Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?
Wiele Opiekunek i Opiekunów przywiązuje się do swoich Podopiecznych, więc czas na ofercie mija w mgnieniu oka. Niestety, w większości są to ludzie starsi, którzy wkrótce umierają. W dużej mierze zgon następuje niespodziewanie. Co zrobić kiedy następuje śmierć Podopiecznego? Jak się zachować, aż wreszcie czego oczekiwać od agencji w takiej sytuacji?
Śmierć podopiecznego – To staje się tak nagle…
Mało kto jest gotowy na śmierć Podopiecznego, a szczególnie bliscy, których odejście boli najbardziej. Jednak często Opiekunki czy Opiekuni również cierpią, kiedy ich Podopieczny umiera. „Traktowałam go jak swojego członka rodziny”– mówią niejednokrotnie Opiekunki, kiedy zrozpaczone rozmawiają z nami po powrocie do Polski.
Jeśli towarzyszymy bezpośrednio odejściu Podopiecznego, staramy się towarzyszyć mu przez cały czas. To jest naszym głównym zadaniem. Pomimo ogromnych emocji, należy jednak zachować zimną krew i zastosować się do kilku obowiązkowych kroków, które musimy wykonać.
Zasada kilku kroków
Bez względu na to czy Podopieczny umiera przy nas, czy podczas snu, są pewne zadania, które Opiekunka bądź Opiekun powinni wykonać:
- Zadzwoń do lekarza– należy to zrobić w pierwszej kolejności. Dokładnie opisujemy sytuację oraz odpowiadamy na wszystkie pytania. Jeśli Podopieczny nie miał lekarza prowadzącego, wykonujemy szybko telefon, wykręcając numer 112. Pamiętajmy również, żeby nie rozłączać się z dyspozytornią, dopóki oni tego nie zrobią.
- Zadzwoń do rodziny– niezwłocznie poinformuj bliskich Podopiecznego o jego śmierci (szczególnie jeśli Podopieczny jest jeszcze przytomny, rodzina na pewno będzie chciała zdążyć się jeszcze pożegnać).
- Zadzwoń do agencji– po całej sytuacji należy zadzwonić do agencji, z której wyjechaliśmy na zlecenie. Muszą zostać oni poinformowani o zaistniałym fakcie, oraz, co ważne, zobowiązani są do zorganizowania oraz pełnego opłacenia powrotu.
Co, kiedy opadną emocje?
Po wypełnieniu tych 3 obowiązków większość Opiekunek i Opiekunów wraca do Polski. Sporadycznie rodzina prosi o to, aby pozostać na miejscu i pomóc w organizacji pogrzebu bądź potowarzyszyć przy sprzątaniu miejsca zamieszkania zmarłego. Czasami nawet rodzina prosi Opiekunkę czy Opiekuna o pozostanie na miejscu, aż do uroczystości pogrzebowej. To jak potoczy się dalej ta sytuacja, zależy od obydwu stron. Jednakże warto podkreślić, że za każdy razem agencja, z którą wyjechało się na zlecenie, zobowiązana jest do pełnego opłacenia wcześniejszej podróży powrotnej. Warto o tym pamiętać i pilnować swoich praw.
Bardzo często Opiekunki i Opiekunowie przyjeżdżają na pogrzeb swojego Podopiecznego, wówczas jednak koszty związane z podróżą nie są opłacane przez żadną z agencji. Bywają sytuacje, że rodzina reguluje te zobowiązania, w ramach podziękowania dla Opiekunki czy Opiekuna.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość