Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

grandparents-2807673_1280

Pogoda powoli staje się wiosenną motywacją dla wielu z nas. Przyjemne promienie Słońca i temperatura powyżej 15 stopni zachęca do spędzania czasu poza domem. To idealny czas również dla Seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają aktywizacji. Podczas zlecenia można znaleźć Podopiecznym wiele rozrywek. Zebraliśmy kilka sposobów na aktywność, które Wam w tym pomogą, albo chociaż będą inspiracją podczas wiosennych zleceń.

1. Nietypowy spacer

Spacerowanie jest chyba najczęściej praktykowaną formą aktywności. Niestety, wielu Seniorów szybko zaczyna się nudzić i nie jest możliwe spędzanie podczas tej aktywności dużej ilości czasu. Istnieje natomiast kilka sposobów, aby uatrakcyjnić tego typu rozrywkę.

Jeśli Podopieczny choruje na demencję lub Alzheimera świetnym sposobem będzie gra w kolory. Niech jedna z osób powie nazwę jakiejś barwy, a następnie na zmianę wymieniajcie otaczające Was obrazy czy przedmioty, które nawiązują do danego koloru. Kolejnym sposobem o podobnych zasadach może być gra w literki, gdzie zamiast barwy, mówimy pierwszą literę danego słowa.

2. Wycieczkom mówimy TAK!

Jeśli tylko Podopieczny jak mobilny, a jego schorzenia nie wpływają na jego problemy z poruszaniem się, zaplanujcie Seniorowi wycieczkę. Nie musi być w odległe miejsca, wystarczy inne miasto, albo inny niż zawsze park czy jezioro. Nowe miejsca nie tylko zaciekawią, ale także posłużą w poszerzeniu percepcji Seniora. Stworzy to również idealny temat do rozmów, być może dowiemy się czegoś więcej o swoich Podopiecznych.

3. Miejsce: atrakcja

Szukając miejsca na wyprawę można sięgnąć do bardziej atrakcyjnych miejsc. Sprawdźcie czy w waszej okolicy znajduje się ZOO, papugarnia, palmiarnia- kontakt z naturą będzie idealną terapią dla Seniora. Jeśli wasz Podopieczny jest dość sprawny, można poszukać jakiś muzeów, zamków czy galerii sztuki. Taka aktywność rozwinie intelektualnie zarówno naszych Seniorów, jak i nas samych.

Jeśli Podopieczny cierpi na problemy z pamięcią można zagrać w międzyczasie z nim grę. Po powrocie każdy z was niech opowie to, co go najbardziej zaciekawiło. Podzielcie się swoimi przemyśleniami i wracajcie wspomnieniami do tego dnia przez kilka dni, co będzie doskonałą rehabilitacją pamięci długotrwałej.

4. Ogrodowe przygody

Podopieczny mieszka w domu z ogródkiem? Idealnie, macie już atrakcję. Zaproście Seniora do wspólnych porządków (oczywiście na tyle, na ile stan zdrowia pozwala), angażując go na przykład w pielęgnację kwiatów. Wspólne dbanie o ogródek będzie dobrym pomysłem ponieważ to miejsce to własność Podopiecznego i będzie dumny, że pomimo wieku sam jest w stanie chociaż trochę wpłynąć na jego wygląd i stan. Jeśli skończą wam się pomysły- zacznijcie myśleć kreatywnie. Może idealnym sposobem będzie malowanie starych doniczek, albo posadzenie nowych roślin.

Podopieczny nie ma ogródka? Nic straconego, posadźcie przyprawy w doniczkach, które będą idealne do wspólnego przygotowywania posiłków w trakcie dnia.

5. Przenieś życie na zewnątrz

Zapewne ze sprawnym Seniorem nie raz zdarzyło się wam grać w karty lub szachy. Jeśli macie do dyspozycji balkon lub ogródek- przenieście tę aktywność na zewnątrz. Możecie się do tego wspólnie przygotować. Zaparzcie dobrą herbatę, przyszykujcie zdrowe przekąski i weźcie atrybuty do gry. Kontakt ze świeżym powietrzem podczas wysiłku intelektualnego będzie dobrym czynnikiem wpływającym na rehabilitację Seniora.

W przypadku braku ogrodu lub balkonu- weźcie karty do parku. Herbatkę zawsze można przelać do termosu, a przekąski spakować do małych opakowań i wziąć na wynos.

 

Niech forma aktywności będzie dostosowana zarówno do stanu zdrowia waszych Podopiecznych, jak również ich indywidualnych upodobań. Należy pamiętać, aby nie zmuszać starszych osób do aktywności, jeśli wyraźnie wykazują brak chęci. Niech ten czas będzie dla was przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 😉

Powrót

Najnowsze artykuły

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

pies blog Avoria

W Internecie można znaleźć mnóstwo naukowych badań na temat wpływu zwierząt na nasze zdrowie. Lepsze...

Czytaj całość

Jesienne smakołyki, czyli pyszny jadłospis dla każdego

jesienne

Jesień to nie tylko deszcz, wiatr czy też spadające liście. To także bogactwo smakołyków, które w...

Czytaj całość

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech… jednak nie w każdym landzie?

wszystkich świętych

Znicze, kwiaty i chwila zadumy – taki obraz z pewnością większość z nas zauważy w...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem

Happy Young Woman Holding Hands Of Her Disabled Father On Wheelchair In Park

Opiekunka osób starszych Niemcy oferta pracy

Opiekunka osób starszych Niemcy oferta pracy

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Young nurse and female senior in nursing home, the old lady sitting in a wheel chair

Praca z seniorem leżącym

Sick senior woman lying at bed
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.