Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Co to osteoporoza i jak ją leczyć? Poradnik dla Opiekunki

Każdy z nas z pewnością słyszał kiedyś o tej chorobie, ale czy na pewno dokładnie wiemy, co to jest osteoporoza i jakie objawy jej towarzyszą? Czy jest to choroba kości, stawów, mięśni? Na te pytania odpowie nasz kompleksowy poradnik, który został napisany z myślą o Opiekunkach oraz Opiekunach, którzy wyjeżdżają do pracy w Niemczech i mierzą się często z różnymi dolegliwościami swoich Podopiecznych.

Osteoporoza – co to jest?

Osteoporoza to poważne schorzenie, które występuje najczęściej po 60. roku życia. Potocznie stwierdzane jest, że ta przypadłość w większości zdecydowanie dotyczy kobiet. Jej przyczyną jest zanik tkanki kostnej, co w rezultacie przekłada się na osłabienie kości. Osoba, która ma objawy osteoporozy, jest dwa razy bardziej narażona na złamania. Mowa tutaj zarówno o złamaniach klasycznych np. ręki, nogi, ale także poważnych, jak i bolesnych złamaniach kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że osteoporozę dzielimy na dwa rodzaje:

 • osteoporoza pierwotna – która objawia się u kobiet po menopauzie oraz u starszych mężczyzn,

 • osteoporoza wtórna – objawia się w przebiegu innych chorób lub w wyniku przyjmowania niektórych leków.

Pierwsza faza tej choroby jest niezauważalna, bo zmiany zachodzą wewnątrz organizmu, a niektóre objawy mogą zostać zbagatelizowane. Dlatego należy obserwować zdrowie swoich Podopiecznych i niezwłocznie zawiadamiać o odstępstwach.

Przyczyny osteoporozy

Na występowanie osteoporozy w ciele człowieka ma wiele czynników, które są odpowiedzialne za pracę osteoblastów i osteoklastów. Rozwojowi osteoporozy u kobiet sprzyja z pewnością niedobór estrogenów, które odpowiadają za komórki kościotwórcze. Warto też powiedzieć, że do utraty masy kostnej dochodzi po prostu wraz z postępującym wiekiem, w sposób fizjologiczny. Czynniki ryzyka, które sprzyjają prawdopodobieństwu wystąpienia osteoporozy to:

 • alkohol,

 • tytoń,

 • niedobór witaminy D,

 • niskie spożycie wapnia i fosforu,

 • niedowaga,

 • brak aktywności fizycznej,

 • zaburzenia funkcjonowania nerek, choroby autoimmunologiczne, hipogonadyzm, choroby onkologiczne.

Objawy osteoporozy

Najbardziej rozpoznawalnym objawem osteoporozy jest, jak możemy się domyślać – łamliwość kości. Jednak takie uszkodzenie to bardzo poważny skutek tej choroby, dlatego warto obserwować organizm Podopiecznego, aby móc temu zapobiec. Do najbardziej powszechnych objawów osteoporozy należą:

 • zła postawa ciała (najczęściej z wypiętym brzuchem),

 • zgarbienie,

 • ból w kręgosłupie, plecach i nogach,

 • bolący i wzdęty brzuch (spowodowane uciskiem żeber),

 • zaparcia,

 • zmniejszony apetyt,

 • częste choroby płuc.

W sytuacjach, kiedy osteoporoza przejdzie do bardziej zaawansowanej fazy, chory może odczuwać bóle w nadgarstkach, zaburzenia równowagi, a także ogólne bóle promieniujące na całe ciało. Wtedy jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak leczyć osteoporozę i zminimalizować związane z nią dolegliwości.

Badania na osteoporozę

Badanie, które diagnozuje osteoporozę to densytometria. Jest to badanie na osteoporozę, które bada gęstość kości za pomocą RTG. Jest to proste badanie, dlatego pacjent nie potrzebuje żadnego, szczególnego przygotowania. Reumatolog obrazuje rejony, które są narażone na złamania m.in. biodra, kość udową (szyjkę) i odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. To badanie pozwala stwierdzić zarówno chorobę, jak i ustalić stopień jej zaawansowania.

Jak leczyć osteoporozę?

Osteoporoza należy do chorób przewlekłych, dlatego tak istotne jest zdiagnozowanie jej na wczesnym etapie rozwoju. Jak leczyć osteoporozę? Leczenie należy podzielić to na kilka części:

 • pierwszym zaleceniem jest badanie gęstości kości, które pomaga określić stadium rozwoju osteoporozy,

 • następnie rozpoczyna się suplementacja za pomocą wapnia, fosforu, magnezu i witaminy D3,

 • konieczne są zmiany w diecie i trybie życia,

 • wymagane jest całkowite odstawienie używek (papierosów, alkoholu, kawy),

 • u kobiet: często leczenie hormonalne, jeśli są one zaburzone wskutek przebytej menopauzy,

 • odrzucenie niektórych leków, szczególnie tych z kortykosteroidami,

 • na końcu leczenie farmakologiczne, ustalone przez lekarza.

Opieka na chorym na osteoporozę

Czy osteoporoza jest wyleczalna? Osteoporoza często jest wynikiem starzenia się organizmu, dlatego wyleczenie jej w pełni nie jest możliwe. Można jedynie podjąć próbę zahamowania jej rozwoju. Osteoporoza jest chorobą, w której bardzo istotną rolę stanowi dieta oraz aktywny, zdrowy styl życia. Szczególnie ważna jest tu obecność wapnia w diecie, który jest jednym z podstawowych składników budulcowych kości. Dodatkowym elementem, bez którego budowanie kości nie będzie możliwe, jest witamina D oraz K, które zakupić można bardzo często w odpowiednich pakietach. Odpowiednia suplementacja, dbanie o zdrowie, a także okresowe badania profilaktyczne, mogą uchronić zarówno osoby starsze, jak i Opiekunki czy Opiekunów przed wystąpieniem tej podstępnej choroby.

Opiekunka osób starszych w Niemczech, po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, będzie miała kompleksową wiedzę jak postępować w przypadku osteoporozy. Przydatne jest również słownictwo w języku niemieckim. Kompleksowy słowniczek dla Opiekunek przygotowaliśmy w artykule: Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Pocztówka po niemiecku – jak pozdrowić znajomych?

Pocztówka po niemiecku – jak pozdrowić znajomych?

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?
Avoria