Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do pracy w branży opiekuńczej na terenie Niemiec? Poznaj prawa opiekunki w Niemczech – pracuj świadomie!

Podstawowe prawa opiekunek w Niemczech

Obowiązki opiekunki osób starszych nie zawsze kończą się na wspieraniu i motywowaniu seniora – niekiedy odpowiada ona też za prowadzenie domu. Jednak zarówno obowiązki, jak i prawa opiekunki powinny zostać sprecyzowane w umowie. To rozwiązanie, które zabezpiecza interesy obu stron – opiekunki osób starszych i rodziny seniora. Jakie są podstawowe prawa opiekunek w Niemczech? Oto lista 5 najważniejszych praw.

1. Prawo do przerw i czasu wolnego

Czas pracy opiekunki podlega limitom. Oznacza to, że opiekunka nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy przez całą dobę – jak każdy inny pracownik, ma ona prawo do przerwy w ciągu dnia i dni wolnych w tygodniu. Jednocześnie czas pracy opiekunki (godziny zatrudnienia) jest ustalany indywidualnie. Wiele zależy od stanu zdrowia seniora – opiekunka może pracować jedynie w dzień lub sprawować opiekę nocną.

2. Prawo do świadczeń zdrowotnych i zwolnienia lekarskiego

Legalne zatrudnienie oznacza, że prawa opiekunki w Niemczech obejmują prawo do świadczeń zdrowotnych. Gdyby zaszła taka konieczność, opiekunka może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jeżeli ma ona kartę EKUZ, świadczenia medyczne zostaną jej udzielone na zasadach identycznych jak obywatelowi Niemiec. Oznacza to, że za niektóre świadczenia opiekunka będzie musiała zapłacić.

3. Prawo do wynagrodzenia, w tym też obiecanych premii

Pod tym względem prawa opiekunek w Niemczech i Polsce są zbieżne – każda opiekunka ma prawo do wynagrodzenia za świadczoną pracę. Nie zawsze będzie to wyłącznie pensja – umowa może przewidywać, że opiekunce zostanie wypłacona:

 • premia świąteczna – za pracę w święta;
 • dodatek za prowadzenie domu;
 • premia za przepracowanie określonej liczby miesięcy.
4. Prawo do prywatności

Większość opiekunek mieszka w domu podopiecznego i otrzymuje do swojej dyspozycji osobny pokój, w którym trzyma rzeczy osobiste. To rozwiązanie jest korzystne zarówno z perspektywy opiekunki, jak i seniora. Mimo że pomieszczenie znajduje się w domu pracodawcy, to nie może on przeglądać pozostawionych w nim rzeczy – prawa opiekunki w Niemczech obejmują prawo do prywatności.

5.  Prawo do odmowy wykonania prac, których nie obejmuje umowa

Osoby, które znają realia pracy w branży opiekuńczej wiedzą, że praca opiekunek w Niemczech jest ciężka. Zdarza się, że opiekunka wyjeżdża do pracy, aby opiekować się jednym seniorem, podczas gdy rodzina prosi ją o zadbanie również o drugiego seniora. Co wówczas? Kluczowa jest umowa – opiekunka może odmówić wykonywania czynności, które nie zostały wyszczególnione w kontrakcie.

Różnice w prawach opiekunek z Polski, a opiekunek niemieckich

Zagadnienie to sprowadza się m.in. do kwestii formy zatrudnienia. Niemieckie opiekunki osób starszych rzadko kiedy pracują na podstawie umowy o pracę. Powód? Wiele zawodów z branży opiekuńczej można wykonywać dopiero po zdobyciu kwalifikacji. To z kolei sprawia, że niemieckie opiekunki, które nie uzyskały dyplomu, otwierają własną działalność gospodarczą. Inna różnica dotyczy emerytury.

Opiekunka w Niemczech, a emerytura

Pytanie o prawa opiekunki w Niemczech zazwyczaj dotyczy emerytury. Opiekunka w Niemczech a emerytura to jedna z częściej podnoszonych kwestii. Czy osoba pracująca w branży opiekuńczej na niemieckich warunkach może liczyć na emeryturę?

Co warto wiedzieć o niemieckiej emeryturze:

 • przysługuje osobie, która opłaca składki od pewnego czasu – wymagany minimalny okres to 5 lat;
 • od 2012 r. Niemcy podnoszą wiek emerytalny – docelowo do 67 lat;
 • od 2021 r. w niemieckim systemie emerytalnym funkcjonuje emerytura podstawowa.
prawa opiekunek w niemczech

Jak dochodzić swoich praw jako opiekunka w Niemczech?

Nie można wykluczyć, że prawa opiekunki w Niemczech nie będą respektowane. Co w takiej sytuacji? Opiekunki, które podpisały umowę z agencją opiekunek, w pierwszej kolejności powinny skontaktować się z koordynatorem – jego interwencja często pomaga rozwiązać problem. Wsparcie koordynatora może być szczególnie istotne dla osób, które szukają oferty typu „praca opiekunki bez znajomości języka”.

Jeżeli mimo chęci opiekunka nie może porozumieć się z rodziną seniora, a jej prawa (np. prawo do wynagrodzenia czy prawo do dni wolnych) są notorycznie naruszane, pozostaje droga sądowa. Czy można tego uniknąć? Z pewnością warto ograniczyć ryzyko – zamiast podejmować pracę na czarno, lepiej nawiązać współpracę ze sprawdzoną agencją opiekunek i dokładnie zapoznać się z warunkami pracy przed wyjazdem.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Jak skutecznie nauczyć się języka? Sprawdź!

Jak skutecznie nauczyć się języka? Sprawdź!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Zaburzenia osobowości u osób starszych
Avoria