Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Wiele Opiekunek i Opiekunów przywiązuje się do swoich Podopiecznych, więc czas na ofercie mija w mgnieniu oka. Niestety, w większości są to ludzie starsi, którzy wkrótce umierają. W dużej mierze zgon następuje niespodziewanie. Co zrobić kiedy następuje śmierć Podopiecznego? Jak się zachować, aż wreszcie czego oczekiwać od agencji w takiej sytuacji?

 

Śmierć podopiecznego – To staje się tak nagle…

Mało kto jest gotowy na śmierć Podopiecznego, a szczególnie bliscy, których odejście boli najbardziej. Jednak często Opiekunki czy Opiekuni również cierpią, kiedy ich Podopieczny umiera. „Traktowałam go jak swojego  członka rodziny”– mówią niejednokrotnie Opiekunki, kiedy zrozpaczone rozmawiają z nami po powrocie do Polski.
Jeśli towarzyszymy bezpośrednio odejściu Podopiecznego, staramy się towarzyszyć mu przez cały czas. To jest naszym głównym zadaniem. Pomimo ogromnych emocji, należy jednak zachować zimną krew i zastosować się do kilku obowiązkowych kroków, które musimy wykonać.

 

Zasada kilku kroków

Bez względu na to czy Podopieczny umiera przy nas, czy podczas snu, są pewne zadania, które Opiekunka bądź Opiekun powinni wykonać:

 1. Zadzwoń do lekarza– należy to zrobić w pierwszej kolejności. Dokładnie opisujemy sytuację oraz odpowiadamy na wszystkie pytania. Jeśli Podopieczny nie miał lekarza prowadzącego, wykonujemy szybko telefon, wykręcając numer 112. Pamiętajmy również, żeby nie rozłączać się z dyspozytornią, dopóki oni tego nie zrobią.
 2. Zadzwoń do rodziny– niezwłocznie poinformuj bliskich Podopiecznego o jego śmierci (szczególnie jeśli Podopieczny jest jeszcze przytomny, rodzina na pewno będzie chciała zdążyć się jeszcze pożegnać).
 3. Zadzwoń do agencji– po całej sytuacji należy zadzwonić do agencji, z której wyjechaliśmy na zlecenie. Muszą zostać oni poinformowani o zaistniałym fakcie, oraz, co ważne, zobowiązani są do zorganizowania oraz pełnego opłacenia powrotu.

 

Co, kiedy opadną emocje?

Po wypełnieniu tych 3 obowiązków większość Opiekunek i Opiekunów wraca do Polski. Sporadycznie rodzina prosi o to, aby pozostać na miejscu i pomóc w organizacji pogrzebu bądź potowarzyszyć przy sprzątaniu miejsca zamieszkania zmarłego. Czasami nawet rodzina prosi Opiekunkę czy Opiekuna o pozostanie na miejscu, aż do uroczystości pogrzebowej. To jak potoczy się dalej ta sytuacja, zależy od obydwu stron. Jednakże warto podkreślić, że za każdy razem agencja, z którą wyjechało się na zlecenie, zobowiązana jest do pełnego opłacenia wcześniejszej podróży powrotnej. Warto o tym pamiętać i pilnować swoich praw.

Bardzo często Opiekunki i Opiekunowie przyjeżdżają na pogrzeb swojego Podopiecznego, wówczas  jednak koszty związane z podróżą nie są opłacane przez żadną z agencji. Bywają sytuacje, że rodzina reguluje te zobowiązania, w ramach podziękowania dla Opiekunki czy Opiekuna.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

Choroba Alzheimera – czy na pewno nieunikniona?

Choroba Alzheimera – czy na pewno nieunikniona?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.