Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Pogoda powoli staje się wiosenną motywacją dla wielu z nas. Przyjemne promienie Słońca i temperatura powyżej 15 stopni zachęca do spędzania czasu poza domem. To idealny czas również dla Seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają aktywizacji. Podczas zlecenia można znaleźć Podopiecznym wiele rozrywek. Zebraliśmy kilka sposobów na aktywność, które Wam w tym pomogą, albo chociaż będą inspiracją podczas wiosennych zleceń.

1. Nietypowy spacer

Spacerowanie jest chyba najczęściej praktykowaną formą aktywności. Niestety, wielu Seniorów szybko zaczyna się nudzić i nie jest możliwe spędzanie podczas tej aktywności dużej ilości czasu. Istnieje natomiast kilka sposobów, aby uatrakcyjnić tego typu rozrywkę.

Jeśli Podopieczny choruje na demencję lub Alzheimera świetnym sposobem będzie gra w kolory. Niech jedna z osób powie nazwę jakiejś barwy, a następnie na zmianę wymieniajcie otaczające Was obrazy czy przedmioty, które nawiązują do danego koloru. Kolejnym sposobem o podobnych zasadach może być gra w literki, gdzie zamiast barwy, mówimy pierwszą literę danego słowa.

2. Wycieczkom mówimy TAK!

Jeśli tylko Podopieczny jak mobilny, a jego schorzenia nie wpływają na jego problemy z poruszaniem się, zaplanujcie Seniorowi wycieczkę. Nie musi być w odległe miejsca, wystarczy inne miasto, albo inny niż zawsze park czy jezioro. Nowe miejsca nie tylko zaciekawią, ale także posłużą w poszerzeniu percepcji Seniora. Stworzy to również idealny temat do rozmów, być może dowiemy się czegoś więcej o swoich Podopiecznych.

3. Miejsce: atrakcja

Szukając miejsca na wyprawę można sięgnąć do bardziej atrakcyjnych miejsc. Sprawdźcie czy w waszej okolicy znajduje się ZOO, papugarnia, palmiarnia- kontakt z naturą będzie idealną terapią dla Seniora. Jeśli wasz Podopieczny jest dość sprawny, można poszukać jakiś muzeów, zamków czy galerii sztuki. Taka aktywność rozwinie intelektualnie zarówno naszych Seniorów, jak i nas samych.

Jeśli Podopieczny cierpi na problemy z pamięcią można zagrać w międzyczasie z nim grę. Po powrocie każdy z was niech opowie to, co go najbardziej zaciekawiło. Podzielcie się swoimi przemyśleniami i wracajcie wspomnieniami do tego dnia przez kilka dni, co będzie doskonałą rehabilitacją pamięci długotrwałej.

4. Ogrodowe przygody

Podopieczny mieszka w domu z ogródkiem? Idealnie, macie już atrakcję. Zaproście Seniora do wspólnych porządków (oczywiście na tyle, na ile stan zdrowia pozwala), angażując go na przykład w pielęgnację kwiatów. Wspólne dbanie o ogródek będzie dobrym pomysłem ponieważ to miejsce to własność Podopiecznego i będzie dumny, że pomimo wieku sam jest w stanie chociaż trochę wpłynąć na jego wygląd i stan. Jeśli skończą wam się pomysły- zacznijcie myśleć kreatywnie. Może idealnym sposobem będzie malowanie starych doniczek, albo posadzenie nowych roślin.

Podopieczny nie ma ogródka? Nic straconego, posadźcie przyprawy w doniczkach, które będą idealne do wspólnego przygotowywania posiłków w trakcie dnia.

5. Przenieś życie na zewnątrz

Zapewne ze sprawnym Seniorem nie raz zdarzyło się wam grać w karty lub szachy. Jeśli macie do dyspozycji balkon lub ogródek- przenieście tę aktywność na zewnątrz. Możecie się do tego wspólnie przygotować. Zaparzcie dobrą herbatę, przyszykujcie zdrowe przekąski i weźcie atrybuty do gry. Kontakt ze świeżym powietrzem podczas wysiłku intelektualnego będzie dobrym czynnikiem wpływającym na rehabilitację Seniora.

W przypadku braku ogrodu lub balkonu- weźcie karty do parku. Herbatkę zawsze można przelać do termosu, a przekąski spakować do małych opakowań i wziąć na wynos.

 

Niech forma aktywności będzie dostosowana zarówno do stanu zdrowia waszych Podopiecznych, jak również ich indywidualnych upodobań. Należy pamiętać, aby nie zmuszać starszych osób do aktywności, jeśli wyraźnie wykazują brak chęci. Niech ten czas będzie dla was przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 😉

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tłuszcze w diecie seniora

Tłuszcze w diecie seniora

Dieta śródziemnomorska dla Seniora

Dieta śródziemnomorska dla Seniora

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie
Avoria