Świąteczne tradycje niemieckiego pochodzenia


Na ulicach powoli zaczynają lśnić świąteczne dekoracje, w domach pojawiają się choinki, wszędzie czuć zapach korzennych przypraw i pomarańczy… To wszystko składa się na czysto świąteczny klimat, którego teraz wprost nie da się nie zauważyć. Jako że część opiekunów i opiekunek będzie spędzało tegoroczne święta właśnie w Niemczech, u swoich podopiecznych, warto przytoczyć trochę kulturowych ciekawostek. Istnieje bowiem parę elementów, które niewątpliwie wiążą się ze świętami, a pochodzą właśnie z Niemiec. 

Choinka w świątecznej tradycji niemieckiej 

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach świąteczny dom bez choinki. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, iż tradycja ubierania choinki pochodzi właśnie z Niemiec. Tradycja ta ewoluowała przez wiele lat, przeszła też wiele przemian. Kiedyś była znana jako „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź świerku, jodły lub sosny, którą wieszano pod sufitem. Choć tradycja choinki zapoczątkowana była u pogan (ozdoby choinkowe miały odstraszać złe duchy), z czasem została także przyjęta w domach katolickich, jako symbol życia, odrodzenia i nadziei. W takiej formie przywędrowała także do Polski. 

Świąteczne jarmarki niemieckie

… czyli niemieckie Weihnachtsmärkte. Jarmarki te pojawiają się w Niemczech na dosyć długo przed świętami i są wprost kwintesencją świątecznej atmosfery. Część Niemców nie wyobraża sobie bez nich przygotowań do świąt. Mają miejsce w wielu miastach i miasteczkach kraju, a te największe przyciągają turystów z całego świata. Nic dziwnego, że także ten zwyczaj zawitał niedawno także w Polsce. Typowo niemiecką odmianę bożonarodzeniowych jarmarków można zobaczyć w takich miastach jak np. Wrocław czy Katowice. 

Kalendarz adwentowy 

To od kilku lat nieodłączny element świąt dla każdego dziecka (i nie tylko). Pociechy z chęcią otwierają kolejne okienka kalendarzyka, poszukując w nim słodkości i jednocześnie odliczając dni do świąt. Również ten zwyczaj pochodzi z Niemiec i jest tam bardzo popularny. 

„Cicha noc”

A raczej „Stille Nacht”, to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie. Jest śpiewana w wielu językach świata, według statystyk aż w 300! I choć pochodzi z Austrii, a nie z Niemiec, warto wspomnieć, iż oryginalny tekst tak znanej kolędy jest właśnie niemieckojęzyczny. Słowa tej kolędy zostały napisane przez Josepha Mohra, a melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Dopiero w 1930 roku słowa w wersji polskiej zostały ułożone przez Piotra Maszyńskiego.

W czasie przygotowań do świąt, warto czasem zastanowić się, skąd pochodzą i jak pojawiły się u nas tradycje, które wydają się nam tak oczywiste. Niejedna informacja związana z tym tematem może nas jeszcze zaskoczyć. Nieważne więc, czy pracujemy jako opiekunki osób starszych i spędzamy święta z podopiecznymi w Niemczech, czy dzielimy się tym czasem z najbliższymi w Polsce, oba te narody w pewien sposób łączą te same tradycje, o czym warto pamiętać w tym magicznym, świątecznym czasie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jesień bywa niepewna pod względem pogody. Jednak nawet w chłodniejsze dni warto wyjść na świeże...

Czytaj całość

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora?

zupy

W każdym wieku ważne jest, aby dbać o to co się je. Jedzenie wpływa na...

Czytaj całość

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Niemcy całkiem dobrze radzą sobie z obecną, wyjątkową sytuacją jaką jest pandemia koronawirusa. Jest to...

Czytaj całość
Polecane wpisy

“Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech… jednak nie w każdym landzie?

wszystkich świętych

Nadciśnienie – przyczyny, skutki i zapobieganie

Filary szczęśliwej starości

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.