Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Pogoda powoli staje się wiosenną motywacją dla wielu z nas. Przyjemne promienie Słońca i temperatura powyżej 15 stopni zachęca do spędzania czasu poza domem. To idealny czas również dla Seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają aktywizacji. Podczas zlecenia można znaleźć Podopiecznym wiele rozrywek. Zebraliśmy kilka sposobów na aktywność, które Wam w tym pomogą, albo chociaż będą inspiracją podczas wiosennych zleceń.

1. Nietypowy spacer

Spacerowanie jest chyba najczęściej praktykowaną formą aktywności. Niestety, wielu Seniorów szybko zaczyna się nudzić i nie jest możliwe spędzanie podczas tej aktywności dużej ilości czasu. Istnieje natomiast kilka sposobów, aby uatrakcyjnić tego typu rozrywkę.

Jeśli Podopieczny choruje na demencję lub Alzheimera świetnym sposobem będzie gra w kolory. Niech jedna z osób powie nazwę jakiejś barwy, a następnie na zmianę wymieniajcie otaczające Was obrazy czy przedmioty, które nawiązują do danego koloru. Kolejnym sposobem o podobnych zasadach może być gra w literki, gdzie zamiast barwy, mówimy pierwszą literę danego słowa.

2. Wycieczkom mówimy TAK!

Jeśli tylko Podopieczny jak mobilny, a jego schorzenia nie wpływają na jego problemy z poruszaniem się, zaplanujcie Seniorowi wycieczkę. Nie musi być w odległe miejsca, wystarczy inne miasto, albo inny niż zawsze park czy jezioro. Nowe miejsca nie tylko zaciekawią, ale także posłużą w poszerzeniu percepcji Seniora. Stworzy to również idealny temat do rozmów, być może dowiemy się czegoś więcej o swoich Podopiecznych.

3. Miejsce: atrakcja

Szukając miejsca na wyprawę można sięgnąć do bardziej atrakcyjnych miejsc. Sprawdźcie czy w waszej okolicy znajduje się ZOO, papugarnia, palmiarnia- kontakt z naturą będzie idealną terapią dla Seniora. Jeśli wasz Podopieczny jest dość sprawny, można poszukać jakiś muzeów, zamków czy galerii sztuki. Taka aktywność rozwinie intelektualnie zarówno naszych Seniorów, jak i nas samych.

Jeśli Podopieczny cierpi na problemy z pamięcią można zagrać w międzyczasie z nim grę. Po powrocie każdy z was niech opowie to, co go najbardziej zaciekawiło. Podzielcie się swoimi przemyśleniami i wracajcie wspomnieniami do tego dnia przez kilka dni, co będzie doskonałą rehabilitacją pamięci długotrwałej.

4. Ogrodowe przygody

Podopieczny mieszka w domu z ogródkiem? Idealnie, macie już atrakcję. Zaproście Seniora do wspólnych porządków (oczywiście na tyle, na ile stan zdrowia pozwala), angażując go na przykład w pielęgnację kwiatów. Wspólne dbanie o ogródek będzie dobrym pomysłem ponieważ to miejsce to własność Podopiecznego i będzie dumny, że pomimo wieku sam jest w stanie chociaż trochę wpłynąć na jego wygląd i stan. Jeśli skończą wam się pomysły- zacznijcie myśleć kreatywnie. Może idealnym sposobem będzie malowanie starych doniczek, albo posadzenie nowych roślin.

Podopieczny nie ma ogródka? Nic straconego, posadźcie przyprawy w doniczkach, które będą idealne do wspólnego przygotowywania posiłków w trakcie dnia.

5. Przenieś życie na zewnątrz

Zapewne ze sprawnym Seniorem nie raz zdarzyło się wam grać w karty lub szachy. Jeśli macie do dyspozycji balkon lub ogródek- przenieście tę aktywność na zewnątrz. Możecie się do tego wspólnie przygotować. Zaparzcie dobrą herbatę, przyszykujcie zdrowe przekąski i weźcie atrybuty do gry. Kontakt ze świeżym powietrzem podczas wysiłku intelektualnego będzie dobrym czynnikiem wpływającym na rehabilitację Seniora.

W przypadku braku ogrodu lub balkonu- weźcie karty do parku. Herbatkę zawsze można przelać do termosu, a przekąski spakować do małych opakowań i wziąć na wynos.

 

Niech forma aktywności będzie dostosowana zarówno do stanu zdrowia waszych Podopiecznych, jak również ich indywidualnych upodobań. Należy pamiętać, aby nie zmuszać starszych osób do aktywności, jeśli wyraźnie wykazują brak chęci. Niech ten czas będzie dla was przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 😉

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Frank (40l., 76kg, 190cm). Jest po ciężkim urazie mózgu i czaszki – wypadek w pracy. Ma problemy ze świadomością, szczególnie o swój stan zdrowia. Podopieczny jest osobą całkowicie leżącą. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce przesypia.

  Podopiecznym codziennie w godzinach 7:00-19:00 zajmuje się Pflegedienst.  W tym czasie Opiekunka nie robi nic przy Podopiecznym, tylko zajmuje się domem, zakupami, gotowaniem, praniem.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Namborn (66640)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  25.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 60kg, 170cm). Cierpi na osłabienie starcze i ma słabszy słuch. Podopieczny nie ma inkontynencji, ma cewnik i korzysta z WC. Porusza się samodzielnie przy rollatorze albo na wózku inwalidzkim. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sam w mieszkaniu w domu dwurodzinnym. W tym samym domu, ale w osobnym mieszkaniu mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Dodatkowo na zleceniu jest 2x pół dnia wolnego. W zakupach pomaga córka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Obowiązki domowe po niemiecku – poznaj najważniejsze zwroty

Obowiązki domowe po niemiecku – poznaj najważniejsze zwroty

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Tłuszcze w diecie seniora

Tłuszcze w diecie seniora

Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy

Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.