Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Wiele Opiekunek i Opiekunów przywiązuje się do swoich Podopiecznych, więc czas na ofercie mija w mgnieniu oka. Niestety, w większości są to ludzie starsi, którzy wkrótce umierają. W dużej mierze zgon następuje niespodziewanie. Co zrobić kiedy następuje śmierć Podopiecznego? Jak się zachować, aż wreszcie czego oczekiwać od agencji w takiej sytuacji?

 

Śmierć podopiecznego – To staje się tak nagle…

Mało kto jest gotowy na śmierć Podopiecznego, a szczególnie bliscy, których odejście boli najbardziej. Jednak często Opiekunki czy Opiekuni również cierpią, kiedy ich Podopieczny umiera. „Traktowałam go jak swojego  członka rodziny”– mówią niejednokrotnie Opiekunki, kiedy zrozpaczone rozmawiają z nami po powrocie do Polski.
Jeśli towarzyszymy bezpośrednio odejściu Podopiecznego, staramy się towarzyszyć mu przez cały czas. To jest naszym głównym zadaniem. Pomimo ogromnych emocji, należy jednak zachować zimną krew i zastosować się do kilku obowiązkowych kroków, które musimy wykonać.

 

Zasada kilku kroków

Bez względu na to czy Podopieczny umiera przy nas, czy podczas snu, są pewne zadania, które Opiekunka bądź Opiekun powinni wykonać:

 1. Zadzwoń do lekarza– należy to zrobić w pierwszej kolejności. Dokładnie opisujemy sytuację oraz odpowiadamy na wszystkie pytania. Jeśli Podopieczny nie miał lekarza prowadzącego, wykonujemy szybko telefon, wykręcając numer 112. Pamiętajmy również, żeby nie rozłączać się z dyspozytornią, dopóki oni tego nie zrobią.
 2. Zadzwoń do rodziny– niezwłocznie poinformuj bliskich Podopiecznego o jego śmierci (szczególnie jeśli Podopieczny jest jeszcze przytomny, rodzina na pewno będzie chciała zdążyć się jeszcze pożegnać).
 3. Zadzwoń do agencji– po całej sytuacji należy zadzwonić do agencji, z której wyjechaliśmy na zlecenie. Muszą zostać oni poinformowani o zaistniałym fakcie, oraz, co ważne, zobowiązani są do zorganizowania oraz pełnego opłacenia powrotu.

 

Co, kiedy opadną emocje?

Po wypełnieniu tych 3 obowiązków większość Opiekunek i Opiekunów wraca do Polski. Sporadycznie rodzina prosi o to, aby pozostać na miejscu i pomóc w organizacji pogrzebu bądź potowarzyszyć przy sprzątaniu miejsca zamieszkania zmarłego. Czasami nawet rodzina prosi Opiekunkę czy Opiekuna o pozostanie na miejscu, aż do uroczystości pogrzebowej. To jak potoczy się dalej ta sytuacja, zależy od obydwu stron. Jednakże warto podkreślić, że za każdy razem agencja, z którą wyjechało się na zlecenie, zobowiązana jest do pełnego opłacenia wcześniejszej podróży powrotnej. Warto o tym pamiętać i pilnować swoich praw.

Bardzo często Opiekunki i Opiekunowie przyjeżdżają na pogrzeb swojego Podopiecznego, wówczas  jednak koszty związane z podróżą nie są opłacane przez żadną z agencji. Bywają sytuacje, że rodzina reguluje te zobowiązania, w ramach podziękowania dla Opiekunki czy Opiekuna.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Herborn (35745)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  07.07.2024


  Okres wyjazdu:

  3 tygodnie


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Günter (80l., 66kg, 171cm). Choruje na nowotwór, Parkinsona i osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest w pełni świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, wstaje i siada sam. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, podnośnik przy wannie, windę przy schodach i wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sam korzysta  z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pfungstadt (64319)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  17.07.2024


  Okres wyjazdu:

  8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Volker (73l., 172cm, 74kg). Cierpi na demencję, Parkinsona i ma inkontynencję. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz krzesełko pod prysznic. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sam w mieszkaniu (100m2). Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ornbau (91737)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan (85l., 182cm, 95kg). Cierpi na cukrzycę, osłabienie starcze, zaburzenia rytmu serca. Komunikacja jest u niego zachowana, ale ma zakłóconą orientację co do czasu oraz miejsca. Chodzi powoli, ale samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Pani (80l., 162cm, 70kg). Cierpi na reumatyzm. Nie ma demencji, ale występuje u niej lekko zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Ma słabszy słuch. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Zdarza jej się inkontynencja moczu, dlatego ma pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Mają jamnika. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 15 minut pieszo. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?
Avoria