Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Pogoda powoli staje się wiosenną motywacją dla wielu z nas. Przyjemne promienie Słońca i temperatura powyżej 15 stopni zachęca do spędzania czasu poza domem. To idealny czas również dla Seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają aktywizacji. Podczas zlecenia można znaleźć Podopiecznym wiele rozrywek. Zebraliśmy kilka sposobów na aktywność, które Wam w tym pomogą, albo chociaż będą inspiracją podczas wiosennych zleceń.

1. Nietypowy spacer

Spacerowanie jest chyba najczęściej praktykowaną formą aktywności. Niestety, wielu Seniorów szybko zaczyna się nudzić i nie jest możliwe spędzanie podczas tej aktywności dużej ilości czasu. Istnieje natomiast kilka sposobów, aby uatrakcyjnić tego typu rozrywkę.

Jeśli Podopieczny choruje na demencję lub Alzheimera świetnym sposobem będzie gra w kolory. Niech jedna z osób powie nazwę jakiejś barwy, a następnie na zmianę wymieniajcie otaczające Was obrazy czy przedmioty, które nawiązują do danego koloru. Kolejnym sposobem o podobnych zasadach może być gra w literki, gdzie zamiast barwy, mówimy pierwszą literę danego słowa.

2. Wycieczkom mówimy TAK!

Jeśli tylko Podopieczny jak mobilny, a jego schorzenia nie wpływają na jego problemy z poruszaniem się, zaplanujcie Seniorowi wycieczkę. Nie musi być w odległe miejsca, wystarczy inne miasto, albo inny niż zawsze park czy jezioro. Nowe miejsca nie tylko zaciekawią, ale także posłużą w poszerzeniu percepcji Seniora. Stworzy to również idealny temat do rozmów, być może dowiemy się czegoś więcej o swoich Podopiecznych.

3. Miejsce: atrakcja

Szukając miejsca na wyprawę można sięgnąć do bardziej atrakcyjnych miejsc. Sprawdźcie czy w waszej okolicy znajduje się ZOO, papugarnia, palmiarnia- kontakt z naturą będzie idealną terapią dla Seniora. Jeśli wasz Podopieczny jest dość sprawny, można poszukać jakiś muzeów, zamków czy galerii sztuki. Taka aktywność rozwinie intelektualnie zarówno naszych Seniorów, jak i nas samych.

Jeśli Podopieczny cierpi na problemy z pamięcią można zagrać w międzyczasie z nim grę. Po powrocie każdy z was niech opowie to, co go najbardziej zaciekawiło. Podzielcie się swoimi przemyśleniami i wracajcie wspomnieniami do tego dnia przez kilka dni, co będzie doskonałą rehabilitacją pamięci długotrwałej.

4. Ogrodowe przygody

Podopieczny mieszka w domu z ogródkiem? Idealnie, macie już atrakcję. Zaproście Seniora do wspólnych porządków (oczywiście na tyle, na ile stan zdrowia pozwala), angażując go na przykład w pielęgnację kwiatów. Wspólne dbanie o ogródek będzie dobrym pomysłem ponieważ to miejsce to własność Podopiecznego i będzie dumny, że pomimo wieku sam jest w stanie chociaż trochę wpłynąć na jego wygląd i stan. Jeśli skończą wam się pomysły- zacznijcie myśleć kreatywnie. Może idealnym sposobem będzie malowanie starych doniczek, albo posadzenie nowych roślin.

Podopieczny nie ma ogródka? Nic straconego, posadźcie przyprawy w doniczkach, które będą idealne do wspólnego przygotowywania posiłków w trakcie dnia.

5. Przenieś życie na zewnątrz

Zapewne ze sprawnym Seniorem nie raz zdarzyło się wam grać w karty lub szachy. Jeśli macie do dyspozycji balkon lub ogródek- przenieście tę aktywność na zewnątrz. Możecie się do tego wspólnie przygotować. Zaparzcie dobrą herbatę, przyszykujcie zdrowe przekąski i weźcie atrybuty do gry. Kontakt ze świeżym powietrzem podczas wysiłku intelektualnego będzie dobrym czynnikiem wpływającym na rehabilitację Seniora.

W przypadku braku ogrodu lub balkonu- weźcie karty do parku. Herbatkę zawsze można przelać do termosu, a przekąski spakować do małych opakowań i wziąć na wynos.

 

Niech forma aktywności będzie dostosowana zarówno do stanu zdrowia waszych Podopiecznych, jak również ich indywidualnych upodobań. Należy pamiętać, aby nie zmuszać starszych osób do aktywności, jeśli wyraźnie wykazują brak chęci. Niech ten czas będzie dla was przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 😉

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Rak skóry nie jedno ma imię

Rak skóry nie jedno ma imię

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?
Avoria