Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z przystrojoną choinką, zapachem korzennych przypraw, pierniczkami i rodzinną atmosferą. Jednak między sposobami obchodzenia świąt w Polsce i Niemczech występują drobne różnice. Sprawdź, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech.

Poznaj zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech

Zwyczaje świąteczne w Niemczech mają długą tradycję. Przygotowania do świąt rozpoczynają się od adwentu i obejmują zarówno przystrojenie domu, jak i przygotowanie świątecznych potraw, które następnie będzie można zjeść w rodzinnym gronie.

Choinka w świątecznej tradycji niemieckiej

Dziś to właśnie choinka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak wie, że przystrajanie drzewka świerku lub jodły narodziło się w Niemczech. Mimo że pierwotna wersja choinki dalece odbiegała od dzisiejszej (pod sufitem wieszano pojedyncze gałązki), to sam zwyczaj bożonarodzeniowy szybko zaczął się rozpowszechniać i następnie był wielokrotnie modyfikowany. W rezultacie z czasem w domach zaczęły pojawiać się całe drzewka, które przystrajano głównie jabłkami i ozdobami z papieru.

Niemieckie zwyczaje świąteczne często przyjmowały się także w innych krajach. Tak było m.in. z choinką. Już w formie ozdobionego drzewka przywędrowała do polskich domów.

„Stille Nacht”, czyli „Cicha noc”

Bożonarodzeniowe tradycje w Niemczech to także kolędy, a zwłaszcza „Stille Nacht”, której słowa zostały napisane w 1816 r. O jej popularności najlepiej świadczą liczby – dotychczas przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów, w rezultacie czego uznaje się ją za najpopularniejszą kolędę na świecie. Mimo że pochodzi ona z Austrii, to Joseph Mohr napisał tekst utworu w języku niemieckim. Melodia powstała dwa lata później – stworzył ją organista kościelny Franz Gruber.

„Cicha noc” to kolęda popularna także w Polsce. To kolejna niemiecka tradycja bożonarodzeniowa, która zadomowiła się w naszym kraju. Słowa polskiej wersji tej kolędy zostały ułożone jednak dość późno, bo dopiero w 1930 r. przez Piotra Maszyńskiego.

Niemieckie dekoracje świąteczne

Jak wprowadzić świąteczny nastrój do mieszkania? Niemieckie tradycje świąteczne przewidują przygotowanie wieńca adwentowego z czterema świeczkami. Więcej o takich wieńcach można przeczytać w artykule „Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe”. Światło pojawia się też w oknach, w których często umieszcza się lampki.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech obejmują również przystrojenie domu. W wielu niemieckich domach pojawia się drewniana stajenka oraz liczne własnoręcznie wykonane ozdoby, z których część wykorzystuje się następnie do przystrojenia choinki. Planujesz w tym roku przygotować takie dekoracje? Poznaj pomysły na ozdoby świąteczne własnej roboty.

świąteczne pierniki - potrawy świąteczne po niemiecku

Potrawy świąteczne po niemiecku

Tradycje bożonarodzeniowe dotyczą nie tylko udekorowania domu czy spędzania czasu, ale także kuchni. Jakie tradycyjne wigilijne potrawy można spotkać na niemieckich stołach? W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który jest w Niemczech dużo ważniejszy niż Wigilia, domownicy jedzą pieczoną gęś. Popularne są także pieczone dania z kaczki, indyka i dziczyzny. Rzadko spotykany jest z kolei tak charakterystyczny dla polskich świąt karp.

Potrawy świąteczne po niemiecku przygotowuje się nie tylko na słono – na stołach pojawia się też wiele słodkości. Do najpopularniejszych należą imbirowe ciasteczka (Plätzchen), które często piecze się na jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech. Innym przysmakiem jest strucla (Weihnachtsstollen) wypełniona po brzegi bakaliami.

Prezenty w Niemczech na Boże Narodzenie

Święta bez prezentów? Trudno byłoby sobie to wyobrazić. Chociaż zwyczaje świąteczne w Niemczech przewidują obdarowanie najbliższych upominkami, to na próżno szukać ich pod choinką. Zamiast pod drzewkiem, Niemcy kładą przygotowane prezenty na świątecznie udekorowanym stole.

Aby usiąść do kolacji lub rozpakowywania upominków, Niemcy nie czekają, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Z reguły do stołu siadają zaraz po przyjściu z popołudniowego nabożeństwa, a następnie kolędują. Śpiewanie kolęd często odbywa się nie tylko w rodzinnym gronie, ale wraz z sąsiadami.

Tradycje świąteczne w Niemczech – poznaj je lepiej!

Czy w niemieckich domach obecny jest zwyczaj łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń? Tradycje świąteczne w Niemczech różnią się od polskich tym, że domownicy nie łamią się opłatkiem. To jedna z kilku różnic między niemieckimi a polskimi świętami. Jak poznać resztę?

Jeżeli chcesz lepiej poznać niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe, rozważ wyjazd do Niemiec. Praca w charakterze opiekunki to szansa na atrakcyjne wynagrodzenie, pogłębienie znajomości języka i poznanie świątecznych obyczajów.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ornbau (91737)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan (85l., 182cm, 95kg). Cierpi na cukrzycę, osłabienie starcze, zaburzenia rytmu serca. Komunikacja jest u niego zachowana, ale ma zakłóconą orientację co do czasu oraz miejsca. Chodzi powoli, ale samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Pani (80l., 162cm, 70kg). Cierpi na reumatyzm. Nie ma demencji, ale występuje u niej lekko zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Ma słabszy słuch. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Zdarza jej się inkontynencja moczu, dlatego ma pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Mają jamnika. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 15 minut pieszo. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wietzendorf (29649)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Wilma (85l., 175cm, 60kg). Jest po lekkim udarze i ma niewydolność nerek – 2x w tygodniu ma dializy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Udar spowodował u niej paraliż jednostronny. Porusza się przy balkoniku, ale z pomocą. Każdego dnia jest mobilizowana, aby wymagać coraz to mniej pomocy. Ma w domu podnośniki. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Może potrzebować pomocy w nocy (max. 1x na noc).

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Jest to gospodarstwo, gdzie rodzina ma konie i 2 psy. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu jest dalej, dlatego prawo jazdy jest mile widziane.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bestwig (59909)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  06.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Marianne (86l., 70kg, 160cm). Cierpi na Alzheimera, demencję, depresję, osteoporozę i ma inkontynencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch oraz problemy z pamięcią krótkotrwałą. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Seniorka ma przyjemne usposobienie. Lubi czytać, oglądać TV, dużo rzeczy stara się robić sama.

  Mieszka w domu dwupiętrowym. Na piętrze mieszka syn z rodziną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut pieszo.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych
Avoria