Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Nawet opiekunki osób starszych z dużym doświadczeniem często nie do końca wiedzą, na czym polega zatrudnienie na niemieckich warunkach. Z jakimi korzyściami wiąże się praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich? Jakie czynniki trzeba uwzględnić, aby ocenić, czy taka współpraca będzie korzystna?

Na czym polega praca opiekunek na niemieckich warunkach?

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach sprowadza się do sposobu rozliczania pracownika, czyli opiekunki – składki na ubezpieczenia (zdrowotne, emerytalne) są odprowadzane do niemieckiego odpowiednika ZUS-u. Ma to swoje konsekwencje. Opiekunka zatrudniona na niemieckich warunkach może korzystać z niemieckiego systemu opieki zdrowotnej, a w przyszłości – po spełnieniu dodatkowych wymogów – uzyskać prawo do świadczenia emerytalnego. To właśnie sprawia, że z perspektywy wielu opiekunek praca na niemieckich warunkach brzmi atrakcyjnie.

Wykonując pracę na niemieckich warunkach, opiekunka:

 • Dostaje kartę np. AOK czy DAK – w zależności od wybranej kasy chorych. Wśród cudzoziemców pracujących na terenie Niemiec popularnością cieszy się kasa chorych AOK, a to z uwagi na świadczenie usług w różnych językach.
 • Otrzymuje wynagrodzenie co miesiąc – a nie na koniec kontraktu. Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach nie wprowadza zatem zamieszania w domowym budżecie i nie wymaga jego dostosowania do innej częstotliwości otrzymywania pensji. 
 • Może liczyć na to, że stawka bazowa w przypadku krótkich wyjazdów nie będzie się różnić wysokością od stawki oferowanej za dłuższy kontrakt – opiekunka nie traci finansowo, gdy interesuje ją praca na tzw. skoczka.

Planujesz pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych? Zatrudnienie na niemieckich warunkach to tylko jedno z kilku zagadnień, które warto zgłębić. Poznaj prawa opiekunki w Niemczech – dowiedz się, czego możesz oczekiwać, wyjeżdżając do pracy za granicę.

Praca opiekunki na niemieckich warunkach – formy współpracy

Niemieckie warunki zatrudnienia są dla wielu opiekunek na tyle atrakcyjne, że uchodzą za pożądane. Jednak częstym błędem jest stawianie znaku równości między niemieckimi warunkami zatrudnienia a gewerbe – dopuszczalnych form współpracy jest więcej.

Praca na gewerbe jako opiekunka

Gewerbe to niemiecki odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Na założenie firmy najczęściej decydują się doświadczone opiekunki osób starszych, które bardzo dobrze znają język niemiecki, zdążyły wyrobić sobie renomę, a podopiecznych znajdują głównie przez polecenia. Praca na gewerbe jako opiekunka to przede wszystkim elastyczność. Opiekunka decyduje, na jakich zasadach będzie wykonywać pracę – negocjuje z potencjalnym pracodawcą warunki finansowe i zakres obowiązków. Brak pośrednika wpływa też korzystnie na wynagrodzenie – jest ono wyższe.

Praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich to również szansa dla przedsiębiorczych opiekunek, które chcą w pełni wykorzystać posiadaną sieć znajomości – prowadzenie firmy pozwala legalnie zatrudniać inne osoby zainteresowane pracą jako opiekunka osób starszych. Rezultat? Jeszcze większe przychody. Ale również większa odpowiedzialność – przedsiębiorcza opiekunka musi uwzględnić, że będzie odpowiadała za swoich podwładnych przed rodzinami seniorów.

Praca na gewerbe jako opiekunka oznacza też:

 • Założenie działalności gospodarczej. Konieczne jest uzyskanie wpisu w rejestrze (gewerbeanmeldung), a to wiąże się ze złożeniem wniosku i dokonaniem opłaty w wysokości np. 20 euro (wysokość opłaty zależy od landu i miasta).
 • Rozliczanie się z uzyskanych przychodów. Wiele opiekunek przekazuje tę część działalności zewnętrznym firmom, co jest rozsądnym rozwiązaniem – w ten sposób mogą one w pełni skoncentrować się na świadczeniu usług opiekuńczych. 
 • Przynajmniej podstawowe poznanie niemieckiego systemu podatkowego, a także obowiązków, jakie mają przedsiębiorcy. W tym również może pomóc biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze podmiotów obecnych na niemieckim rynku.
Zatrudnienie przez niemiecką agencję pracy

Gewerbe nie jest jedyną możliwością, aby pracować na niemieckich zasadach, ponieważ praca dla opiekunek na niemieckich warunkach jest oferowana również przez niemieckie agencje. Jednak takich ofert jest niewiele, a powód jest prozaiczny – formalności. Z kolei niemieckie domy opieki często wymagają umiejętności potwierdzonych dokumentami. Opiekunki, które nie mają kwalifikacji, nie mogą liczyć na zatrudnienie.

Od strony formalnej praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich wiąże się z podpisaniem umowy. Niemiecka umowa o pracę różni się od polskiej. Dodatkowo niemieckie prawo dopuszcza rozwiązania, które nie są znane w Polsce, np. Minijob i Midijob. To formy zatrudnienia, dla których charakterystyczny jest niższy niż w przypadku pełnego etatu wymiar czasu pracy, a także ograniczenia w kwocie, którą można zarobić.

Zatrudnienie przez agencję z Polski

Opiekunki, które słyszały o pracy w opiece na niemieckich warunkach, często zakładają, że pracodawcą musi być niemiecka agencja zatrudnienia. Nie jest to prawda. Praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich jest możliwa również przez pośrednika zarejestrowanego w Polsce. Jeżeli agencja opiekunek zatrudnia na niemieckich warunkach, to podatek odprowadza do polskiego fiskusa, a składki (emerytalne i zdrowotne) do odpowiednika ZUS-u na terenie Niemiec. Taki sposób rozliczania pracownika ma oparcie w przepisach – kluczowe jest miejsce wykonywania pracy, nie zaś to, gdzie pracodawca ma siedzibę.

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach, ale przez agencję w Polsce, ma też pewne unikalne cechy – opiekunka:

 • Podpisuje umowę jeszcze w Polsce. To zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co jest istotne zwłaszcza dla opiekunek, które mają przykre doświadczenia w tym zakresie.
 • Otrzymuje wsparcie koordynatora. Jest on dostępny podczas całego pobytu na terenie Niemiec i służy pomocą w różnych sytuacjach.
 • Może liczyć na dodatkowe bonusy i premie. Przykładowo Avoria oferuje dodatkowe kwoty m.in. za staż, za polecenie opiekunki i z okazji świąt.
praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Jakie korzyści niesie ze sobą praca dla opiekunek na niemieckich warunkach?

Jednym z powodów, dla których niektóre opiekunki poszukują zatrudnienia jedynie na niemieckich zasadach, są liczne korzyści. Z czym wiąże się praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich? Oto kluczowe kwestie:

 • Umowa jest podpisywana wyłącznie na czas trwania wyjazdu, a nie na cały rok. Dla opiekunek, które „testują” różne agencje, to duże ułatwienie.
 • Wynagrodzenie jest wypłacane co miesiąc, a nie na koniec kontraktu. Stawka nie ulega zmianie w przypadku krótszego wyjazdu.
 • Opiekunka może w przyszłości uzyskać niemiecką emeryturę. Nie jest to równoznaczne z utratą prawa do świadczenia w Polsce.
 • Podczas pracy opiekunka korzysta z niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto pamiętać, że karta EKUZ ma pewne ograniczenia.
 • Dostępne są wyjazdy na krótsze okresy. Wśród ofert nie brakuje wyjazdów do pracy w opiece na czas np. 4 czy 6 tygodnia.

Praca w opiece na niemieckich warunkach – świadczenia emerytalne i zdrowotne

Wykonywanie pracy na terenie Niemiec oznacza możliwość nabycia prawa do emerytury. Praca opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich daje taką możliwość. Jak wygląda to w praktyce? Aby otrzymać niemieckie świadczenie, trzeba spełnić podstawowy warunek, jakim jest minimum 5 lat składkowych – nie 5 lat kalendarzowych. To ważne rozróżnienie, gdyż między 5-letnim okresem składkowym a 5-letnim okresem pracy nie musi być znaku równości.

Praca w opiece na niemieckich warunkach zapewnia też dostęp do niemieckiej opieki zdrowotnej – mowa o wspomnianej karcie AOK czy DAK. Dla opiekunki oznacza to:

 • Brak konieczności wyrabiania karty EKUZ przed wyjazdem do Niemiec.
 • Brak obaw, że trzeba będzie z własnej kieszeni dopłacać do świadczeń medycznych.

Czy warto podjąć pracę opiekunki w Niemczech na warunkach niemieckich?

Aby ocenić, czy opiekunka w Niemczech zyska, wybierając niemieckie warunki zatrudnienia, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko korzyści, ale również minusy. Przykład? Wspomniane ubezpieczenie zdrowotne. Pracując na niemieckich warunkach, opiekunka zyskuje dostęp do niemieckiej służby zdrowia. To jednak oznacza, że traci ubezpieczenie w Polsce – po powrocie do Polski konsultacja z lekarzem będzie mogła odbyć się jedynie prywatnie. Dla niektórych opiekunek to wystarczająco duża uciążliwość, aby zrezygnować z modelu zatrudnienia na niemieckich warunkach.

Szukasz sprawdzonej agencji opiekunek?  Zapraszamy do Avoria. Sprawdź aktualne oferty i aplikuj przez internet. Jesteśmy agencją, która zapewnia pełne wsparcie przy wyjazdach do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Gwarantujemy legalne zatrudnienie i umowę  – nie oferujemy pracy na gewerbe. Jako pracodawca odprowadzimy za Ciebie wszystkie niezbędne składki, w tym zdrowotne. Proponujemy  atrakcyjne warunki i szybkie wyjazdy – nawet w ciągu kilku dni.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Trostberg (83308)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  25.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Werner (86l., 65kg, 160cm). Choruje na demencję, astmę i osłabienie starcze. Nosi okulary i aparat słuchowy. Senior ma początkową demencję, komunikacja jest zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Pan Werner jest bardzo miły, lubić rozmawiać i grać w gry. Chętnie spaceruje. W poniedziałek cały dzień spędza w Tagespflege.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód i rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Moers (47447)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  19.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Liselotte (91l., 52kg, 160cm) Jest po wylewie i po złamaniu kręgu lędźwiowego. Ma rozrusznik serca. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko sporadycznie, max. 2x w tygodniu poprosi o pomoc.

  Podopieczna jest bardzo spokojną i zadbaną osobą. Lubi rozmawiać, grać w karty i planszówki. Interesuje się modą. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Zakupy robi córka Podopiecznej. Kupuje wszystko co chce Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Marburg (35041)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (84l., 170cm, 85kg). Jest osobą po udarze. Cierpi na niewydolność serca i ma problemy z mową. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu. Seniorka je przez sondę, bo ma problemy z przełykaniem. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pełnej higieny, a codziennie przychodzą 2x do mniejszych pielęgnacji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest ok. 10 minut. U góry w oddzielnym mieszkaniu mieszka syn.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Demencja starcza – najważniejsze informacje

Demencja starcza – najważniejsze informacje

Brak apetytu u Podopiecznego? Mamy na to radę!

Brak apetytu u Podopiecznego? Mamy na to radę!
Avoria