Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Każdy z nas z pewnością słyszał kiedyś o tej chorobie, ale czy na pewno dokładnie wiemy, co to jest osteoporoza i jakie objawy jej towarzyszą? Czy jest to choroba kości, stawów, mięśni? Na te pytania odpowie nasz kompleksowy poradnik, który został napisany z myślą o Opiekunkach oraz Opiekunach, którzy wyjeżdżają do pracy w Niemczech i mierzą się często z różnymi dolegliwościami swoich Podopiecznych.

Osteoporoza – co to jest?

Osteoporoza to poważne schorzenie, które występuje najczęściej po 60. roku życia. Potocznie stwierdzane jest, że ta przypadłość w większości zdecydowanie dotyczy kobiet. Jej przyczyną jest zanik tkanki kostnej, co w rezultacie przekłada się na osłabienie kości. Osoba, która ma objawy osteoporozy, jest dwa razy bardziej narażona na złamania. Mowa tutaj zarówno o złamaniach klasycznych np. ręki, nogi, ale także poważnych, jak i bolesnych złamaniach kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że osteoporozę dzielimy na dwa rodzaje:

 • osteoporoza pierwotna – która objawia się u kobiet po menopauzie oraz u starszych mężczyzn,

 • osteoporoza wtórna – objawia się w przebiegu innych chorób lub w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Pierwsza faza tej choroby jest niezauważalna, bo zmiany zachodzą wewnątrz organizmu, a niektóre objawy mogą zostać zbagatelizowane. Dlatego należy obserwować zdrowie swoich Podopiecznych i niezwłocznie zawiadamiać o odstępstwach.

Przyczyny osteoporozy

Na występowanie osteoporozy w ciele człowieka ma wiele czynników, które są odpowiedzialne za pracę osteoblastów i osteoklastów. Rozwojowi osteoporozy u kobiet sprzyja z pewnością niedobór estrogenów, które odpowiadają za komórki kościotwórcze. Warto też powiedzieć, że do utraty masy kostnej dochodzi po prostu wraz z postępującym wiekiem, w sposób fizjologiczny. Czynniki ryzyka, które sprzyjają prawdopodobieństwu wystąpienia osteoporozy to:

 • alkohol,

 • tytoń,

 • niedobór witaminy D,

 • niskie spożycie wapnia i fosforu,

 • niedowaga,

 • brak aktywności fizycznej,

 • zaburzenia funkcjonowania nerek, choroby autoimmunologiczne, hipogonadyzm, choroby onkologiczne.

Objawy osteoporozy

Najbardziej rozpoznawalnym objawem osteoporozy jest, jak możemy się domyślać – łamliwość kości. Jednak takie uszkodzenie to bardzo poważny skutek tej choroby, dlatego warto obserwować organizm Podopiecznego, aby móc temu zapobiec. Do najbardziej powszechnych objawów osteoporozy należą:

 • zła postawa ciała (najczęściej z wypiętym brzuchem),

 • zgarbienie,

 • ból w kręgosłupie, plecach i nogach,

 • bolący i wzdęty brzuch (spowodowane uciskiem żeber),

 • zaparcia,

 • zmniejszony apetyt,

 • częste choroby płuc.

W sytuacjach, kiedy osteoporoza przejdzie do bardziej zaawansowanej fazy, chory może odczuwać bóle w nadgarstkach, zaburzenia równowagi, a także ogólne bóle promieniujące na całe ciało. Wtedy jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak leczyć osteoporozę i zminimalizować związane z nią dolegliwości.

Badania na osteoporozę

Badanie, które diagnozuje osteoporozę to densytometria. Jest to badanie na osteoporozę, które bada gęstość kości za pomocą RTG. Jest to proste badanie, dlatego pacjent nie potrzebuje żadnego, szczególnego przygotowania. Reumatolog obrazuje rejony, które są narażone na złamania m.in. biodra, kość udową (szyjkę) i odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. To badanie pozwala stwierdzić zarówno chorobę, jak i ustalić stopień jej zaawansowania.

Jak leczyć osteoporozę?

Osteoporoza należy do chorób przewlekłych, dlatego tak istotne jest zdiagnozowanie jej na wczesnym etapie rozwoju. Jak leczyć osteoporozę? Leczenie należy podzielić to na kilka części:

 • pierwszym zaleceniem jest badanie gęstości kości, które pomaga określić stadium rozwoju osteoporozy,

 • następnie rozpoczyna się suplementacja za pomocą wapnia, fosforu, magnezu i witaminy D3,

 • konieczne są zmiany w diecie i trybie życia,

 • wymagane jest całkowite odstawienie używek (papierosów, alkoholu, kawy),

 • u kobiet: często leczenie hormonalne, jeśli są one zaburzone wskutek przebytej menopauzy,

 • odrzucenie niektórych leków, szczególnie tych z kortykosteroidami,

 • na końcu leczenie farmakologiczne, ustalone przez lekarza.

Opieka na chorym na osteoporozę

Czy osteoporoza jest wyleczalna? Osteoporoza często jest wynikiem starzenia się organizmu, dlatego wyleczenie jej w pełni nie jest możliwe. Można jedynie podjąć próbę zahamowania jej rozwoju. Osteoporoza jest chorobą, w której bardzo istotną rolę stanowi dieta oraz aktywny, zdrowy styl życia. Szczególnie ważna jest tu obecność wapnia w diecie, który jest jednym z podstawowych składników budulcowych kości. Dodatkowym elementem, bez którego budowanie kości nie będzie możliwe, jest witamina D oraz K, które zakupić można bardzo często w odpowiednich pakietach. Odpowiednia suplementacja, dbanie o zdrowie, a także okresowe badania profilaktyczne, mogą uchronić zarówno osoby starsze, jak i Opiekunki czy Opiekunów przed wystąpieniem tej podstępnej choroby.

Opiekunka osób starszych w Niemczech, po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, będzie miała kompleksową wiedzę jak postępować w przypadku osteoporozy. Przydatne jest również słownictwo w języku niemieckim. Kompleksowy słowniczek dla Opiekunek przygotowaliśmy w artykule: Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Lekomania u osób starszych – to powinna wiedzieć Opiekunka!

Lekomania u osób starszych – to powinna wiedzieć Opiekunka!

Rak skóry nie jedno ma imię

Rak skóry nie jedno ma imię

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Bóle kręgosłupa… jak sobie z nimi radzić?

Bóle kręgosłupa… jak sobie z nimi radzić?
Avoria