Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do pracy w branży opiekuńczej na terenie Niemiec? Poznaj prawa opiekunki w Niemczech – pracuj świadomie!

Podstawowe prawa opiekunek w Niemczech

Obowiązki opiekunki osób starszych nie zawsze kończą się na wspieraniu i motywowaniu seniora – niekiedy odpowiada ona też za prowadzenie domu. Jednak zarówno obowiązki, jak i prawa opiekunki powinny zostać sprecyzowane w umowie. To rozwiązanie, które zabezpiecza interesy obu stron – opiekunki osób starszych i rodziny seniora. Jakie są podstawowe prawa opiekunek w Niemczech? Oto lista 5 najważniejszych praw.

1. Prawo do przerw i czasu wolnego

Czas pracy opiekunki podlega limitom. Oznacza to, że opiekunka nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy przez całą dobę – jak każdy inny pracownik, ma ona prawo do przerwy w ciągu dnia i dni wolnych w tygodniu. Jednocześnie czas pracy opiekunki (godziny zatrudnienia) jest ustalany indywidualnie. Wiele zależy od stanu zdrowia seniora – opiekunka może pracować jedynie w dzień lub sprawować opiekę nocną.

2. Prawo do świadczeń zdrowotnych i zwolnienia lekarskiego

Legalne zatrudnienie oznacza, że prawa opiekunki w Niemczech obejmują prawo do świadczeń zdrowotnych. Gdyby zaszła taka konieczność, opiekunka może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli ma ona kartę EKUZ, świadczenia medyczne zostaną jej udzielone na zasadach identycznych jak obywatelowi Niemiec. Oznacza to, że za niektóre świadczenia opiekunka będzie musiała zapłacić.

3. Prawo do wynagrodzenia, w tym też obiecanych premii

Pod tym względem prawa opiekunek w Niemczech i Polsce są zbieżne – każda opiekunka ma prawo do wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie zawsze będzie to wyłącznie pensja – umowa może przewidywać, że opiekunce zostanie wypłacona:

 • premia świąteczna – za pracę w święta;
 • dodatek za prowadzenie domu;
 • premia za przepracowanie określonej liczby miesięcy.
4. Prawo do prywatności

Większość opiekunek mieszka w domu podopiecznego i otrzymuje do swojej dyspozycji osobny pokój, w którym trzyma rzeczy osobiste. To rozwiązanie jest korzystne zarówno z perspektywy opiekunki, jak i seniora. Mimo że pomieszczenie znajduje się w domu pracodawcy, to nie może on przeglądać pozostawionych w nim rzeczy – prawa opiekunki w Niemczech obejmują prawo do prywatności.

5.  Prawo do odmowy wykonania prac, których nie obejmuje umowa

Osoby, które znają realia pracy w branży opiekuńczej wiedzą, że praca opiekunek w Niemczech jest ciężka. Zdarza się, że opiekunka wyjeżdża do pracy, aby opiekować się jednym seniorem, podczas gdy rodzina prosi ją o zadbanie również o drugiego seniora. Co wówczas? Kluczowa jest umowa – opiekunka może odmówić wykonywania czynności, które nie zostały wyszczególnione w kontrakcie.

Różnice w prawach opiekunek z Polski, a opiekunek niemieckich

Zagadnienie to sprowadza się m.in. do kwestii formy zatrudnienia. Niemieckie opiekunki osób starszych rzadko kiedy pracują na podstawie umowy o pracę. Powód? Wiele zawodów z branży opiekuńczej można wykonywać dopiero po zdobyciu kwalifikacji. To z kolei sprawia, że niemieckie opiekunki, które nie uzyskały dyplomu, otwierają własną działalność gospodarczą. Inna różnica dotyczy emerytury.

Opiekunka w Niemczech, a emerytura

Pytanie o prawa opiekunki w Niemczech zazwyczaj dotyczy emerytury. Opiekunka w Niemczech a emerytura to jedna z częściej podnoszonych kwestii. Czy osoba pracująca w branży opiekuńczej na niemieckich warunkach może liczyć na emeryturę?

Co warto wiedzieć o niemieckiej emeryturze:

 • przysługuje osobie, która opłaca składki od pewnego czasu – wymagany minimalny okres to 5 lat;
 • od 2012 r. Niemcy podnoszą wiek emerytalny – docelowo do 67 lat;
 • od 2021 r. w niemieckim systemie emerytalnym funkcjonuje emerytura podstawowa.
prawa opiekunek w niemczech

Jak dochodzić swoich praw jako opiekunka w Niemczech?

Nie można wykluczyć, że prawa opiekunki w Niemczech nie będą respektowane. Co w takiej sytuacji? Opiekunki, które podpisały umowę z agencją opiekunek, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z koordynatorem – jego interwencja często pomaga rozwiązać problem. Wsparcie koordynatora może być szczególnie istotne dla osób, które szukają oferty typu „praca opiekunki bez znajomości języka”.

Jeżeli mimo chęci opiekunka nie może porozumieć się z rodziną seniora, a jej prawa (np. prawo do wynagrodzenia czy prawo do dni wolnych) są notorycznie naruszane, pozostaje droga sądowa. Czy można tego uniknąć? Z pewnością warto ograniczyć ryzyko – zamiast podejmować pracę na czarno, lepiej nawiązać współpracę ze sprawdzoną agencją opiekunek i dokładnie zapoznać się z warunkami pracy przed wyjazdem.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Zwierzęta i osoby starsze

Zwierzęta i osoby starsze

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?

Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?
Avoria