z papieru.

Niemieckie zwyczaje świąteczne często przyjmowały się także w innych krajach. Tak było m.in. z choinką. Już w formie ozdobionego drzewka przywędrowała do polskich domów.

„Stille Nacht”, czyli „Cicha noc”

Bożonarodzeniowe tradycje w Niemczech to także kolędy, a zwłaszcza „Stille Nacht”, której słowa zostały napisane w 1816 r. O jej popularności najlepiej świadczą liczby – dotychczas przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów, w rezultacie czego uznaje się ją za najpopularniejszą kolędę na świecie. Mimo że pochodzi ona z Austrii, to Joseph Mohr napisał tekst utworu w języku niemieckim. Melodia powstała dwa lata później – stworzył ją organista kościelny Franz Gruber.

„Cicha noc” to kolęda popularna także w Polsce. To kolejna niemiecka tradycja bożonarodzeniowa, która zadomowiła się w naszym kraju. Słowa polskiej wersji tej kolędy zostały ułożone jednak dość późno, bo dopiero w 1930 r. przez Piotra Maszyńskiego.

Niemieckie dekoracje świąteczne

Jak wprowadzić świąteczny nastrój do mieszkania? Niemieckie tradycje świąteczne przewidują przygotowanie wieńca adwentowego z czterema świeczkami. Więcej o takich wieńcach można przeczytać w artykule „Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe”. Światło pojawia się też w oknach, w których często umieszcza się lampki.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech obejmują również przystrojenie domu. W wielu niemieckich domach pojawia się drewniana stajenka oraz liczne własnoręcznie wykonane ozdoby, z których część wykorzystuje się następnie do przystrojenia choinki. Planujesz w tym roku przygotować takie dekoracje? Poznaj pomysły na ozdoby świąteczne własnej roboty.

świąteczne pierniki - potrawy świąteczne po niemiecku

Potrawy świąteczne po niemiecku

Tradycje bożonarodzeniowe dotyczą nie tylko udekorowania domu czy spędzania czasu, ale także kuchni. Jakie tradycyjne wigilijne potrawy można spotkać na niemieckich stołach? W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który jest w Niemczech dużo ważniejszy niż Wigilia, domownicy jedzą pieczoną gęś. Popularne są także pieczone dania z kaczki, indyka i dziczyzny. Rzadko spotykany jest z kolei tak charakterystyczny dla polskich świąt karp.

Potrawy świąteczne po niemiecku przygotowuje się nie tylko na słono – na stołach pojawia się też wiele słodkości. Do najpopularniejszych należą imbirowe ciasteczka (Plätzchen), które często piecze się na jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech. Innym przysmakiem jest strucla (Weihnachtsstollen) wypełniona po brzegi bakaliami.

Prezenty w Niemczech na Boże Narodzenie

Święta bez prezentów? Trudno byłoby sobie to wyobrazić. Chociaż zwyczaje świąteczne w Niemczech przewidują obdarowanie najbliższych upominkami, to na próżno szukać ich pod choinką. Zamiast pod drzewkiem, Niemcy kładą przygotowane prezenty na świątecznie udekorowanym stole.

Aby usiąść do kolacji lub rozpakowywania upominków, Niemcy nie czekają, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Z reguły do stołu siadają zaraz po przyjściu z popołudniowego nabożeństwa, a następnie kolędują. Śpiewanie kolęd często odbywa się nie tylko w rodzinnym gronie, ale wraz z sąsiadami.

Tradycje świąteczne w Niemczech – poznaj je lepiej!

Czy w niemieckich domach obecny jest zwyczaj łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń? Tradycje świąteczne w Niemczech różnią się od polskich tym, że domownicy nie łamią się opłatkiem. To jedna z kilku różnic między niemieckimi a polskimi świętami. Jak poznać resztę?

Jeżeli chcesz lepiej poznać niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe, rozważ wyjazd do Niemiec. Praca w charakterze opiekunki to szansa na atrakcyjne wynagrodzenie, pogłębienie znajomości języka i poznanie świątecznych obyczajów.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Lekomania u osób starszych – to powinna wiedzieć Opiekunka!

Lekomania u osób starszych – to powinna wiedzieć Opiekunka!

Praca w opiece w Niemczech bez gotowania i sprzątania

Praca w opiece w Niemczech bez gotowania i sprzątania

Ergoterapia – co to jest?

Ergoterapia – co to jest?

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim
Avoria